Olympus C-55 Sport Zoom

0
Łukasz Kacperczyk
5 Styczeń 2005
Artykuł na: 9-16 minut
Kolejna premiera Olympusa. Tym razem przyglądamy się najnowszej 5-megowej propozycji tej firmy. Model C-55 Sport Zoom ma 5-krotny zoom optyczny, pozwala na nagrywanie filmów z dźwiękiem i daje użytkownikowi możliwość pełnej kontroli parametrów ekspozycji.
Kolejna premiera Olympusa. Tym razem przyglądamy się najnowszej 5-megowej propozycji tej firmy. Model C-55 Sport Zoom ma 5-krotny zoom optyczny, pozwala na nagrywanie filmów z dźwiękiem i daje użytkownikowi możliwość pełnej kontroli parametrów ekspozycji.

Olympus C-55 Sport Zoom

Olympus C-55 (C-5500 w USA) to kolejny przedstawiciel z segmentu zwartych, cyfrowych kompaktów, które pozwalają na pełną kontrolę nad parametrami ekspozycji (tryby: manualny, preselekcji przysłony, preselekcji czasu). 5-megowa matryca CCD to w tej kategorii już standard. Opisywany aparat wyposażono w 5-krotny zoom optyczny o zakresie 38 - 190 mm (odpowiednik dla formatu 35 mm). W jego konstrukcji optycznej wykorzystano 3 soczewki o wysokim współczynniku załamania światła i 2 soczewki obustronnie asferyczne, więc o jakość obrazu nie powinniśmy się martwić.

Producent na każdym kroku podkreśla znaczenie procesora TruePic TURBO, który jest odpowiedzialny za przetwarzanie rejestrowanych obrazów lub filmów (z dźwiękiem). Dzięki niemu C-55 ma być szybkim aparatem, który w żaden sposób nie przeszkadza w fotografowaniu. To miedzy innymi właśnie procesor TruePic TURBO umożliwia robienie zdjęć w tempie 2,7 klatek na sekundę. Specjalna funkcja "przeciwwstrząsowa" stabilizuje obraz podczas kręcenia filmów.

Olympus postawił na wygodę użytkownika i postanowił zastosować w nowym aparacie aż 143-punktowy system AF. Dzięki możliwości wyboru dowolnego z tych punktów fotografujący nie będzie już musiał przekomponowywać zdjęcia po zablokowaniu ostrości. W trybie super makro możemy fotografować już od odległości 2 cm od przedniej soczewki (to także jest od jakiegoś czasu domeną małych cyfrówek).

Do komponowania zdjęć służy wizjer optyczny, ale można do tego celu oczywiście używać też 2-calowego wyświetlacza LCD. Ta druga opcja pozwala obserwować podczas fotografowania histogram, który jak wiadomo znacznie pomaga w doborze parametrów ekspozycji. Jeśli chodzi o odtwarzanie zarejestrowanych plików, to warto zwrócić uwagę na funkcję pokazu slajdów. Ma ona trzy ustawienia przechodzenia jednego obrazu w drugi, dzięki czemu prezentacje wyglądają bardzo atrakcyjnie.

Olympus C-55 zapisuje dane na kartach xD-Picture, a za zasilanie są odpowiedzialne 4 baterie AA. Aparat komunikuje się z komputerem za pośrednictwem łącza USB 2.0. Dzięki zgodności ze standardem PictBridge umożliwia druk bezpośredni z kompatybilnymi drukarkami (np. Olympusem P-10).

Olympus C-55 powinien trafić do sprzedaży już w lutym tego roku. Zalecana przez producenta amerykańska cena detaliczna wynosi niecałe 350 dolarów.

Więcej szczegółów technicznych w zamieszczonych poniżej specyfikacjach i informacji prasowej producenta.

