Olympus CAMEDIA C-8080 WIDE ZOOM

0
Tomasz Gutkowski
12 Luty 2004
Artykuł na: 23-28 minut
Olympus zapowiada wprowadzenie na rynek pierwszego w swojej ofercie 8-megapikselowego aparatu cyfrowego. C-8080 WIDE ZOOM poza rozdzielczością ma jeszcze jedną cenną właściwość, szerokokątny, jasny obiektyw z 5-krotnym zakresem zoomu. Bogata lista funkcji ułożona została z myślą o zaawansowanych entuzjastach fotografii cyfrowej.
Olympus zapowiada wprowadzenie na rynek pierwszego w swojej ofercie 8-megapikselowego aparatu cyfrowego. C-8080 WIDE ZOOM poza rozdzielczością ma jeszcze jedną cenną właściwość, szerokokątny, jasny obiektyw z 5-krotnym zakresem zoomu. Bogata lista funkcji ułożona została z myślą o zaawansowanych entuzjastach fotografii cyfrowej.

Olympus CAMEDIA C-8080 WIDE ZOOM

Mieliśmy już kilka okazji by wyrazić podziw dla tempa w jakim rozdzielczość 8 Megapikseli stała się standardem dla zaawansowanych kompaktów cyfrowych. Bez powtarzania się możemy stwierdzić, że Olympus nie pozostał w tyle i od PMA 2004 będzie oferował model wyposażony w 8-megapikselowy przetwornik CCD. CAMEDIA C-8080 WZ posiada także wiele funkcji, które znajdziemy w większości najwyższych modeli CAMEDIA C-7xx.

Użytkownik ma do dyspozycji zarówno programy tematyczne jak i tryby manualnego doboru parametrów ekspozycji (automatyka z priorytetem czasu/przysłony lub nastawy ręczne obu parametrów). Pomiar światła realizowany jest przez system cyfrowy iESP (matrycowy) lub bardziej szczegółowe pomiary wielopunktowy, jednopunktowy lub centralnie-ważony. Wynik możemy skorygować na skali do +/-2EV w skoku co 1/3 lub 1/2EV. Wymieniając jednym tchem wdrożone tu technologie nie można pominąć hybrydowego systemu pomiaru ostrości (czujnik TTL i pasywny sensor zewnętrzny). Do dyspozycji jest między innymi pomiar ciągły oraz pomiar z wyborem punktu pomiarowego (13 punktów w obrębie kadru).

Interesująco wygląda skala czułości, która przez bardzo drobny skok (ISO 50, 80, 100, 125, 160 itd.) sugeruje zastosowanie studyjne. Z opisu dostarczonego przez producenta nie wynika by C-8080 miał gniazdo synchronizacyjne do lamp zewnętrznych (choć można się tu posiłkować przejściówką mocowaną na saneczkach akcesoriów). Jednak jeden z trybów lampy został nazwany "slave" co może oznaczać powiązanie błysku lampy wbudowanej ze błyskiem "master" lampy zewnętrznej. Powyższe dywagacje rozstrzygniemy przy pierwszym kontakcie z egzemplarzem aparatu.

Olympus CAMEDIA C-8080 WIDE ZOOM - tylna ścianka

Na uwagę zasługuje również szerokokątny obiektyw o ogniskowej 28-140mm (odpowiednik dla małego obrazka) o dobrej jasności F2.4 dla szerokiego kąta i F3.5 dla maksymalnego zbliżenia. Jego konstrukcja uwzględnia 2 elementy asferyczne i aż 3 soczewki niskodyspersyjne niwelujące wady obrazu. Końcówka obiektywu posiada bagnetowe mocowanie, które przy pomocy specjalnego adaptera umożliwi szybkie zamontowanie dodatkowych elementów optycznych.

