Premiera Pentaxa MZ-60

0
Michał Sułkiewicz
24 Marzec 2002
Artykuł na: 4-5 minut
Tanie lustrzanki oferują coraz więcej funkcji. Ten trend potwierdza nowy model małoobrazkowej lustrzanki Pentaxa zaprezentowany na targach PMA 2002. MZ-60 przejął wiele funkcji od swoich "większych" braci.
Zaprezentowany na targach PMA2002 w Orlando Pentax MZ-60 (w USA ZX-60) to kolejna lustrzanka z doskonałej serii MZ. Nowy model to jeden z najlżejszych aparatów na rynku. Ułożenie pokręteł i przycisków ma być proste i przejrzyste nawet dla początkujących fotografów.

Kolejną cechą ułatwiającą korzystanie z aparatu są Picture Modes, jak je nazywa Pentax, czyli po prostu programy tematyczne. Mamy ich sześć do wyboru: standardowy, portret, krajobraz, makro, program sportowy i, coraz popularniejszy, program nocny (Standard, Portrait, Landscape, Close-Up, Action, Night Scene Program). W zależności od wybranego programu, aparat tak dobiera parametry ekspozycji, aby wykonać najlepsze zdjęcie w danej sytuacji. Na przykład będąc w programie portretowym dobierana jest mała głębia ostrości, żeby uzyskać rozmycie tła. Bardziej ambitni i doświadczeni fotografujący mogą natomiast skorzystać z trzech trybów ręcznych: priorytet przesłony, priorytet czasu i pełny tryb ręczny (manual).

Pentax MZ-60


Zastosowany w MZ-60 układ autofocus posiada funkcję automatycznego śledzenia poruszającego się obiektu. Według producenta zapewnia to ostre i odpowiednio naświetlone zdjęcia nawet obiektów znajdujących się poza polem pomiaru ostrości. W złych warunkach oświetleniowych układ AF wspomagany jest przez wbudowaną lampę błyskową. Wysyłając krótki błysk umożliwia ona zmierzenie odległości przez aparat.

Lampa błyskowa, w którą wyposażony jest aparat oferuje błysk o ogniskowej (kącie świecenia) 28mm i sterowana jest w trybie TTL. Dzięki temu możliwe są bardzo zaawansowane jak na tę klasę sprzętu techniki modelowania błysku, jak na przykład synchronizacja z wolnymi czasami migawki wykorzystywana w programie nocnym (Night Scene Program). Jeszcze więcej możliwości oferują zewnętrzne, dedykowane lampy błyskowe Pentaxa (modele AF500FTZ i AF360FGZ). Aparat posiada również tryb redukcji czerwonych oczu dla błysku. Co ciekawe Pentax jako jeden z nielicznych, jeśli nie jedyny producent, ostrzega, że w niektórych warunkach tryb ten może nie być skuteczny.

Dane o wybranych trybach pracy, włączonych funkcjach i parametrach ekspozycji pokazywane są na ekranie LCD umieszczonym na korpusie aparatu. Najważniejsze informacje wyświetlane są również w wizjerze aparatu po przyciśnięciu do połowy spustu aparatu (i tym samym uruchomieniu systemów pomiaru ekspozycji).

Rewelacyjną funkcją jest wbudowany stoper dla trybu bulb. Pozwala on na mierzenie czasu otwarcia migawki z zakresie od 45 s. do 32 min. Eliminuje to konieczność posiadania wężyka spustowego i dodatkowego stopera. Dziwne, że taka funkcja nie zagościła w modelach innych producentów, również tych z "górnej półki". (Wężyk spustowy ze stoperem do profesjonalnych aparatów Canona kosztuje ponad 500 PLN. Czyli przypuszalnie prawie połowę ceny nowego MZ-60.)

Niespodzianką w tak prostej lustrzance jest funkcja automatycznego bracketingu (w zakresie +/- 1EV co 1/2) i blokada ekspozycji AE Lock.

Zaprezentowany na targach PMA nowy model lustrzanki, to z pewnością bardzo ciekawa propozycja. Jeżeli cena zostanie utrzymana na dotychczasowym, bardzo rozsądnym poziomie, należy się spodziewać dużego zainteresowania małym Pentaxem. Szczególnie wśród ambitnych amatorów, którzy chcą wydać mniej, a jednocześnie mieć możliwość kreatywnej pracy z parametrami ekspozycji zdjęcia. Z drugiej strony początkujący mają do dyspozycji zestaw programów tematycznych na większość okazji.

specyfikacje
border=2;sizex=2;sizey=14;headersx=1;headersy=1|typ;jednoobiektywowa lustrzanka na film 35mm;mocowanie obiektywu;bagnet Pentax KAF;zgodne obiektywy;Pentax KAF2- i KAF-;pomiar ostrości;TTL (SAFOX V);pomiar ekspozycji;TTL dwusegmentowy przy otwartej przesłonie;tryby pracy;Picture Mode (program), Shutter-Priority AE (priorytet czasu), Aperture-Priority AE (priorytet przesłony), Metered Manual (ręczny), Bulb-timer;migawka;szczelinowa, szybkość 1/2000 do 30s i bulb;pole widzenia wizjera;90% kadru;dostępne czułości filmu;ISO 25-5000 (kod DX) i ISO 6-6400 (ręcznie);lampa błyskowa;wbudowana, automatycznie otwierana, liczba przew. 11 (ISO 100/m), pomiar TTL, kąt 28mm;tryb przesuwu filmu; pojedynczy, ciągły, samowyzwalacz (2 s. lub 12 s.), autobracketing (3 klatki);zasilanie;2 baterie litowe 3V (CR2);wymiary;136.0 (S) X 94.5 (W) X 63.0 (G) mm;ciężar;325g. (bez baterii)

Specyfikacje opierają się na modelu przedprodukcyjnym i mogą ulec zmianie.

Cena na naszym rynku oraz data wprowadzenia do sprzedaży nie jest jeszcze znana, ale ta pierwsza będzie prawdopodobnie kształtowała się na poziomie 1200-1500 PLN za korpus aparatu.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Kandao QooCam - tak dobrej kamery sferycznej w tym segmencie jeszcze nie było
Kandao QooCam - tak dobrej kamery sferycznej w tym segmencie jeszcze nie było
Jeśli już wykładaliście pieniądze na kamerkę sferyczną GoPro Max, wstrzymajcie się jeszcze chwilę. Kandao QooCam wydaje się zjadać ją na śniadanie.
8
0
Panasonic aktualizuje oprogramowanie kilku aparatów. Najbardziej ucieszą się właściciele modelu G9
Panasonic aktualizuje oprogramowanie kilku aparatów. Najbardziej ucieszą się właściciele modelu G9
Nadchodzące nowe wersje firmware’u dla modeli S1, S1R, GH5, GH5S i G9 obejmują poprawki błędów i rozszerzenia zgodności, a także dodanie pożądanych, zaawansowanych funkcji, których brakowało w...
6
1
Leica SL2 - udoskonalony symbol stylu dla profesjonalistów
Leica SL2 - udoskonalony symbol stylu dla profesjonalistów
Po czterech latach od debiutu modelu SL (typ 601), do walki w segmencie pełnoklatkowych bezlusterkowców i rozwijającym się systemie L-mount staje jego następca, który został przeprojektowany w...
22
1