Nikon COOLPIX 4200 i COOLPIX 5200 - 4 lub 5 megapikseli do wyboru

0
Michał Sułkiewicz
12 Luty 2004
Artykuł na: 23-28 minut
Dzisiaj Nikon zaprezentował dwa nowe popularne modele aparatów dla szerokiego grona amatorów fotografii. Kompaktowe i proste w obsłudze aparaty COOLPIX dostępne są w dwóch odmianach różniących się matrycą.
Dwa modele Nikon COOLPIX 4200 i COOLPIX 5200 to aparaty klasy popularanej - małe i łatwe w obsłudze. Różnią się od siebie rozdzielczością matrycy, która wynosi 4 megapiksele dla modelu 4200 i 5.1 megapikseli dla modelu 5200.

Nikon COOLPIX 4200 i Nikon COOLPIX 5200

Oba aparaty otrzymały elegancką aluminiową obudowę w charakterystycznym dla Nikona kształcie, ale znacznie mniejszą i bardziej elegancką niż dotychczas. Zastosowany w aparatach obiektyw Nikkor o ekwiwalencie ogniskowej 38-114mm, to według informacji producenta, nowa konstrukcja.

Ułatwiając korzystanie aparatów początkującym producent wyposażył je aż w 15 programów tematycznych (w tym tryby Asystent). W nowych aparatach znajdziemy też kilka cech, które do tej pory zarezerwowane były dla wyższego segmentu cyfrówek, jak na przykład bracketing balansu bieli.

Poniżej cytujemy oficjalną informację prasową producenta:

Nikon COOLPIX 5200 - kompaktowy aparat cyfrowy oferujący doskonałą jakość, pełne wykorzystanie możliwości matrycy 5,1 mln pikseli i jeszcze prostszą obsługę

Nikon, światowy lider na rynku cyfrowych i analogowych aparatów fotograficznych, zapowiada wprowadzenie nowego modelu COOLPIX 5200. Prostego w obsłudze, kompaktowego aparatu cyfrowego, który cechuje wszechstronna jakość, matryca o efektywnej rozdzielczości 5,1 milionów pikseli oraz bogaty wybór użytecznych funkcji.

Źródłem doskonałej jakości zdjęć jest nowy obiektyw Nikkor z trzykrotnym zoomem o zakresie ogniskowych od 7,8 do 23,4 mm (odpowiednik zakresu 35mm 38-114 mm). Znaczącą redukcję aberracji uzyskano dzięki zastosowaniu elementów asferycznych i soczewki ze szkła ED. Obiektyw ten jest chowany, co ma znaczny wpływ na niewielkie wymiary całego aparatu. Dodatkową zaletą modelu COOLPIX 5200 jest matryca o rozdzielczości 5,1 mln efektywnych pikseli, umożliwiająca rejestrowanie wyraźnych zdjęć stanowiących źródło prawdziwej satysfakcji.

Elegancka aluminiowa obudowa modelu COOLPIX 5200 zaspokaja nawet wyrafinowane gusty. Aparat, jak inne modele w popularnej serii COOLPIX, posiada podobnie ukształtowany uchwyt, jest kompaktowy i lekki - co razem sprawia, że bardzo naturalnie leży w dłoni. Ponadto wszystkie przyciski sterujące umieszczono z tyłu aparatu, dzięki czemu znajdują się w zasięgu palców i wygodnie się z nich korzysta. Dzięki temu obsługa aparatu jest niemal intuicyjna, a dostęp do 15 programów tematycznych aparatu bardzo łatwy. Każdy z tych programów ma za zadanie ułatwić fotografowanie różnych rodzajów scen, a cztery programy w trybie Asystent jeszcze bardziej ułatwiają fotografowanie w najbardziej popularnych sytuacjach.

Nowością w serii Nikon COOLPIX jest automatyczna redukcja efektu czerwonych oczu - niezwykle potrzebna funkcja, którą firma Nikon ma przyjemność zaoferować nabywcom tego aparatu. Zaawansowany tryb redukcji efektu czerwonych oczu jest w pełni zintegrowany z opracowanym przez firmę Nikon wewnętrznym systemem przetwarzania obrazu w aparacie. Po włączeniu tryb ten działa całkowicie automatycznie, nie wymagając jakiejkolwiek interwencji ze strony użytkownika.

