Nikon Coolpix 7900 i Coolpix 5900

0
Tomasz Gutkowski
16 Luty 2005
Artykuł na: 23-28 minut
PMA 2005. Dwa kolejne aparaty zaprezentowane dziś przez koncern Nikon to średnio-zaawansowane kompakty Coolpix 7900 i Coolpix 5900. Dysponują one sensorami o rozdzielczości, odpowiednio, 7 oraz 5 Megapikseli. Wyposażone są w obiektywy o 3-krotnym zbliżeniu, 2-calowe ekrany LCD oraz przyjazny interfejs ułatwiający obsługę.
PMA 2005. Dwa kolejne aparaty zaprezentowane dziś przez koncern Nikon to średnio-zaawansowane kompakty Coolpix 7900 i Coolpix 5900. Dysponują one sensorami o rozdzielczości, odpowiednio, 7 oraz 5 Megapikseli. Wyposażone są w obiektywy o 3-krotnym zbliżeniu, 2-calowe ekrany LCD oraz przyjazny interfejs ułatwiający obsługę.

Nikon Coolpix 5900

Coolpix 7900 i Coolpix 5900 wpisują się w tę samą stylistykę co poprzenie modele tej serii oraz zaprezentowane także dziś aparat Coolpix 5600 / 4600. Są to kieszonkowe konstrukcje, zamknięte w metalowej, odpornej na urazy obudowie. Coolpix 7900 sprzedawany będzie w dwóch wersjach kolorystycznych - srebrnej oraz czarnej!

Choć informacja prasowa określa je jako aparaty zaawansowane, to chodzi tu raczej o poziom technologiczny, a nie funkcje. Oczywiście lista funkcji jest bardzo długa, ale nie znajdziemy na niej manualnych trybów ekspozycji. Są za to liczne tryby tematyczne, a cztery spośród 16 z nich wzbogacono o "asystenta" czyli ramkę ułatwiającą kadrowanie. Ponadto BSS (ang. Best Shot Selector) wybierze najlepsze ujęcie z serii, a funkcja D-Lighting poprawi wygląd zapisanego zdjęcia.

Ciekawostką jest tryb "pierwszeństwa twarzy" czyli pomiaru ostrości przy zdjęciach portretowych. Aparat powinien wykryć obecność twarzy w kadrze i dobrać na nią ostrość. Inne ciekawostki to bracketnig balansu bieli (seria z korektą dodatnią i ujemną balansu), korekta parametrów obrazu (nasycenie, ostrość) oraz bracketing ekspozycji (seria 3 zdjęć ze stałą różnicą ekspozycji). W trybie makro można fotografować z minimalnej odległości 4cm. Do dyspozycji jest też 99-progową regulacja ręczna ostrości.Poza funkcjami fotograficznymi oba aparaty oferują zaawansowany tryb filmowy. Maksymalne parametry rejestracji wideo to VGA (640 x 480), 30 kl/s, z dźwiękiem. Tryb zdjęć seryjnych umożliwia zapis ciągły z prędkością 1.7 kl/s (C7900) lub 2 kl/s (C5900). Zdjęcia i filmy zapisywane są w pamięci wbudowanej lub na kartach SD. Oba aparaty będą sprzedawane wraz z akumulatorem i ładowarką od marca 2005.

Informacja prasowa producenta

Nikon COOLPIX 7900/5900

Dwa zaawansowane, wysokiej jakości kompaktowe aparaty cyfrowe z szeroką gamą łatwych w użyciu funkcji i możliwości uzyskiwania wyjątkowych efektów.


Tokio - Nikon Corporation ma przyjemność ogłosić wprowadzenie do oferty aparatów COOLPIX 7900 i COOLPIX 5900. Te dwa wysokiej jakości kompaktowe aparaty cyfrowe z możliwością wykonywania wyjątkowych zdjęć charakteryzują się również atrakcyjnym wzornictwem i szeroką gamą wygodnych, wysoce zaawansowanych, a jednocześnie łatwych w użyciu funkcji i cech.

