Olympus Camedia C-765 Ultra Zoom

0
Łukasz Kacperczyk
12 Luty 2004
Artykuł na: 9-16 minut
Olympus zapowiada kolejną cyfrówkę z serii Ultra Zoom. Model C-765 wyposażono w 10-krotny zoom optyczny wysokiej jakości (odpowiednik w formacie 35 mm: 38-380 mm) i funkcję Super Macro, pozwalającą na fotografowanie z odległości zaledwie 3 cm. Camedia C-765 ma matrycę 4 MP efektywnych.
Olympus zapowiada kolejną cyfrówkę z serii Ultra Zoom. Model C-765 wyposażono w 10-krotny zoom optyczny wysokiej jakości (odpowiednik w formacie 35 mm: 38-380 mm) i funkcję Super Macro, pozwalającą na fotografowanie z odległości zaledwie 3 cm. Camedia C-765 ma matrycę 4 MP efektywnych.

Olympus Camedia C-765 Ultra Zoom: 10-krotne powiększenie optyczne.

Aparat ma obiektyw z 10-krotnym zbliżeniem optycznym, zmiennym światłem f/2,8 - f/3,7 i zakresem ogniskowych (ekwiwalent dla formatu 35 mm) 38-380 mm. Jednak imponujący zakres zoomu nie jest jedyną zaletą tego obiektywu. W jego konstrukcji optycznej wykorzystano 11 soczewek w 7 grupach, w tym dwie soczewki asferyczne i jedną soczewkę niskodysopersyjną (ED), która zmniejsza aberrację chromatyczną.

Do komponowania zdjęć służy duży wyświetlacz TFT LCD 1,8" (114 tys. pikseli) lub elektroniczny wizjer, wyświetlający obraz składający się z 240 tys. pikseli. W wizjerze widać wszystkie aktywne ustawienia, nie ma więc potrzeby odrywania od niego wzroku podczas fotografowania. Oczywiście, jak przystało na wszechstronne cyfrówki, Olympus C-765 umożliwia nagrywanie filmów z dźwiękiem. Przetwarzaniem rejestrowanych obrazów zajmuje się nowy procesor TruePic Turbo, który jak sama nazwa wskazuje powinien zapewnić szybką pracę aparatu. Zdjęcia mogą być zapisywane w formacie JPEG lub jako bezstratne pliki TIFF.

Początkujący mogą korzystać z pełnej automatyki ekspozycji, dla nieco bardziej zaawansowanych przygotowano cztery programy tematyczne (portret, sport, zdjęcia nocne, krajobraz), a osoby, które chcą się zająć fotografią na poważnie będą zapewne korzystały z trybów preselekcji przysłony, czasu, czy trybu manualnego wyboru parametrów ekspozycji. Migawka działa w przedziale 16 sekund - 1/1000 sekundy. Użytkownik może skorzystać z funkcji korekty ekspozycji w zakresie +/- 2 EV co 1/3 EV lub z autobracketingu (do 5 zdjęć co 1/3, 2/3 lub 1 EV). Osoby bardziej obeznane z tajnikami fotografii cyfrowej ucieszy możliwość obserwacji histogramu zarówno trybie odtwarzania, jak i rejestracji. Warto zwrócić uwagę na dużą kontrolę użytkownika nad balansem bieli - poza trybem automatycznym i kilkoma ustawieniami producenta, fotografujący ma możliwość korekty BB w zakresie +/-7 stopni.

Jak widać Olympus Camedia C-765 Ultra Zoom to wyjątkowo mały aparat, zwłaszcza jak na taki zakres ogniskowych.

Mimo dużych możliwości fotograficznych, model C-765 jest bardzo lekki (280 g) i ma niewielkie wymiary (104,5 x 60 x 68,5 mm). Jak zapewnia producent, to najmniejszy i najlżejszy aparat w swojej klasie (dane na styczeń 2004).

C-765 zostały wyposażony w złącze USB 2.0 i wyjście wideo, umożliwiające oglądanie zdjęć lub zarejestrowanych filmów na ekranie telewizora. Nośnikiem pamięci są oczywiście karty xD-Picture (do 512 MB). Aparat jest kompatybilny ze standardem Print Image Matching II (PIM II) i pozwala na druk bezpośredni (z pominięciem komputera) po podłączeniu do drukarki zgodnej ze standardem PictBridge.

