Olympus CAMEDIA C-60 - 6Mp dla wszystkich

0
Tomasz Gutkowski
18 Marzec 2004
Artykuł na: 6-9 minut
Olympus prezentuje pierwszy w swojej ofercie aparat z rozdzielczością 6 Megapikseli. CAMEDIA C-60 oferuje 3-krotne zbliżenie optyczne, pełną kontrolę parametrów ekspozycji oraz wszystkie funkcje znane z kompaktów Olympusa przeznaczonych dla zaawansowanych amatorów.
Olympus prezentuje pierwszy w swojej ofercie aparat z rozdzielczością 6 Megapikseli. CAMEDIA C-60 oferuje 3-krotne zbliżenie optyczne, pełną kontrolę parametrów ekspozycji oraz wszystkie funkcje znane z kompaktów Olympusa przeznaczonych dla zaawansowanych amatorów.Tendencja do podnoszenia rozdzielczości obrazu jak widać dotyczy nie tylko rozbudowanych kompaktów, ale także kompaktów kieszonkowych. Po G600 Minolty jest to drugi z zaprezentowanych dziś modeli z matrycą CCD 6 Megapikseli. Olympus C-60 jest jednak bardziej zaawansowany o czym świadczy ciekawa lista funkcji, trybów pracy i parametrów technicznych.

Dla osób, które wolą zdać się na automatykę aparatu przeznaczono kilka programów tematycznych (portret, autoportret, sport, krajobraz + portret, krajobraz, zdjęcia nocne, tryb definiowany przez użytkownika). Dla urozmaicenia można skorzystać z trybu zdjęć czarno-białych, sepiowych oraz z funkcji Panorama.

Osoby bardziej doświadczone lub skore do eksperymentowania również nie będą się nudzić. C-60 pozwala na ręczny wybór przysłony (F2.8 - F8.0 w skoku 1/3EV) oraz czasu ekspozycji (1/1000 - 8 sek. w trybie manualnym). Pomiar światła realizowany jest na dwa sposoby: matrycowy (Digital ESP) oraz punktowy. Wartość ekspozycji można korygować w zakresie +/-2EV co 1.3EV, a funkcja bracketingu ekspozycji (serii ze zmienną naświetleń) pozwoli na wykonanie 3- lub 5-zdjęciowej sekwencji ze skokiem 1/3 lub 1.0EV. Ekwiwalenty czułości wynoszą od ISO 64 do ISO 400. Podgląd histogramu pomoże we właściwym oszacowaniu wartości ekspozycji.

CAMEDIA C-60 jest kolejnym aparatem Olympusa, w którym za przetwarzanie odpowiada technologia TruePic TURBO. Jak sama nazwa sugeruje zapis danych ma być bardzo sprawny choć przy tak dużej rozdzielczości raczej nie powinniśmy spodziewać się niewiarygodnych osiągów. Zdjęcia seryjne w tempie 1.5 kl/sek. z limitem 5 ujęć w najwyższej rozdzielczości trzeba uznać za wynik bardzo przyzwoity.

Garść parametrów technicznych. C-60 zapisuje zdjęcia o rozmiarach maksymalnych 2816 x 2112 w formatach JPEG (2 poziomy kompresji) oraz TIFF (bez kompresji) na kartach xD-Picture Card (w zestawie 32MB). Energii dostarcza akumulator litowo-jonowy Li-12B (w zestawie), ale można skorzystać z opcjonalnego zasilania sieciowego. Komunikację z urządzeniami zewnętrznymi obsługuje szybkie złącze USB 2.0.

Informacja prasowa producenta:

Z pewnością trafi na listy bestsellerów. Sześć milionów pikseli modelu Olympus C-60 ZOOM.

Hanower, Warszawa 18 marca 2004 - Swoim modelem CAMEDIA C-60 ZOOM, Olympus postanowił skusić ceniących nowości konstrukcyjne użytkowników, którzy chcą uzyskiwać na zdjęciach dokładnie takie rezultaty, jakich oczekują. Pokazaliśmy już jak można zdobyć tę wymagającą grupę docelową wprowadzając około półtora roku temu aparat C-50 ZOOM. Nawet dzisiaj utrzymuje się bardzo duże zainteresowanie tym modelem. Dlatego też, zdecydowaliśmy się na rozszerzenie tej serii o mający sześć milionów pikseli model C-60 ZOOM, który będzie stanowił silny impuls dla rynku. Po pierwsze ma on odpowiednią prezencję. Kompaktowy, metalowy korpus w matowej tonacji aluminium oraz klasyczne wzornictwo z pewnością nie pozostaną niezauważalne. Po drugie, aparat oferuje wzbogacone rozwiązania techniczne potrzebne, aby zrealizować rozmaite twórcze pomysły. Wreszcie po trzecie, zapewnia on uzyskiwanie zdjęć, które wywierają duże wrażenie swoją doskonałą jakością oraz ostrym odwzorowaniem szczegółów. Procesor obrazu TruePic TURBO odgrywa tutaj szczególnie istotną rolę, optymalizując jakość obrazu poprzez wzbogacenie wierności kolorystyki, zwiększenie współczynnika sygnału do szumów oraz właściwe wyostrzenie. Przyczynia się on również do znacznego przyspieszenia procesu przetwarzania obrazu. Inną nowatorską cechą aparatu jest monitor LCD typu sunshine, zapewniający wyraźny podgląd obrazu na ekranie nawet przy jasnym świetle. Bez wątpienia ta szczególna kombinacja klasycznej stylistyki oraz najnowszych osiągnięć technologicznych będą wyróżniać C-60 ZOOM wśród cyfrowych aparatów fotograficznych.