Na uwagę w modelu COOLPIX 5200 zasługuje bardzo krótki czas osiągnięcia gotowości po włączeniu aparatu oraz szybki i precyzyjny autofokus, dzięki czemu można utrwalać niepowtarzalne okazje zdjęciowe w dowolnym momencie. Także szybki tryb zdjęć seryjnych sprzyja rejestrowaniu dynamicznej akcji w czasie jej trwania. Dodatkowo, ergonomiczny interfejs użytkownika zastosowany w modelu COOLPIX 5200 umożliwia szybki wybór żądanych ustawień i funkcji przy minimalnej liczbie niezbędnych operacji.

Do wyboru są następujące tryby balansu bieli: Auto, pomiar balansu bieli i siedem ustawień manualnych. Co więcej, aparat dzieli fotografowaną scenę na segmenty w celu określenia ustawień optymalnych, zapewniających wierne oddanie kolorów. Dostępna jest nawet funkcja braketingu balansu bieli, w ramach której po jednym naciśnięciu spustu migawki rejestrowane są trzy zdjęcia z różnymi ustawieniami balansu bieli.

Aparat umożliwia rejestrowanie wysokiej jakości filmów z dźwiękiem w formacie odpowiadającym obrazowi telewizyjnemu oraz z zapewniającą płynność ruchu szybkością 30 kl/s. Filmy takie można następnie prezentować znajomym lub rodzinie w znacznie bardziej praktyczny sposób niż przy użyciu komputera.

W celu zapewnienia wygodnego przechowywania rezultatów pracy, aparat COOLPIX 5200 został wyposażony w pamięć wewnętrzną o pojemności około 12 MB, w której można zapisać sporo zdjęć bez konieczności korzystania z karty pamięci SD.

Dzięki doskonałym parametrom, ze zdjęć zrobionych aparatem COOLPIX 5200 można uzyskiwać odbitki formatu nawet A4 o wciąż doskonałej jakości. Do drukowania zdjęć nie jest potrzebny komputer, ponieważ aparat COOLPIX 5200 można po prostu podłączyć bezpośrednio do drukarki kompatybilnej ze standardem PictBridge za pomocą dostarczanego wraz z aparatem kabla USB.

Model COOLPIX 5200 jest uniwersalny także pod względem źródeł zasilania, którymi mogą być zarówno akumulatory litowo-jonowe, jak i standardowe baterie litowe.

Wszystkie zarejestrowane filmy i zdjęcia można automatycznie przenieść do komputera za pomocą oprogramowania Nikon PictureProject, które oferuje miłośnikom fotografii cyfrowej szereg nowych możliwości. Ten pakiet nowych, bardzo interesujących programów opracowanych w firmie Nikon pozwala organizować zdjęcia, edytować je i tworzyć ciekawe projekty graficzne, a w miarę ewolucji rynku umożliwi także dodawanie nowych funkcji.

Aby przedstawić konsumentom alternatywny wybór, firma Nikon zamierza także wprowadzić na rynek aparat COOLPIX 4200, bliźniaczy model dla aparatu COOLPIX 5200 z matrycą o rozdzielczości 4 mln pikseli.


Dostępność w sprzedaży:
Nikon Corporation zamierza wprowadzić model COOLPIX 5200 do sprzedaży na całym świecie w maju 2004 r.

Nikon COOLPIX 5200 - zalety
Doskonała jakość obrazu
Aparat COOLPIX 5200 zapewnia najwyższą jakość na każdym etapie procesu przetwarzania cyfrowego obrazu. Wyraźny obraz to zasługa nowego, kompaktowego obiektywu z soczewką ze szkła ED i soczewkami asferycznymi. Obiektyw ten zaprojektowano w taki sposób, aby częściowo chował się w obudowie, co harmonijnie współgra z kompaktową konstrukcją typu "slim". Za duże możliwości aparatu COOLPIX 5200 w zakresie obrazowania odpowiada matryca o rozdzielczości 5,1 mln efektywnych pikseli oraz nowy procesor obrazu wykorzystujący rozwiązania stosowane w lustrzankach cyfrowych serii D. Oba te elementy mają także swój udział w wyjątkowej jakości obrazu.

Stylowa obudowa wysokiej jakości
Uchwyt aparatu COOLPIX 5200 ma te same zalety, co w innych aparatach popularnej serii COOLPIX. Ponadto obudowa modelu COOLPIX 5200 została wykonana z aluminium, co nadaje jej atrakcyjny wygląd i zapewnia lekkość oraz zgrabny kształt, a wszystkie przyciski sterujące zostały rozmieszczone w sposób przemyślany i logiczny, co pozwala na intuicyjną obsługę aparatu.

