Canon PowerShot A520 - kolejny następca

0
Łukasz Kacperczyk
1 Luty 2005
Artykuł na: 17-22 minuty
Canon kontynuuje wymianę modeli dla amatorów - tym razem padło na popularnego PowerShota A85. Jego następca nazywa się A520, jest mniejszy, ma 4-krotny zoom optyczny i zapisuje dane na kartach SD/MMC.
Canon kontynuuje wymianę modeli dla amatorów - tym razem padło na popularnego PowerShota A85. Jego następca nazywa się A520, jest mniejszy, ma 4-krotny zoom optyczny i zapisuje dane na kartach SD / MMC.

Canon PowerShot A520

Całkiem niedawno pisaliśmy o następcy popularnej 3-megowej cyfrówki Canon PowerShot A75 (czyli modelu A510). Jak widać szykuje się wymiana całej linii, gdyż dzisiejsza premiera to kolejny następca - tym razem padło na PowerShota A85, czyli wyższą rozdzielczość 4 MP. Canon PowerShot A520 zachowuje większość cech poprzednika przy mniejszych wymiarach, zwiększeniu zakresu zoomu i zmianie rodzaju nośnika pamięci.

Uderzająca przewaga funkcji jest identyczna, jak w zaprezentowanym niecałe 2 tygodnie temu modelu A510. Krótko mówiąc, Canon PowerShot A520 to w zasadzie to samo, co A510, ale z większą matrycą (jeśli chodzi o liczbę pikseli), nieco wolniejszym trybem zdjęć seryjnych i paroma dodatkowymi programami tematycznymi. Pozostałe dane techniczne się pokrywają. Wszystkie szczegóły w zamieszczonych poniżej dokładnych specyfikacjach opisywanego aparatu i informacji prasowej producenta.