Tak w innym modelach serii zaawansowanej balans bieli poza trybem automatycznym i trybami predefiniowanymi (cień, słońce itd.) posiada opcję szybkiego doboru ręcznego oraz korektę balansu na 15-poziomowej skali (po 7 w stronę niebieskiego / czerwonego). Prametry obrazu, kontrast, nasycenie, ostrość i tonacja mogą być korygowane do +/-5. Jeśli znudzi nam się fotografowanie możemy pofilmować w rozdzielczości 640 x 480.

Maksymalne wymiary obrazu wynoszą 3264 x 2448 i tu znów warto zwrócić uwagę na rzadko spotykaną rozpiętość dostępnych rozdzielczości (9 od największej do najmniejszej) w kombinacji z formatami i poziomami kompresji (np. TIFF dostępny we wszystkich rozdzielczościach). C-8080 WZ posiada podwójny slot kart pamięci i dane mogą być zapisywane na miniaturowych xD-PictureCard lub pojemniejszych CompactFlash I/II i Microdrive.

Olympus CAMEDIA C-8080 WIDE ZOOM - boczna ścianka

Obraz podglądany jest a sprawdzonym monitorze, który możemy odchylić do 20 stopni w górę lub do 90 stopni w dół. Przyda się do wygodnego kadrowania w nietypowej pozycji. Olympus ochrzcił monitor mianem Sunshine LCD (słoneczny) co oznacza, że obraz nawet w jaskrawym świetle będzie doskonale widoczny. W celowniku znajduję się drugi wyświetlacz elektroniczny (EVF), który jest dokładnym przełożeniem dużego ekranu, przy czym ma większą od niego rozdzielczość. Odświeżanie w tempie 60fps i opóźnienie 50 milisekund (informacje producenta) zasługują na uznanie.

Producent podkreśla także szybkość działania aparatu. Informacja prasowa wymienia dobry czas startowy i czas reakcji migawki wynoszący 0.3 sek. Rozbudowany system przeliczania obrazu (True Pic Turbo oraz technologia "proper gamma"), mapowania pikseli, redukcja stałych i doraźnych szumów matrycy oraz filtry szumów mają dostarczać szybko zdjęcia o wysokiej jakości i wierności.

Aparat w standardowym zestawie posiada akumulator z ładowarką oraz 32MB kartę xD-PictureCard. Na rynek trafi prawdopodobnie w kwietniu 2004 roku.

Olympus CAMEDIA C-8080 WIDE ZOOM - górny panel

Informacja prasowa producenta

Nie pozwól, by słońce przyćmiło Twoje widoki

Kompaktowy, 8-megapikselowy Olympus C-8080 WIDE ZOOM.


Las Vegas, 12 luty 2004 - Oferując najwyższą jakość rezultatów, wyróżniającą się nawet wśród lustrzanek cyfrowych z tego poziomu cenowego, aparat Olympus CAMEDIA C-8080 WIDE ZOOM jest również zwycięzcą w kategorii rozmiarów i wagi. Ten posiadający 8 milionów pikseli cyfrowy aparat fotograficzny, chroniony przez metalowy korpus wykonany ze stopów magnezu stanowi doskonałego towarzysza w polowaniu na niezwykłe ujęcia zarówno w mieście, jak i w sielskim otoczeniu wsi. Cechuje go ponadto specjalnie skonstruowany monitor określany mianem - Sunshine LCD. Nie musisz już nienaturalnie wyginać się nad aparatem próbując stworzyć nieco ciernia nad ekranem, by dojrzeć choć zarysy obrazu, który ma znaleźć się w kadrze zdjęcia. Zastosowanie innowacyjnej technologii wyświetlacza sprawia, że ekran pokazuje odpowiednio jasne obrazy nawet przy silnym świetle słonecznym oraz intensywnej miejskiej iluminacji. Pięciokrotny obiektyw zoom aparatu pozwoli Ci w pełni rozwijać Twoje twórcze i pełne ekspresji wizje. Niezależnie, czy jest to fascynujący krajobraz wielkomiejskiej zabudowy, pełna powagi i luksusu sceneria podniosłej uroczystości, nastrojowy portret, czy impresje strzelistych szczytów - wszystko to możesz umieścić w kadrze. Dzięki temu, że opóźnienie w wyzwoleniu migawki jest niezwykle krótkie, model ten jest wystarczająco szybki, by zarejestrować celny strzał podczas meczu, dokładnie w momencie gdy piłka przelatując między rękami bramkarza zmierza nieuchronnie w stronę siatki.