Sprawne, inteligentne działania
Dzięki błyskawicznemu osiąganiu stanu gotowości oraz szybkiemu i precyzyjnemu autofokusowi, COOLPIX 5200 nie pozwala użytkownikom tracić ciekawych sytuacji zdjęciowych. Aparat wyposażono także w jasny monitor LCD z czytelnym, graficznym interfejsem użytkownika, dzięki któremu obsługa jest jeszcze wygodniejsza, oraz w zaawansowany tryb redukcji efektu czerwonych oczu, który automatycznie koryguje zdjęcia w aparacie. Tryb ten, wygodny i użyteczny w wielu sytuacjach, automatycznie uaktywnia się po wyborze programu tematycznego Zdjęcia nocne - portret.Nikon COOLPIX 4200 - kompaktowy aparat cyfrowy oferujący doskonałą jakość, pełne wykorzystanie możliwości matrycy 4,0 mln pikseli i jeszcze prostszą obsługę

Nikon, światowy lider na rynku cyfrowych i analogowych aparatów fotograficznych, zapowiada wprowadzenie nowego modelu COOLPIX 4200. COOLPIX 4200 to prosty w obsłudze kompaktowy aparat cyfrowy, który cechuje wszechstronna jakość, matryca o rozdzielczości 4 mln efektywnych pikseli oraz bogaty wybór użytecznych funkcji.

Źródłem doskonałej jakości zdjęć jest nowy obiektyw Nikkor z trzykrotnym zoomem o zakresie ogniskowych od 7,8 do 23,4 mm (odpowiednik formatu 35mm 38-114 mm). Znaczącą redukcję aberracji uzyskano dzięki zastosowaniu elementów asferycznych i soczewki ze szkła typu ED. Obiektyw ten jest chowany, co ma znaczny wpływ na niewielkie wymiary całego aparatu. Dodatkową zaletą modelu COOLPIX 4200 jest matryca o rozdzielczości 4 mln efektywnych pikseli, umożliwiająca rejestrowanie satysfakcjonujących zdjęć.

Elegancka, aluminiowa obudowa COOLPIX 4200 zaspokaja wyrafinowane gusty. Aparat, jak inne modele w popularnej serii COOLPIX, posiada podobnie ukształtowany uchwyt, jest kompaktowy i lekki - co razem sprawia, że bardzo naturalnie leży w dłoni. Ponadto wszystkie przyciski sterujące umieszczono z tyłu aparatu, dzięki czemu znajdują się w zasięgu palców i wygodnie się z nich korzysta. Dzięki temu obsługa aparatu jest niemal intuicyjna, a dostęp do 15 programów tematycznych aparatu bardzo łatwy. Każdy z tych programów ma za zadanie ułatwić fotografowanie różnych rodzajów scen, a cztery programy w trybie Asystent, jeszcze bardziej ułatwiają fotografowanie w najbardziej popularnych sytuacjach.

Nowością w serii Nikon COOLPIX jest automatyczna redukcja efektu czerwonych oczu - niezwykle potrzebna funkcja, którą firma Nikon ma przyjemność zaoferować nabywcom tego aparatu. Zaawansowany tryb redukcji efektu czerwonych oczu jest w pełni zintegrowany z opracowanym przez firmę Nikon wewnętrznym systemem przetwarzania obrazu w aparacie. Po włączeniu tryb ten działa całkowicie automatycznie, nie wymagając jakiejkolwiek interwencji ze strony użytkownika.

Na uwagę w modelu COOLPIX 4200 zasługuje bardzo krótki czas osiągnięcia gotowości po włączeniu aparatu oraz szybki i precyzyjny autofokus, dzięki czemu można utrwalać niepowtarzalne okazje zdjęciowe w dowolnym momencie. Także szybki tryb zdjęć seryjnych sprzyja rejestrowaniu dynamicznej akcji w czasie jej trwania. Dodatkowo, graficzny interfejs użytkownika zastosowany w modelu COOLPIX 4200 umożliwia szybki wybór żądanych ustawień i funkcji przy minimalnej liczbie niezbędnych operacji.

Do wyboru są następujące tryby balansu bieli: Auto, pomiar balansu bieli i 7 ustawień manualnych. Co więcej, aparat dzieli fotografowaną scenę na segmenty w celu określenia ustawień optymalnych, zapewniających wierne oddanie kolorów. Dostępna jest nawet funkcja braketingu balansu bieli, w ramach której po jednym naciśnięciu spustu migawki rejestrowane są trzy zdjęcia z różnymi ustawieniami balansu bieli.

