Nikon Coolpix 7900 i Coolpix 5900

PMA 2005. Dwa kolejne aparaty zaprezentowane dziś przez koncern Nikon to średnio-zaawansowane kompakty Coolpix 7900 i Coolpix 5900. Dysponują one sensorami o rozdzielczości, odpowiednio, 7 oraz 5 Megapikseli. Wyposażone są w obiektywy o 3-krotnym zbliżeniu, 2-calowe ekrany LCD oraz przyjazny interfejs ułatwiający obsługę.
PMA 2005. Dwa kolejne aparaty zaprezentowane dziś przez koncern Nikon to średnio-zaawansowane kompakty Coolpix 7900 i Coolpix 5900. Dysponują one sensorami o rozdzielczości, odpowiednio, 7 oraz 5 Megapikseli. Wyposażone są w obiektywy o 3-krotnym zbliżeniu, 2-calowe ekrany LCD oraz przyjazny interfejs ułatwiający obsługę.

Nikon Coolpix 5900

Coolpix 7900 i Coolpix 5900 wpisują się w tę samą stylistykę co poprzenie modele tej serii oraz zaprezentowane także dziś aparat Coolpix 5600 / 4600. Są to kieszonkowe konstrukcje, zamknięte w metalowej, odpornej na urazy obudowie. Coolpix 7900 sprzedawany będzie w dwóch wersjach kolorystycznych - srebrnej oraz czarnej!

Choć informacja prasowa określa je jako aparaty zaawansowane, to chodzi tu raczej o poziom technologiczny, a nie funkcje. Oczywiście lista funkcji jest bardzo długa, ale nie znajdziemy na niej manualnych trybów ekspozycji. Są za to liczne tryby tematyczne, a cztery spośród 16 z nich wzbogacono o "asystenta" czyli ramkę ułatwiającą kadrowanie. Ponadto BSS (ang. Best Shot Selector) wybierze najlepsze ujęcie z serii, a funkcja D-Lighting poprawi wygląd zapisanego zdjęcia.

Ciekawostką jest tryb "pierwszeństwa twarzy" czyli pomiaru ostrości przy zdjęciach portretowych. Aparat powinien wykryć obecność twarzy w kadrze i dobrać na nią ostrość. Inne ciekawostki to bracketnig balansu bieli (seria z korektą dodatnią i ujemną balansu), korekta parametrów obrazu (nasycenie, ostrość) oraz bracketing ekspozycji (seria 3 zdjęć ze stałą różnicą ekspozycji). W trybie makro można fotografować z minimalnej odległości 4cm. Do dyspozycji jest też 99-progową regulacja ręczna ostrości.Poza funkcjami fotograficznymi oba aparaty oferują zaawansowany tryb filmowy. Maksymalne parametry rejestracji wideo to VGA (640 x 480), 30 kl/s, z dźwiękiem. Tryb zdjęć seryjnych umożliwia zapis ciągły z prędkością 1.7 kl/s (C7900) lub 2 kl/s (C5900). Zdjęcia i filmy zapisywane są w pamięci wbudowanej lub na kartach SD. Oba aparaty będą sprzedawane wraz z akumulatorem i ładowarką od marca 2005.

Informacja prasowa producenta

Nikon COOLPIX 7900/5900

Dwa zaawansowane, wysokiej jakości kompaktowe aparaty cyfrowe z szeroką gamą łatwych w użyciu funkcji i możliwości uzyskiwania wyjątkowych efektów.


Tokio - Nikon Corporation ma przyjemność ogłosić wprowadzenie do oferty aparatów COOLPIX 7900 i COOLPIX 5900. Te dwa wysokiej jakości kompaktowe aparaty cyfrowe z możliwością wykonywania wyjątkowych zdjęć charakteryzują się również atrakcyjnym wzornictwem i szeroką gamą wygodnych, wysoce zaawansowanych, a jednocześnie łatwych w użyciu funkcji i cech.

