Aparat Canon PowerShot A310 - łatwe drukowanie

0
Michał Sułkiewicz
9 Luty 2004
Artykuł na: 6-9 minut
Jedną z dzisiejszych nowości Canona jest odświeżony aparat PowerShot A310 należący do najprostszych cyfrówek firmy. Największą innowacją w nowym modelu jest ułatwienie bezpośrednich wydruków zdjęć z aparatu.
Canon PowerShot A310, podobnie jak jego poprzednik, to aparat dla początkujących amatorów fotografii. Z myślą o nich firma Canon wprowadza udogodnienia mające uprościć korzystanie z technologii cyfrowej. Choć już zastępowany tym modelem aparat PowerShot A300 był bardzo prosty w użyciu, firma idzie dalej.

Canon PowerShot A310


W modelu A310 znajdziemy specjalny przycisk Print/Share, który umożliwia wyjątkowo prosto wydrukować dowolne zdjęcie lub zdjęcia prosto z aparatu. Wystarczy przewodem USB podłączyć aparat do dowolnej drukarki zgodnej ze standardem PictBridge lub DirectPrint, a przycisk Print/Share zacznie świecić. Wciśnięcie przycisku spowoduje wydrukowanie zdjęcia aktualnie wyświetlanego na ekranie aparatu. Niesamowicie proste.

A310, podobnie jak A300 może także nagrywać filmy. Mamy możliwość nagrywania filmów do 30 sekund, a nawet do 3 minut w trybach QVGA i QQVGA. Co więcej, korzystając z przenośnej drukarki Canon CP i funkcji MoviePrint można wydrukować swoistą "stykówkę" z klatek filmu, czyli 63 klatki filmu wydrukowane obok siebie na kartce.

Nowy model zachował podstawowe parametry swojego poprzednika, a więc matrycę 3.2 megapikseli, obiektyw o ekwiwalencie ogniskowej 33mm i świetle F/3.6 oraz zaawansowany procesor obrazu DIGIC ? znany także z innych aparatów Canona.

Poniżej publikujemy pełną informacje prasową producenta o nowym modelu:

Cyfrowy kompakt z nowej serii od firmy Canon

Amstelveen, Holandia, 9 lutego, 2004. Canon, lider w fotografii i technologii obrazowania, prezentuje w dniu dzisiejszym nowy aparat cyfrowy dla średnio zaawansowanych, 3.2-megapikselowy PowerShot A310. Zastępując model PowerShot A300, wprowadza nowy przycisk 'Print/Share' oraz bardziej funkcjonalne drukowanie. Choć stworzony został z myślą o użytkownikach poszukujących aparatu prostego w obsłudze, to jakość obrazu i wszechstronność, dzięki wprowadzonym właściwościom znanym z aparatów Canona w wyższej półki, zostały utrzymane. Są to między innymi nagradzany wielokrotnie wysoce precyzyjny przetwornik DIGIC odpowiedzialny za doskonałą obróbkę kolorów i wysoką jakość obrazu, 5.1-krotny zoom cyfrowy, rejestracja filmów i 5-punktowy inteligentny pomiar ostrości AiAF ze zbliżeniami makro już od 5cm.
Łatwiejsze drukowanie i przesyłanie
PowerShot A310 jest jednym z zaprezentowanych dziś aparatów cyfrowych firmy Canon wyposażonych w nowy przycisk 'Print/Share', dający bezpośredni dostęp do drukowania i przesyłania zdjęć. Po podłączeniu przewodem USB do jakiejkolwiek drukarki zgodnej ze standardem PictBridge lub Direct Print, czy też komputera z systemem Windows, przycisk Print/Share zaczyna świecić na niebiesko, czym sygnalizuje właściwe podłączenie. Naciśnięcie podświetlonego przycisku powoduje wydrukowanie aktualnie wyświetlanego zdjęcia (przy ustawieniach domyślnych podłączonej drukarki) lub automatyczny transfer obrazów do komputera. Użytkownik ma do wyboru jedną z opcji: aparat transferuje do komputera wszystkie zdjęcia, zdjęcia, których jeszcze nie wysyłał lub zdjęcia oznaczone jako skierowane do przesłania.
Najnowsze właściwości
Rozszerzona funkcja rejestrowania filmów pozwala na zapis sekwencji w formacie VGA o długości do 30 sekund, a w trybach QVGA i QQVGA nawet do 3 minut. Wszystkie sekwencje filmowe mogą być przycinane i poddane obróbce w aparacie. Z wykończoną w kolorze złotego 'Chardonnay' odsuwaną osłoną obiektywu oraz ozdobnie szlifowanym logiem aparatu, PowerShot A310 wprowadza nowy wizerunek do serii PowerShot. Posiadacze aparatu zyskują także darmowy dostęp do stron CANON iMAGE GATEWAY, gdzie czeka na nich 100 Megabajtów wolnej przestrzeni dyskowej, przeznaczonej na przechowywanie i prezentowanie zdjęć w sieci.
Dedykowany procesor
Procesor Canon DIGIC uwzględniony w konstrukcji PowerShot A310 obecny jest także we wszystkich aparatach cyfrowych Canon aż do lustrzanki cyfrowej EOS 10D. Dedykowany procesor DIGIC za sprawą zintegrowania wszystkich algorytmów przetwarzania obrazu na jednym układzie scalonym, przypieczętował sukces firmy Canon na rynku aparatów cyfrowych. Dostarcza bowiem optymalny obraz o niezmiennie precyzyjnej i wiernej reprodukcji kolorów przy szybkim zapisie danych i minimalnym opóźnieniu migawki.
Rozszerzone funkcje druku bezpośredniego
PowerShot A310 to także większa funkcjonalność druku bezpośredniego z pominięciem komputera. Po podłączeniu do kompaktowej drukarki fotograficznej Canon CP, tryb "drukowania filmów" ('Movie Print') podzieli klip na równe części, po czym wydrukuje stykówkę z maksymalnie 63 stopklatkami rozmieszczonymi równomiernie na arkuszu papieru pocztówkowego (100 x 148 mm) - doskonałe rozwiązanie do uchwycenia akcji takiej jak uderzenie piłki golfowej. Funkcja 'ID Photo Print' drukuje na jednym arkuszu kilka trwałych zdjęć w formacie paszportowym (wysokość i szerokość zdjęcia można regulować).
Oprogramowanie
W zestawie znajduje się oprogramowanie do przeglądania i drukowania zdjęć: (Windows) i ImageBrowser (Mac). Znajdziemy w nim też program PhotoStitch i programy do obróbki zdjęć i filmów: ArcSoft PhotoStudio i VideoImpression. Użytkownik ma do wyboru sterowniki TWAIN (Windows 98/2000) i WIA (Windows Me). Dzięki zgodności z protokołem transferowym PTP (Picture Transfer Protocol) po podłączeniu aparatu do komputera z systemem Windows XP lub Mac OS X (v10.1/v10.2) instalacja sterowników nie będzie w ogóle konieczna.