NazwaCanon PowerShot A520
Typkompakt cyfrowy
Efektywna rozdzielczość4,0 Mp
Sensor1/2,5 cala CCD, ok. 4 MP
PamięćSD / MMC (MMC 16 MB w zestawie)
Rozdzielczość2272 x 1704, 1600 x 1200, 1024 x 768, 640 x 480
Formaty zapisu obrazuJPEG (Exif 2.2, DCF, DPOF)
Poziom kompresjib.d.
Jakość kompresjiSuperfine, Fine, Normal
Obiektyw
 • 5,8 mm - 23,2 mm (odpowiednik w małym obrazku: 35 mm - 140 mm)
 • f/2,6 - f/5,5
 • 7 soczewek w 5 grupach, 2 soczewki asferyczne
Stabilizacja obrazubrak
Zoom cyfrowyMaks. 3,6 x
Przysłonab.d.
Migawka15 s - 1/2000 s, czasy od 1,3 s z redukcją szumów - dostępne tylko w trybie manualnym i preselekcji przysłony
Tryby ekspozycji
 • Auto
 • Program
 • Manualny
 • Preselekcja przysłony
 • Preselekcja czasu
 • Asystent panoram
 • Programy tematyczne: portret, krajobraz, zdjęcia nocne, krótki czas migawki, długi czas migawki, rośliny, zdjęcia na śniegu, zdjęcia na plaży, fajerwerki, zdjęcia pod wodą, zdjęcia we wnętrzach, dzieci i zwierzęta, nocna fotka
Pomiar światłaWielosegmentowy, centralnie ważony, punktowy (środkowy czujnik)
Kompensacja ekspozycji+/- 2 EV ze skokiem co 1/3 EV
Blokada ekspozycjiSpust do połowy
Autobracketingb.d.
Metody pomiaru ostrości9-punktowy system AiAF, najbliższa odległość - 5 cm, wspomaganie
Tryby pracy autofocusaWielopunktowy, 1-punktowy (środkowy czujnik)
Manual focusTak
Blokada ostrościSpust do połowy (można wyłączyć)
Podgląd głębin.d.
CzułośćAuto, ISO 50 / 100 / 200 / 400
Balans bieliAuto, światło dzienne, chmury, światło jarzeniowe (x 2), światło żarowe, ustawienie użytkownika
EfektyJaskrawe kolory, neutralne kolory, niski poziom wyostrzenia, sepia, cz-b
Korekta obrazub.d.
Zdjęcia seryjneOk. 1,9 kl./s do 8 zdjęć (kompresja Large / Fine z wyłączonym monitorem LCD)
Rejestracja filmu
 • 640 x 480, 10 kl./s, maks. 30sek.
 • 320 x 240, 160 x 120, 15 kl./s, maks. 180 sek.
 • AVI (Motion JPEG + WAVE)
Monitor LCD1,8 cala P-Si TFT, ok. 115 tys. pikseli
Lampa błyskowa
 • Wbudowana, zasięg: 0,45 m - 3,5 m (szeroki kąt) / 2,2 m (tele)
 • High Power Flash HF-DC1
Kontrola błyskuAuto, redukcja czerwonych oczu, lampa wyłączona, błysk wymuszony, synchronizacja z długimi czasami
Stopka akcesoriówb.d.
Matówkan.d.
Lustron.d.
WizjerOptyczny z zoomem
Punkt ocznyb.d.
Informacja w wizjerzeb.d.
Informacja LCDb.d.
Notka dźwiękowaDo 60 sek. na zdjęcie, WAV
Tryby odtwarzaniaZoom 2 - 10x
Samowyzwalacz2 lub 10 s, ustawienie użytkownika
ZłączaUSB (Mini-B, PTP), wyjście AV (PAL / NTSC)
Pilotb.d.
Zasilanie2 x AA alkaliczne lub niklowo-wodorkowe (alkaliczne w zestawie)
Wydajność zasilania (zdjęcia)
 • 80 zdjęć z dołączonymi bateriami
 • 300 zdjęć z opcjonalnym akumulatorem Canon NB-2AH
 • playback 180 minut z bateriami w zestawie
 • playback 300 minut z akumulatorem Canon NB-2AH
Funkcje indywidualneb.d.
Warunki atmosferyczne0 - 40 stopni Celsjusza, wilgotność 10 - 90 procent
Gwint statywub.d.
Obudowab.d.
Wymiary90,7 mm x 64 mm x 38,4 mm
Waga180 g bez baterii
Akcesoria
 • Miękki futerał DCC-80
 • obudowa wodoszczelna (40 m) WP-DC60
 • obciążniki do obudowy podwodnej WW-DC1
 • zasilacz ACK-800
 • ładowarka CBK4-200
 • konwertery: tele 1,75 x TC-DC52A, szeroki 0,7 x WC-DC52
 • soczewka makro 250D (52 mm)
 • przejściówka LA-DC52F
 • lampa HF-DC1
OprogramowanieZoomBrowser EX (PhotoRecord) / ImageBrowser, PhotoStitch, ArcSoft PhotoStudio, RemoteCapture
Uwagi
 • PictBridge
 • histogram
 • czujnik pozycji aparatu
 • nanoszenie daty na pocztówkę
 • języki menu: angielski, niemiecki, francuski, holenderski, duński, fiński, włoski, norweski, szwedzki, hiszpański, uproszczony chiński, chiński tradycyjny, japoński, rosyjski, portugalski, koreański, grecki, polski, czeski, węgierski, turecki
Artykuł na Fotopolis2639


Canon kontynuuje rozwój serii PowerShot A

Amstelveen, Holandia, 1 luty 2005.
Canon, lider w technologii fotograficznej i obrazowania, wypuszcza dziś na rynek aparat PowerShot A520 z czterokrotnym zoomem optycznym - "większego brata" ostatnio wypuszczonego PowerShota A510. Niewielki, kompaktowy aparat o rozdzielczości 4 mln. pikseli, jest mniejszy niż większość aparatów z trzykrotnym zoomem i ma 20 trybów fotografowania, możliwość rejestracji sekwencji wideo w rozdzielczości VGA (640 x 480 pikseli), potężną lampę błyskową ze zmianą kąta rozsyłu światła, rozszerzone możliwości drukowania bezpośredniego, oraz dokupowaną oddzielnie obudowę wodoszczelną i soczewki zmieniające ogniskową obiektywu.