Aparaty COOLPIX 7900 i COOLPIX 5900 wyposażone są w duży monitor LCD z amorficzną silikonową matrycą TFT o przekątnej 2,0". Jasna i wyraźna matryca pozwala na wyświetlanie obrazów w każdych warunkach. Nawigację znacznie ułatwia nowy graficzny interfejs użytkownika (GUI), który został specjalnie zaprojektowany, aby umożliwić użytkownikom wybór funkcji w menu głównym za pomocą nazw lub ikon. Dostępny jest również przycisk pomocy, którego naciśnięcie powoduje wyświetlenie prostych wyjaśnień o każdej funkcji w menu głównym. Aparaty można skonfigurować w celu wyświetlenia menu w jednym z 11 języków do wyboru.

W celu uzyskania doskonałych parametrów obrazu, aparaty COOLPIX 7900 i COOLPIX 5900 są wyposażone w obiektyw Nikkor ED (Extra-low Dispersion) z 3-krotnym zoomem optycznym o zakresie ogniskowej odpowiadającej obiektywowi 38-114 mm w formacie 35 mm. Rozdzielczość 7,1 i 5,1 miliona efektywnych pikseli zapewnia jakość obrazu wymaganą do wysokiej jakości wydruków fotograficznych o maksymalnym formacie odpowiednio A3 i A4.

W zakresie szybkości działania modele COOLPIX 7900 i 5900 mogą poszczycić się wykonywaniem zdjęć seryjnych z szybkością około 1,7 i 2 klatek na sekundę. Są również wyposażone w wysoce precyzyjny autofokus wielokrotny z wyborem spośród 99 pól ostrości w trybie manualnym, 5 polami ostrości w trybie automatycznym oraz nową funkcją AF z priorytetem twarzy*, którą można bez problemu wybrać w programie tematycznym 'Portret'. Funkcja AF z priorytetem twarzy, jak wskazuje sama jej nazwa, zapewnia wysoką ostrość podczas wykonywania zdjęć portretowych, automatycznie wykrywając obecność twarzy ludzkiej w kadrze i odpowiednio ustawiając ostrość.
* Zdolność rozpoznawania twarzy może być ograniczona w zależności od warunków fotografowania.


Nikon Coolpix 7900


Firma Nikon wykazała się również pomysłowością w zakresie ograniczenia poboru energii, umożliwiając aparatom COOLPIX 7900 i 5900 wykonanie znacznie większej liczby zdjęć z baterii niż inne kompaktowe aparaty cyfrowe. Model COOLPIX 7900 pozwala na wykonanie około 220 zdjęć z jednej w pełni naładowanej baterii EN-EL5, a model COOLPIX 5900 umożliwia wykonanie około 270 fotografii. Obydwa aparaty są zgodne z powszechnie dostępnymi bateriami litowymi jednorazowego użytku typu CP1.

Podobnie jak wszystkie pozostałe modele w popularnej serii COOLPIX firmy Nikon, aparaty COOLPIX 7900 i 5900 ułatwiają fotografowanie w wielu różnych częstych sytuacjach dzięki wbudowanym programom tematycznym. Obydwa modele oferują cztery programy tematyczne z trybem Asystent, a także nowy program tematyczny 'Zdjęcia podwodne', dając łącznie wybór 16 programów tematycznych. Tryb 'Zdjęcia podwodne', przeznaczony do stosowania z obudową wodoszczelną WP-CP4, pozwala na uzyskanie realistycznych kolorów przy fotografowaniu podczas nurkowania z rurką lub butlą. Podobnie jak we wszystkich pozostałych programach tematycznych, obsługa jest wyjątkowo nieskomplikowana. Aby uzyskać optymalny efekt, wystarczy wybrać program tematyczny, który najlepiej odpowiada fotografowanemu obiektowi, a następnie skierować aparat i wykonać zdjęcie. Obydwa aparaty idealnie nadają się również do rejestrowania akcji. Zarówno COOLPIX 7900, jak i COOLPIX 5900 mają możliwość rejestrowania filmów w formacie VGA z dźwiękiem z szybkością 30 klatek na sekundę.

