Olympus C-7070 Wide Zoom - godny następca

0
Łukasz Kacperczyk
5 Styczeń 2005
Artykuł na: 17-22 minuty
Olympus przygotował godnego następcę cenionych cyfrówek dla zaawansowanych C-5050 i C-5060. Model Olympus C-7070 Wide Zoom wyposażono w 7-megową matrycę i zupełnie nowy system śledzącego autofocusu. Aparat akceptuje szeroką gamę akcesoriów.
Olympus przygotował godnego następcę cenionych cyfrówek dla zaawansowanych C-5050 i C-5060. Model Olympus C-7070 Wide Zoom wyposażono w 7-megową matrycę i zupełnie nowy system śledzącego autofocusu. Aparat akceptuje szeroką gamę akcesoriów.

Olympus C-7070 Wide Zoom

Zgodnie z obowiązującym trendem, mówiącym, że im więcej, tym lepiej, Olympus przedstawia następcę bardzo cenionych modeli C-5050 i C-5060 z matrycą "bardziej na czasie". Model C-7070 Wide Zoom rejestruje obrazy na matrycy CCD 1/1,8 cala 7,1 MP. Poza ilością zapisywanych pikseli zmieniło się bardzo niewiele. Zastosowano taki sam obiektyw jak w modelu C-5060, takiż wyświetlacz LCD, nawet wymiary są identyczne. C-7070 WZ przynosi jednak kilka nowych rozwiązań.

Po pierwsze zmieniono zakres czułości - teraz dolną granicą jest odpowiednik ISO 50. Po drugie dodano dwa programy tematyczne - oba przeznaczone do fotografowania pod wodą (przy użyciu opcjonalnej obudowy wodoszczelnej PT-027). Najważniejsza zmiana zaszła jednak w systemie automatycznego ustawiania ostrości. Model C-7070 WZ wyposażono w 143-polowy system AF. Punkty pomiarowe ułożono "w kratkę" 13 x 11, która kryje 75 % kadru w pionie i 87,5 % w poziomie. Podwójny system korzysta z pasywnego czujnika zewnętrznego i pomiaru TTL na matrycy. Przy zbyt niskim natężeniu światła można skorzystać ze specjalnej lampy wspomagającej AF. Po raz pierwszy kompakt cyfrowy Olympusa wyposażono w funkcję, która umożliwia śledzenie ostrości poruszającego się obiektu (dzięki przewidywaniu jego pozycji) i podświetlenie na monitorze LCD wybranego punktu przez aparat AF, by użytkownik mógł się upewnić, że ostrość została ustawiona na właściwą część kadru.

Olympus C-7070 Wide Zoom z odchylonym wyświetlaczem

Znaczna większość pozostałych właściwości opisywanego aparatu jest taka sama, jak jego poprzednika C-5060. Wszystkie udostępnione przez producenta szczegóły techniczne znajdują się w zamieszczonych poniżej specyfikacjach Olympusa C-7070 Wide Zoom, który jest zgodny z szeroką gamą akcesoriów systemowych (konwertery, lampy itp.). Aparat ma trafić do sprzedaży w lutym tego roku.

Test Olympusa C-7070 Wide Zoom już wkrótce w Fotopolis!

Poniżej zamieszczamy informację prasową producenta.