Przez lata wzrastała rozdzielczość oferowana przez matryce CCD, obiektywy były stale ulepszane i doskonalone, a systemy aparatu odpowiadające za przetwarzanie obrazu niezmiennie podlegały optymalizacji. Jednakże, jeśli chodzi o same monitory LCD aparatów, natykaliśmy się na jeden niezwykle frustrujący problem. Bardzo często w jasnym świetle nie można było wręcz zobaczyć obrazu na monitorze. Nowy monitor LCD - nazwany Sunshine LCD - kładzie kres tym kłopotom. Nawet w rażącym świetle reflektorów, czy też w letnim słońcu obraz na monitorze jest jasny i wyraźny pozwalając tym samym odpowiednio wykadrować oraz sprawdzić wykonane zdjęcia. Monitor można też nachylać do dołu o 20 i w górę o 90 stopni, co ułatwia obserwowanie obiektu fotografowanego z trudnej i niecodziennej perspektywy.

Prezentowany model posiada elektroniczny celownik zmniejszający ogólne wymiary aparatu oraz oferujący fotografowi wiele zalet. W przeciwieństwie do większości celowników optycznych zastosowanie rozwiązania elektronicznego ułatwia precyzyjne kadrowanie ujęć. Dzięki rozdzielczości 240,000 pikseli, częstotliwości odświeżania 60fps (obrazów na sekundę) oraz czasowi opóźnienia wynoszącemu zaledwie 50 milisekund, nasz model przewyższa też wiele innych elektronicznych celowników. Co nie mniej istotne, w celowniku ukazują się również wszystkie aktualne ustawienia, nie ma więc potrzeby odrywania wzroku od fotografowanego obiektu, gdy wykonujemy zdjęcia.

Aby jak najpełniej wyzyskać możliwości oferowane przez aparat o rozdzielczości 8 milionów pikseli - pozwalającą na uzyskiwanie doskonałych wydruków o formacie większym niż A3 - model C-8080 WIDE ZOOM został wyposażony w 5-krotny obiektyw zoom, f2.4-3.5 czyniący zadość najwyższym standardom optycznym. Składa się on z 14 wysokiej jakości elementów ułożonych w pięciu grupach oraz zawiera dwie soczewki asferyczne zmniejszające dystorsję. Dodatkowo trzy elementy o niskiej dyspersji (ED) pomagają zminimalizować aberrację chromatyczną, efekt często występujący przy fotografowaniu z większymi długościami (tele) ogniskowej. Długości ogniskowej w zakresie 7.1 do 35.6mm (odpowiednik ogniskowej 28mm do 140mm w aparacie małoobrazkowym) dają możliwość rejestrowania całego szeregu obiektów i korzystanie z różnej stylistyki ujęć, począwszy od krajobrazów i zdjęć architektury aż po zbliżenia portretowe. Aparat jest kompatybilny z rozległą gamą akcesoriów systemu CAMEDIA, takich jak uchwyty zasilające, oraz posiada bagnetowy system mocowania (podobny do wykorzystywanego w systemach lustrzanek). Dzięki temu można szybko i bez trudu dołączać i zdejmować tele-konwerter, bądź konwerter szerokokątny.

