Olympus FE-5500 - smukły na każdą okazję

0
mmi
17 Luty 2005
Artykuł na: 9-16 minut
PMA 2005. Olympus prezentuje 5-megaplikselowy kompakt z 3-krotnym obiektywem o ekwiwalentnym zakresie 35-105mm, który dzięki zastosowaniu nowej technologii po raz pierwszy zamknięty został w tak cienkiej obudowie.
PMA 2005. Olympus prezentuje 5-megaplikselowy kompakt z 3-krotnym obiektywem o ekwiwalentnym zakresie 35-105mm, który dzięki zastosowaniu nowej technologii po raz pierwszy zamknięty został w tak cienkiej obudowie.

Olympus Camedia FE-5500

Olympus FE-5500 to kieszonkowy kompakt o zupełnie nowej, nie spotykanej dotąd wśród rodzimych pozycji stylistyce, która jednak - nie będziemy ukrywać- przypomina nieco linię konkurencyjnych aparatów Casio EX-Z30 / 30. Miniaturowy korpus tejże nowości zbliża się rozmiarami do takich klasyków jak Minolta serii 'X' czy Sony 'T'. FE-5500 przy wielkości 94 x 60.5mm i grubości zaledwie 24.5mm kryje 3-krotny obiektyw o ekwiwalencie ogniskowej 35-105mm (dla małego obrazka) z jasnością F2.8-4.8. Takie rozwiązanie umożliwiła nowo zastosowana technologia o tajemniczej nazwie "skręcanych soczewek" (ang. twisting lens). Niestety producent nie podaje na razie dokładnych informacji na ten temat, zatem na pełniejsze wyjaśnienia tego rozwiązania musimy poczekać.

FE-5500 to 5-megapikselowy przedstawiciel linii "na każą okazję". Poza samymi rozmiarami świadczy o tym ograniczona do minimum liczba przycisków umieszczonych na korpusie oraz automatyka ekspozycji czy liczne programy tematyczne z powodzeniem realizujące szybkie i proste fotografowanie. Kadrowanie oraz przeglądanie zdjęć umożliwia duży 2.0 calowy (przekątna 5.1 cm) kolorowy monitor o rozdzielczości 115.000 pikseli. Natomiast zarejestrowanie pliki zapisywane być mogą na wewnętrznej pamięci o pojemności 14MB lub na opcjonalnej karcie xD-Picture. Aparat zgodny jest także z formatem PictBridge, co umożliwia bezpośredni wydruk zdjęć z pominięciem komputera. FE-5500 będzie dostępny od maja tego roku.

Olympus Camedia FE-5500

Olympus FE-5500 - podstawowe cechy:
 • 5.0 milionów pikseli
 • 3-krotny obiektyw zoom (odpowiednik ogniskowych 35-105mm), 1:2.8-4.8
 • Monitor LCD 5.1cm/2.0" zawierający 115,000 pikseli
 • Smukły korpus o grubości zaledwie 24.3mm
 • Programy tematyczne (np. Portret, Sceny Nocne, Krajobraz)
 • Funkcje edycyjne (obejmują zmianę rozmiaru, zdjęcia czarno-białe, tonację sepii)
 • Funkcja rejestrowania sekwencji wideo z dźwiękiem
 • Kompatybilny z PictBridge
 • 14MB wewnętrznej pamięci oraz gniazdo dla kart xD-Picture Card
 • Wielojęzyczne menu (Kolejne wersje językowe można pobierać korzystając z oprogramowania Olympus Master)
 • Dostarczany z baterią litowo jonową wielokrotnego ładowania wraz z ładowarką kablem USB, kablem AV oraz oprogramowaniem Olympus Master 1.2


Poniżej zamieszczamy dostarczone przez producenta specyfikacje opisywanego aparatu oraz informacje prasową.

Atrakcyjnie zaprojektowany, smukły aparat stworzony na Twoją kieszeń

Cyfrowy aparat fotograficzny Olympus FE-5500

Hamburg, 17 luty 2005 - Oto aparat o niezwykle ciekawym wzornictwie, wyróżniający się ciekawym skręcanym obiektywem - model, który zawsze można zabrać ze sobą. Posiadając aparat Olympus FE-5500, fotograf nie zmarnuje żadnej okazji wykonania zdjęcia. Smukła linia i niewielka waga aparatu pozwalają by zawsze nam towarzyszył. 5.0 milionów pikseli oraz precyzyjny 3-krotny zoom optyczny (odpowiednik obiektywu 35-105mm), zapewniają wspaniałe rezultaty w postaci zdjęć o pełnym bogactwie szczegółów. Dla dodatkowej wszechstronności, całkowita moc powiększenia może być zwiększona do 12x poprzez uaktywnienie cyfrowego zoomu. W celu dalszego usprawnienia i ułatwienia wykonywania wspaniałych zdjęć przygotowana została cała gama programów tematycznych obejmujących najczęściej fotografowane motywy, takie jak zdjęcia sportowe, zdjęcia w pomieszczeniach, czy też krajobrazy. Wykonane zdjęcia można przeglądać na monitorze LCD o przekątnej 5,1cm.


