Contax N Digital - wreszcie na rynku

0
Michał Sułkiewicz
15 Maj 2002
Artykuł na: 6-9 minut
Wielokrotnie zapowiadana cyfrowa lustrzanka z pełnowymiarowym sensorem wreszcie trafia do sprzedaży. Ponad 6-megowa matryca i obiektywy Carl Zeiss to z pewnością silne atuty, ale czy wystarczą, żeby Contax nadrobił opóźnienie.
Japoński producent Kyocera już trzy razy odkładał premierę modelu Contax N Digital (o czym pisaliśmy we wcześniejszym artykule). Tym razem, jednak premiera rynkowa stała się faktem.

Full Frame
Największym atutem nowego aparatu jest z pewnością pełnowymiarowy (24x36mm) układ CCD. Do tej pory aparaty cyfrowe dysponowały sensorami około 1,5 raza mniejszymi niż standardowa klatka filmu 35mm. Dlatego właśnie obiektywy używane z aparatami cyfrowymi miały ogniskowe dłuższe niż wartości nominalne (a właściwie węższy kąt widzenia w stosunku do filmu 35mm). Powodowało to trudności z uzyskaniem odpowiednio szerokiego kąta widzenia. Zastosowany w N Digital sensor ma, według danych producenta, powierzchnię efektywną taką samą jak klatka filmu 35mm. Znikają więc problemy ze zmianą kąta widzenia obiektywów.

Contax N Digital

Zastosowany w aparacie układ CCD jest produkcji Philipsa i jego efektywna rozdzielczość wynosi 6.04 megapiksela (3008 x 2008 pikseli). Co prawda obraz odczytywany jest przez 6.26 milionów pikseli, jednak te znajdujące się na obrzeżach kadru wykorzystywane są tylko w procesie interpolacji (więcej o tym procesie można przeczytać w naszym artykule). Wartość efektywna jest nieco zmniejszona w stosunku do wcześniejszych zapowiedzi producenta (6.13 megapikseli, 3040 x 2016 pikseli). Twierdzi on, że takie zmniejszenie obszaru jeszcze podwyższyło jakość obrazu, szczególnie na obrzeżach kadru.

Zaawansowana elektronika i optyka
Użytkownicy aparatów cyfrowych często nie zdają sobie sprawy, jak d uże znaczenie dla jakości cyfrowego zdjęcia ma jakość oprogramowania i układów cyfrowych aparatu. W N Digital zanim obraz zostanie zapisany w jednym z trzech formatów (TIFF, JPEG lub RAW), obrabiany jest w czasie rzeczywistym przez procesor DSP (Digital Signal Processor). Dzięki temu możliwe jest zapisywanie do 3 klatek na sekundę. Elektronikę wspomaga zaawansowany filtr optyczny (własna technologia koncernu Kyocera) zapobiegający powstawaniu fałszywych przekolorowań na obrazie.

Gotowy obraz, może być zapisany jako TIFF, JPEG (trzy wartości kompresji) lub w nieprzetworzonym trybie RAW. Do łączności z komputerem służy interfejs FireWire (IEEE1394). Pozwala on na przesłanie pliku RAW o wielkości 12,5 MB w sekundę (dane producenta). Zanim jednak to nastąpi zdjęcia mogą być zapisane na karcie CompactFlash typ I lub II albo na dysku IBM Microdrive.

2-calowy wyświetlacz LCD

Z tyłu aparatu znajduje się 2-calowy, kolorowy wyświetlacz LCD. Służący zarówno podglądowi wykonanych zdjęć, jak i obsłudze graficznego menu. Fotografujący może sprawdzać dla każdego zdjęcia parametry ekspozycji - czas migawki, wartość przesłony, ostrość oraz informacje o pliku.

W nietypowych warunkach oświetleniowych można skorzystać z systemu balansu bieli. Według informacji producenta do dyspozycji są tylko trzy tryby.
 • Auto - aparat automatycznie dobiera temperaturę barwową na podstawie wbudowanego czujnika
 • One Push Preset - kolor bieli odczytywany jest z wybranego fragmentu obrazu
 • Manual - fotografujący sam wybiera temperaturę barwową

Być może ten ostatni tryb, to klasyczny wybór między "chmurką a słoneczkiem", jednak producent określa ten tryb, tak jak podaliśmy wyżej.

Wykonując zdjęcia mamy do wyboru czułość w zakresie ISO 25-400 (co 1/3EV). Sposób obróbki zdjęć przez aparat można modyfikować zmieniając tonalność, ostrość oraz nasycenie barw. (Ta ostatnia funkcja została dodana przez producenta na prośbę użytkowników.)

Lustrzanka
Contax N Digital konstrukcyjnie oparty jest na modelu N1. Cyfrowy model przejął od swojego analogowego brata doskonałą jakość wykonania i ergonomię obsługi. Ponadto oba aparaty wyposażone są w następujące funkcje:
 • Dual Focus Function
 • 5-punktowy AutoFocus
 • bracketing ostrości (Fine Focus Bracketing)
 • szybką migawkę do 1/8000 s
 • synchronizacja lampy do 1/200 s.
 • pomiar światła TTL ewaluacyjny, centralnoważony lub punktowy
 • funkcja automatycznego błysku
 • funkcje indywidualne

N Digital może używać tych samych akcesoriów co Contax N1 i Contax NX. W tym adaptera NAM-1, który umożliwia używanie obiektywów od Contaxa 645 (aparat średnioformatowy). Jednak do małoformatowych Contaxów dedytkowane są obiektywy Carl Zeiss serii N. Model N Digital reklamowany jest z nowym obiektywem szerokokątnym Carl Zeiss N Vario-Sonnar T* o zmiennej ogniskowej 17-35mm i przesłonie f2.8. Dzięki zastosowaniu pełnowymiarowej matrycy, Zeiss nie musiał "skracać" obiektywu, żeby zachować szeroki kąt widzenia, jak to zrobił na przykład Canon.