Eksplorowanie kreatywnych możliwości

Aparat Olympus C-55 ZOOM

Hamburg, 5 stycznia 2005 - Zapewniając rozległą manualną kontrolę dla wszelkich sytuacji fotografowania 5.1 megapikselowy aparat Olympus C-55 ZOOM stwarza ambitnym fotografom możliwości eksplorowania kreatywnych pomysłów. Podobnie jak siostrzany model, aparat C-70 ZOOM, daje on możliwość regulacji niemal każdego parametru, by dostosować się do indywidualnych wymagań poszczególnych fotografowanych motywów. Użytkownicy mogą posiłkować się automatyką z preselekcją wartości przysłony lub prędkości migawki, jak również mogą zapisać swoje ulubione ustawienia w trybie "My Mode", bądź też wybrać kompleksowo zdefiniowane programy tematyczne niesłychanie ułatwiające fotografowanie. Jasny obiektyw 1:2.8-4.8, z 5-krotnym zoomem optycznym (odpowiednik obiektywu 38-190mm) zapewnia wyjątkową wszechstronność fotografowania, a po uzupełnieniu przez 4-krotny cyfrowy zoom daje łączną moc powiększenia aż do 20x. Informacja o ekspozycji podawana jest w czasie rzeczywistym w formie histogramu, dzięki czemu unika się niepożądanych niespodzianek na finalnych zdjęciach. By zaś uzyskać najwyższą precyzję w ustawianiu ostrości, aparat C-55 ZOOM wyróżnia się funkcją Autofocus'a z możliwością wybrania jego pola docelowego (ang.
AF targeting function). Sceny akcji można ciekawie uchwycić korzystając z trybu zdjęć seryjnych wykonywanych z prędkością dochodzącą do 2.7 kadru na sekundę. Ponadto, możliwe jest fotografowanie z 2 cm w trybie Supermakro. Rezultaty sesji zdjęciowych można przejrzeć na 5,1 cm monitorze LCD, oferującym podgląd w układzie kalendarzowym, czy też pokaz slajdów wzbogacony o takie funkcje wyświetlania, jak zoom oraz przejście pomiędzy kadrami z zanikaniem obrazu.

Wierny obraz rzeczywistości

Zdjęcia wykonywane aparatem C-55 ZOOM przekonają każdego swą niesłychaną wyrazistością. Precyzyjny obiektyw 1:2.8-4.8 z 5-krotnym zoomem optycznym (odpowiednik obiektywu 38-190mm), wykonany ze szkła o wysokim stopniu refrakcji posiada dwa elementy asferyczne, dzięki czemu dokładnie kieruje światło na 5.1 megapikselowy sensor, aby w rezultacie zapewnić ostre, pozbawione dystorsji zdjęcia. Dodatkowo, większą moc powiększenia zapewnia 4-krotny zoom cyfrowy umożliwiający nawet 20-krotne zbliżenie odległych obiektów. Stałe utrzymywanie ostrości również nie stanowi problemu. Uzbrojony w 143-punktowy system Autofocus'a TTL oraz funkcję wybierania celu dla AF, fotograf może być pewien, że za każdym razem uzyska wyraziste zdjęcia. Zintegrowany procesor obrazu TruePic TURBO w jeszcze większym stopniu optymalizuje jakość obrazu wzbogacając jego kontrastowość i kolorystykę, jak również przyspiesza przetwarzanie danych.

Ku fotograficznej swobodzie - manualna kontrola parametrów
Liczne opcje manualnej kontroli parametrów dostępne w tym modelu nadają mu oczekiwany i pożądany przez ambitnych fotografów twórczy charakter. Poza trybem w pełni manualnej ekspozycji użytkownik może wybierać pomiędzy opcjami priorytetu przysłony oraz migawki, by uzyskać zamierzone efekty. Funkcja histogramu pozwala na wyświetlenie na ekranie informacji o ekspozycji, co niejednokrotnie jest pomocne przy wykonywaniu zdjęć. Dodatkowo aparat C-55 ZOOM oferuje cztery foldery "My Mode", w których można zapisać ulubione ustawienia aparatu gotowe do natychmiastowego zastosowania. Oczywiście, dostępne jest też automatyczne fotografowanie, jak również cały szereg programów tematycznych obejmujących wiele sytuacji fotografowania, w tym zdjęcia sportowe, krajobrazy, czy pokazy sztucznych ogni.

Miłośnicy wydarzeń sportowych szczególnie docenią tryb zdjęć seryjnych pozwalający na utrwalanie na zdjęciach emocjonującej akcji z prędkością 2.7 kadru na sekundę. Konstruktorzy aparatu wyszli również naprzeciw oczekiwaniom fotografów tworzących ekstremalne zbliżenia obiektów i umożliwili wykonywanie zdjęć w trybie Supermakro już z odległości 2cm.

Jeśli zaś chodzi o rejestrowanie sekwencji wideo (z dźwiękiem), to model C-55 ZOOM nie pozostawia niedosytu także w tej kwestii. Posiadając funkcję cyfrowej korekcji drgań, wydatnie pomaga w rejestrowaniu sekwencji wideo, których długość ograniczona jest jedynie wielkością dostępnej pamięci.