Aparaty COOLPIX 7900 i COOLPIX 5900 wyposażone są w duży monitor LCD z amorficzną silikonową matrycą TFT o przekątnej 2,0". Jasna i wyraźna matryca pozwala na wyświetlanie obrazów w każdych warunkach. Nawigację znacznie ułatwia nowy graficzny interfejs użytkownika (GUI), który został specjalnie zaprojektowany, aby umożliwić użytkownikom wybór funkcji w menu głównym za pomocą nazw lub ikon. Dostępny jest również przycisk pomocy, którego naciśnięcie powoduje wyświetlenie prostych wyjaśnień o każdej funkcji w menu głównym. Aparaty można skonfigurować w celu wyświetlenia menu w jednym z 11 języków do wyboru.

W celu uzyskania doskonałych parametrów obrazu, aparaty COOLPIX 7900 i COOLPIX 5900 są wyposażone w obiektyw Nikkor ED (Extra-low Dispersion) z 3-krotnym zoomem optycznym o zakresie ogniskowej odpowiadającej obiektywowi 38-114 mm w formacie 35 mm. Rozdzielczość 7,1 i 5,1 miliona efektywnych pikseli zapewnia jakość obrazu wymaganą do wysokiej jakości wydruków fotograficznych o maksymalnym formacie odpowiednio A3 i A4.

W zakresie szybkości działania modele COOLPIX 7900 i 5900 mogą poszczycić się wykonywaniem zdjęć seryjnych z szybkością około 1,7 i 2 klatek na sekundę. Są również wyposażone w wysoce precyzyjny autofokus wielokrotny z wyborem spośród 99 pól ostrości w trybie manualnym, 5 polami ostrości w trybie automatycznym oraz nową funkcją AF z priorytetem twarzy*, którą można bez problemu wybrać w programie tematycznym 'Portret'. Funkcja AF z priorytetem twarzy, jak wskazuje sama jej nazwa, zapewnia wysoką ostrość podczas wykonywania zdjęć portretowych, automatycznie wykrywając obecność twarzy ludzkiej w kadrze i odpowiednio ustawiając ostrość.
* Zdolność rozpoznawania twarzy może być ograniczona w zależności od warunków fotografowania.


Nikon Coolpix 7900


Firma Nikon wykazała się również pomysłowością w zakresie ograniczenia poboru energii, umożliwiając aparatom COOLPIX 7900 i 5900 wykonanie znacznie większej liczby zdjęć z baterii niż inne kompaktowe aparaty cyfrowe. Model COOLPIX 7900 pozwala na wykonanie około 220 zdjęć z jednej w pełni naładowanej baterii EN-EL5, a model COOLPIX 5900 umożliwia wykonanie około 270 fotografii. Obydwa aparaty są zgodne z powszechnie dostępnymi bateriami litowymi jednorazowego użytku typu CP1.

Podobnie jak wszystkie pozostałe modele w popularnej serii COOLPIX firmy Nikon, aparaty COOLPIX 7900 i 5900 ułatwiają fotografowanie w wielu różnych częstych sytuacjach dzięki wbudowanym programom tematycznym. Obydwa modele oferują cztery programy tematyczne z trybem Asystent, a także nowy program tematyczny 'Zdjęcia podwodne', dając łącznie wybór 16 programów tematycznych. Tryb 'Zdjęcia podwodne', przeznaczony do stosowania z obudową wodoszczelną WP-CP4, pozwala na uzyskanie realistycznych kolorów przy fotografowaniu podczas nurkowania z rurką lub butlą. Podobnie jak we wszystkich pozostałych programach tematycznych, obsługa jest wyjątkowo nieskomplikowana. Aby uzyskać optymalny efekt, wystarczy wybrać program tematyczny, który najlepiej odpowiada fotografowanemu obiektowi, a następnie skierować aparat i wykonać zdjęcie. Obydwa aparaty idealnie nadają się również do rejestrowania akcji. Zarówno COOLPIX 7900, jak i COOLPIX 5900 mają możliwość rejestrowania filmów w formacie VGA z dźwiękiem z szybkością 30 klatek na sekundę.