Specyfikacje aparatu:
NazwaCanon PowerShot A310
TypAmatorski kompakt cyfrowy
Sensor
 • 1/2.7 cala CCD, 3.2 Megapikseli
 • DIGIC z technologią iSAPS
PamięćCompact Flash Typ I
Rozdzielczość
 • (L) 2048 x 1536
 • (M1) 1600 x 1200
 • (M2) 1024 x 768
 • (S) 640 x 480
Formaty zapisu obrazuJPEG (zgodność z Exif 2.2 [Exif Print]) / Design rule for Camera File system [DCF] / zgodność z Digital Print Order Format [DPOF] wersja 1.1, AVI [Motion JPEG + Wave (mono)]
Jakość kompresjiBardzo wysoka jakość (Superfine), Wysoka jakość (Fine), Podstawowa jakość (Normal)
Obiektyw
 • 5.0 mm (odpowiednik 33 mm dla filmu 35 mm), F3.6
 • 5 elementów w 5 grupach (1 soczewka asferyczna)
Zoom cyfrowy3.2x
Migawka15 - 1/2000 sek. (długie czasy naświetlania od 1/6 sek. dostępne wyłącznie w trybie 'synchronizacji z długimi czasami migawki', naświetlanie z czasem 1/6 sek. lub dłuższym z towarzyszeniem redukcji szumów)
Tryby pracyAuto, Tryb ręczny, Asystent panoramy, Film
Pomiar światła
 • Ewaluacyjny (wielosegmentowy)
 • Centralnie-ważony uśredniony
 • Punktowy (centralny)
Kompensacja ekspozycji+/-2 EV w skoku 1/3 EV
Metody pomiaru ostrości
 • TTL, 5-punktowy AiAF, 1-punktowy AF (centralny)
 • Lampa wspomagająca AF
Tryby pracy autofocusaOd 5 cm
Blokada ostrościPółpozycja spustu migawki
CzułośćAuto, 50, 100, 200, 400
Balans bieli
 • Auto
 • światło słoneczne
 • pochmurny dzień
 • światło żarowe
 • światło jarzeniowe
 • światło jarzeniowe H
 • ustawienie ręczne
EfektyNasycone kolory, Neutralne kolory, Lekkie rozmycie obrazu, Sepia, Czarno-białe
Zdjęcia seryjne2.2 kl/sek. do 12 ujęć w serii
Rejestracja filmu
 • (L) 640 x 480, do 30 sek w jednym ujęciu
 • (M) 320 x 240, (S) 160 x 120, 15 kl/sek., do 3 min. w jednym ujęciu
Monitor LCD1.5 cala P-Si TFT, ok. 78,000 punktów, 100% krycia
Lampa błyskowa{LST|u|Auto, błysk wymuszony, błysk wyłączony, długa synchronizacja, redukcja czerwonych oczu;Zasięg: 20cm - 2.0m [wartości dla czułości w trybie Auto]}
Wizjeroptyczny
Notka dźwiękowa60 sek. na jedno zdjęcie
SamowyzwalaczOkoło 2 sek. lub 10 sek.
ZłączaUSB (Mini-B, obsługiwany protokół PTP), wy. A/V
Zasilanie2x baterie alkaliczne typu AA lub akumulatory NiMH (komplet baterii alkalicznych w zestawie) lub zewnętrzne przez zestaw zasilający ACK800 (opcjonalny)
Warunki atmosferyczneTemperatura: 0 - 40 °C, wilgotność: od 10 do 90%
Wymiary110.0 x 58.0 x 36.6 mm
WagaOkoło 175g
AkcesoriaMiękki pokrowiec SC-PS900, zestaw ładowania CBK-100, CBK4-200, Kompaktowy zasilacz CA-PS800
OprogramowanieZoomBrowser EX (PhotoRecord) / ImageBrowser, PhotoStich, ArcSoft PhotoImpression, ArcSoft VideoImpression
Uwagi
 • Zgodność z PictBridge i Direct Print
 • My Camera
 • Wyświetlanie histogramu
 • 12 języków menu


Czytaj także...
Canon EOS 30V Date i EOS 33V - nowe wcielenie zaawansowanych lustrzanek amatorskich czytaj...
Canon PowerShot Pro1 - w czołówce czytaj...
Canon PowerShot S1 IS - aparat z kamerą czytaj...
Canon PowerShot A75 - stary czy nowy? czytaj...
Canon Digital Ixus IIs, 430 i 500 - nowa linia czytaj...

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Fujifilm X-Pro3 - bezlusterkowiec z analogową duszą
Fujifilm X-Pro3 - bezlusterkowiec z analogową duszą
Najnowszy Fujifilm X-Pro3 to jedna z najbardziej oryginalnych konstrukcji ostatnich lat. Producent stawia przede wszystkim na klasyczne doświadczenie fotografowania,...
4
0
Obiektyw wypełniony kawą w średnioformatowym body z kartonu - Lomography znów zaskakuje
Obiektyw wypełniony kawą w średnioformatowym body z kartonu - Lomography znów zaskakuje
Miłośnicy kreatywnych efektów w jakości lomo i zrównoważonego wykorzystania zasobów będą zachwyceni nowym pomysłem austriackiej firmy, który dostępny jest w dodatku w cenie mniej kuriozalnej niż...
11
0
Olympus OM-D E-M5 Mark III - sprawdzona formuła w nowym wydaniu
Olympus OM-D E-M5 Mark III - sprawdzona formuła w nowym wydaniu
Po 4 latach od premiery Olympusa OM-D E-M5 Mark II do walki na arenie systemu mikro 4/3 staje jego następca, który wprowadza tę linię aparatów o przygodowym zacięciu w świat 4K
14
0