Wygodne przeglądanie i kadrowanie zdjęć na dużym LCD
Fotografowie coraz częściej korzystają z monitora LCD nie tylko do przeglądania rezultatów, ale też przy kadrowaniu większości ujęć. Aparat C-55 ZOOM posiada odpowiednio duży - 5.1 centymetrowy - monitor zapewniający wygodne kadrowanie i przeglądanie zdjęć. Różnorodne tryby wyświetlania łącznie z pokazem slajdów wzbogaconym o efekty zoomu i przechodzenia obrazów wraz z ich zanikaniem, a także funkcja prezentowania zdjęć na monitorze LCD w układzie kalendarzowym pozwalają, by aparat pełnił rolę osobistego fotograficznego dziennika.

Co więcej, zastosowanie standardowych, natychmiast gotowych do użytku i powszechnie dostępnych baterii AA (LR6) oznacza, że użytkownik nie musi się martwić, iż kiedykolwiek aparat pozostanie bez zasilania. Natomiast dzięki obsłudze standardu PictBridge możliwe jest bezproblemowe drukowanie zdjęć na kompatybilnych drukarkach, takich jak Olympus P-10 i co istotne, nie potrzeba przy tym korzystać z komputera osobistego.

Dostarczany z oprogramowaniem Olympus Master, 16MB kartą pamięci xD-Picture Card oraz zestawem wydajnych baterii alkalicznych atrakcyjny model Olympus C-55 ZOOM stanowi idealny wybór dla wszystkich fotografów, którzy chcą realizować i rozwijać kreatywne podejście do plastycznego utrwalania swych wizji otaczającego świata. Aparat będzie dostępny począwszy od marca 2005.


Aparat Olympus C-55 ZOOM - podstawowe cechy
 • 5.1 miliona pikseli
 • 5-krotny zoom optyczny (odpowiednik obiektywu 38-190mm w formacie małoobrazkowym), 1:2.8-4.8 oraz dodatkowo 4-krotny zoom cyfrowy
 • Programowana automatyka, Preselekcja migawki, Preselekcja przysłony oraz tryb w pełni manualny
 • Fotografowanie w trybie Supermakro już z odległości 2cm (obszar: 34x25mm)
 • 5.1cm/2.0 cale monitor LCD zawierający 115,000 pikseli
 • Zdjęcia seryjne wykonywane z prędkością 2.7 kadru na sekundę
 • Funkcja histogramu w trybach fotografowania i odtwarzania
 • Dziesięć programów tematycznych (Portret na tle krajobrazu, Portret, Krajobraz, Sceny nocne, Zdjęcia sportowe, Plaża i śnieg, Sztuczne ognie, Zachód słońca, Przy świecach, Śpiąca twarz)
 • Funkcja wyświetlania zdjęć w układzie kalendarzowym i różne tryby prezentowania wykonanych zdjęć: standard, pokaz slajdów, przechodzenie z wygaszeniem obrazu, zoom
 • Rejestrowanie sekwencji wideo z dźwiękiem, cyfrowa korekcja poruszenia obrazu, długość nagrania ograniczona jedynie pojemnością karty
 • Kompatybilny z PictBridge oraz procesorem obrazu TruePic TURBO
 • W komplecie oprogramowanie Olympus Master 1.1, 16MB karta pamięci xD-Picture Card oraz zestaw baterii alkalicznych