Jedną z najbardziej interesujących funkcji obu modeli jest innowacyjna funkcja D-Lighting opracowana przez firmę Nikon, która rozjaśnia i uwypukla szczegóły w ciemniejszych obszarach zdjęć, jednocześnie pozostawiając bez zmian jaśniejsze fragmenty. Wbudowana funkcja redukcji efektu czerwonych oczu Nikon stanowi kolejne udoskonalenie poprawiające jakość zdjęć - automatycznie wykrywa, a następnie koryguje efekt czerwonych oczu na poziomie aparatu, zamieniając nieudane zdjęcia z lampą błyskową w przyjemne portrety nocne. Ponadto aparaty COOLPIX 7900 i 5900 są wyposażone w funkcję ostrzeżenia przed poruszeniem, która natychmiast sygnalizuje użytkownikowi brak ostrości zdjęcia wskutek poruszenia aparatu. Dzięki temu użytkownik może wykadrować i ponownie wykonać zdjęcie przed opuszczeniem fotografowanego miejsca. Funkcja wyboru najlepszego zdjęcia (BSS) jest użyteczna w podobnych warunkach - pozwala na wykonanie kilku zdjęć i zachowanie tych najlepszych. Model COOLPIX 7900 jest dostępny w korpusach w kolorze czarnym i srebrnym, a COOLPIX 5900 tylko w wersji srebrnej.**
** Dostępność kolorów korpusów może być zróżnicowana w zależności od kraju lub obszaru.


Nikon Coolpix 7900


Firma Nikon uzupełni doskonałą charakterystykę tych nowych funkcji w linii produktów COOLPIX, wprowadzając na rynek najnowszą wersję unikalnego oprogramowania PictureProject opracowanego przez Nikon. Program PictureProject dostarczany z obydwoma modelami aparatów umożliwia szybką i łatwą edycję, porządkowanie i wymianę zdjęć.

Obydwa aparaty są zgodne z nową specjalną obudową wodoszczelną WP-CP3 dostępną w ofercie opcjonalnych akcesoriów, pozwalającą na wykonywanie zdjęć na głębokości do 40 metrów.


Harmonogram wprowadzenia do sprzedaży: Wprowadzenie do sprzedaży modelu COOLPIX 5900 zaplanowano na luty 2005 roku, modelu COOLPIX 7900 na marzec 2005, a obudowy wodoszczelnej WP-CP4 na luty 2005 roku.

Uwaga: Specyfikacje, projekt, nazwa produktu, standardowe akcesoria i harmonogram wprowadzenia do sprzedaży mogą być różne w poszczególnych krajach lub obszarach.

Nikon E7900/E5900 - Najważniejsze funkcje

Komfortowy, kompaktowy i zaawansowany technicznie

Kompaktowe aparaty COOLPIX 7900 i COOLPIX 5900 po prostu emanują wyjątkowym poziomem zaawansowania, który powoduje, że użytkownik oczekuje zdjęć o wyjątkowej jakości. Wyposażone są w ten sam uchwyt, co ich wcześniejsze wersje COOLPIX 5200 i COOLPIX 4200, zapewniając komfort podczas wykonywania cyfrowych zdjęć. Elegancja aparatów COOLPIX 7900/5900 wynika nie tylko z ich atrakcyjnej linii i ogólnej ergonomii, ale również z dostępnego asortymentu przyciągających wzrok wersji kolorystycznych korpusy w wersji czarnej i srebrnej w przypadku modelu 7900 i srebrnej dla modelu 5900.
* Dostępność kolorów korpusów może być zróżnicowana w zależności od kraju lub obszaru.


Nikon Coolpix 7900


Wyjątkowe funkcje fotograficzne
Już sama jakość wykończenia zewnętrznego wskazuje na funkcje fotograficzne aparatów COOLPIX 7900/5900. Każdy aparat wyposażony jest w obiektyw Nikkor z 3-krotnym zoomem optycznym i elementami ED (plus 4-krotnym zoomem cyfrowym), zapewniającym wysoki poziom wyrazistości z absolutnie minimalnym rozpraszaniem. Aparaty COOLPIX 7900/5900 oferują rozdzielczość 7,1 i 5,1 efektywnych pikseli, pozwalając na utrwalanie wysokiej jakości obrazów, która zachwyca nawet przy znacznych powiększeniach.