Olympus Camedia C-765 Ultra Zoom trafi do sprzedaży już w maju 2004.

Więcej szczegółów w zamieszczonych poniżej specyfikacjach i informacji prasowej producenta (uwzględniono w niej model C-760, o którym już pisaliśmy w Fotopolis: czytaj).

Informacja prasowa producenta:

Przenieś się do pierwszych rzędów widowni korzystając z najmniejszych na świecie 10-krotnych aparatów zoom*

Aparaty Olympus CAMEDIA C-765 / C-760 Ultra Zoom.

Las Vegas, 12 luty 2004 - Czyż możesz być zadowolony pozostając stale za boczną linią? A gdybyś tak postawił z niezwykłą wyrazistością centrum akcji tuż przed sobą. Zaprojektowane dla uwieczniania wydarzeń sportowych, podróży, obserwacji przyrody, ale i przygotowany na wiele innych okazji, gdzie liczy się wydobycie szczegółów z ogólnego planu, nowe modele CAMEDIA C-765 oraz C-760 Ultra Zoom są najmniejszymi na świecie cyfrowymi aparatami fotograficznymi z 10-krotnym zoomem optycznym*. Dzięki niewielkiej wadze i łatwej obsłudze zapewniają wszechstronność tak potrzebną, przy rejestrowaniu przejawów spontaniczności oddalonych od nas postaci, jak na przykład wyciągniętej sylwetki bramkarza wyskakującego, by zablokować kolejny strzał. W chwilę później wystarczy, że zmniejsz zoom, aby uzyskać szerszy kontekst sytuacji - uradowanych kibiców. Korzystając z funkcji rejestrowania sekwencji wideo łącznie z dźwiękiem, możesz naprawdę uchwycić entuzjazm tłumu. Jednakże te 4.0 oraz 3.2 megapikselowe modele są równie praktyczne przy wykonywaniu ekstremalnych zbliżeń, bowiem tryb SuperMakro stwarza możliwość fotografowania już z 3 centymetrów. Wyjątkowe rezultaty gwarantuje zarówno najwyższej klasy system optyczny, jak i zoptymalizowany procesor obrazu, TruePic Turbo, przyspieszający działanie oraz polepszający jakość rejestrowanych obrazów.


Jeśli poszukujesz 10-krotnego zoomu, dlaczegóż nie miałbyś skorzystać z oferty pioniera w zakresie aparatów cyfrowych typu ultra zoom? Dzięki naszemu wieloletniemu doświadczeniu możesz być pewien, że obiektyw Olympus'a zaoferuje Ci najwyższą jakość działania. Bardzo jasny (f2.8 - 3.7), wysokiej jakości system optyczny obydwu modeli składa się z jedenastu elementów zorganizowanych w siedmiu grupach i zawiera dwa elementy asferyczne oraz jeden element niskodyspersyjny (ED). Konstrukcje tego typu spotykane zazwyczaj w profesjonalnych lustrzankach pomagają znacznie zredukować niekorzystne efekty aberracji chromatycznej.

Model te są jednak perfekcjonistami nie tylko przy rejestrowaniu odległych obiektów, lecz pozwala również wykonywać zdjęcia już z odległości 3 cm tworząc fascynujące makrofotografie. Gwarantowana jest wysoka jakość wydruków - nawet wykonywanych w formatach do A4. Uzyskano to dzięki odpowiednio 4 i 3,2 milionom pikseli, jak również ulepszonemu procesorowi obrazu TruePic Turbo, który daje w pełni fotograficzną jakość, zarówno jeśli chodzi o ostrość, kontrast, jak i bogactwo kolorów obrazu.