Mały i potężny
O 13% mniejszy i 20% lżejszy niż poprzednik - popularny PowerShot A85 - PowerShot A520 wykorzystuje w swoim czterokrotnym zoomie opracowaną przez Canona technologię tworzenia soczewek o nazwie Glass Moulded Optics (GMO). Zapewnia ona niezrównaną, wysoką jakość techniczną obrazu przy zaledwie części wielkości tradycyjnej soczewki. Obiektyw o wydłużonej ogniskowej (35-140 mm w przeliczeniu na format 35 mm) i jasności f/2.6-5.5 ma też nowy system ustawiania ostrości przez ruch tylnej soczewki, przez co ostrość ustawiana jest skuteczniej i przy mniejszym zużyciu energii. Przeprojektowana lampa błyskowa, celownik optyczny i zmiana rodzaju karty pamięci z CompactFlash na SD sprawiły, że korpus aparatu stał się lżejszy, bardziej elegancki i mniejszy.

Tryby fotografowania
Aby zapewnić aparatowi maksymalną wszechstronność i prostotę obsługi, Canon wyposażył model A520 w 20 trybów fotografowania. Jest wśród nich osiem trybów "scen specjalnych", które pozwalają uzyskać wspaniałe rezultaty w trudnych warunkach oświetleniowych, optymalizując ustawienia zrównoważenia bieli, parametrów ekspozycji i innych ustawień dla poszczególnych scen. Wśród programów tematycznych znajdują się "ognie sztuczne", "rośliny", "plaża", "śnieg", "zdjęcia podwodne" (trzeba wówczas użyć dokupowanej oddzielnie obudowy wodoszczelnej, umożliwiającej fotografowanie do głębokości 40 m), "dzieci i zwierzęta", oraz "zdjęcia nocne". Można też nagrywać sekwencje wideo z dźwiękiem o długości do 3 minut i korzystać z możliwości ich montażu w aparacie. Tryby ustawień ręcznych pozwalają doświadczonemu lub odważnemu użytkownikowi samodzielnie nastawiać zrównoważenie bieli, korekcję ekspozycji czy czas otwarcia migawki.

Canon PowerShot A520

Radosny i wygodny
Aby użytkownik aparatu mógł jeszcze bardziej się nim cieszyć, a przy tym miał wygodę i łatwość w ocenie zdjęć, nowa funkcja "Hold" (zatrzymaj) pozwala przedłużyć w nieskończoność wyświetlanie nowo zrobionego zdjęcia na dużym i jasnym ekranie LCD o przekątnej 1.8 cala i umożliwia natychmiastowe jego skasowanie w razie potrzeby bez konieczności przełączania aparatu w tryb pokazywania zdjęć. Po ponownym naciśnięciu spustu migawki aparat powraca do fotografowania. Łatwość obsługi zwiększono również poprawiając, upraszczając i czyniąc bardziej intuicyjnym rozmieszczenie przycisków sterujących.

"Pływająca" obudowa obiektywu
Kolejnym ulepszeniem w porównaniu z PowerShotem A85 jest "pływający" mechanizm chowania obudowy obiektywu, który działa w połączeniu z dokupowanymi dodatkowo konwerterami - szerokokątnym i teleobiektywowym. Pozwalając na minimalne przesunięcia w pozycji soczewek równolegle do powierzchni czujnika obrazowego, mechanizm ten zapewnia, że soczewki konwerterów są precyzyjnie ustawione względem osi optycznej, co daje idealnie ostre zdjęcia.