Smukły, o dobrej prezencji ze skręcanym obiektywem
Mający zaledwie 24,3mm grubości i charakteryzujący się atrakcyjną ceną model Olympus FE-5500 idealnie dostosowuje się do zapotrzebowania sygnalizowanego przez użytkowników. Aparat oferuje wygodę, jaką dają ultra-kompaktowe wymiary oraz niewielka waga, a jednocześnie może on poszczycić się doskonałymi parametrami działania, które zapewniają doskonałe rezultaty przy fotografowaniu w rozmaitych sytuacjach. Co więcej, jedną z istotnych cech tego modelu jest niezwykły, przyciągający uwagę wygląd. Poza smukłymi konturami, minimalistyczne, można by rzec surowe wzornictwo tego modelu uzyskano również dzięki nowej konstrukcji skręcanego (ang. twisting lens) obiektywu.

Olympus Camedia FE-5500

Łatwe i proste fotografowanie z jakością 5.0 milionów pikseli
Wewnątrz wysokiej jakości system optyczny zawiera trzy elementy asferyczne i zapewnia moc powiększenia 3-krotnego zoomu (odpowiednik obiektywu 35-105mm) 1:2.8-4.8, co pozwala na znaczne zbliżenie nawet bardziej oddalonych obiektów. Niezależnie od tego, jaki zostanie wybrany współczynnik zoom, zdjęcia będą emanowały bogactwem detali i wyrazistością dosłownie ożywiającą obraz. Zaś rozdzielczość matrycy wynosząca 5.0 milionów pikseli stanowi gwarancję zdjęć, które niezwykle wiernie odzwierciedlają rzeczywistość.

Pod ręką użytkownik znajdzie całą gamę programów tematycznych pomocnych w mistrzowskim ujęciu wielu fotograficznych motywów. Począwszy od autoportretów i zdjęć w pomieszczeniach, aż po krajobrazy i fotografię sportową, aparat automatycznie dobiera optymalne parametry dla wybranego typu sceny - programu tematycznego - zapewniając doskonały efekt na zarejestrowanym obrazie. Możemy to natychmiast sprawdzić i zaprezentować na zintegrowanym monitorze LCD o przekątnej 5,1cm. Dodatkowo, funkcja rejestrowania sekwencji wideo z dźwiękiem oraz tryb makro rozszerzają jeszcze spektrum możliwych zastosowań modelu FE-5500.


Duża wszechstronność
Zdjęcia oraz sekwencje wideo mogą być zapisywane w wewnętrznej 14MB pamięci. Oczywiście, w przypadku gdy do zapisu potrzeba większej ilości miejsca, aparat wyposażono w gniazdo kart xD-Picture Card. Ten wymienny nośnik danych jest obecnie dostępny w różnych pojemnościach i maksymalnie oferuje 1GB miejsca do zapisu danych. Dodatkowo, przy wykorzystaniu kart xD-Picture Card marki Olympus, fotograf może wzbogacić swoją kolekcję o ujęcia panoramiczne wykonywane z zastosowaniem specjalnej funkcji wspomagającej tworzenie rozległej panoramy.

Gdy zaś nastanie pora przeniesienia na papier wykonanych zdjęć, trudno wyobrazić sobie łatwiejsze rozwiązanie. Kompatybilność ze standardem PictBridge oznacza bowiem, że zdjęcia można wydrukować bezpośrednio na dowolnej drukarce obsługującej ten standard - takiej jak np. model Olympus P-10 - bez potrzeby korzystania z komputera osobistego.

Dostępny począwszy od maja 2005, model FE-5500 wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniu na przystępny cenowo aparat o smukłej linii wzorniczej, o wysokiej rozdzielczości. Aparat będzie dostarczany wraz z baterią litowo-jonową i ładowarką, kablem USB, kablem AV oraz prostym w obsłudze oprogramowaniem Olympus Master 1.2 do zarządzania zdjęciami oraz do ich edycji w komputerze osobistym.


Aparat Olympus FE-5500 - podstawowe cechy:;
3-krotny obiektyw zoom (odpowiednik ogniskowych 35-105mm), 1:2.8-4.8;
Monitor LCD 5.1cm/2.0" zawierający 115,000 pikseli;
Smukły korpus o grubości zaledwie 24.3mm;
Programy tematyczne (np. Portret, Sceny Nocne, Krajobraz);
Funkcje edycyjne (obejmują zmianę rozmiaru, zdjęcia czarno-białe, tonację sepii);
Funkcja rejestrowania sekwencji wideo z dźwiękiem;
Kompatybilny z PictBridge;
14MB wewnętrznej pamięci oraz gniazdo dla kart xD-Picture Card;
Wielojęzyczne menu (Kolejne wersje językowe można pobierać korzystając z oprogramowania Olympus Master);
Dostarczany z baterią litowo jonową wielokrotnego ładowania wraz z ładowarką, kablem USB, kablem AV oraz oprogramowaniem Olympus Master 1.2]

