Pentaxy Optio 30, S40 i S4i - zmiana warty

0
Łukasz Kacperczyk
3 Luty 2004
Artykuł na: 6-9 minut
Kolejny producent zasypał nas lawiną nowości z okazji nadchodzących targów PMA. Pentax ogłosił właśnie wprowadzenie na rynek trzech nowych aparatów z cyfrowej serii Optio. Największą zaletą 3-megowego modelu Optio 30 ma być niska cena i łatwość obsługi, 4-megowy Optio S4i to nieco ulepszony następca S4, a również wyposażony w matrycę 4MP S40 ma zachęcać do wejścia w świat fotografii cyfrowej.
Kolejny producent zasypał nas lawiną nowości z okazji nadchodzących targów PMA. Pentax ogłosił właśnie wprowadzenie na rynek trzech nowych aparatów z cyfrowej serii Optio. Największą zaletą 3-megowego modelu Optio 30 ma być niska cena i łatwość obsługi, 4-megowy Optio S4i to nieco ulepszony następca S4, a również wyposażony w matrycę 4MP S40 ma zachęcać do wejścia w świat fotografii cyfrowej.

Pentax Optio 30


Pentax Optio 30 ma być przyjaznym dla użytkownika cyfrowym kompaktem. Wyposażono go w matrycę 3,2 MP (1/2,7" CCD) i trzykrotne zbliżenie optyczne o zakresie 38-114mm (odpowiednik w małym obrazku). Fotografujący ma też do dyspozycji 4-krotny zoom cyfrowy. W trybie makro aparat pozwala na robienie zdjęć z odległości 2cm.

Zdjęcia komponuje się za pomocą wizjera optycznego lub wyświetlacza LCD TFT 1,6". Jeśli chodzi o pomiar światła, to użytkownik może wybierać między pomiarem punktowym, centralnie ważonym i wielosegmentowym, a jeśli to nie wystarczy, można skorzystać z funkcji korekty ekspozycji w zakresie +/- 2 EV ze skokiem co 1/3. Ostrość ustawia system AF w trybach punktowym i 5-punktowym.

Mimo niewielkich wymiarów (94x62x36mm) wszystkie elementy sterujące są jak największe, żeby jak najbardziej ułatwić obsługę aparatu. Temu samemu celowi służy Simple Menu (uproszczone menu), które umożliwia dostęp do najczęściej używanych funkcji i jednocześnie wyjaśnia ich zastosowanie. Full Menu (pełne menu) zawiera wszystkie możliwości ustawień, włączając te bardziej zaawansowane jak histogram, wybór czułości, tryb zdjęć seryjnych.

Innowacyjna "wirtualna tarcza" pozwala użytkownikowi wybrać jedną z 12 ikon wyświetlanych na ekranie, a aparat sam ustawi najlepsze w danej sytuacji warunki naświetlenia, są to między innymi: krajobraz, zdjęcia nocne, portret, kwiaty, impreza, zachód słońca, jedzenie, czy zwierzątko domowe (!). Ciekawy jest tryb, w którym jedno naciśnięcie spustu migawki skutkuje zrobieniem czterech zdjęć jedno po drugim. Optio 30 może też wykonywać serię zdjęć w określonych odstępach czasowych.

Pentax Optio 30 ma 16 MB wbudowanej pamięci, którą można rozszerzać kartami SD i MMC. Nowy Optio jest zasilany dwoma bateriami AA. Interesującą cechą tego aparatu jest możliwość dodania do zdjęcia filtra po zakończeniu ekspozycji. Do wyboru jest 9 ustawień: cz-b, sepia, czerwony, różowy, fioletowy, niebieski, zielony, żółty i filtr regulujący jasność. Opisywana cyfrówka obsługuje nowy standard druku bezpośredniego PictBridge. Producent zapowiada, że amerykańska cena Optio 30 nie przekroczy 200 dolarów.

Pentax Optio S4i


Pentax Optio S4i to, jak sama nazwa wskazuje, model S4 po lekkim liftingu, z kolei S4 był niewiele zmieniającym (poza wielkością matrycy) następcą przełomowego malucha, Optio S. Przypomnimy tylko najważniejsze cechy i napiszemy o różnicach w stosunku do poprzednich modeli.

