Canon Digital Ixus IIs, 430 i 500 - nowa linia

0
Łukasz Kacperczyk
9 Luty 2004
Artykuł na: 17-22 minuty
Canon zapowiada wprowadzenie na rynek trzech nowych cyfrówek z popularnej serii Digital Ixus. Są to następujące modele: 5-megowy Digital Ixus 500, 4-megowy Digital Ixus 430 i następca Ixusa II - Digital Ixus IIs (z matrycą 3,2 MP). Firma chce w ten sposób uczcić fakt, że razem z tymi aparatami linia Ixus liczy już 30 modeli.

Canon zapowiada wprowadzenie na rynek trzech nowych cyfrówek z popularnej serii Digital Ixus. Są to następujące modele: 5-megowy (1/1,8" CCD) Digital Ixus 500, 4-megowy (1/1,8" CCD) Digital Ixus 430 i następca Ixusa II - Digital Ixus IIs (z matrycą 3,2 MP, 1/2,7" CCD). Firma chce w ten sposób uczcić fakt, że razem z tymi aparatami linia Ixus (zapoczątkowana w 1996 pierwszym modelem na film APS) liczy już 30 modeli.

Canon Digital Ixus 500

Wszystkie nowe modele zachowują cechy poprzednich Ixusów - są małe, chroni je trwała obudowa ze stali nierdzewnej i mogą służyć jako stylowe akcesorium. Ale oczywiście nowe kompaktowe cyfrówki Canona doskonale spisują się też jako aparaty fotograficzne - w końcu to ich główne zastosowanie.

Modele Digital Ixus 500 i Digital Ixus 430 mają taki sam 3-krotny zoom optyczny (odpowiednik w małym obrazku: 36-108mm, f/2,8-4,9, 7 soczewek w 5 grupach, dwie soczewki asferyczne), a Digital Ixus IIs został wyposażony w dwukrotne zbliżenie optyczne (35-70mm dla formatu 35mm, f/2,8-3,9, 6 soczewek w tyluż grupach, 3 soczewki asferyczne). We wszystkich za odpowiednie ustawienie ostrości jest odpowiedzialny 9-punktowy system autofocus AiAF (Artificial Intelligence Auto Focus), który świetnie sobie radzi z fotografowaniem obiektów znajdujących się poza centrum kadru.

Przetwarzaniem rejestrowanych obrazów we wszystkich trzech nowych Ixusach zajmuje się procesor DIGIC, który jest instalowany w wielu cyfrówkach Canona, w tym w cyfrowej lustrzance EOS 10D i cyfrowym kompakcie dla zawodowców, modelu PowerShot Pro1 - to chyba wystarczająca rekomendacja.

Canon Digital Ixus 430

Nowe cyfrówki Canona pozwalają na rejestrację sekwencji filmowych z dźwiękiem do 180 sekund w formatach QVGA i QQVGA, a modele Digital Ixus 500 i Digital Ixus 430 mogą też filmować w dającym wysoką jakość formacie VGA. Po podłączeniu do jakiejkolwiek kompaktowej drukarki Canona funkcja "Movie Print" (drukuj zdjęcie) umożliwia wydrukowanie 63 klatek nagranego filmu na arkuszu papieru 10x15. Specjalny przycisk "Print/Share" pozwala na drukowanie na drukarkach kompatybilnych ze standardami PictBridge i Direct Print bezpośrednio z aparatu.

Prezentowane dziś Ixusy oferują użytkownikowi zakres czułości od ISO 50 do 400 (ekwiwalent), kompensację ekspozycji +/- 2 EV ze skokiem co 1/3 EV i wystarczający do większości zastosowań zakres ustawień balansu bieli (auto, pięć rodzajów światła i ustawienie użytkownika). Digital Ixus 500 i Digital Ixus 430 mają migawkę z czasami od 15 sekund do 1/2000 sekundy, a model Digital Ixus IIs od 15 sekund do 1/1500 sekundy. Zdjęcia można komponować na wyświetlaczu 1,5" (118 tysięcy pikseli) i w optycznym wizjerze z zoomem.

Canon Digital Ixus IIs

Osoby, które chciałyby fotografować podczas spędzania wolnego czasu na nartach, na desce surfingowej, czy w czasie nurkowania ucieszy zapewne fakt, że do wszystkich trzech nowych Ixusów dostępne będą opcjonalne obudowy podwodne, które mają chronić aparat do głębokości 40 metrów.

Zakup któregokolwiek z opisywanych modeli Canon Digital Ixus skutkuje automatycznym członkostwem w portalu internetowym Canon Image Gateway, na którym użytkownik Ixusa dostaje 100 MB w wirtualnym albumie, służącym do archiwizacji czy przesyłania zdjęć i albumów. Również na tej stronie można spersonalizować aparat dzięki ikonom, obrazkom i zdjęciom, które można z niej ściągnąć.