NazwaOlympus FE-5500
TypKieszonkowy kompakt cyfrowy
Efektywna rozdzielczość5,0 Mp
Sensor1/2,5 cala CCD, 5,36 MP (5 MP efektywnych)
Pamięć14 MB wbudowanej, karty xD-Picture (16 - 512 MB)
Rozdzielczośćb.d.
Formaty zapisu obrazuJPEG (DCF, DPS Print Image Matching II, DPOF)
Poziom kompresjib.d.
Jakość kompresjib.d.
Obiektyw
 • F2.8 - F4.8
 • 5,8 mm - 17,4 mm (odpowiednik 35 - 105 mm w małym obrazku)
 • 7 soczewek w 7 grupach, w tym 3 soczewki asferyczne
Stabilizacja obrazubrak
Zoom cyfrowyMaks. 4 x
Przysłonab.d.
Migawka2 s - 1/2000 s, redukcja szumów przy czasach powyżej 1/2 s
Tryby ekspozycjiAuto, programy tematyczne:
 • portret
 • nocny portret
 • autoportret
 • zdjęcia nocne
 • krajobraz
 • portret w krajobrazie
 • sport
 • zdjęcia we wnętrzach
Pomiar światłaCentralnie ważony, punktowy
Kompensacja ekspozycji+/- 2 EV co 1/3 EV
Blokada ekspozycjipo naciśnięciu spustu do połowy
Autobracketingbrak
Metody pomiaru ostrościZasięg:
 • standard: 0,6 m - nieskończoność
 • makro: 0,1 m (szeroki kąt) lub 0,3 m (tele) - 0,6 m
Tryby pracy autofocusaiESP z detekcją kontrastu
Manual focusb.d.
Blokada ostrościpo naciśnięciu spustu do połowy
Podgląd głębin.d.
CzułośćAuto (ISO 64 - 320, w trybie zdjęć we wnętrzach - 400)
Balans bieliAuto, słońce, chmury, światło żarowe, światło jarzeniowe
EfektySepia, cz-b
Korekta obrazuZmiana wielkości, rotacja
Zdjęcia seryjneb.d.
Rejestracja filmuQuickTime Motion JPEG z dźwiękiem
Monitor LCD2-calowy TFT LCD, 115 tys. pikseli
Synchronizacja z lampąb.d.
Lampa błyskowaWbudowana, LP 5,6, zasięg: 0,1 m - 3,5 m (szeroki kąt), 0,3 m - 2,1 m (tele)
Kontrola błyskuAuto, błysk wymuszony, lampa wyłączona, redukcja czerwonych oczu
Stopka akcesoriówb.d.
Matówkan.d.
Lustron.d.
WizjerBrak wizjera optycznego
Punkt ocznyn.d.
Informacja w wizjerzen.d.
Informacja LCDb.d.
Notka dźwiękowab.d.
Tryby odtwarzaniab.d.
SamowyzwalaczTak
ZłączaUSB, wyjście AV, gniazdo zasilacza
Pilotb.d.
ZasilanieAkumulator litowo-jonowy, zasilacz (opcjonalnie)
Wydajność zasilania (zdjęcia)b.d.
Funkcje indywidualneb.d.
Warunki atmosferyczneb.d.
Gwint statywub.d.
Obudowab.d.
Wymiary94 mm x 60,5 mm x 24,5 mm
Wagab.d.
AkcesoriaW zestawie:
 • pasek
 • kabel USB
 • kabel AV
 • akumulator
 • ładowarka
 • oprogramowanie OLYMPUS Master 1.2
Oprogramowanieb.d.
UwagiPictBridge, kalendarz do 2099 roku, tryb 2 w 1, panorama, mapowanie pikseli
Artykuł na Fotopolis2701

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Canon Ivy Rec - nowy pomysł na odporny aparat
Canon Ivy Rec - nowy pomysł na odporny aparat
Outdoorowy aparat i kamerka Ivy Rec to propozycja dla użytkowników, którym zależy przede wszystkim na uwiecznianiu codziennych chwil, bez obawy o uszkodzenie...
18
3
Nikon Z50 - niezła cena i dobra specyfikacja w korpusie dla amatora
Nikon Z50 - niezła cena i dobra specyfikacja w korpusie dla amatora
Po tygodniach plotek wreszcie światło dzienne ujrzał Nikon Z50, czyli pierwszy kierowany do amatorów aparat w bezlusterkowym systemie Z. Otrzymujemy 21-megapikselową...
8
1
Sigma fp - znamy cenę najmniejszej pełnej klatki na rynku
Sigma fp - znamy cenę najmniejszej pełnej klatki na rynku
Nowy korpus Sigmy to z pewnością nie pozycja dla wszystkich, ale wielu zachwyci. Wiemy już ile za aparat zapłacimy na polskim rynku.
17
0