Flesz o zmiennym kącie rozsyłu światła
Canon po raz pierwszy w swoich cyfrowych aparatach fotograficznych wprowadza lampę błyskową o zmiennym kącie rozsyłu światła. Mechanizm połączony ze zmianą ogniskowej obiektywu zwęża kąt rozsyłu światła wraz z wydłużaniem ogniskowej obiektywu, co wydłuża efektywny zasięg błysku przy zdjęciach teleobiektywowych. Nowa, dokupowana oddzielnie, zewnętrzna lampa błyskowa High Power Flash HF-DC1, dodatkowo rozszerza możliwości aparatu przy zdjęciach nocnych i w pomieszczeniach. Lampa ta, o liczbie przewodniej 18 (przy ISO 100 i odległości w metrach), błyska automatycznie w synchronizacji z lampą wbudowaną, nie korzystając z żadnych przedbłysków. Można na niej nastawić jedno z trzech ustawień siły błysku, opartych na wartości przysłony w aparacie. Lampę mocuje się na aparacie przy pomocy dołączonego uchwytu, który umożliwia zamocowanie aparatu i lampy na statywie.

Drukowanie i przekazywanie zdjęć
Aparat wyposażony jest w canonowski przycisk Print/Share, który zapala się, gdy uda się nawiązać połączenie pomiędzy portem USB aparatu a jakąkolwiek drukarką kompatybilną z systemem PictBridge. Naciśnięcie zapalonego przycisku rozpoczyna drukowanie aktualnie pokazywanego zdjęcia, bez konieczności dokonywania jakichkolwiek ustawień w menu. Funkcja Print/Share upraszcza również "przerzucanie" zdjęć do komputera PC z systemem operacyjnym Windows.

Rozszerzone możliwości drukowania
Po podłączeniu do drukarki takiej jak np. SELPHY CP400 Compact Photo Printer Canona, aparat pozwala na bardzo szybkie (w ciągu 85 sekund) i wygodne drukowanie zdjęć bez konieczności uprzedniego przerzucenia ich do komputera. Pozwala też na korzystanie z dodatkowych funkcji, związanych z wydrukiem. Jest wśród nich między innymi tryb "Movie Print" (wydruk sekwencji wideo), który dzieli wybraną sekwencję wideo na równe części i drukuje do 63 równo rozmieszczonych, małych klatek na jednej kartce papieru formatu pocztówki (100 x 148 mm). Funkcja ta jest idealna na przykład do analizy uderzenia golfowego lub serwisu w tenisie. Funkcja "ID Photo Print" pozwala na wydrukowanie na jednej kartce papieru kilku zdjęć o wymiarach zdjęcia paszportowego (o wybranej wysokości i szerokości).

Szybkie automatyczne nastawianie ostrości
Dzięki 9 punktom automatycznego nastawiania ostrości, rozmieszczonych na szerokim obszarze kadru, system inteligentnego, automatycznego nastawiania ostrości (AiAF) jest w stanie szybko nastawić ostrość, nawet jeśli główny obiekt zdjęcia nie znajduje się na środku kadru. Użytkownicy mogą przełączyć się również na jeden, umieszczony na środku kadru, punkt autofokusa, lub nastawiać ostrość ręcznie. Włączany automatycznie promień wspomagający ułatwia nastawianie ostrości przy słabym świetle, a minimalna odległość z jakiej można fotografować, wynosi 5 cm. Lampa błyskowa może być zsynchronizowana z długimi czasami otwarcia migawki i ma funkcję redukcji efektu "czerwonych oczu". Przy zdjęciach seryjnych aparat pozwala na fotografowanie z szybkością 1,9 zdjęcia na sekundę w serii do 8 zdjęć przy rozdzielczości Large/Fine i wyłączonym ekranie LCD.