Carl Zeiss N Vario-Sonnar T* 17-35mm f2.8


specyfikacja
border=2;sizex=2;sizey=35;headersx=0;headersy=0|typ;cyfrowa lustrzanka 35mm;rozmiar obrazu;24x36mm;sensor;CCD pełnoklatkowy;ilość pikseli;6,29 megapikseli (6.04 efektywnie);format zapisu;JPEG (kompresja 1/4, 1/8, 1/16), RGB-TIFF, RAW;nośnik pamięci;karta CompactFlash (typ I, II), IBM Microdrive (510MB, 1GB);balans bieli;Auto (wbudowany czujnik), światło jarzeniowe, błysk, ręczne, wybór temperatury barwnej;wyświetlacz; LCD kolorowy TFT o przekątnej 2,0 cala, rozdzielczość ok. 200 tyś. pikseli;przeglądanie zdjęć;pojedyncze zdjęcie, indeks (9 zdjęć), powiększenie, histogram, widok "high light";mocowanie obiektywu;Contax N Mount;migawka;szczelinowa;czasy migawki;Av, P: 32s. do 1/8000 s., Tv, M: 4 s. do 1/8000, Bulb, X: 1/125;synchronizacja błysku;do 1/200 s.;samowyzwalacz;elektroniczny 2 lub 10 s.;kontrola ekspozycji;priorytet migawki, priorytet przesłony, program, manual, TTL autoflash;pomiar ekspozycji; TTL ewaluacyjny, centralnoważony, punktowy;zakres pomiaru ekspozycji (ISO 100, f1.4);EV 0-21 (ewaluacyjny/centralnoważony), EV 3-21 (punktowy - 3 mm wokół centrum kadru);zakres czułości ISO;25-400 (co 1/3);blokada ekspozycji;AE lock;kompensacja ekspozycji;+2 EV do -2EV (co 1/3 lub 1/2);kontrola błysku;TTL;współpraca z błyskiem;automatycznie ustawiany czas migawki z lampami Contax;system ustawiania ostrości;TTL pięciopunktowy;tryby ustawiania oastrości;pojedyncze klatki, seryjnie, ręcznie;wizjer;95% kadru, powiększenie 0,73x, wbudowana przesłona, regulacja dioptrii -3D do +1D;matówka;typ FX wymienna;tryby przesuwu filmu;pojedyncze klatki, seryjnie (max. 3 klatki/s), samowyzwalacz;pojemność buforu;JPEG 5, 8 lub 13 klatek, TIFF 3 klatki, RAW 3 klatki;stopka lampy;styk X, W/TLA;interfejs do komputera;IEEE1394 (FireWire);zasilanie;4 baterie AA lub akumulatory Ni-MH, zasilacz zewnętrzny;inne funkcje;przycisk prawidłowego naświetlenia, przycisk głębi ostrości; lampka AF, wybór punktu AF;wymiary (S x W x G);152mm x 138mm x 79,5mm;ciężar;1000g (bez baterii);wyposażenie standardowe; 4 akumulatory Ni-MH, ładowarka, zasilacz, pasek, oprogramowanie
Producent zastrzega sobie możliwość zmiany specyfikacji.

Contax w swoim najnowszym produkcie stawia na jakość zdjęć. Wszystkie funkcje podporządkowane są jak najlepszym parametrom uzyskiwanych obrazów. To może okazać się dobrą strategią na dosyć ciasnym rynku profesjonalnych aparatów cyfrowych.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Canon EOS 90D i EOS M6 Mark II na horyzoncie. Zapowiada się na najciekawsze aparaty producenta od lat
Canon EOS 90D i EOS M6 Mark II na horyzoncie. Zapowiada się na najciekawsze aparaty producenta od...
Dzięki pomyłce producenta otrzymaliśmy wgląd w nadchodzące modele, które udowadniają, że segment APS-C ma ciągle duży potencjał. Wygląda też na to, że Canon nareszcie...
11
11
Blackmagic Pocket Cinema Camera 6K to kamera, która może namieszać na rynku
Blackmagic Pocket Cinema Camera 6K to kamera, która może namieszać na rynku
Nowa matryca Super 35 z dynamiką sięgającą 13 EV, możliwość nagrywania w rozdzielczości 6K i to w formacie RAW, mocowanie Canon EF i pełna komunikacja z obiektywami, a...
15
0
Fotografia natychmiastowa jest zbyt droga? Aparatem Alulu zdjęcia wydrukujesz na paragonach
Fotografia natychmiastowa jest zbyt droga? Aparatem Alulu zdjęcia wydrukujesz na paragonach
Zdjęcia natychmiastowe nie muszą być ani piękne, ani dobre. Ich siłą jest to, że gotowy wydruk otrzymujemy tu i teraz. Trudno o produkt lepiej wpisujący się w tę...
16
1