Wzorcowa ergonomia i profesjonalna funkcjonalność

Aparat Olympus C-7070 WIDE ZOOM

Hamburg, 5 stycznia 2005 - posiadający 7.1 miliona pikseli aparat C-7070 WIDE ZOOM prezentowany przez firmę Olympus, to mocny zawodnik z wytrzymałym korpusem wykonanym ze stopów magnezu, a zarazem model, który zapewnia wszystko, co jest potrzebne do wszechstronnej i doskonałej realizacji zdjęć z różnych dziedzin fotografii. Wysokiej jakości obiektyw (1:2.8-4.8) z elementami asferycznymi oraz elementami ED oferuje zakres ogniskowych rozciągający się od ujęć szerokokątnych przy 27 mm aż do możliwości tele przy 110mm (odpowiednik dla formatu małoobrazkowego), co daje łącznie 4-krotny zoom optyczny. Po raz pierwszy w kompaktowym aparacie Olympus zastosowano specjalny system dualnego Autofocus'a z 143 punktami ostrości oraz funkcją śledzenia ostrości poruszających się obiektów
(Predictive AF). Oczywiście zapewniona jest w pełni manualna kontrola parametrów, nic więc nie ogranicza twórczych wizji fotografa i pozwala w pełni wykorzystać wyjątkowe możliwości tego aparatu. Ujęcia można kadrować i sprawdzać na ustawianym pod zmiennym kątem 4,5 cm monitorze LCD typu Sunshine. A jeśli wspomniane możliwości to dla Ciebie zbyt mało, aparat C-7070 WIDE ZOOM jest kompatybilny z całym szeregiem akcesoriów rozszerzających pole zastosowań tego wszechstronnego modelu.

Aparat C-7070 WIDE ZOOM przynosi ze sobą wszystko, czego może fotograf oczekiwać i potrzebować, aby być natychmiast gotowym na każde ciekawe ujęcie. Mając do dyspozycji 7.1 miliona pikseli można uchwycić w najdrobniejszych szczegółach każdy aspekt fotografowanego motywu. Wysoką rozdzielczość matrycy wspiera jasny 1:2.8-4.8, niezwykle precyzyjny obiektyw. Składając się z siedmiu elementów ułożonych w siedmiu grupach, posiada on dwa elementy asferyczne oraz jedne element ED (wyjątkowo niska dyspersja) o niskim stopniu refrakcji. Zakres 4-krotnego zoomu optycznego rozciąga się od 110mm aż do ultra szerokokątnych możliwości, jakie daje ogniskowa 27mm (odpowiedniki ogniskowej dla formatu małoobrazkowego). Dzięki temu optyka ta idealnie spełnia potrzebny architektów, projektantów wnętrz oraz wszelkich innych zastosowań wymagających bardzo szerokiego kąta widzenia. Dzięki optyce stworzonej specjalnie pod kątem fotografii cyfrowej i cechującej się niemal telecentryczną optyką, w ogóle nie trzeba się martwić takimi niekorzystnymi efektami, jak zacienione narożniki zdjęcia przy ujęciach szerokokątnych. Aparat C-7070 WIDE ZOOM jest nawet odpowiednio przystosowany do ekstremalnych zbliżeń. W trybie Supermakro, fotografując już od 3 cm, można wypełnić cały kadr ujęciem o wymiarach zaledwie 20.7 x 27.8mm.

Utrzymać ostrość - nawet przy poruszających się obiektach

Dysponując 143-punktowym dualnym system AF, fotograf może być pewien, że za każdym razem uzyska wyraziste i ostre ujęcia. Ułożony w formie wzorca siatki 13x11 system sensorów pokrywa 75% kadru w pionie i około 87.5% jego poziomej powierzchni. Zarówno pasywny zewnętrzny sensor, jak również wykorzystujący CCD i pomiar TTL system detekcji kontrastu służą zebraniu możliwie najdokładniejszych odczytów, a ponadto ilekroć fotografujemy przy słabym oświetleniu pomocą może służyć oświetlenie wspomagające AF.

Zastosowana po raz pierwszy w kompaktowym aparacie Olympus funkcja automatycznego określania docelowej ostrości
(AF target) znacznie ułatwia uzyskiwanie ostrych ekspozycji poruszających się obiektów dzięki procedurom przewidywania ich położenia. Zewnętrzny sensor AF określa odległość aparatu od obiektu przesuwającego się do przodu lub do tyłu, a system oblicza przewidywaną lokalizację w momencie zwolnienia migawki. W danym punkcie na monitorze LCD pojawia się wskazanie pola AF, aby można było zweryfikować czy aparat śledzi właściwy obiekt.