Dokładny, a jednocześnie łatwy i wygodny w obsłudze
Mimo wysokiego poziomu zaawansowania i obecności innowacyjnych, wyrafinowanych funkcji, aparaty COOLPIX 7900/5900 są niezwykle łatwe w obsłudze. Dzięki nowo opracowanemu graficznemu interfejsowi użytkownika (GUI), umożliwiającemu fotografującemu wybór funkcji przy użyciu nazw lub ikon, dostęp do żądanych funkcji w minimalnym czasie jest wyjątkowo prosty. Zastosowanie dużego monitora LCD o przekątnej 2,0" ułatwia komponowanie zdjęć i ich przeglądanie w dowolnej chwili. COOLPIX 7900/5900 są dostarczane w komplecie z wewnętrzną pamięcią pozwalającą na rejestrowanie obrazów bez konieczności użycia karty pamięci SD. A w wyniku zastosowania konstrukcji o zmniejszonym poborze mocy żywotność baterii została znacznie wydłużona. Model COOLPIX 7900 pozwala na wykonanie około 220 zdjęć* przy w pełni naładowanej baterii EN-EL5, a COOLPIX 5900 - na wykonanie około 270 ujęć!*
* Na podstawie danych uzyskanych zgodnie ze standardami Camera & Imaging Products Association.


NazwaNikon Coolpix 5900
TypAmatorski kompakt cyfrowy
Efektywna rozdzielczość5,1 Mp
Sensor1/1.8 cala, 5.1 Mpks
PamięćKarty pamięci SD (opcjonalnie), wbudowana pamięć wewnętrzna
Rozdzielczość5M (2592 x 1944), 3M (2048 x 1536), 2M (1600 x 1200), PC (1024 x 768), TV (640 x 480)
Formaty zapisu obrazub.d.
Poziom kompresjib.d.
Jakość kompresjib.d.
Obiektyw{LST|u|Nikkor z 3-krotnym zoomem;7,8?23,4 mm (odpowiednik dla formatu 35 mm [135]: 38?114 mm);f/2,8?4,9;7 elementów w 6 grupach}
Stabilizacja obrazubrak
Zoom cyfrowymaks. 4-krotny
PrzysłonaDwa stopnie, f/2,8 i f/4,9 (szeroki kąt), f/8,2 i f/4,9 (teleobiektyw)
Migawka4?1/2000 s
Tryby ekspozycji
 • Auto
 • tryb Asystent (Portret, Krajobraz, Zdjęcia sportowe, Zdjęcia nocne ? portret), programy tematyczne (Przyjęcie/wnętrza, Plaża/śnieg, Zachód słońca, Zmierzch/świt, Zdjęcia nocne - krajobraz, Makro, Muzeum, Sztuczne ognie, Kopia, Zdjęcia pod światło, Zdjęcia panoramiczne, Zdjęcia podwodne)
 • wybór najlepszego zdjęcia (BSS)
Pomiar światłab.d.
Kompensacja ekspozycjib.d.
Blokada ekspozycjipo naciśnięciu spustu do połowy
Autobracketingbrak
Metody pomiaru ostrości
 • Tryb automatyczny (wybór jednego z 5 pól ostrości)
 • tryb manualny (wybór jednego z 99 pól ostrości)
 • wybór środkowego pola ostrości
Tryby pracy autofocusa
 • Autofokus przez obiektyw (TTL) z detekcją kontrastu
 • 30 cm do nieskończoności, 4 cm do nieskończoności w trybie makro
Manual focusTak
Blokada ostrościpo naciśnięciu spustu do połowy
Podgląd głębin.d.
Czułośćb.d.
Balans bieliAutomatyczny, pomiar bilansu bieli i 7 ustawień manualnych oraz bracketing balansu bieli
Efektyb.d.
Korekta obrazub.d.
Zdjęcia seryjne1) Seria 2,0 kl./s; 2) Bufor pamięci na 5 zdjęć, 3) Seria 16 zdjęć (dostępna tylko przy rozmiarze zdjęć 5M)
Rejestracja filmuFilm TV (640 x 480), 15 lub 30 kl./s; mały film (320 x 240), 30 kl./s, pomniejszony (160 x 120), 30 kl./s
Monitor LCDMonitor LCD z amorficzną silikonową matrycą TFT o przekątnej 2 cali, 115 000 punktów, z regulacją jasności; pokrycie kadru: około 100%
Synchronizacja z lampąb.d.
Lampa błyskowaZasięg: 0,3?4,5 m (W), 0,3?3,5 m (T); tryby lampy błyskowej: Automatyczny, redukcja efektu czerwonych oczu (redukcja efektu czerwonych oczu w aparacie), błysk za każdym razem, bez błysku i synchronizacja z długimi czasami otwarcia migawki
Kontrola błyskub.d.
Stopka akcesoriówb.d.
Matówkan.d.
Lustron.d.
Wizjeroptyczny
Punkt ocznyb.d.
Informacja w wizjerzeb.d.
Informacja LCDb.d.
Notka dźwiękowab.d.
Tryby odtwarzaniab.d.
Samowyzwalacz3 lub 10 s.
ZłączaUSB, wyjście audio/wideo (NTSC/PAL)
Pilotb.d.
ZasilanieAkumulator litowo-jonowy EN-EL5 (w zestawie), bateria litowa CP1 (opcjonalnie), zasilacz sieciowy EH-62A (opcjonalnie)
Wydajność zasilania (zdjęcia)b.d.
Funkcje indywidualneb.d.
Warunki atmosferyczneb.d.
Gwint statywub.d.
Obudowab.d.
Wymiary88 x 60 x 36,5 mm
WagaOkoło 150 g (bez akumulatora i karty pamięci)
Akcesoria
 • W zestawie: Pasek, kabel USB, kabel audio/wideo, akumulator litowo-jonowy EN-EL5, ładowarka MH-61, płyta CD z programem PictureProject
 • opcjonalne: Zasilacz sieciowy EH-62A, futerał, obudowa wodoszczelna WP-CP2 i karta pamięci SD
Oprogramowanieb
Artykuł na Fotopolis2690