Aparat umożliwia rejestrowanie wysokiej jakości filmów w formacie zgodnym ze standardem obrazu telewizyjnego i z szybkością 15 kl/s, które można następnie prezentować znajomym lub rodzinie w znacznie bardziej praktyczny sposób niż na monitorze komputera.

W celu zapewnienia wygodnego przechowywania rezultatów pracy, aparat COOLPIX 4200 został wyposażony w pamięć wewnętrzną o pojemności około 12 MB, w której można zapisać sporo zdjęć bez konieczności korzystania z karty pamięci SD.

Dzięki doskonałym parametrom, ze zdjęć zrobionych aparatem COOLPIX 4200 można uzyskiwać odbitki formatu nawet A4 o wciąż doskonałej jakości. Do drukowania zdjęć nie jest potrzebny komputer, ponieważ aparat COOLPIX 4200 można po prostu podłączyć bezpośrednio do drukarki kompatybilnej ze standardem PictBridge za pomocą dostarczanego wraz z aparatem kabla USB.

Model COOLPIX 4200 jest uniwersalny także pod względem źródeł zasilania, którymi mogą być zarówno akumulatory litowo-jonowe, jak i standardowe baterie litowe.

Wszystkie zarejestrowane filmy i zdjęcia można automatycznie przenieść do komputera za pomocą oprogramowania Nikon PictureProject, które oferuje miłośnikom fotografii cyfrowej szereg nowych możliwości. Ten pakiet nowych, bardzo interesujących programów opracowanych w firmie Nikon pozwala organizować zdjęcia, edytować je i tworzyć ciekawe projekty graficzne, a w miarę ewolucji rynku umożliwi także dodawanie nowych funkcji.

Aby przedstawić konsumentom alternatywny wybór, firma Nikon zamierza także wprowadzić na rynek aparat COOLPIX 5200, bliźniaczy model dla aparatu COOLPIX 4200 z matrycą o rozdzielczości 5,1 mln pikseli.


Dostępność w sprzedaży:
Nikon Corporation zamierza wprowadzić model COOLPIX 4200 do sprzedaży na całym świecie w czerwcu 2004 r.

Nikon COOLPIX 4200 - zalety

Doskonała jakość obrazu
Aparat COOLPIX 4200 zapewnia najwyższą jakość na każdym etapie procesu przetwarzania cyfrowego obrazu. Wyraźny obraz to zasługa nowego, kompaktowego obiektywu z soczewką ze szkła typu ED i soczewkami asferycznymi. Obiektyw ten zaprojektowano w taki sposób, aby częściowo chował się w obudowie, co harmonijnie współgra z kompaktową konstrukcją typu "slim". Za duże możliwości aparatu COOLPIX 4200 w zakresie obrazowania odpowiada matryca o rozdzielczości 4.0 mln efektywnych pikseli oraz nowy procesor obrazu wykorzystujący rozwiązania stosowane w lustrzankach cyfrowych serii D. Oba te elementy mają także swój wkład w wyjątkową jakość obrazu.

Stylowa obudowa wysokiej jakości
Uchwyt aparatu COOLPIX 4200 ma te same zalety, co w innych aparatach popularnej serii COOLPIX. Ponadto obudowa modelu COOLPIX 4200 została wykonana z aluminium, co nadaje jej atrakcyjny wygląd i zapewnia lekkość oraz zgrabny kształt, a wszystkie przyciski sterujące zostały rozmieszczone w sposób przemyślany i logiczny, co pozwala na intuicyjną obsługę aparatu.

Sprawne, inteligentne działania
Dzięki błyskawicznemu osiąganiu stanu gotowości oraz szybkiemu i precyzyjnemu autofokusowi, COOLPIX 4200 nie pozwala użytkownikom tracić ciekawych sytuacji zdjęciowych. Aparat wyposażono także w jasny monitor LCD z czytelnym, graficznym interfejsem użytkownika, dzięki któremu obsługa jest jeszcze wygodniejsza, oraz w zaawansowany tryb redukcji efektu czerwonych oczu, automatycznie korygujący zdjęcia w aparacie. Tryb ten, wygodny i użyteczny w wielu sytuacjach, automatycznie uaktywnia się po wyborze programu tematycznego Zdjęcia nocne - Portret.