Jedną z najbardziej interesujących funkcji obu modeli jest innowacyjna funkcja D-Lighting opracowana przez firmę Nikon, która rozjaśnia i uwypukla szczegóły w ciemniejszych obszarach zdjęć, jednocześnie pozostawiając bez zmian jaśniejsze fragmenty. Wbudowana funkcja redukcji efektu czerwonych oczu Nikon stanowi kolejne udoskonalenie poprawiające jakość zdjęć - automatycznie wykrywa, a następnie koryguje efekt czerwonych oczu na poziomie aparatu, zamieniając nieudane zdjęcia z lampą błyskową w przyjemne portrety nocne. Ponadto aparaty COOLPIX 7900 i 5900 są wyposażone w funkcję ostrzeżenia przed poruszeniem, która natychmiast sygnalizuje użytkownikowi brak ostrości zdjęcia wskutek poruszenia aparatu. Dzięki temu użytkownik może wykadrować i ponownie wykonać zdjęcie przed opuszczeniem fotografowanego miejsca. Funkcja wyboru najlepszego zdjęcia (BSS) jest użyteczna w podobnych warunkach - pozwala na wykonanie kilku zdjęć i zachowanie tych najlepszych. Model COOLPIX 7900 jest dostępny w korpusach w kolorze czarnym i srebrnym, a COOLPIX 5900 tylko w wersji srebrnej.**
** Dostępność kolorów korpusów może być zróżnicowana w zależności od kraju lub obszaru.


Nikon Coolpix 7900


Firma Nikon uzupełni doskonałą charakterystykę tych nowych funkcji w linii produktów COOLPIX, wprowadzając na rynek najnowszą wersję unikalnego oprogramowania PictureProject opracowanego przez Nikon. Program PictureProject dostarczany z obydwoma modelami aparatów umożliwia szybką i łatwą edycję, porządkowanie i wymianę zdjęć.

Obydwa aparaty są zgodne z nową specjalną obudową wodoszczelną WP-CP3 dostępną w ofercie opcjonalnych akcesoriów, pozwalającą na wykonywanie zdjęć na głębokości do 40 metrów.


Harmonogram wprowadzenia do sprzedaży: Wprowadzenie do sprzedaży modelu COOLPIX 5900 zaplanowano na luty 2005 roku, modelu COOLPIX 7900 na marzec 2005, a obudowy wodoszczelnej WP-CP4 na luty 2005 roku.

Uwaga: Specyfikacje, projekt, nazwa produktu, standardowe akcesoria i harmonogram wprowadzenia do sprzedaży mogą być różne w poszczególnych krajach lub obszarach.

Nikon E7900/E5900 - Najważniejsze funkcje

Komfortowy, kompaktowy i zaawansowany technicznie

Kompaktowe aparaty COOLPIX 7900 i COOLPIX 5900 po prostu emanują wyjątkowym poziomem zaawansowania, który powoduje, że użytkownik oczekuje zdjęć o wyjątkowej jakości. Wyposażone są w ten sam uchwyt, co ich wcześniejsze wersje COOLPIX 5200 i COOLPIX 4200, zapewniając komfort podczas wykonywania cyfrowych zdjęć. Elegancja aparatów COOLPIX 7900/5900 wynika nie tylko z ich atrakcyjnej linii i ogólnej ergonomii, ale również z dostępnego asortymentu przyciągających wzrok wersji kolorystycznych korpusy w wersji czarnej i srebrnej w przypadku modelu 7900 i srebrnej dla modelu 5900.
* Dostępność kolorów korpusów może być zróżnicowana w zależności od kraju lub obszaru.


Nikon Coolpix 7900


Wyjątkowe funkcje fotograficzne
Już sama jakość wykończenia zewnętrznego wskazuje na funkcje fotograficzne aparatów COOLPIX 7900/5900. Każdy aparat wyposażony jest w obiektyw Nikkor z 3-krotnym zoomem optycznym i elementami ED (plus 4-krotnym zoomem cyfrowym), zapewniającym wysoki poziom wyrazistości z absolutnie minimalnym rozpraszaniem. Aparaty COOLPIX 7900/5900 oferują rozdzielczość 7,1 i 5,1 efektywnych pikseli, pozwalając na utrwalanie wysokiej jakości obrazów, która zachwyca nawet przy znacznych powiększeniach.