Duża szybkość, wspaniałe rezultaty
Canon PowerShot A520 jest wyposażony w ceniony, silny procesor obrazu DIGIC, zapewniający wspaniałą jakość techniczną zdjęć, szybkie i pewne działanie aparatu oraz niskie zużycie energii. Działając jak wbudowany do aparatu asystent fotografa, canonowski system iSAPS analizuje takie czynniki jak nastawiona ogniskowa i jasność, aby przewidzieć rodzaj zdjęcia, jakie zostanie zrobione. W efekcie aparat szybciej nastawia ostrość, dokładniej nastawia parametry ekspozycji i precyzyjniej ustawia zrównoważenie bieli. Inteligentny czujnik położenia aparatu wykrywa położenie aparatu podczas fotografowania, optymalizując jakość obrazu i automatycznie obracając zdjęcie podczas oglądania.

Akcesoria
Oprócz nasadek wydłużających i skracających ogniskową, oraz umożliwiających robienie zdjęć makro (z bliska), w dodatkowym wyposażeniu znajduje się obudowa wodoszczelna, umożliwiająca fotografowanie na głębokości do 40 m pod wodą i zapewniająca ochronę przed kurzem, piaskiem i śniegiem. Obudowa ta ma specjalną płytkę, rozpraszającą błysk flesza, co pozwala uniknąć efektu "śniegu", spowodowanego przez drobne cząstki, unoszące się w wodzie. Do aparatu dołączona jest karta pamięci typu MMC o pojemności 16 MB.

Oprogramowanie i dostęp do CANON iMAGE GATEWAY
Wśród oprogramowania, dołączonego do aparatu, znajduje się ZoomBrowser EX (dla Windows) i ImageBrowser (dla komputerów Macintosh), umożliwiające oglądanie, zarządzanie i archiwizowanie zdjęć. Oprócz tego w komplecie znajdują się programy PhotoStitch i PhotoRecord, a także oprogramowanie do obróbki zdjęć ArcSoft PhotoStudio. Wśród sterowników jest TWAIN (dla Windows 98/2000) i WIA (dla Windows Me). Obsługa systemu Picture Transfer Protocol (PTP) pozwala na podłączenie aparatu do każdego systemu operacyjnego Windows XP (SP1-2) i Mac OS X (v10.1.5-10.3) bez konieczności instalowania sterowników.

Właściciel aparatu ma prawo zarejestrować się i uzyskać 100 MB miejsca w CANON iMAGE GATEWAY, internetowej galerii, w której zdjęcia i sekwencje wideo* mogą być przechowywane w specjalnych albumach i pokazywane wybranym przyjaciołom i rodzinie. Z CANON iMAGE GATEWAY można również załadować do aparatu nowe funkcje opcji My Camera (mój aparat), takie jak dźwięki migawki i zdjęcia startowe.

* Aby móc umieszczać w internecie filmy, użytkownik musi ściągnąć i zainstalować specjalny program, dostępny po zarejestrowaniu się na stronie CANON iMAGE GATEWAY.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Obiektyw wypełniony kawą w średnioformatowym body z kartonu - Lomography znów zaskakuje
Obiektyw wypełniony kawą w średnioformatowym body z kartonu - Lomography znów zaskakuje
Miłośnicy kreatywnych efektów w jakości lomo i zrównoważonego wykorzystania zasobów będą zachwyceni nowym pomysłem austriackiej firmy, który dostępny jest w dodatku w cenie mniej kuriozalnej niż...
8
0
Olympus OM-D E-M5 Mark III - sprawdzona formuła w nowym wydaniu
Olympus OM-D E-M5 Mark III - sprawdzona formuła w nowym wydaniu
Po 4 latach od premiery Olympusa OM-D E-M5 Mark II do walki na arenie systemu mikro 4/3 staje jego następca, który wprowadza tę linię aparatów o przygodowym zacięciu w świat 4K
14
0
Canon Ivy Rec - nowy pomysł na odporny aparat
Canon Ivy Rec - nowy pomysł na odporny aparat
Outdoorowy aparat i kamerka Ivy Rec to propozycja dla użytkowników, którym zależy przede wszystkim na uwiecznianiu codziennych chwil, bez obawy o uszkodzenie...
19
3
Powiązane artykuły