NazwaOlympus C-55 / C-5500 Sport Zoom
Typkompakt cyfrowy
Efektywna rozdzielczość5,1 Mp
Sensor1/1,8 cala CCD, 5,3 MP (5,1 MP efektywnych)
PamięćxD-Picture (16 MB w zestawie)
Rozdzielczość2592 x 1944, 2592 x 1728 (3:2), 2288 x 1712, 2048 x 1536, 1600 x 1200, 1280 x 960, 1024 x 768, 640 x 480
Formaty zapisu obrazuJPEG, TIFF
Poziom kompresjib.d.
Jakość kompresjib.d.
Obiektyw
 • 7,9 mm - 39,5 mm (odpowiednik w małym obrazku: 38 - 190 mm)
 • f/2,8 - f/4,8
 • 3 soczewki o wysokim współczynniku załamania światła, 2 soczewki asferyczne
Stabilizacja obrazubrak
Zoom cyfrowyMaks. 4 x
Przysłonab.d.
Migawka15 s - 1/2000 s
Tryby ekspozycji
 • Program
 • preselekcja przysłony
 • preselekcja czasu
 • manual
 • programy tematyczne: portret, zdjęcia nocne, sport, krajobraz, portret w krajobrazie, zdjęcia na plaży lub śniegu, fajerwerki, zachód słońca, portret w słabym świetle zastanym, panorama, sepia, cz-b
 • tryb ustawień użytkownika
Pomiar światłaCyfrowy ESP, punktowy, wielopunktowy
Kompensacja ekspozycji+/- 2 EV co 1/3 EV
Blokada ekspozycjipo naciśnięciu spustu do połowy
AutobracketingMaks. 5 klatek co 1/3 EV
Metody pomiaru ostrościZasięg:
 • standard: od 0,6 m (szeroki kąt) lub 1,2 m (tele) do nieskończoności
 • makro: 0,08 m - 0,6 m (szeroki kąt) lub 1,2 m (tele)
 • super makro: 0,02 m
Tryby pracy autofocusa
 • 143-punktowy z detekcją kontrastu
 • lampa wspomagająca
 • tryby: iESP, punktowy (czujnik centralny), wybór punktu AF
Manual focusTak
Blokada ostrościpo naciśnięciu spustu do połowy
Podgląd głębin.d.
CzułośćAuto, ISO 80 / 100 / 200 / 400
Balans bieliAuto, chmury, słońce, światło żarowe, światło jarzeniowe (3 ustawienia), regulacja w zakresie - 7 (niebieski) + 7 (czerwony)
Efektyb.d.
Korekta obrazuRegulacja wyostrzenia, kontrastu i nasycenia kolorów
Zdjęcia seryjne2,7 kl./s, maks. 5 zdjęć
Rejestracja filmu
 • 320 x 240
 • 30 lub 15 kl./s
 • z dźwiękiem
 • długość ograniczona pojemnością karty
 • QuickTime Motion JPEG
Monitor LCD2-calowy TFT LCD, ok. 115 tys. pikseli
Synchronizacja z lampąb.d.
Lampa błyskowaWbudowana, zasięg: 3,8 (tele), 2,2 (szeroki kąt)
Kontrola błyskuAuto, błysk wymuszony, lampa wyłączona, redukcja czerwonych oczu, synchronizacja z długimi czasami, korekta siły błysku +/- 2 EV
Stopka akcesoriówb.d.
Matówkan.d.
Lustron.d.
WizjerOptyczny
Punkt ocznyb.d.
Informacja w wizjerzeb.d.
Informacja LCDb.d.
Notka dźwiękowaWAV
Tryby odtwarzaniab.d.
SamowyzwalaczTak
ZłączaUSB, wyjście A/V, gniazdo zasilacza
Pilotb.d.
Zasilanie4 baterie AA lub 2 baterie CR-V3
Wydajność zasilania (zdjęcia)b.d.
Funkcje indywidualneb.d.
Warunki atmosferyczneb.d.
Gwint statywub.d.
Obudowab.d.
Wymiary110 mm x 67 mm x 47 mm
Waga245 g
Akcesoriab.d.
OprogramowanieOlympus Master
UwagiPIM II, DPOF, PictBridge, histogram
Artykuł na Fotopolis2565

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Blackmagic Pocket Cinema Camera 6K to kamera, która może namieszać na rynku
Blackmagic Pocket Cinema Camera 6K to kamera, która może namieszać na rynku
Nowa matryca Super 35 z dynamiką sięgającą 13 EV, możliwość nagrywania w rozdzielczości 6K i to w formacie RAW, mocowanie Canon EF i pełna komunikacja z obiektywami, a...
15
0
Fotografia natychmiastowa jest zbyt droga? Aparatem Alulu zdjęcia wydrukujesz na paragonach
Fotografia natychmiastowa jest zbyt droga? Aparatem Alulu zdjęcia wydrukujesz na paragonach
Zdjęcia natychmiastowe nie muszą być ani piękne, ani dobre. Ich siłą jest to, że gotowy wydruk otrzymujemy tu i teraz. Trudno o produkt lepiej wpisujący się w tę...
15
1
85-megapikselowy bezlusterkowiec Canona i aparat APS-C w systemie Nikon Z, czyli najnowsze plotki z branży
85-megapikselowy bezlusterkowiec Canona i aparat APS-C w systemie Nikon Z, czyli najnowsze plotki...
Najświeższe plotki wskazują na wyjątkowo ciekawe nowości, które już niebawem mogą pojawić się na rynku fotograficznym. Czy Canon zamierza dołączyć do zaognionej na...
21
5