Wspiera wszelkie twórcze impulsy

Choć aparat C-7070 WIDE ZOOM posiada pełną gamę automatycznych funkcji - łącznie z siedmioma programami tematycznymi, które integrują odpowiednie ustawienia nawet dla fotografowania pod wodą - by wyjść naprzeciw oczekiwaniom ambitnych fotografów, dostępna jest również w pełni manualna kontrola parametrów. Aparat udostępnia kompleksową kontrolę ekspozycji - zarówno jeśli chodzi o ostrość kadru, balans bieli, czułość ISO, wartość przysłony, prędkość migawki oraz inne opcje.

Oczywiście, aparat nie ogranicza się jedynie do możliwości wykonywania zdjęć. Można również rejestrować sekwencje wideo z dźwiękiem, a ich długość ograniczona jest jedynie pojemnością nośnika danych. W trybie SHQ możliwe jest nagranie 20 sekundowej sekwencji przy płynnym rejestrowaniu obrazu z prędkością 30 klatek na sekundę. Rezultaty można oglądać na ustawianym pod zmiennym kątem 4.5cm monitorze LCD typu Sunshine. Jest on zamocowany na ruchomych zawiasach i może być nachylany i obracany o około 270 stopni, by zapewnić wyraźny podgląd ujęcia wykonywanego nawet z nietypowej perspektywy.


Szybkość to kwestia kluczowa

Aparat C-7070 WIDE ZOOM może poszczycić się nie tylko bardzo krótkim czasem uruchamiania i niezwykle małym opóźnieniem wyzwolenia migawki, dzięki czemu użytkownik może natychmiast zarejestrować ten jedyny, niepowtarzalny moment, ale jest również wyposażony w procesor TruePic TURBO. Z tego względu przetwarzanie obrazu jest znacznie przyspieszone, zapewniając krótsze przerwy pomiędzy kolejnym zdjęciami, a ponadto poprawiona jest ogólna rozdzielczość obrazu oraz naturalne oddanie kolorystyki.

Akcesoria rozszerzające obszary zastosowań

Cały szereg akcesoriów rozszerza, również w sensie dosłownym, horyzonty aparatu. Dzięki konwerterowi WCON-07 można uzyskać szerokokątne pole widzenia odpowiadające ogniskowej o długości 18.9mm. Po drugiej stronie skali znajduje się nowy telekonwerter TCON-30C zwiększający maksymalną długość ogniskowej do zadziwiających 330mm - nie zmniejszając przy tym jasności przysłony. Wykorzystując nowy adapter lampy błyskowej FR-100 można korzystać z pierścieniowej lampy błyskowej SRF-11 lub podwójnej lampy błyskowej STF-22, fleszy pochodzących z akcesoriów Olympus E-System. Powstaje w ten sposób doskonałe rozwiązanie dla stomatologów, dermatologów oraz wszystkich tych, którzy w swojej pracy wykorzystują techniczne makrofotografie. Ponadto wyposażenie aparatu w gorącą stopkę pozwala na podłączenie zewnętrznych lamp błyskowych, takich jak modele Olympus FL-20, FL-36 lub FL-50. Nie zapomniano również o miłośnikach fotografowania w podwodnym świecie. Wkrótce dostępna będzie obudowa do fotografii podwodnej PT-027, która skutecznie zabezpiecza aparat nawet na głębokości 40 metrów.

Połączenie możliwości szerokokątnych oraz zoomu, inteligentne technologie wzbogacające sprawność działania, w pełni manualna kontrola parametrów, jak również dostępność dodatkowych akcesoriów sprawiają, że przedstawiany model z korpusem wykonanym ze stopów magnezu stanowi doskonały wybór dla ambitnych fotografów interesujących się rozmaitymi aspektami i różnorodną tematyką sztuki fotografowania. Aparat C-7070 WIDE ZOOM będzie dostępny począwszy od stycznia 2005.