Więcej informacji znajduje się w zamieszczonych poniżej specyfikacjach i informacji prasowej producenta.

Amstelveen, Holandia, 9 lutego, 2004. Canon, lider w fotografii i technologii obrazowania, prezentuje dziś trzy nowe aparaty z serii Digital IXUS. Razem z nimi od 1996 na rynek trafiło już 30 modeli aparatów IXUS. Okrętem flagowym nowej floty Digital IXUS jest Digital IXUS 500 o matrycy 5.0 Megapikseli. 4-megapikselowy Digital IXUS 430 zastępuje, najwyższy do niedawna, model Digital IXUS 400, a Digital IXUS IIs z matrycą 3.2 Megapikseli przejmuje pałeczkę po popularnym modelu Digital IXUS II.

Wprowadzony na rynek w maju 1996 roku pierwszy stalowy IXUS w formacie APS zdobył uznanie zarówno krytyki, jak i klientów i cieszył się ogromnym powodzeniem. Od tamtej pory Canon trzymał się IXUS'ów i nigdy nie zmienił filozofii, która stała za powstaniem tego aparatu - prostota i piękno, które doskonale leżą w ręku. Wprowadzony na rynek w maju 2000 roku pierwszy Digital IXUS rozpoczął całą serię sukcesów Canona w segmencie cyfrowych kompaktów dla osób ceniących styl i elegancję.

"Nowa linia ma uczcić osiem stylowych lat modelu IXUS", powiedział Mogens Jensen, szef w Canon Consumer Imaging Europe. "Już na pierwszy rzut oka widać, że to aparaty z serii IXUS. Łączą najwyższą jakość wykonania i mnogość ważnych technologii - rezultat jest triumfem miniaturyzacji i myśli projektanckiej".

Metalowy korpus

W najnowszych cyfrowych modelach wciąż widać charakterystyczny zarys prostokąta i okręgu pomysłu autora projektu pierwszego modelu IXUS, Yasushi Shiotani, który jest teraz bezwstydnie kopiowany przez innych producentów aparatów. Wszystkie trzy nowe aparaty są chronione przez wspaniale wykończony korpus ze stali nierdzewnej o tradycyjnie już jedwabistej powierzchni charakterystycznej dla modeli IXUS. Nowe "srebrnobiałe" wykończenie aparatu Digital IXUS IIs zostało tak nazwane, ponieważ zawiera śladowe ilości srebra. Natomiast model Digital IXUS 500 odróżnia od pozostałych złoty pierścień na obiektywie.

Rejestracja obrazu

Zdjęcia wykonane 5-megapikselowym modelem Digital IXUS 500 i 4-megapikselowym Digital IXUS 430 można wydrukować w formacie A3 bez straty jakości. Aparaty Digital IXUS 500 i Digital IXUS 430 są wyposażone w 3-krotny zoom optyczny, a Digital IXUS IIs oferuje użytkownikowi 2-krotne zbliżenie optyczne. Zoom optyczny sprawia, że podczas zbliżenia wykorzystywana jest cała powierzchnia matrycy, dzięki czemu zdjęcia w ten sposób wykonane nie tracą jakości. Wszystkie modele posiadają szybki 9-punktowy system inteligentnego pomiaru automatycznego ostrości (AiAF), dzięki któremu powstają ostre zdjęcia, nawet obiektów znajdujących się poza centrum kadru.

Wspaniałe zdjęcia bez czekania

Wszystkie trzy aparaty posiadają taki sam procesor DIGIC, który jest instalowany we wszystkich aparatach Canona aż do cyfrowej lustrzanki EOS 10D i profesjonalnego modelu PowerShot Pro1. DIGIC zapewnia wyjątkowe oddanie kolorów i wysoką jakość obrazu; to on jest odpowiedzialny za przetwarzanie skomplikowanych algorytmów, dzięki którym kolory są bardziej wyraziste, zdjęcia ostrzejsze, a ustawianie ostrości dokładniejsze. Wszystkie te operacje wykonuje z niezrównaną prędkością i wydajnością, dzięki czemu aparaty błyskawicznie reagują na działania fotografa i ten nie będzie już musiał patrzeć niecierpliwie na tylną ściankę aparatu, w oczekiwaniu na wyświetlenie obrazu. Technologia iSAPS na podstawie ustawień aparatu i danych o czynnikach zewnętrznych rozpoznaje najbardziej prawdopodobną sytuację i wprowadza odpowiednią korektę.

