Olympus CAMEDIA C-770 Movie - nie tylko aparat

0
Tomasz Gutkowski
12 Luty 2004
Artykuł na: 9-16 minut
Olympus rozbudowuje po raz kolejny swoją znakomitą linię kompaktów cyfrowych z 10-krotnym zoomem optycznym. 4-megapikselowa CAMEDIA C-770 Movie, jak sama nazwa wskazuje posiada zaawansowany tryb filmowy z zapisem w formacie MPEG4, a w stosunku do bliźniaczego C-760 jest bogatszy o stopkę akcesoriów.
Olympus rozbudowuje po raz kolejny swoją znakomitą linię kompaktów cyfrowych z 10-krotnym zoomem optycznym. 4-megapikselowa CAMEDIA C-770 Movie, jak sama nazwa wskazuje posiada zaawansowany tryb filmowy z zapisem w formacie MPEG4, a w stosunku do bliźniaczego C-760 jest bogatszy o stopkę akcesoriów.

Olympus CAMEDIA C-770 Movie


Olympus konsekwentnie inwestuje w modele, które charakteryzują się bardzo dużą rozpiętością zoomu przy niewielkich rozmiarach korpusu. Zaprezentowany niedawno C-760 został ogłoszony najmniejszym na świecie aparatem cyfrowym z 10-krotnym zoomem i przy wymiarach 104.5 x 60 x 68.5mm waży jedynie 280g. Dzisiejsza nowość, C-770 Movie, ma takie same parametry fizyczne, ale różni się kolorem obudowy (czarna!) oraz obecnością stopki akcesoriów zewnętrznych.

Obiektyw C-770 to znana z wcześniejszych aparatów konstrukcja 6.3 - 63mm, ze znakomitym światłem F2.8-F3.7, składająca się z 11 soczewek w 7 grupach (w tym 2 soczewki asferyczne i 1 soczewka niskodyspersyjna ED niwelująca aberrację). Dla formatu małoobrazkowego ogniskowa odpowiada zakresowi 38-380mm. Różnica w ogniskowych (w stosunku do C-760) wynika z innych rozmiarów sensora światłoczułego. W C-770 Movie jest to 4-megapikselowe CCD o przekątnej 1/2.5" (czyli ciągle niezbyt duże).

Zdążyliśmy się już przyzwyczaić, że Olympus wdraża do swoich zaawansowanych kompaktów bardzo atrakcyjne funkcje. CAMEDIA C-770 nie jest tu wyjątkiem. Na początku zabawy z aparatem można skorzystać z licznych (6) programów tematycznych, by w miarę postępów przejść do trybów półmanualnych i w pełni manualnych nastaw ekspozycji. Do dyspozycji są aż 4 tryby programowane przez użytkonika.

Do wyboru mamy trzy rodzaje pomiaru światła (matrycowy ESP, centralnie-ważony, punktowy) oraz dobieraną ręcznie czułość w zakresie ISO 50 - 400. Aby mieć pewność, że zdjęcie będzie poprawnie naświetlone możemy skorzystać z takich funkcji jak korekta ekspozycji (kontrolowane prześwietlenie / niedoświetlenie) a także 5-zdjęciowy bracketing ekspozycji (seria zdjęć ze stałą różnicą wartości naświetlenia).

Na tym jednak nie koniec. Camedia C-770 Movie pozwala na korygowanie wszelkich parametrów obrazu: ostrości, nasycenia, kontrastu na 10-poziomowej skali. Balans bieli dobierany jest automatycznie lub ręcznie i tu także możemy skorygować zabarwienie obrazu do +/-7 (ocieplenie / ochłodzenie). Uzupełnieniem dla tych właściwości są tryby fotografii czarno-białej, sepiowej, zdjęcia czarno-białe zsolaryzowane, zdjęcia panoramiczne.

Pomiar ostrości realizowany jest przez system detekcji kontrastu TTL z automatycznym lub ręcznym wyborem aktywnego pola AF. W trybie standardowym minimalny dystans wynosi 60cm, w trybie Makro zmniejsza się do 7cm, a w rewelacyjnym trybie Super Makro do zaledwie 3cm! Wymienione wartości dotyczą oczywiście szerokiego ujęcia i wzrastają wraz ze zwiększeniem ogniskowej. (Powyższe trzy akapity zostały w całości skopiowane z opisu C-760UZ.)