Dokładny, a jednocześnie łatwy i wygodny w obsłudze
Mimo wysokiego poziomu zaawansowania i obecności innowacyjnych, wyrafinowanych funkcji, aparaty COOLPIX 7900/5900 są niezwykle łatwe w obsłudze. Dzięki nowo opracowanemu graficznemu interfejsowi użytkownika (GUI), umożliwiającemu fotografującemu wybór funkcji przy użyciu nazw lub ikon, dostęp do żądanych funkcji w minimalnym czasie jest wyjątkowo prosty. Zastosowanie dużego monitora LCD o przekątnej 2,0" ułatwia komponowanie zdjęć i ich przeglądanie w dowolnej chwili. COOLPIX 7900/5900 są dostarczane w komplecie z wewnętrzną pamięcią pozwalającą na rejestrowanie obrazów bez konieczności użycia karty pamięci SD. A w wyniku zastosowania konstrukcji o zmniejszonym poborze mocy żywotność baterii została znacznie wydłużona. Model COOLPIX 7900 pozwala na wykonanie około 220 zdjęć* przy w pełni naładowanej baterii EN-EL5, a COOLPIX 5900 - na wykonanie około 270 ujęć!*
* Na podstawie danych uzyskanych zgodnie ze standardami Camera & Imaging Products Association.


NazwaNikon Coolpix 5900
TypAmatorski kompakt cyfrowy
Efektywna rozdzielczość5,1 Mp
Sensor1/1.8 cala, 5.1 Mpks
PamięćKarty pamięci SD (opcjonalnie), wbudowana pamięć wewnętrzna
Rozdzielczość5M (2592 x 1944), 3M (2048 x 1536), 2M (1600 x 1200), PC (1024 x 768), TV (640 x 480)
Formaty zapisu obrazub.d.
Poziom kompresjib.d.
Jakość kompresjib.d.
Obiektyw{LST|u|Nikkor z 3-krotnym zoomem;7,8?23,4 mm (odpowiednik dla formatu 35 mm [135]: 38?114 mm);f/2,8?4,9;7 elementów w 6 grupach}
Stabilizacja obrazubrak
Zoom cyfrowymaks. 4-krotny
PrzysłonaDwa stopnie, f/2,8 i f/4,9 (szeroki kąt), f/8,2 i f/4,9 (teleobiektyw)
Migawka4?1/2000 s
Tryby ekspozycji
 • Auto
 • tryb Asystent (Portret, Krajobraz, Zdjęcia sportowe, Zdjęcia nocne ? portret), programy tematyczne (Przyjęcie/wnętrza, Plaża/śnieg, Zachód słońca, Zmierzch/świt, Zdjęcia nocne - krajobraz, Makro, Muzeum, Sztuczne ognie, Kopia, Zdjęcia pod światło, Zdjęcia panoramiczne, Zdjęcia podwodne)
 • wybór najlepszego zdjęcia (BSS)
Pomiar światłab.d.
Kompensacja ekspozycjib.d.
Blokada ekspozycjipo naciśnięciu spustu do połowy
Autobracketingbrak
Metody pomiaru ostrości
 • Tryb automatyczny (wybór jednego z 5 pól ostrości)
 • tryb manualny (wybór jednego z 99 pól ostrości)
 • wybór środkowego pola ostrości
Tryby pracy autofocusa
 • Autofokus przez obiektyw (TTL) z detekcją kontrastu
 • 30 cm do nieskończoności, 4 cm do nieskończoności w trybie makro
Manual focusTak
Blokada ostrościpo naciśnięciu spustu do połowy
Podgląd głębin.d.
Czułośćb.d.
Balans bieliAutomatyczny, pomiar bilansu bieli i 7 ustawień manualnych oraz bracketing balansu bieli
Efektyb.d.
Korekta obrazub.d.
Zdjęcia seryjne1) Seria 2,0 kl./s; 2) Bufor pamięci na 5 zdjęć, 3) Seria 16 zdjęć (dostępna tylko przy rozmiarze zdjęć 5M)
Rejestracja filmuFilm TV (640 x 480), 15 lub 30 kl./s; mały film (320 x 240), 30 kl./s, pomniejszony (160 x 120), 30 kl./s
Monitor LCDMonitor LCD z amorficzną silikonową matrycą TFT o przekątnej 2 cali, 115 000 punktów, z regulacją jasności; pokrycie kadru: około 100%
Synchronizacja z lampąb.d.
Lampa błyskowaZasięg: 0,3?4,5 m (W), 0,3?3,5 m (T); tryby lampy błyskowej: Automatyczny, redukcja efektu czerwonych oczu (redukcja efektu czerwonych oczu w aparacie), błysk za każdym razem, bez błysku i synchronizacja z długimi czasami otwarcia migawki
Kontrola błyskub.d.
Stopka akcesoriówb.d.
Matówkan.d.
Lustron.d.
Wizjeroptyczny
Punkt ocznyb.d.
Informacja w wizjerzeb.d.
Informacja LCDb.d.
Notka dźwiękowab.d.
Tryby odtwarzaniab.d.
Samowyzwalacz3 lub 10 s.
ZłączaUSB, wyjście audio/wideo (NTSC/PAL)
Pilotb.d.
ZasilanieAkumulator litowo-jonowy EN-EL5 (w zestawie), bateria litowa CP1 (opcjonalnie), zasilacz sieciowy EH-62A (opcjonalnie)
Wydajność zasilania (zdjęcia)b.d.
Funkcje indywidualneb.d.
Warunki atmosferyczneb.d.
Gwint statywub.d.
Obudowab.d.
Wymiary88 x 60 x 36,5 mm
WagaOkoło 150 g (bez akumulatora i karty pamięci)
Akcesoria
 • W zestawie: Pasek, kabel USB, kabel audio/wideo, akumulator litowo-jonowy EN-EL5, ładowarka MH-61, płyta CD z programem PictureProject
 • opcjonalne: Zasilacz sieciowy EH-62A, futerał, obudowa wodoszczelna WP-CP2 i karta pamięci SD
Oprogramowanieb
Artykuł na Fotopolis2690