Poza wyjątkowo krótkim czasem opóźnienia w wyzwoleniu migawki - 0.3 sek. - szybkie przetwarzanie danych stwarza możliwość wykonywania zdjęć z bardzo dużą częstotliwością. Na przykład, można fotografować z prędkością 1.6 kadru (każdy o rozdzielczości 8 milionów pikseli) na sekundę zarówno przy zdjęciach seryjnych jak i funkcji auto bracketing, i to w dowolnym trybie JPEG.

Model C-8080 WIDE ZOOM nie ustępuje również wielu modelom cyfrowych lustrzanek, na przykład jeśli chodzi to precyzyjne technologie pomiaru. Poza wyjątkowo dokładnym pomiarem oświetlenia oraz systemem określania balansu bieli, aparat ten posiada podwójny system autofocus'a. System detekcji kontrastu dokonujący pomiaru przez obiektyw (TTL) połączono z dodatkowym pasywnym systemem pomiaru, korzystającym z drugiego, odrębnego sensora oceniającego różnice fazowe i w ten sposób określającego odległość do fotografowanego obiektu. Następnie aparat dostraja obydwa odczyty zapewniając optymalną ostrość obrazu. Użytkownik może wybrać cały szereg sposobów ustawiania ostrości: pomiar iESP, punktowy autofocus (punkt pomiaru można umieścić w 13 różnych miejscach kadru), stałe utrzymywanie ostrości (Fulltime AF) oraz, oczywiście, manualne ustawianie ostrości.

Priorytet przysłony, priorytet migawki oraz tryb ustawień manualnych w połączeniu z innymi funkcjami stwarza pełnię twórczych możliwości i pozwala na uzyskiwanie żądanych efektów. By możliwe było rejestrowanie nawet ruchomych obrazów model C-8080 WIDE ZOOM pozwala na zapisywanie sekwencji wideo z dźwiękiem. Czas trwania takiej sekwencji ogranicza jedynie wolne miejsce na karcie pamięci. W tym aparacie można stosować do rejestrowania danych karty xD-Picture Card bądź CompactFlash. Dzięki interfejsowi USB 2.0 AutoConnect możesz szybko i w prosty sposób przenieść wszystkie swoje rezultaty do komputera.

Złącze typu gorąca stopka daje możliwość korzystania z wydajnych zewnętrznych lamp błyskowych i tworzenie profesjonalnych efektów oświetlenia fotografowanych scen.

Do aparatu dołączane jest oprogramowanie CAMEDIA Master 4.2. Stanowi ono doskonałe narzędzie do optymalizacji, edycji oraz zarządzania plikami cyfrowymi, a obecna nowa wersja pozwala ponadto na zgodną z preferencjami użytkownika konwersję zdjęć zapisywanych w formacie RAW. Ambitni fotografowie zyskują więc możliwość "wywoływania" zdjęć wykorzystując optymalne ustawienia komputera, niezależne od samego zdjęcia i warunków jego wykonywania.

Chroniony przez mocny, czarny korpus wykonany ze stopów magnezu aparat CAMEDIA C-8080 WIDE ZOOM ma być wprowadzony na rynek w kwietniu 2004 roku.


Aparat CAMEDIA C-8080 WIDE ZOOM - podstawowe cechy:
 • 8.0 milionów pikseli
 • Korpus wykonany ze stopów magnezu
 • 5-krotny zoom optyczny (odpowiednik obiektywu 28 - 140mm w aparacie małoobrazkowym /35mm/), f2.4-3.5
 • Bardzo krótki czas opóźnienia migawki - 0.3 sek. - i niezwykle szybki czas uruchamiania aparatu
 • Monitor LCD typu Sunshine - niwelujący niekorzystne efekty oświetlania silnym światłem - (może być nachylany do dołu o 20 stopni i w gorę do 90 stopni)
 • Zdjęcia seryjne wykonywane z dużą prędkością: 1.6 kadru na sekundę (z wyjątkiem TIFF)
 • Funkcja Auto bracketing: do 5 zdjęć w serii (z wyjątkiem TIFF)
 • Elektroniczny celownik zawierający 240,000 pikseli
 • Tryby programowanej automatyki, priorytetu migawki, priorytetu przysłony oraz ustawień manualnych
 • Liczne opcje ustawiania ostrości: iESP, pomiar punktowy (manualne pozycjonowanie ramki pomiaru punktowego), stałe utrzymywanie ostrości (Fulltime AF), manualne ustawianie ostrości
 • Podwójny system autofocus'a
 • Gorąca stopka
 • Rejestrowanie sekwencji wideo z dźwiękiem
 • Interfejs USB 2.0
 • Dostępne są różnorodne specjalnie opracowane akcesoria łącznie z bezpośrednim mocowaniem filtra oraz mocowaniem bagnetowym, dla konwerterów obiektywów
 • W zestawie oprogramowanie CAMEDIA Master 4.2