Ruchome obrazy

Wszystkie aparaty oferują rejestrację 3-minutowych sekwencji wideo z dźwiękiem w standardach QVGA i QQVGA, odtwarzanie filmów i możliwość obróbki bezpośrednio w aparacie. Digital IXUS 500 i Digital IXUS IIs pozwalają też na nagrywanie 30-sekundowych filmów w wysokiej rozdzielczości w standardzie VGA. Po podłączeniu do którejkolwiek z kompaktowych drukarek Canona wszystkie modele mogą pracować w trybie "Movie Print". Pozwala on na wyodrębnienie do 63 rozmieszczonych w równych odstępach stopklatek, a następnie automatycznie drukuje je jako stykówkę na arkuszu papieru pocztówkowego (100 x 148 mm). Tryb "Movie Print" doskonale się nadaje do zatrzymania i podziwiania lub analizowania ruchomej sekwencji, jak na przykład uderzenie piłki golfowej. Funkcja "ID Photo Print" drukuje na jednym arkuszu kilka trwałych zdjęć w formacie paszportowym (wysokość i szerokość zdjęcia można regulować).

Łatwe drukowanie zdjęć i podłączenie do komputera

Wszystkie aparaty mają nowy przycisk "Print/Share". Po podłączeniu przewodem USB do jakiejkolwiek drukarki zgodnej ze standardem PictBridge lub Direct Print, czy też komputera z systemem Windows, przycisk Print/Share zaczyna świecić na niebiesko, czym sygnalizuje właściwe podłączenie. Naciśnięcie podświetlonego przycisku powoduje wydrukowanie aktualnie wyświetlanego zdjęcia (przy ustawieniach domyślnych podłączonej drukarki) lub automatyczny transfer obrazów do komputera. Użytkownik może wybrać jedną z opcji: aparat przekazuje do komputera wszystkie zdjęcia, zdjęcia, których jeszcze nie transferował lub zdjęcia zaznaczone do transferu do komputera.

Bezproblemowa prezentacja w Internecie

Wszystkie nowe aparaty IXUS dają właścicielowi prawo do pełnego członkostwa w CANON iMAGE GATEWAY, osobistej galerii internetowej ze 100MB darmowej pamięci, gdzie można przechowywać ulubione albumy ze zdjęciami i pokazywać je znajomym. CANON iMAGE GATEWAY służy też do spersonalizowania aparatu obrazkiem startowym i efektami dźwiękowymi do pobrania.

Zdjęcia można robić wszędzie

Dla osób nurkujących, surfujących i jeżdżących na nartach przygotowano opcjonalne wodoodporne obudowy, dzięki którym aparaty są bezpieczne do głębokości 40 metrów. Do modeli Digital IXUS 500 i Digital IXUS 430 są dostępne opcjonalne zasilacze samochodowe, a do wszystkich modeli można dokupić dodatkowe zasilacze i miękkie futerały.

Oprogramowanie

W zestawie znajduje się oprogramowanie do przeglądania i drukowania zdjęć: ZoomBrowser EX (Windows) i ImageBrowser (Mac). Znajdziemy w nim też program PhotoStitch i programy do obróbki zdjęć i filmów: ArcSoft PhotoStudio i VideoImpression. Użytkownik ma do wyboru sterowniki TWAIN (Windows 98/2000) i WIA (Windows Me). Zgodność ze standardem PTP (Picture Transfer Protocol) sprawia, że po podłączeniu aparatu do komputera z systemem Windows XP lub Mac OS X (v10.1/v.10/2) nie jest konieczna instalacja żadnych sterowników.

Specyfikacje aparatu:

NazwaCanon IXUS 430
TypAmatorski kompakt cyfrowy
Sensor
 • 1/1.8 cala CCD, 4.0 Megapiksele efektwne
 • Przetwornik DIGIC z technologią iSAPS
PamięćCompact Flash Typ I
Rozdzielczość
 • (L) 2272 x 1704
 • (M1) 1600 x 1200
 • (M2) 1024 x 768
 • (S) 640 x 480
Formaty zapisu obrazuJPEG (zgodność z Exif 2.2 [Exif Print]) / Design rule for Camera File system [DCF] / zgodność z Digital Print Order Format [DPOF] wersja 1.1, AVI [Motion JPEG + Wave (mono)]
Jakość kompresjiBardzo wysoka jakość (Superfine), Wysoka jakość (Fine), Podstawowa jakość (Normal)
Obiektyw
 • 7.4 - 22.2 mm (36 - 108 mm dla filmu 35 mm), F2.8 - F4.9
 • 7 elementów w 5 grupach (2 soczewki asferyczne)
Zoom cyfrowy3.6x
Migawka15 - 1/2000 sek. (długie czasy naświetlania od 1 sek. dostępne wyłącznie w trybie 'Wolna migawka', naświetlanie z czasem 1.3 sek. lub dłuższym z towarzyszeniem redukcji szumów}
Tryby ekspozycjiAuto, Tryb ręczny, Wolna migawka, Makro, Nieskończoność, Asystent panoramy, Film
Pomiar światła
 • Ewaluacyjny (wielosegmentowy)
 • Centralnie-ważony uśredniony
 • Punktowy (centralny)
Kompensacja ekspozycji+/-2 EV w skoku 1/3 EV
Blokada ekspozycjiTak
Metody pomiaru ostrości
 • TTL, 9-punktowy AiAF, 1-punktowy AF (centralny)
 • Normalny / Makro / Nieskończoność
 • Lampa wspomagająca AF
Tryby pracy autofocusaTak, od 5 cm
Blokada ostrościPółpozycja spustu migawki
CzułośćAuto, 50, 100, 200, 400
Balans bieli
 • Auto
 • światło słoneczne
 • pochmurny dzień
 • światło żarowe
 • światło jarzeniowe
 • światło jarzeniowe H
 • ustawienie ręczne
EfektyNasycone kolory, Neutralne kolory, Lekkie rozmycie obrazu, Sepia, Czarno-białe
Zdjęcia seryjne2.5 kl/sek., 5 ujęć w serii lub 1.5 kl/sek. 8 ujęć w serii)
Rejestracja filmu(M) 320 x 240, (S) 160 x 120, 15 kl/sek, do 3 min w ujęciu
Monitor LCD1.5 cala P-Si TFT, ok. 118,000 punktów, 100% krycia, jasność 15 poziomów
Lampa błyskowa
 • Auto, błysk wymuszony, błysk wyłączony, długa synchr. redukcja czerw. oczu
 • 46cm - 3.5 m (szeroki kąt), 46cm - 2.0m (tele), 30 - 46cm (Makro)
WizjerOptyczny typu zoom z obrazem rzeczywistym
Notka dźwiękowa60 sek. na jedno zdjęcie
Samowyzwalacz2 sek. lub 10 sek.
ZłączaUSB (Mini-B, obsługiwany protokół PTP), wyjście A/V (PAL/NTSC)
ZasilanieAkumulator Li-ion NB-1LH (z ładowarką w zestawie) lub zewnętrzne ACK500 (opcjonalny zestaw zasilający)
Wydajność zasilania (zdjęcia)190 zdjęć (włączony LCD), 440 zdjęć (wyłączony LCD)
Warunki atmosferyczneTemperatura: 0 - 40 °C, wilgotność: od 10 do 90%
Wymiary87.0 x 57.0 x 27.8 mm
WagaOkoło 185g
AkcesoriaMiękki pokrowiec SC-PS300, obudowa WP-DC800 (do 40m), kompaktowy zasilacz CA-PS500, ładowarka CB-2LSE, ładowarka samochodowa CBC-NB1
OprogramowanieZoomBrowser EX (PhotoRecord) / ImageBrowser, PhotoStich, ArcSoft PhotoImpression, ArcSoft VideoImpression
UwagiPictBridge,My Camera, sensor pozycji aparatu, wyświetlanie histogramu, 12 języków menu

Czytaj także...

Canon EOS 30V Date i EOS 33V - nowe wcielenie zaawansowanych lustrzanek amatorskich czytaj...

Canon PowerShot Pro1 - w czołówce czytaj...

Canon PowerShot S1 IS - aparat z kamerą czytaj...

Canon PowerShot A75 - stary czy nowy? czytaj...

Aparat Canon PowerShot A310 - łatwe drukowanie czytaj...

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Od dzisiaj aparatów Fujifilm możesz używać do konferencji online. Niestety nie wszystkich
Od dzisiaj aparatów Fujifilm możesz używać do konferencji online. Niestety nie wszystkich
Idąc śladem Canona, Fujifilm udostępnia specjalne oprogramowanie, które pozwoli zamienić aparaty producenta w kamery internetowe i używać ich do wideokonferencji,...
12
2
Sony FDR-AX43 - handycam wiecznie żywy
Sony FDR-AX43 - handycam wiecznie żywy
Jeśli myśleliście, że w dobie filmujących aparatów handycamy odeszły do lamusa, Sony ma dla was propozycję, które może zmienić wasze zdanie. Model FDR-AX43 to...
0
0
Sony ZV-1 - pierwszy aparat kompaktowy stworzony specjalnie z myślą o vlogerach. Do tego dobrze wyceniony
Sony ZV-1 - pierwszy aparat kompaktowy stworzony specjalnie z myślą o vlogerach. Do tego dobrze...
Vlogowanie wydaje się proste, dopóki nie okaże się ile sprzętu potrzeba, by stworzyć dobrej jakości materiał. Sony chce uporać się z tym problemem prezentując...
10
6