C-7070 WIDE ZOOM - podstawowe cechy:
 • 7.1 miliona pikseli
 • 4-krotny zoom optyczny (odpowiednik obiektywu 27-110mm) 1:2.8-4.8, osiem elementów w siedmiu grupach, zawiera dwa elementy asferyczne oraz jeden element ED
 • Dualny system 143-punktowego Autofocus'a z funkcją dobiegaczki (Predictive AF)
 • Ustawiany pod zmiennym kątem 4.5cm/1.8" monitor LCD typu Sunshine zawierający 134,000 pikseli
 • Programowana automatyka, Automatyka z preselekcją wartości przysłony, Automatyka z preselekcją migawki oraz tryb manualny
 • Gorąca stopka
 • Wytrzymały korpus o ergonomicznej konstrukcji wykonany ze stopów magnezu
 • Zapisuje obrazy w plikach o formacie JPEG, TIFF oraz RAW
 • Funkcja rejestrowania sekwencji wideo z dźwiękiem
 • Zapisywanie danych na kartach xD-Picture Card, CompactFlash Type I & II
 • Procesor obrazu TruePic TURBO oraz kompatybilność z PictBridge
 • Dostępne są różnorodne akcesoria, łącznie z konwerterem szerokokątnym WCON-07, telekonwerterem TCON-30C oraz obudowa do fotografii podwodnej PT-027 (dostępne wkrótce), jak również z systemami oświetlania błyskowego FL-20, FL-36 lub FL-50, a w połączeniu z adapterem lampy błyskowej FR-100 można korzystać również z pierścieniowej lampy błyskowej SRF-11 lub podwójnej lampy błyskowej STF-22, które zostały opracowane dla Olympus E-System
 • Duża prędkość zdjęć seryjnych: 10 zdjęć z prędkością 1.4 kadru na sekundę w trybie HQ
 • Dostarczany z oprogramowaniem Olympus Master 1.1, 32MB kartą xD-Picture Card, baterią litowo-jonową BLM-1 oraz ładowarką
NazwaOlympus C-7070 Wide Zoom
Typkompakt cyfrowy
Efektywna rozdzielczość7,1 Mp
Sensor1/1,8 cala CCD, 7,4 MP (7,1 MP efektywnych)
PamięćxD-Picture Card, CompactFlash Type I & II, Microdrive (poza 320 MB)
Rozdzielczość3072 x 2304, 3072 x 2048, 2592 x 1944, 2288 x 1712, 2048 x 1536, 1600 x 1200, 1280 x 960, 1024 x 768, 640 x 480
Formaty zapisu obrazuJPEG, TIFF, RAW
Poziom kompresjib.d.
Jakość kompresjib.d.
Obiektyw
 • 5,7 mm - 22,9 mm (odpowiednik w małym obrazku 27 mm - 110 mm), f/2,8 - f/4,8
 • 8 soczewek w 7 grupach
 • 2 soczewki asferyczne, 1 soczewka ED (niskodyspersyjna o niskim współczynniku załamania światła)
 • gwint filtru 40,5 mm
Stabilizacja obrazubrak
Zoom cyfrowyMaks. 5 x (bezstopniowy)
Przysłonab.d.
Migawka16 s - 1/4000 s w zależności od trybu ekspozycji
Tryby ekspozycji
 • Program
 • preselekcja przysłony
 • preselekcja czasu
 • manual
 • programy tematyczne: portret, zdjęcia nocne, krajobraz, portret w krajobrazie, sport, zdjęcie podwodne 1 (szeroki kąt), zdjęcia podwodne 2 (makro)
Pomiar światłaDigital ESP, punktowy, pomiar z kilku punktów, pomiar centralnie ważony
Kompensacja ekspozycji+/- 2 EV co 1/2 EV lub 1/3 EV
Blokada ekspozycjiTak
Autobracketing
 • 3 lub 5 kl.
 • +/- 2 EV
 • skok 1/3 EV, 2/3 EV lub 1 EV
Metody pomiaru ostrościZasięg
 • 0,8 m - nieskończoność
 • makro: 0,2 m - 0,8 m
 • super makro: od 3 cm
Tryby pracy autofocusa
 • Podwójny (pasywny zewnętrzny i detekcja kontrastu na matrycy) 143-punktowy, tryb śledzący
 • wielopunktowy lub punktowy