Olympus CAMEDIA C-8080 WIDE ZOOM - specyfikacje:
NazwaOlympus CAMEDIA C-8080 WIDE ZOOM
TypZaawansowany kompakt cyfrowy z zoomem szerokokątnym
Sensor2/3 cala CCD, 8.31 Megapikseli (8.0 Mp efektywnych)
Pamięć
 • xD-PictureCard (do 512 MB)
 • Compact Flash Typ I/II i Microdrive
Rozdzielczość3264 x 2448, 3264 x 2176 (format 3:2), 2592 x 1944, 2288 x 1712, 2048 x 1536, 1600 x 1200, 1280 x 960, 1024 x 768, 640 x 480
Formaty zapisu obrazuJPEG (DCF, Exif 2.2, PIM II, DPOF), RAW, TIFF, Motion JPEG (film), WAVE (dźwięk)
Jakość kompresji
 • SHQ (bardzo wysoka jakość) tylko dla rozdzielczości 3264 x 2448
 • HQ (wysoka jakość) tylko dla rozdzielczości 3264 x 2448
 • TIFF dla pozostałych rozdzielczości
 • SQ1 (high / normal) oraz SQ2 (high / normal) dla pozostałych rozdzielczości (tak jak TIFF)
Obiektyw
 • 5-krotny, 7.1-35.6mm (28 - 140mm dla małego obrazka)
 • F2.4 - F3.5
 • 15 elementów w 13 grupach (2 elementy asferyczne, 3 soczewki ED)
 • Gwint filtrów 58mm (adapter konwertera CL-8)
Zoom cyfrowy1x - 3x
Migawka16 - 1/4000 sek. Bulb do 8 min.
Tryby ekspozycji
 • Automatyka programowa
 • priorytet migawki
 • priorytet przysłony
 • ustawienie manualne
 • programy tematyczne (normalny, portret, sceneria nocna, krajobraz)
 • tryb użytkownika 'My mode'
Pomiar światła
 • Matrycowy ESP
 • pomiar punktowy
 • pomiar wielopunktowy
 • pomiar uśredniony centralnie-ważony
Kompensacja ekspozycji+/-2EV w skoku 1/2EV lub 1/3EV
Blokada ekspozycjiTak
Autobracketing3 lub 5 zdjęć do +/-2EV w skoku 1/2EV lub 1/3EV
Metody pomiaru ostrości
 • Hybrydowy AF: detekcja kontrastu i pasywna detekcja fazowa
 • Lampa doświetlająca pomiar ostrości
 • Pomiar ogólny iESP / punktowy AF z wyborem punktu (13 punktów w obrębie kadru) / ostrość manualna
Tryby pracy autofocusa
 • Pojedynczy lub ciągły AF
 • Normalny: 0.8m - nieskończoność, Makro: 0.2 - 0.8m, Super Makro: od 5cm
Manual focusTak
Blokada ostrościTak
CzułośćAuto (IS0 50-400), ISO 50 / 80 / 100 / 125 / 160 / 200 / 250 / 320 / 400
Balans bieli
 • Auto (iESP2)
 • Tryby predefiniowane: cień, chmury, słońce, zmierzch, światło żarowe, światło jarzeniowe (4 tryby)
 • Balans ręczny ('one-touch')
 • Korekta balansu bieli +/-7 (niebieski/czerwony)
EfektySepia, czarno-białe
Korekta obrazu
 • Ostrość +/-5
 • kontrast +/-5
 • nasycenia +/-5
 • tonacja +/-5
Zdjęcia seryjne
 • 1.6 kl/sek. do 5 zdjęć w serii (JPEG w dowolnej rozdzielczości)
 • 1.0 kl/sek. do 26 zdjęć w serii (dowolna tryb w jakości HQ)
Rejestracja filmu640 x 480 / 320 x 240, z dźwiękiem
Monitor LCD1.8 cala TFT LCD, 134,000 punktów
Lampa błyskowa
 • Wbudowana (typu pop-up), liczba przewodnia 9 (ISO 100, m)
 • Auto wymuszona, wyłączona, redukcja czerwonych oczu, długa synchronizacja, błysk zależny (slave)
 • Zakres: 0.8 - 5.2m (szeroki kąt) / 0.8 - 3.6m (tele)
Stopka akcesoriówGorąca stopka
WizjerElektroniczny (EVF), 240,000 punktów
ZłączaUSB 2.0, wyjście A/V, wejście DC (zasilanie)
PilotTak, w zestawie
ZasilanieAkumulator Li-I 7,2V lub zasilanie sieciowe (opcjonalny zasilacz C-8AC)
Wymiary124 x 84,5 x 99mm
Waga660g
AkcesoriaPasek, zdalne sterowanie, karta pamięci xD-Picture Card 32MB, kabel USB, kabel audio/wideo, ładowarka baterii z baterią wielokrotnego ładowania, zakrywka obiektywu oprogramowanie CAMEDIA Master 4.2.
OprogramowanieCAMEDIA Master 4.2
Uwagi
 • Zgodność z PictBridge
 • Technologia przetwarzania 'proper gamma'
 • redukcja szumów
 • filtr szumów
 • histogram
 • siatka kadrująca
 • kadrowanie i zmniejszanie przy odtwarzaniu