Optio S4i jest wyposażony w matrycę 4MP (1/2,5" CCD) i 3-krotny zoom optyczny (odpowiednik w małym obrazku: 35-105mm). Jednak jego największą zaletą, a zarazem cechą widoczną na pierwszy rzut oka są niewielkie (a chciałoby się rzec nawet "mikroskopijne") rozmiary - 84x52x21mm i mały ciężar (120g z bateriami). Aparat ma 10MB wbudowanej pamięci, którą można rozszerzyć kartami SD/MMC. Ostrość ustawia 7-punktowy system AF (użytkownik może wybrać tryb jednopunktowy). Nowy algorytm przetwarzania danych pozwolił na zmniejszenie opóźnienia wyzwolenia migawki do 0,01 sekundy (po uprzednim zablokowaniu ostrości).

Optio S4i różni się od poprzednika głównie dwoma rzeczami. Po pierwsze powiększono wyświetlacz LCD - teraz ma wielkość 1,8" i składa się z 85 tysięcy pikseli. Oczywiście wyświetla 100% kadru. Po drugie jest on pierwszym Pentaxem z ładowarką w formie stacji dokującej. Ponieważ opcjonalnym akcesorium do S4i jest obudowa podwodna, do imponującej listy programów tematycznych i możliwych ustawień efektów (razem z dwoma nowymi jest ich 21!) dodano tryby Marine i Movie Marine.

Pentax Optio S40


4-megowy Pentax Optio S40 z założenia jest aparatem, który ma wprowadzać w świat cyfrówek. Służy temu choćby wbudowana funkcja "pomocy", która powinna umożliwić korzystanie z aparatu nawet osobom najbardziej opornym na nowe technologie. Z tego też względu powiększono wszystkie elementy sterujące i poprawiono ergonomię.

Aparat posiada zmiennoogniskowy obiektyw z trzykrotnym zbliżeniem optycznym (odpowiednik 35-105 w małym obrazku). Żeby jak najbardziej przyśpieszyć i usprawnić obsługę, Optio S40 pozwala na szybkie wybranie jednej z czterech najczęściej używanych funkcji (do wyboru: wielkość obrazu, jakość obrazu, kompensacja ekspozycji, rodzaj pomiaru, balans bieli, wyostrzenie, nasycenie, kontrast, czułość, czujnik AF). Z resztą pozostałe tryby ekspozycji i programy tematyczne z bogatego repertuaru Optio S40 są równie łatwo dostępne.

A wszystko to w malutkim aluminiowym korpusie o wymiarach 89x59x26mm (jest to możliwe, dzięki zastosowaniu technologii Sliding Lens, która została wykorzystana też w modelach S4 i S4i, a o której pisaliśmy przy okazji premiery Optio S). Aparat jest zasilany dwoma bateriami AA lub jedną baterią CR-3. Optio S40 obsługuje standard druku bezpośredniego PictBridge.

Nie będziemy się zbytnio zagłębiać w szczegóły, ponieważ wiele cech opisywanych aparatów się pokrywa (dlatego o pierwszym piszemy nieco więcej) - dość powiedzieć, że nowe Pentaxy Optio to stylowe cyfrówki o wyjątkowo kompaktowych wymiarach, co nie przeszkadza im nadawać się do bardziej zaawansowanych zastosowań (mimo że dwa z nich z założenia są skierowane do początkujących).

Zachęcamy do zapoznania się z pełnymi informacjami prasowymi producenta w języku angielskim: Optio 30, Optio S4i i Optio S40. Wszystkie opisywane aparaty mają trafić do sprzedaży w kwietniu tego roku.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Canon Ivy Rec - nowy pomysł na odporny aparat
Canon Ivy Rec - nowy pomysł na odporny aparat
Outdoorowy aparat i kamerka Ivy Rec to propozycja dla użytkowników, którym zależy przede wszystkim na uwiecznianiu codziennych chwil, bez obawy o uszkodzenie...
19
3
Nikon Z50 - niezła cena i dobra specyfikacja w korpusie dla amatora
Nikon Z50 - niezła cena i dobra specyfikacja w korpusie dla amatora
Po tygodniach plotek wreszcie światło dzienne ujrzał Nikon Z50, czyli pierwszy kierowany do amatorów aparat w bezlusterkowym systemie Z. Otrzymujemy 21-megapikselową...
8
1
Sigma fp - znamy cenę najmniejszej pełnej klatki na rynku
Sigma fp - znamy cenę najmniejszej pełnej klatki na rynku
Nowy korpus Sigmy to z pewnością nie pozycja dla wszystkich, ale wielu zachwyci. Wiemy już ile za aparat zapłacimy na polskim rynku.
17
0