 • wspomaganie AF
 • tryb śledzący
Manual focusTak
Blokada ostrościTak
Podgląd głębin.d.
CzułośćAuto (ISO 50 - 400), ISO 50 / 100 / 200 / 400
Balans bieliAuto, cień, chmury, słońce, zachód słońca, światło żarowe, światło jarzeniowe (4 ustawienia), ustawienie manualne, korekta od -7 do +7
EfektySepia, cz-b, panorama
Korekta obrazuWyostrzenie, kontrast, nasycenie kolorów i kolor w zakresie od -5 do +5
Zdjęcia seryjne
 • Maks. 2 kl. przy 2,3 kl./s
 • Maks. 10 kl. z prędkością 1,4 kl./s w trybie HQ
Rejestracja filmu
 • 640 x 480, 320 x 240, 160 x 120
 • 30 lub 15 kl./s
 • z dźwiękiem
 • długość ograniczona pojemnością karty (poza 640 x 480, 30 kl./s - maks. 20 s)
 • QuickTime Motion JPEG
Monitor LCDRuchomy (270 stopni) 1,8-calowy Sunshine LCD, 130 tys. pikseli
Synchronizacja z lampąb.d.
Lampa błyskowa
 • Wbudowana
 • zasięg: 0,8 m - 3,7 m (szeroki kąt), 0,8 m - 2,2 m (tele)
 • LP 9
 • czas odświeżania 6 s
Kontrola błyskuAuto, redukcja czerwonych oczu, błysk wymuszony, lampa wyłączona, synchronizacja z długimi czasami, możliwość pracy jako flash pomocniczy, kompensacja siły błysku +/- 2
Stopka akcesoriówGorąca stopka
Matówkan.d.
Lustron.d.
WizjerOptyczny
Punkt ocznyb.d.
Informacja w wizjerzeb.d.
Informacja LCDb.d.
Notka dźwiękowaWave
Tryby odtwarzaniaEdycja: zmiana wielkości zdjęcia, kadrowanie, redukcja czerwonych oczu, obróbka plików RAW, montaż filmów, indeks z filmów
SamowyzwalaczTak
ZłączaUSB 2.0, gniazdo zasilacza, wyjście A/V
PilotOpcjonalny
ZasilanieLitowo-jonowy akumulator BLM-1 (7,4 V), opcjonalny zasilacz sieciowy
Wydajność zasilania (zdjęcia)b.d.
Funkcje indywidualneb.d.
Warunki atmosferyczneb.d.
Gwint statywuTak
ObudowaStop magnezowy
Wymiary116 mm x 87 mm x 65,5 mm
Waga433 g
AkcesoriaW zestawie:
 • oprogramowanie Olympus Master 1.1
 • 32 MB xD-Picture Card
 • akumulator BLM-1
 • ładowarka
 • pasek
 • kabel A/V
 • kabel USB
 • osłonka przeciwsłoneczna
Oprogramowanieb.d.
UwagiProcesor TruePic TURBO, PictBridge, histogram (rejestracja i odtwarzanie), pixel mapping, redukcja szumów, filtr szumów
Test Fotopolis2629
Artykuł na Fotopolis2566


Czytaj także:
Olympus CAMEDIA C-5060 Wide Zoom czytaj...

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Canon Ivy Rec - nowy pomysł na odporny aparat
Canon Ivy Rec - nowy pomysł na odporny aparat
Outdoorowy aparat i kamerka Ivy Rec to propozycja dla użytkowników, którym zależy przede wszystkim na uwiecznianiu codziennych chwil, bez obawy o uszkodzenie...
18
3
Nikon Z50 - niezła cena i dobra specyfikacja w korpusie dla amatora
Nikon Z50 - niezła cena i dobra specyfikacja w korpusie dla amatora
Po tygodniach plotek wreszcie światło dzienne ujrzał Nikon Z50, czyli pierwszy kierowany do amatorów aparat w bezlusterkowym systemie Z. Otrzymujemy 21-megapikselową...
8
1
Sigma fp - znamy cenę najmniejszej pełnej klatki na rynku
Sigma fp - znamy cenę najmniejszej pełnej klatki na rynku
Nowy korpus Sigmy to z pewnością nie pozycja dla wszystkich, ale wielu zachwyci. Wiemy już ile za aparat zapłacimy na polskim rynku.
17
0