Zoptymalizowany elektroniczny celownik aparatu - w przeciwieństwie do wielu optycznych celowników - umożliwia precyzyjne kadrowanie zdjęć, a jego rozdzielczość wynosząca 240,000 pikseli oznacza, że korzystamy z naprawdę przejrzystego obrazu. Co więcej, podczas wykonywania zdjęć nie musisz odrywać wzroku od fotografowanego obiektu, gdyż w elektronicznym celowniku widoczne są również wszystkie aktywne ustawienia

Prezentowane modele są na tyle wszechstronne, że zapewnią komfort użytkowania miłośnikom fotografii o różnych umiejętnościach i aspiracjach. W trybie automatycznym modele oferują pełnię prostoty aparatów typu "wyceluj i wykonaj zdjęcie". Natomiast, jeśli chcesz dać upust swojej twórczej ekspresji masz do dyspozycji tryby priorytetu przysłony, priorytetu migawki oraz w pełni manualnych ustawień.
Ale modele te to coś więcej niż jedynie aparaty cyfrowe wykonujący zdjęcia. Tryb rejestrowania sekwencji wideo pozwala na zapisanie ruchomych obrazów łącznie z dźwiękiem. Na przykład możesz zarejestrować moment strzelenia zwycięskiego gola, któremu towarzyszy huczna owacja kibiców. Interfejs USB 2.0 AutoConnect zapewnia, że transfer plików do komputera staje się jeszcze szybszy niż dotychczas.

Zarówno nowicjusze w dziedzinie fotografii jak i ambitni fotoamatorzy zyskują poprzez modele CAMEDIA C-765 oraz Olympus CAMEDIA C-760 Ultra Zoom moc powiększenia 10-krotnego zoomu w bardzo przystępnej cenie. Aparaty ważący zaledwie 280 gramów charakteryzują się najmniejszym i najlżejszym korpusem z 10-krotnym zoomem w tym segmencie*. Oferując doskonałą jakość obrazu i szeroką gamę zaawansowanych funkcji, łączą one w zgrabnej formie wszechstronność i prostotę użytkowania. Nowy modele aparatów Olympus Ultra Zoom dostępny będę wprowadzane kolejno od lutego 2004 (C-760 Ultra Zoom) oraz od maja 2004 (C-765 Ultra Zoom).


Aparaty CAMEDIA C-765 / C-760 Ultra Zoom - podstawowe cechy:
 • Odpowiednio 4.0 oraz 3.2 miliona pikseli
 • 10-krotny optyczny zoom f2.8/3.7 (W aparacie małoobrazkowym odpowiednik obiektywu 38 - 380mm [C-765 Ultra Zoom
lub 42 - 420mm [C-760 Ultra Zoom]);Procesor obrazu TruePic Turbo;4 programy tematyczne (portret, zdjęcia sportowe, sceneria nocna, krajobraz);Program, Priorytet migawki, Priorytet przysłony oraz Tryb ustawień manualnych;Tryb SuperMakro: fotografowanie już z odległości 3cm;Funkcja rejestrowania sekwencji wideo z dźwiękiem;Elektroniczny celownik zawierający 240,000 pikseli;Monitor LCD 1.8 cala zawierający 110,00 pikseli;Kompatybilny ze standardem PictBridge;USB 2.0 (AutoConnect);W zestawie oprogramowanie CAMEDIA Master 4.2]