Producent podkreśla nawet w nazwie aparatu możliwości trybu filmowego. Sekwencje wideo zapisywane są w formacie MPEG4 (czym może pochwalić się tylko kilka aparatów na świecie), w rozdzielczości VGA (640 x 480), z tempie 30 kl/sek i z dźwiękiem. Nie ma limitu długości ujęcia.

Zdjęcia zapisywane są w formatach JPEG i TIFF dla wszystkich (!) rozdzielczości. Nominalne rozmiary obrazu (maksymalne) to 2288 x 1712, ale istnieje możliwość interpolowania do 3200 x 2400. Na uwagę zasługuje wizjer elektroniczny o wysokiej rozdzielczości oraz bogaty zestaw akcesoriów. Wraz z aparatem dostaniemy aż 128MB kartę xD-PictureCard, dedykowany akumulator z ładowarką i oprogramowanie edycyjne. AMEDIA C-770 Movie posiada wejście zasilania sieciowego oraz gwint filtrów na obiektywie - można zatem zestaw akcesoriów powiększyć we własnym zakresie.


Informacja prasowa producenta

Będący klasą sam dla siebie: 10-krotny zoom optyczny oraz pełne możliwości rejestrowanie obrazów wideo

Aparat Olympus CAMEDIA C-770 Movie.


Las Vegas, 12 luty 2004 - Czy kiedykolwiek zdarzyło ci się, by obiektyw zaprowadził Cię niemal w samo serce akcji - a następnie pozwolił śledzić każdy jej ruch? 4-megapikselowy cyfrowy aparat fotograficzny Olympus CAMEDIA C-770 Movie nie tylko przeniesie Cię w samo serce wydarzeń dzięki swojemu silnemu 10-krotnemu zoomowi optycznemu. Pozwoli on również na zarejestrowanie pełnoekranowych filmów MPEG4 wraz z dźwiękiem. Aparat ten to doskonały towarzysz Twoich fotograficznych przygód na dzikim safari lub podczas innych barwnych atrakcji czekających Cię w podróży. Aby można było wykonywać cyfrowe zdjęcia o wyjątkowej wyrazistości, silny i dający duże możliwości obiektyw zoom pozwala na zbliżenia ociężałych ruchów słoni z bezpiecznej odległości. Zaraz potem, aby śledzić drogę rozpędzającego się tygrysa, wystarczy przełączyć się na tryb wideo. W domu, już po powrocie, możesz dzielić się z przyjaciółmi i znajomymi, tymi niezapomnianymi chwilami emocji i pięknem przyrody, pokazując nieskazitelnej jakości obrazy zarejestrowane w czasie wypraw.

Wyjątkowa jakość obrazu pozwala na pełnoekranową telewizyjną prezentację i oznacza, że w podróż, gdy musisz ograniczać swoje bagaże, nie trzeba już zabierać cyfrowego aparatu fotograficznego oraz kamery wideo. Nasz kompaktowy model C-770 nie tylko wykonuje wspaniałe cyfrowe zdjęcia - wyróżnia się on także możliwością rejestrowania filmów, które są nagrywane z prędkością 30 klatek na sekundę w jakości MPEG4, co czyni z niego jeden z najbardziej zaawansowanych obecnie, cyfrowych aparatów fotograficznych.

Ale to jeszcze nie wszystko. Ten nowy flagowy model Olympus'a w zakresie Ultra Zoomów posiada jasny (F2.8 - 3.7) obiektyw z 10-krotnym zoomem optycznym, a jego układ soczewek zawiera 11 elementów ułożonych w 7 grupach. Ponadto w optyce zastosowano dwa elementy asferyczne redukujące dystorsję, oraz element niskodysprsyjny (ED) pozwalający zminimalizować aberrację chromatyczną, efekt, który często występuje przy fotografowaniu z ustawieniem tele. W połączeniu z liczącą 4 miliony pikseli matrycą CCD, ten niezwykle precyzyjny system optyczny zapewnia wspaniałą jakość zdjęć, nawet przy wykonywaniu odbitek o dużych formatach. Dzięki obsłudze standardu PictBridge można bezpośrednio wykonywać wydruki na kompatybilnych z tym systemem drukarkach, eliminując tym samym potrzebę użycia komputera.