NazwaNikon Coolpix 7900
TypAmatorski kompakt cyfrowy
Efektywna rozdzielczość7,1 Mp
Sensor1/1.8 cala, 7.1 Mpks (całkowita liczba pikseli: 7,41 mln)
PamięćKarty pamięci SD (opcjonalnie), wbudowana pamięć wewnętrzna
Rozdzielczość7M (3072 x 2304), 5M (2592 x 1944), 3M (2048 x 1536), 2M (1600x 1200), PC (1024 x 768), TV (640 x 480)
Formaty zapisu obrazub.d.
Poziom kompresjib.d.
Jakość kompresjib.d.
Obiektyw{LST|u|Nikkor z 3-krotnym zoomem;7,8?23,4 mm (odpowiednik dla formatu 35 mm [135]: 38?114 mm);f/2,8?4,9;7 elementów w 6 grupach}
Stabilizacja obrazubrak
Zoom cyfrowymaks. 4-krotny
PrzysłonaDwa stopnie, f/2,8 i f/4,9 (szeroki kąt), f/8,2 i f/4,9 (teleobiektyw)
Migawka4?1/2000 s
Tryby ekspozycji
 • Auto
 • tryb Asystent (Portret, Krajobraz, Zdjęcia sportowe, Zdjęcia nocne ? portret), programy tematyczne (Przyjęcie/wnętrza, Plaża/śnieg, Zachód słońca, Zmierzch/świt, Zdjęcia nocne - krajobraz, Makro, Muzeum, Sztuczne ognie, Kopia, Zdjęcia pod światło, Zdjęcia panoramiczne, Zdjęcia podwodne)
 • wybór najlepszego zdjęcia (BSS)
Pomiar światłab.d.
Kompensacja ekspozycjib.d.
Blokada ekspozycjipo naciśnięciu spustu do połowy
AutobracketingTak, 3 zdjęcia z wyborem korekty
Metody pomiaru ostrości
 • Tryb automatyczny (wybór jednego z 5 pól ostrości)
 • tryb manualny (wybór jednego z 99 pól ostrości)
 • wybór środkowego pola ostrości
Tryby pracy autofocusa
 • Autofokus przez obiektyw (TTL) z detekcją kontrastu
 • 30 cm do nieskończoności, 4 cm do nieskończoności w trybie makro
Manual focusTak
Blokada ostrościpo naciśnięciu spustu do połowy
Podgląd głębin.d.
Czułośćb.d.
Balans bieliAutomatyczny, pomiar bilansu bieli i 7 ustawień manualnych oraz bracketing balansu bieli
Efektyb.d.
Korekta obrazub.d.
Zdjęcia seryjne1) Seria 1,7 kl./s; 2) Bufor pamięci na 5 zdjęć, 3) Seria 16 zdjęć (dostępna tylko przy rozmiarze zdjęć 5M)
Rejestracja filmuFilm TV (640 x 480), 15 lub 30 kl./s; mały film (320 x 240), 30 kl./s, pomniejszony (160 x 120), 30 kl./s; elektroniczna redukcja wibracji
Monitor LCDMonitor LCD z amorficzną silikonową matrycą TFT o przekątnej 2 cali, 115 000 punktów, z regulacją jasności; pokrycie kadru: około 100%
Synchronizacja z lampąb.d.
Lampa błyskowaZasięg: 0,3?4,5 m (W), 0,3?3,5 m (T); tryby lampy błyskowej: Automatyczny, redukcja efektu czerwonych oczu (redukcja efektu czerwonych oczu w aparacie), błysk za każdym razem, bez błysku i synchronizacja z długimi czasami otwarcia migawki
