Nikon SP - powrót po latach

Na japońskiej stronie Nikona można znaleźć informację o planowanym wprowadzeniu na rynek reedycji kultowego dalmierzowca z wymienną optyką: Nikona SP, czyli najwyższego modelu tej firmy. Niestety wysoka cena wskazuje, że aparat na stałe wyląduje w oszklonych gablotkach zamożnych kolekcjonerów.
Na japońskiej stronie Nikona można znaleźć informację o planowanym wprowadzeniu na rynek reedycji kultowego dalmierzowca z wymienną optyką: Nikona SP, czyli najwyższego modelu tej firmy. Niestety wysoka cena wskazuje, że aparat na stałe wyląduje w oszklonych gablotkach zamożnych kolekcjonerów.


Oryginalny Nikon SP pojawił się na rynku pod koniec złotej ery dalmierzowców i pod wieloma względami nie miał konkurencji. Był pierwszym aparatem, który miał wbudowanych 6 ramek różnych ogniskowych. Wystarczy wspomnieć, że dający powiększenie 1:1 główny wizjer pokazywał ramki do 50 mm, 85 mm, 105 mm i 135 mm. Dodatkowe okienko obok przedstawiało pole widzenia 28 mm i 35 mm. A mowa o 1957 roku - konkurencja, czyli w ostatecznym rozrachunku Leica, mogła się czymś takim pochwalić dopiero 27 lat później w 1980 roku (w modelu M4-P). Jednak nie miejsce to i nie czas na wykład z historii - zainteresowanych czytelników odsyłamy na świetna anglojęzyczną stronę Stephena Gandy'ego CameraQuest.

Nikon SP Limited Edition to kolejny już wskrzeszony klasyk firmy. Zaczęło się w 2000 roku od modelu S3 2000. I sądząc po wynikach sprzedaży wyglądało na to, że od razu się skończy. Tymczasem po kilku latach Nikon zdecydował się ponownie zainteresować kolekcjonerów. Tym razem oglądamy reedycję Nikona SP, czyli modelu, od którego ze względu na jego status powinno się zacząć takie przedsięwzięcie.

Nikon SP Limited Edition

Niestety tak jak w przypadku S3 2000, również Nikony SP Limited Edition nie będą zapewne robiły zdjęć, gdyż zainteresują głównie (jeśli nie wyłącznie) zamożnych kolekcjonerów. Japońska cena podana przez producenta wynosi 724500 jenów za zestaw z W-Nikkorem 3,5 cm f/1,8, dekielkiem na obiektyw, osłonką przeciwsłoneczną i futerałem. To równowartość około, bagatela, 22 tysięcy złotych.

Aparat ma być dostępny od 18 marca 2005, ale zapisy przyjmowane są już teraz. Wyprodukowanych zostanie tylko 2500 egzemplarzy, wyłącznie na rynek japoński. Szkoda, że firma nie zdecydowała się na produkcję czegoś bardziej "użytecznego" i dla ludzi - ale może Nikon F6 nieco za bardzo rozbudził nadzieje miłośników tradycyjnej fotografii małoobrazkowej...

Dla formalności poniżej zamieszczamy udostępnione specyfikacje Nikona SP Limited Edition i obiektywu W-Nikkor 3,5 cm f/1,8. Zwłaszcza ta pierwsza wygląda wyjątkowo skromnie choćby w porównaniu do danych technicznych przeciętnego cyfrowego aparatu kompaktowego - widać kiedyś do robienia dobrych zdjęć wystarczał naprawdę minimalny zestaw funkcji.

NazwaNikon SP Limited Edition
TypDalmierzowy aparat małoobrazkowy z wymienną optyką, limitowana wersja kolekcjonerska
Film35 mm
Obiektywb.d.
Mocowanie obiektywuBagnet Nikon S
Przysłonab.d.
MigawkaMechaniczna, o przebiegu poziomym, płócienna, powlekana gumą
Czasy migawki1 s - 1/1000 s, B, T
Tryby ekspozycjiManualny
Pomiar ekspozycjib.d.
Zakres pomiarub.d.
Kompensacja ekspozycjib.d.
Blokada ekspozycjipo naciśnięciu spustu do połowy
Autobracketingbrak
Autofocusbrak
Tryby ostrościbrak
Blokada ostrościpo naciśnięciu spustu do połowy
Podgląd głębitak
Synchronizacja z lampą1/60 s, gniazdo PC
Lampa błyskowab.d.
Kontrola błyskub.d.
Stopka akcesoriówGorąca stopka
Matówkab.d.
Lustrob.d.
Wizjer
  • Z polem dalmierza
  • powiększenie 1:1
  • podwójny
  • wizjer główny: ramki do 50 mm, 85 mm, 105 mm i 135 mm
  • wizjer szerokokątny: ramki do 28 mm, 35 mm
Pole widzeniab.d.
Punkt ocznyb.d.
Powiększenie1,0 x
Informacja w wizjerzeb.d.
Informacja LCDb.d.
Samowyzwalacz3, 6 lub 10 s
Tryby transportu filmub.d.
Transport filmuManualny, dźwignia 136 stopni z pozycją przejściową 15 stopni
Naświetlanie danychb.d.
Zasilanieb.d.
Wydajność zasilania (rolki)b.d.
Funkcje indywidualneb.d.
Warunki atmosferyczneb.d.
Gwint statywub.d.
Obudowab.d.
Wymiary136 mm x 81 mm x 43 mm
Waga590 g (korpus), 750 g (z obiektywem W-Nikkor 3,5 cm f/1,8)
Akcesoriab.d.
UwagiWbudowane kółko ostrości


NazwaW-Nikkor 3,5 cm f/1,8
Typinne
Konstrukcja7 soczewek w 5 grupach
Stabilizacja obrazub.d.
Autofokusb.d.
Ogniskowa35 mm
Otwór maksymalnyb.d.
Dystans min.0,9 m
Kąt62 stopnie
Przesłonaf/1,8 - f/22
MocowanieNikon S
Powiększenieb.d.
Filtr43 mm
Osłona48 mm (zaciskowa)
Obudowab.d.
Wymiary59 mm x 22,5 mm
Waga160 g
Akcesoriab.d.
Artykuł na FotopolisNikon SP - powrót po latach
Komentarze
Polecane artykuły
Leica Q2 - zdjęcia przykładowe
20 Mar 2019
Nowa pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 47,4 Mp, dobrze znany szerokokątny obiektyw Summilux 28 mm f/1.7 ASPH, uszczelniony korpus i odświeżona ergonomia - zobaczcie na co stać drugą generację kompaktu Leiki.
0
Venus Optics Laowa 9 mm f/2.8 Zero-D teraz także w wersji z mocowaniem Mikro Cztery Trzecie
15 Mar 2019
Pokazana w zeszłym roku ultraszerokokątna stałka bez dystorsji doczekała się wariantu z mocowaniem M43. Na sklepowe póki trafi jeszcze w marcu.
0
Panasonic Lumix S1R - zdjęcia przykładowe
11 Mar 2019
O modelu Lumix S1R powiedziano już wiele, jednak jakość obrazu wciąż pozostawała pewną tajemnicą. Do teraz. W nasze ręce wpadł flagowiec nowego pełnoklatkowego systemu Panasonica!
4
Ricoh GR III - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
8 Mar 2019
Najnowszy kompakt Ricoh GR III pretenduje do miana najdoskonalszego stałoogniskowego aparatu kompaktowego w historii. Czy ma szansę podbić tę specyficzną niszę? Sprawdźcie nasze wnioski po jednym dniu spędzonym z aparatem.
1