Abyś mógł uwiecznić własne i niepowtarzalne impresje z wyprawy, model ten oferuje szeroką paletę trybów fotografowania, łącznie z trybem priorytetu migawki, priorytetem przysłony oraz w pełni manualnym ustawianiem parametrów ekspozycji. Szeroki zakres programów tematycznych aparatu (Portret, Autoportret, Scenerie nocne, Zdjęcia sportowe, Krajobraz oraz Portret na tle krajobrazu) okazuje się bardzo wygodny, gdy jest mniej czasu na ustawianie parametrów fotografowania. Dzięki zastosowaniu interfejsu USB 2.0 AutoConnect wykonane zdjęcia oraz filmy można szybko i w prosty sposób przenosić do komputera.

Wśród dodatkowych cech aparatu należy wymienić gorącą stopkę umożliwiającą podłączenie zewnętrznej lampy błyskowej oraz zoptymalizowany elektroniczny celownik zapewniający 100% pokrycie pola kadru. Jego rozdzielczość wynosząca 240,000 pikseli oznacza, że zawsze przy kadrowaniu ujęć mamy wyraźny i przejrzysty obraz fotografowanej sceny. Dodatkową wygodę zapewniają informacje o aktywnych ustawieniach aparatu wyświetlane w celowniku, co pozwala na nieprzerwaną obserwację obiektu i wyzwolenie migawki w najbardziej odpowiednim momencie.

Dla obsługi plików przygotowano dwa zestawy oprogramowania. Aplikacja CAMEDIA Master 4.2SE daje możliwość optymalizacji, edycji oraz zarządzania plikami zdjęciowymi, zaś oprogramowanie Ulead VideoStudio7 SE Basic służy edycji oraz oglądaniu na komputerze filmów zarejestrowanych w formacie MPEG4.

Jednym słowem model C-770 Movie pozwala na niezwykle wszechstronne oraz wygodne fotografowanie, wykraczając poza najśmielsze oczekiwania nawet najbardziej wymagających miłośników fotografii. Model ten będzie dostępny od kwietnia 2004.


Model CAMEDIA C-770 Movie - podstawowe cechy:
 • 4.0 miliony pikseli
 • 10-krotny z optyczny zoom zawierający elementy ED (odpowiednik obiektywu 38 - 380mm w aparacie małoobrazkowym), f2.8/3.7
 • Pełnoekranowe (640 x 480 pikseli) dźwiękowe filmy MPEG4 rejestrowane z prędkością 30 fps (klatek na sekundę)
 • Programowana automatyka, Priorytet migawki, Priorytet przysłony oraz tryb w pełni manualnych ustawień
 • Gorąca stopka
 • 6 programów tematycznych (Portret, Autoportret, Scenerie nocne, Zdjęcia sportowe, Krajobraz oraz Portret na tle krajobrazu)
 • Dostarczany łącznie z 128MB kartą xD-Picture Card
 • Kompatybilny ze standardem PictBridge
 • USB 2.0
 • 1.8 calowy monitor LCD oferujący wielojęzyczne menu
 • Łącznie z aparatem dostarczane jest oprogramowanie CAMEDIA Master 4.2SE plus Ulead VideoStudio7 SE Basic