Kontrola błyskub.d.
Stopka akcesoriówb.d.
Matówkan.d.
Lustron.d.
Wizjeroptyczny
Punkt ocznyb.d.
Informacja w wizjerzeb.d.
Informacja LCDb.d.
Notka dźwiękowab.d.
Tryby odtwarzaniab.d.
Samowyzwalaczb.d.
ZłączaUSB, wyjście audio/wideo (NTSC/PAL)
Pilotb.d.
ZasilanieAkumulator litowo-jonowy EN-EL5 (w zestawie), bateria litowa CP1 (opcjonalnie), zasilacz sieciowy EH-62A (opcjonalnie)
Wydajność zasilania (zdjęcia)b.d.
Funkcje indywidualneb.d.
Warunki atmosferyczneb.d.
Gwint statywub.d.
Obudowab.d.
Wymiary88 x 60 x 36,5 mm
WagaOkoło 150 g (bez akumulatora i karty pamięci)
Akcesoria
 • W zestawie: Pasek, kabel USB, kabel audio/wideo, akumulator litowo-jonowy EN-EL5, ładowarka MH-61, płyta CD z programem PictureProject
 • opcjonalne: Zasilacz sieciowy EH-62A, futerał, obudowa wodoszczelna WP-CP2** i karta pamięci SD
Oprogramowanieb.d.
Ocena w teście DIWA74%
Test Fotopolis3243
Artykuł na Fotopolis2690
Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS RP - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [AKTUALIZACJA]
14 Lut 2019
Najnowszy korpus Canona prawdopodobnie otwiera zupełnie nowy segment wśród aparatów bezlusterkowych. Najtańsza nowa pełna klatka na rynku ma być doskonałym wyborem dla bardziej ambitnych amatorów czy fotografów podróżniczych i z pozoru ma wszystko, by zadowolić doskonałą większość odbiorców. Gdzie jest haczyk?
2
Sony A6400 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
13 Lut 2019
Następca modelu A6300 wprowadza usprawnienia, które na pewno docenią zaawansowani amatorzy i osoby szukające aparatu do nagrywania vlogów i filmów do internetu. Nadal jednak ustępuje on plasowanemu wyżej, a już dostępnemu od pewnego czasu modelowi A6500. Czy to więc pozycja, którą warto się zainteresować?
1
Kilka godzin z Panasonic Lumix S1 - pierwsze wnioski
1 Lut 2019
Podczas dorocznego Digital Imaging Seminar, Panasonic zdradził wreszcie pełną specyfikację swojej pierwszej pełnej klatki, a w ręce dziennikarzy powędrowały pierwsze egzemplarze modeli S1 i S1R...
7
Tokina FíRIN 20 mm f/2 FE AF - test obiektywu
28 Sty 2019
Czy Tokina FíRIN to obiektyw, który rozgrzeje serca fotografów systemu Sony E? Producent nie ma co do tego wątpliwości. Jednak my dogłębnie przyjrzeliśmy się modelowi 20 mm f/2 FE AF.
0