NazwaNikon Coolpix 7900
TypAmatorski kompakt cyfrowy
Efektywna rozdzielczość7,1 Mp
Sensor1/1.8 cala, 7.1 Mpks (całkowita liczba pikseli: 7,41 mln)
PamięćKarty pamięci SD (opcjonalnie), wbudowana pamięć wewnętrzna
Rozdzielczość7M (3072 x 2304), 5M (2592 x 1944), 3M (2048 x 1536), 2M (1600x 1200), PC (1024 x 768), TV (640 x 480)
Formaty zapisu obrazub.d.
Poziom kompresjib.d.
Jakość kompresjib.d.
Obiektyw{LST|u|Nikkor z 3-krotnym zoomem;7,8?23,4 mm (odpowiednik dla formatu 35 mm [135]: 38?114 mm);f/2,8?4,9;7 elementów w 6 grupach}
Stabilizacja obrazubrak
Zoom cyfrowymaks. 4-krotny
PrzysłonaDwa stopnie, f/2,8 i f/4,9 (szeroki kąt), f/8,2 i f/4,9 (teleobiektyw)
Migawka4?1/2000 s
Tryby ekspozycji
 • Auto
 • tryb Asystent (Portret, Krajobraz, Zdjęcia sportowe, Zdjęcia nocne ? portret), programy tematyczne (Przyjęcie/wnętrza, Plaża/śnieg, Zachód słońca, Zmierzch/świt, Zdjęcia nocne - krajobraz, Makro, Muzeum, Sztuczne ognie, Kopia, Zdjęcia pod światło, Zdjęcia panoramiczne, Zdjęcia podwodne)
 • wybór najlepszego zdjęcia (BSS)
Pomiar światłab.d.
Kompensacja ekspozycjib.d.
Blokada ekspozycjipo naciśnięciu spustu do połowy
AutobracketingTak, 3 zdjęcia z wyborem korekty
Metody pomiaru ostrości
 • Tryb automatyczny (wybór jednego z 5 pól ostrości)
 • tryb manualny (wybór jednego z 99 pól ostrości)
 • wybór środkowego pola ostrości
Tryby pracy autofocusa
 • Autofokus przez obiektyw (TTL) z detekcją kontrastu
 • 30 cm do nieskończoności, 4 cm do nieskończoności w trybie makro
Manual focusTak
Blokada ostrościpo naciśnięciu spustu do połowy
Podgląd głębin.d.
Czułośćb.d.
Balans bieliAutomatyczny, pomiar bilansu bieli i 7 ustawień manualnych oraz bracketing balansu bieli
Efektyb.d.
Korekta obrazub.d.
Zdjęcia seryjne1) Seria 1,7 kl./s; 2) Bufor pamięci na 5 zdjęć, 3) Seria 16 zdjęć (dostępna tylko przy rozmiarze zdjęć 5M)
Rejestracja filmuFilm TV (640 x 480), 15 lub 30 kl./s; mały film (320 x 240), 30 kl./s, pomniejszony (160 x 120), 30 kl./s; elektroniczna redukcja wibracji
Monitor LCDMonitor LCD z amorficzną silikonową matrycą TFT o przekątnej 2 cali, 115 000 punktów, z regulacją jasności; pokrycie kadru: około 100%