Olympus CAMEDIA C-770 Movie - specyfikacje:
NazwaOlympus CAMEDIA C-770 Movie
TypZaawansowany kompakt cyfrowy
Sensor1/2.5 cala CCD, 4.2 Megapikseli (4.0 Mp efektywnych)
PamięćxD-Picture Card (do 512MB), 128MB xD w zestawie
Rozdzielczość3200 x 2400 (interpolacja), 2288 x 1712, 2288 x 1520, 2048 x 1536, 1600 x 1200, 1280 x 960, 1024 x 768, 640 x 480
Formaty zapisu obrazuJPEG (Exif 2.2, PIM II, DPOF, DCF), TIFF, QuickTime MPEG4 (film), WAVE (dźwięk)
Jakość kompresjiWysoka (SHQ), Normalna (HQ), TIFF
Obiektyw
 • 10-krotny: 6.3 - 63mm (odpowiednik 38-380mm dla małego obrazka)
 • F2.8 - F3.7
 • 11 elementów w 7 grupach (2 soczewki asferyczne i 1 soczewka ED)
Zoom cyfrowy4-krotny płynny
Migawka16 - 1/1000 sek.
Tryby ekspozycji
 • Automatyka ekspozycji
 • Priorytet migawki
 • Priorytet przysłony
 • Manual
 • Programy tematyczne (Portret, Sport, Scena nocna, Krajobraz, Krajobraz z portretem)
 • 4 ustawienia użytkownika
Pomiar światła
 • Cyfrowy pomiar matrycowy ESP
 • pomiar wielopunktowy
 • pomiar jednopunktowy
Kompensacja ekspozycji+/-2EV w skoku 1/3EV
Blokada ekspozycjiTak
Autobracketing5 zdjęć w skoku 1/3 lub 2/3 lub 1.0EV
Metody pomiaru ostrości
 • Autofocu TTL z detekcją kontrastu
 • Strojenie manualne (MF)
Tryby pracy autofocusa
 • AF iESP (ogólny) / pomiar punktowy z wyborem pola
 • Zakres pomiaru:{LST
}
Manual focusTak (przyciski)
Blokada ostrościTak
CzułośćAuto (ISO 50-400), ISO 50 / 100 / 200 / 400
Balans bieli
 • Auto, dzienne, cień, żarowe, jarzeniowe x3, dobór ręczny
 • korekta balansu +/-7
 • Pomiar realizowany przez system TTL iESP2
Efekty2 w 1, Panorama, Sepia, Czarno-białe, Solaryzacja x2
Korekta obrazuOstrość, Kontrast, Nasycenie (wszystkie w zakresie +/-5)
Zdjęcia seryjne2.7 kl/sek.,m do 12 ujęć w serii (w jakości HQ)
Rejestracja filmu640 x 480 MPEG4, 30 kl/sek., bez limitu długości
Monitor LCD1.8 cala TFT LCD, 114,000 punktów
Stopka akcesoriówGorąca stopka
WizjerElektroniczny (EVF), 240,000 punktów
ZłączaUSB 2.0, DC-IN (zasilanie), A/V out
ZasilanieAkumulator litowo-jonowy LI-10B (z ładowarką w zestawie) lub zasilacz zewnętrzny C-7AC (opcjonalne)
Wymiary104.5 x 60 x 68.5mm (szer. x wys. x gł.)
Waga280g
AkcesoriaPasek, Karta pamięci xD-Picture Card 128MB, kabel USB, kabel audio/wideo, ładowarka baterii z baterią wielokrotnego ładowania, oprogramowanie CAMEDIA Master 4.2SE, oprogramowanie Ulead VideoStudio 7 SE Basic.
OprogramowanieCAMEDIA Master 4.2
Uwagi
 • Zgodność z PictBridge
 • Kadrowanie
 • Zmiana rozmiaru
 • Histogram
 • Redukcja zakłóceń i mapowanie pikseli
 • Przetwarzanie: True Pic Turbo


Czytaj także:
Olympus CAMEDIA C-8080 WIDE ZOOM czytaj...
Olympus Camedia C-765 Ultra Zoom czytaj...
Olympus Camedia C-725 Ultra Zoom czytaj...
Olympus CAMEDIA C-360ZOOM i C-460ZOOM czytaj...
Olympus
Olympus CAMEDIA C-310 ZOOM - pierwszy krok w stronę cyfry czytaj...
Olympus Zuiko Digital ED 150mm f/2 do systemu 4/3 czytaj...

PMA 2004 - maraton fotograficzny czytaj...

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Blackmagic Pocket Cinema Camera 6K to kamera, która może namieszać na rynku
Blackmagic Pocket Cinema Camera 6K to kamera, która może namieszać na rynku
Nowa matryca Super 35 z dynamiką sięgającą 13 EV, możliwość nagrywania w rozdzielczości 6K i to w formacie RAW, mocowanie Canon EF i pełna komunikacja z obiektywami, a...
15
0
Fotografia natychmiastowa jest zbyt droga? Aparatem Alulu zdjęcia wydrukujesz na paragonach
Fotografia natychmiastowa jest zbyt droga? Aparatem Alulu zdjęcia wydrukujesz na paragonach
Zdjęcia natychmiastowe nie muszą być ani piękne, ani dobre. Ich siłą jest to, że gotowy wydruk otrzymujemy tu i teraz. Trudno o produkt lepiej wpisujący się w tę...
15
1
85-megapikselowy bezlusterkowiec Canona i aparat APS-C w systemie Nikon Z, czyli najnowsze plotki z branży
85-megapikselowy bezlusterkowiec Canona i aparat APS-C w systemie Nikon Z, czyli najnowsze plotki...
Najświeższe plotki wskazują na wyjątkowo ciekawe nowości, które już niebawem mogą pojawić się na rynku fotograficznym. Czy Canon zamierza dołączyć do zaognionej na...
21
5