* stan na styczeń 2004

Dane techniczne aparatu Olympus Camedia C-765 Ultra Zoom:
NazwaOlympus Camedia C-765 Ultra Zoom
Typcyfrowy aparat kompaktowy
Sensor1/2,5 cala CCD 4,2 MP (4 MP efektywnych)
Pamięćkarty xD-Picture (16, 32, 64, 128, 256, 512 MB)
Rozdzielczość3200 x 2400 (interpolowana), 2288 x 1712, 2288 x 1520, 2048 x 1536, 1600 x 1200, 1280 x 960, 1024 x 768, 640 x 480
Formaty zapisu obrazu
 • JPEG (DCF), TIFF
 • Exiff 2.2, Print Image Matching II, DPOF, DPS (PictBridge)
Obiektyw
 • 6,3 mm - 63 mm (odpowiednik w małym obrazku: 38-380 mm)
 • f/2,8 - f/3,7
 • 11 soczewek w 7 grupach
 • 2 soczewki asferyczne
 • niskodyspersyjna soczewka ED
Zoom cyfrowymaks. 3x
Migawka16 sek. - 1/1000 sek.
Tryby ekspozycji
 • program, preselekcja przysłony, preselekcja czasu, tryb manualny
 • programy tematyczne: portret, sport, zdjęcia nocne, krajobraz
 • 4 ustawienia użytkownika
Pomiar światła
 • cyfrowy pomiar ESP
 • wielosegmentowy, punktowy
Kompensacja ekspozycji+/- 2 EV co 1/3 EV
Blokada ekspozycjitak
Autobracketingmaks. 5 zdjęć co 1/3, 2/3 lub 1 EV
Metody pomiaru ostrości
 • TTL autofocus z detekcją kontrastu
 • 0,6 m (szeroki kąt) / 2 m (tele) do nieskończoności
 • makro: 0,07 m do 0,6 m (szeroki kąt), 1,2 m do 2 m (tele)
 • super makro: od 3 cm
Tryby pracy autofocusaiESP, punktowy
Manual focustak
Czułośćauto, ISO 50 / 100 / 200 / 400
Balans bieli
 • auto TTL iESP2
 • światło dzienne, chmury, światło żarowe, światło fluorescencyjne (1, 2, 3)
 • korekta od -7 (czerwień) do +7 (niebieski)
Efekty2 w 1, panorama, sepia, cz-b, tryby "czarna tablica" i "biała tablica" (white/black board)
Korekta obrazu
 • zmiana wielkości
 • kadrowanie
 • wyostrzenie (+/- 5), kontrast (+/- 5), nasycenie kolorów (+/- 5)
Zdjęcia seryjne2,7 kl./sek. do 12 zdjęć w trybie wysokiej jakości (HQ)
Rejestracja filmu
Monitor LCD1,8 cala TFT LCD, 114 000 pikseli
Lampa błyskowa
 • wbudowana
 • LP ok. 10
 • zasięg: 0,3 m - 4,5 m (szeroki kąt), 1,2 m - 3,5 m (tele)
Kontrola błyskuauto, redukcja czerwonych oczu, błysk wypełniający, synchronizacja z długimi czasami, lampa wyłączona
Wizjerelektroniczny (EVF) 240 000 pikseli
Samowyzwalacztak
ZłączaUSB 2.0, wyjście wideo (PAL/NTSC), gniazdo zasilacza sieciowego
Zasilaniededykowany akumulator litowo-jonowy, opcjonalny zasilacz sieciowy
Wymiary104,5 mm (d) x 60 mm (w) x 68,5 (g) mm.
Waga280 g
OprogramowanieCamedia Master 4.2
Uwagiwyświetlanie histogramu w trybach rejestracji i odtwarzania


Czytaj także:
Olympus CAMEDIA C-8080 WIDE ZOOM czytaj...
Olympus CAMEDIA C-770 Movie - nie tylko aparat czytaj...
Olympus Camedia C-725 Ultra Zoom czytaj...
Olympus CAMEDIA C-360ZOOM i C-460ZOOM czytaj...
Olympus
Olympus CAMEDIA C-310 ZOOM - pierwszy krok w stronę cyfry czytaj...
Olympus Zuiko Digital ED 150mm f/2 do systemu 4/3 czytaj...

PMA 2004 - maraton fotograficzny czytaj...
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony A7R IV - 60-megapikselowy potwór wyznacza nowy rekord w świecie pełnej klatki
Sony A7R IV - 60-megapikselowy potwór wyznacza nowy rekord w świecie pełnej klatki
Sony wyprzedza konkurencję o dwie długości. Najnowszy bezlusterkowiec producenta oferuje największą jak do tej pory rozdzielczość wśród aparatów pełnoklatkowych, a do...
179
4
Sigma fp - najmniejszy pełnoklatkowy aparat systemowy na świecie
Sigma fp - najmniejszy pełnoklatkowy aparat systemowy na świecie
Sigma lubi zaskakiwać i mimo tego, że aparaty firmy są produktami dosyć niszowymi, stale je rozwija. Najnowszy aparat systemu L to zarazem jedna z najciekawszych...
56
15
V-Lux 5 to najnowszy superzoom Leiki, który… wygląda znajomo
V-Lux 5 to najnowszy superzoom Leiki, który… wygląda znajomo
Leica zaprezentowała model V-Lux 5 - brata bliźniaka Panasonika Lumix FZ1000 II. Oba modele łączy ta sama specyfikacja, jednak propozycja niemieckiego producenta...
21
2