Synchronizacja z lampąb.d.
Lampa błyskowaZasięg: 0,3?4,5 m (W), 0,3?3,5 m (T); tryby lampy błyskowej: Automatyczny, redukcja efektu czerwonych oczu (redukcja efektu czerwonych oczu w aparacie), błysk za każdym razem, bez błysku i synchronizacja z długimi czasami otwarcia migawki
Kontrola błyskub.d.
Stopka akcesoriówb.d.
Matówkan.d.
Lustron.d.
Wizjeroptyczny
Punkt ocznyb.d.
Informacja w wizjerzeb.d.
Informacja LCDb.d.
Notka dźwiękowab.d.
Tryby odtwarzaniab.d.
Samowyzwalaczb.d.
ZłączaUSB, wyjście audio/wideo (NTSC/PAL)
Pilotb.d.
ZasilanieAkumulator litowo-jonowy EN-EL5 (w zestawie), bateria litowa CP1 (opcjonalnie), zasilacz sieciowy EH-62A (opcjonalnie)
Wydajność zasilania (zdjęcia)b.d.
Funkcje indywidualneb.d.
Warunki atmosferyczneb.d.
Gwint statywub.d.
Obudowab.d.
Wymiary88 x 60 x 36,5 mm
WagaOkoło 150 g (bez akumulatora i karty pamięci)
Akcesoria
 • W zestawie: Pasek, kabel USB, kabel audio/wideo, akumulator litowo-jonowy EN-EL5, ładowarka MH-61, płyta CD z programem PictureProject
 • opcjonalne: Zasilacz sieciowy EH-62A, futerał, obudowa wodoszczelna WP-CP2** i karta pamięci SD
Oprogramowanieb.d.
Ocena w teście DIWA74%
Test Fotopolis3243
Artykuł na Fotopolis2690

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Olympus OM-D E-M5 Mark III - sprawdzona formuła w nowym wydaniu
Olympus OM-D E-M5 Mark III - sprawdzona formuła w nowym wydaniu
Po 4 latach od premiery Olympusa OM-D E-M5 Mark II do walki na arenie systemu mikro 4/3 staje jego następca, który wprowadza tę linię aparatów o przygodowym zacięciu w świat 4K
14
0
Canon Ivy Rec - nowy pomysł na odporny aparat
Canon Ivy Rec - nowy pomysł na odporny aparat
Outdoorowy aparat i kamerka Ivy Rec to propozycja dla użytkowników, którym zależy przede wszystkim na uwiecznianiu codziennych chwil, bez obawy o uszkodzenie...
19
3
Nikon Z50 - niezła cena i dobra specyfikacja w korpusie dla amatora
Nikon Z50 - niezła cena i dobra specyfikacja w korpusie dla amatora
Po tygodniach plotek wreszcie światło dzienne ujrzał Nikon Z50, czyli pierwszy kierowany do amatorów aparat w bezlusterkowym systemie Z. Otrzymujemy 21-megapikselową...
8
1