Nikon COOLPIX 4200/COOLPIX 5200 - Główne cechy (informacja producenta)
 • Nowo skonstruowany obiektyw kompaktowy: f=7,8-23,4 mm (odpowiednik formatu 35 mm 38-114 mm) z dwiema soczewkami asferycznymi i jedną soczewką ze szkła ED.
 • 4.0 mln efektywnych pikseli (model 4200), 5.1 mln efektywnych piseli (model 5200)
 • Nowo opracowany mechanizm przetwarzania obrazu bazujący na rozwiązaniach stosowanych w lustrzankach cyfrowych serii D
 • Monitor LCD TFT z regulacją jasności - 1,5 cala, 110 000 punktów
 • Precyzyjny, wielopolowy autofokus
 • Oferuje 5 pól ostrości (w trybie automatycznego ustawiania ostrości)
 • Umożliwia ręczny wybór jednego z 99 pól ostrości w trybie manulanego wyboru pola ostrości
 • Umożliwia blokadę ostrości w centrum kadru w trybie centralnego pola ostrości
 • Lampa wspomagająca autofokus umożliwia dokładniejsze ustawianie ostrości podczas fotografowania obiektów przy słabym oświetleniu
 • Wszechstronne możliwości balansu bieli
 • Tryb Auto, pomiar balansu bieli, 7 ustawień manulanych
 • Braketing balansu bieli: wystarczy jedno naciśnięcie spustu migawki, aby aparat zrobił kolejno trzy zdjęcia z różnymi ustawieniami balansu bieli
 • Zaawansowana redukcja efektu czerwonych oczu oferuje automatyczną korekcję zdjęć w aparacie Funkcja użyteczna w różnych sytuacjach, automatycznie uaktywnia się w programie tematycznym Zdjęcia nocne ? portret
 • Zdjęcia seryjne z szybkością około 1 kl/s
 • Możliwość nagrywania wysokiej jakości filmów w formacie zgodnym z obrazem TV z dźwiękiem i szybkością 15 kl/s
 • 15 programów tematycznych, w tym cztery w trybie Asystent: Portret, Krajobraz, Zdjęcia sportowe, Zdjęcia nocne ? portret, pozostałe programy tematyczne: Przyjęcie, Plaża/Śnieg, Zachód słońca, Świt/Zmierzch, Zdjęcia nocne - Krajobraz, Makro, Muzeum, Sztuczne ognie, Kopia, Zdjęcia pod światło, Zdjęcia panoramiczne
 • Łatwy w obsłudze interfejs użytkownika
 • 12 MB pamięci wewnętrznej umożliwia przechowywanie zdjęć bez konieczności użycia karty pamięci SD
 • Wysoka jakość zdjęć umożliwia drukowanie odbitek nawet w formacie A4
 • Możliwe bezpośrednie drukowanie z aparatu, dzięki obsłudze standardu PictBridge
 • Kompaktowe akumulatory o dużej żywotności
 • Zgodność z dwoma rodzajami źródeł zasilania o dużej żywotności: akumulatory litowo-jonowe EN-EL5, baterie litowe CP1
 • Szybkie uruchamianie po włączeniu zasilania zapewnia bezstresową obsługę
 • Interfejs USB umożliwia szybkie przesyłanie zdjęć
 • Oprogramowanie Nikon PictureProject (dostarczane wraz z aparatem) o przyjaznym interfejsie użytkownika i uniwersalnych funkcjach, takich jak redukcja efektu czerwonych oczu, moduły dodatkowe, funkcje komunikacyjne, automatyczna aktualizacja
 • Dołączone akcesoria: pasek, kabel USB, akumulator litowo-jonowy, ładowarka akumulatorów, CD z oprogramowaniem Nikon PictureProject, instrukcja obsługi
 • Akcesoria opcjonalne: zasilacz sieciowy EH-62A, futerał, obudowa wodoszczelna WP-CP2 i karta pamięci SD


Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Canon Ivy Rec - nowy pomysł na odporny aparat
Canon Ivy Rec - nowy pomysł na odporny aparat
Outdoorowy aparat i kamerka Ivy Rec to propozycja dla użytkowników, którym zależy przede wszystkim na uwiecznianiu codziennych chwil, bez obawy o uszkodzenie...
19
3
Nikon Z50 - niezła cena i dobra specyfikacja w korpusie dla amatora
Nikon Z50 - niezła cena i dobra specyfikacja w korpusie dla amatora
Po tygodniach plotek wreszcie światło dzienne ujrzał Nikon Z50, czyli pierwszy kierowany do amatorów aparat w bezlusterkowym systemie Z. Otrzymujemy 21-megapikselową...
8
1
Sigma fp - znamy cenę najmniejszej pełnej klatki na rynku
Sigma fp - znamy cenę najmniejszej pełnej klatki na rynku
Nowy korpus Sigmy to z pewnością nie pozycja dla wszystkich, ale wielu zachwyci. Wiemy już ile za aparat zapłacimy na polskim rynku.
17
0