Czytaj także:
Olympus CAMEDIA C-770 Movie - nie tylko aparat czytaj...
Olympus Camedia C-765 Ultra Zoom czytaj...
Olympus Camedia C-725 Ultra Zoom czytaj...
Olympus CAMEDIA C-360ZOOM i C-460ZOOM czytaj...
Olympus
Olympus CAMEDIA C-310 ZOOM - pierwszy krok w stronę cyfry czytaj...
Olympus Zuiko Digital ED 150mm f/2 do systemu 4/3 czytaj...

PMA 2004 - maraton fotograficzny czytaj...

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Canon Ivy Rec - nowy pomysł na odporny aparat
Canon Ivy Rec - nowy pomysł na odporny aparat
Outdoorowy aparat i kamerka Ivy Rec to propozycja dla użytkowników, którym zależy przede wszystkim na uwiecznianiu codziennych chwil, bez obawy o uszkodzenie...
19
3
Nikon Z50 - niezła cena i dobra specyfikacja w korpusie dla amatora
Nikon Z50 - niezła cena i dobra specyfikacja w korpusie dla amatora
Po tygodniach plotek wreszcie światło dzienne ujrzał Nikon Z50, czyli pierwszy kierowany do amatorów aparat w bezlusterkowym systemie Z. Otrzymujemy 21-megapikselową...
8
1
Sigma fp - znamy cenę najmniejszej pełnej klatki na rynku
Sigma fp - znamy cenę najmniejszej pełnej klatki na rynku
Nowy korpus Sigmy to z pewnością nie pozycja dla wszystkich, ale wielu zachwyci. Wiemy już ile za aparat zapłacimy na polskim rynku.
17
0