Choć sam aparat ze względu na swój wygląd może wydawać się jedynie eleganckim i stylowym dodatkiem, to szeroka gama jego funkcji tworzy całkiem odrębną historię. Doskonałą jakość obrazu zapewnia połączenie matrycy o rozdzielczości 6 milionów pikseli, bardzo precyzyjnego, jasnego (f2.8) 3-krotnego obiektywu zoom oraz procesora obrazu TruePic TURBO. Ten ostatni został opracowany przez Olympus'a i optymalizuje trzy istotne aspekty zdjęcia: poprawność kolorów (zakres kolorów, saturacja oraz jasność), współczynnik sygnału do zakłóceń (relacje pomiędzy właściwymi sygnałami elektrycznymi, a niepożądanymi sygnałami, np. pochodzącymi z zakłóceń elektrostatycznych) oraz ostrość obrazu. Rezultaty zadziwiają swoją wyrazistością i odwzorowaniem szczegółów. Dodatkowo procesor TruePic TURBO optymalizuje procedury przetwarzania obrazu i operacje aparatu, co uwidacznia się na przykład w znacznie szybszej gotowości aparatu do fotografowania zarówno po włączeniu, jak i po wykonaniu zdjęcia. Dzięki standardowi PictBridge, możliwy jest bezpośredni wydruk zdjęć przez kompatybilne drukarki, co wyeliminowało potrzebę pośrednictwa komputera osobistego.

Innowacyjna technologia wyświetlania obrazu w postaci monitora LCD typu Sunshine zapewnia wyświetlanie jasnego, wyraźnego obrazu nawet w świetle reflektorów na uroczystościach oraz w słoneczne wakacyjne dni. W efekcie menu aparatu zawsze pozostaje czytelne i mamy wyraźny obraz podglądu zdjęć, co ułatwia dokładne kadrowanie i sprawdzanie wykonanych zdjęć.

Model C-60 ZOOM wyposażony został w bardzo precyzyjny system pomiaru ekspozycji, balansu bieli oraz ostrości. Podwójny system autofocus'a, który tak na marginesie został zastosowany w topowym modelu C-8080 WIDE ZOOM, wykorzystuje system detekcji kontrastu z pomiarem przez obiektyw (TTL) w połączeniu z pasywnym systemem pomiaru zlokalizowanym poza obiektywem. Ten ostatni określa odległość do fotografowanego obiektu w oparciu o detekcję różnic fazowych. Następnie system TTL dostraja ustawienie ostrości. W oparciu o te odczyty aparat jest w stanie niemal natychmiast ustawić optymalną ostrość.

W pełni manualne operacje pozwalają żądnym przygód użytkownikom na duży zakres kontroli parametrów wykonywania zdjęcia w celu uzyskania zamierzonych efektów. Możliwe jest nawet rejestrowanie sekwencji wideo z dźwiękiem. Czas trwania nagrania wideo zależy od pojemności karty pamięci, dzięki czemu rejestrowany film może trwać nawet ponad godzinę.

Aparat CAMEDIA C-60 ZOOM ma być wprowadzony na rynek w kwietniu 2004.


Model CAMEDIA C-60 ZOOM - główne cechy
 • 6.1 miliona pikseli
 • Metalowy korpus
 • 3-krotny optyczny zoom (odpowiednik obiektywu 38 - 110mm w aparacie małoobrazkowym), f2.8-4.8
 • Monitor LCD typu Sunshine
 • Procesor obrazu TruePic TURBO
 • Programowana automatyka, Priorytet migawki, Priorytet przysłony oraz tryb ustawień manualnych
 • Sześć programów tematycznych (Portret, Autoportret, Scenerie nocne, Zdjęcia sportowe, Tryb krajobrazu, Tryb portretu na tle krajobrazu)
 • Podwójny system AF
 • Rejestrowanie sekwencji wideo z dźwiękiem
 • Kompatybilność z USB 2.0 oraz PictBridge
 • Załączone oprogramowanie CAMEDIA Master 4.2


Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony A7R IV - 60-megapikselowy potwór wyznacza nowy rekord w świecie pełnej klatki
Sony A7R IV - 60-megapikselowy potwór wyznacza nowy rekord w świecie pełnej klatki
Sony wyprzedza konkurencję o dwie długości. Najnowszy bezlusterkowiec producenta oferuje największą jak do tej pory rozdzielczość wśród aparatów pełnoklatkowych, a do...
179
4
Sigma fp - najmniejszy pełnoklatkowy aparat systemowy na świecie
Sigma fp - najmniejszy pełnoklatkowy aparat systemowy na świecie
Sigma lubi zaskakiwać i mimo tego, że aparaty firmy są produktami dosyć niszowymi, stale je rozwija. Najnowszy aparat systemu L to zarazem jedna z najciekawszych...
56
15
V-Lux 5 to najnowszy superzoom Leiki, który… wygląda znajomo
V-Lux 5 to najnowszy superzoom Leiki, który… wygląda znajomo
Leica zaprezentowała model V-Lux 5 - brata bliźniaka Panasonika Lumix FZ1000 II. Oba modele łączy ta sama specyfikacja, jednak propozycja niemieckiego producenta...
21
2