Nikon D70 - cyfrowa rewelacja

0
Tomasz Gutkowski
28 Styczeń 2004
Artykuł na: 29-37 minut
Nikon prezentuje oficjalnie swoje najnowsze dzieło, lustrzankę cyfrową Nikon D70. Zachowuje ona większość właściwości modelu D100 z 6-megapikselową rozdzielczością na czele, ale jest przy tym zdecydowanie tańsza. Osoby przymierzające się do zakupu swojej pierwszej lustrzanki cyfrowej mają do rozważenia niezwykle atrakcyjną propozycję.
Nikon prezentuje oficjalnie swoje najnowsze dzieło, lustrzankę cyfrową Nikon D70. Zachowuje ona większość właściwości modelu D100 z 6-megapikselową rozdzielczością na czele, ale jest przy tym zdecydowanie tańsza. Osoby przymierzające się do zakupu swojej pierwszej lustrzanki cyfrowej mają do rozważenia niezwykle atrakcyjną propozycję.

Nikon D70 był pierwszym aparatem, któremu towarzyszyła nowa strategia promowania produktu. Wstępne, ale jak najbardziej oficjalne informacje, producent udostępnił kilka miesięcy temu. Intrygująca metoda zainteresowania modelem, który nie był jeszcze gotowy do sprzedaży odniosła skutek. Zgodnie z przewidywaniami specjalistów od marketingu wielu "potencjalnych odbiorców" powstrzymało się od zakupów, aby poznać szczegóły. Dziś miała miejsce oficjalna prezentacja nowego aparatu i z całą mocą możemy stwierdzić - warto było czekać!

Nikon D70

Zacznijmy od ceny. Nie ma jeszcze wyceny dla polskiego rynku, ale wiadomo, że w USA body aparatu kosztować będzie $999, a w zestawie z zaprezentowanym dziś obiektywem DX 18-70mm F3.5-4.5G IF-ED $1299. Widać zatem, że bezpośrednim konkurentem jest tu bardzo popularny Canon EOS 300D czyli cyfrowa wersja najchętniej kupowanej lustrzanki świata EOS 300. Nie trzeba wdawać się w szczegóły techniczne by stwierdzić, że Nikon wychodzi w tej rywalizacji zwycięsko oferując za te same pieniądze aparat o pełnej funkcjonalności i niezwykle zaawansowanych właściwościach fotograficznych.

Przypomnijmy, że 300D przy całej masie zalet (z których największą była ta iż jest to pierwszy aparat cyfrowy z wymienną optyką dostępny dla szerokiego grona użytkowników) ma ograniczony dostęp do niektórych funkcji. Chodzi tu o brak ręcznego wyboru trybu pomiaru ostrości (aparat sam wybiera czy zastosować pomiar pojedynczy czy ciągły) oraz brak ręcznego wyboru trybu pomiaru światła (każdy z trzech systemów pomiarowych jest przyporządkowany określonemu trybowi fotografowania). Trzecia poruszana na forach dyskusyjnych wada jest taka, że wspomaganie pomiaru AF realizowane jest przez wbudowaną lampę błyskową i działa tylko wtedy gdy fotografujemy z błyskiem.

Nikon bez wątpienia wysłuchał głosu rosnącej w siłę grupy użytkowników amatorskich lustrzanek cyfrowych i postanowił zaoferować wszystko co miał najlepszego. D70 fotografuje w trybach manualnych lub w jednym z cyfrowych programów tematycznych, a jednocześnie pozwala na wybór sposobu w jaki chcemy zmierzyć ekspozycję oraz ostrość. Ponadto zgodny jest z najnowszą linią cyfrowych lamp błyskowych (SB-800 oraz dzisiejsza nowość Nikon SB-600) realizując zaawansowany pomiar światła błyskowego iTTL. Dodajmy dla porządku, że wspomaganie AF realizowane jest przez zewnętrzną diodę niezależną od lampy błyskowej.

Abstrahując od porównań z konkurencją trzeba przyznać, że dzisiejsza nowość wybiega znacznie poza to co przywykliśmy nazywać "aparatem średnio zaawansowanym". Najlepszym przykładem jest tryb zdjęć seryjnych. D70 realizuje go w tempie 3 kl/sek. w pełnej rozdzielczości, a nowy "dynamiczny bufor" pomieści do 14 zdjęć w formacie JPEG Fine lub do 144 zdjęć w formacie JPEG Normal (o ile tylko dysponujemy kartami Compact Flash o szybkim zapisie danych). Producent szczególnie podkreśla szybkość aparatu, zwracając uwagę na dobry czas startowy, bardzo małe opóźnienie migawki i szybką pracę przetwornika obrazu. Oczywiście jak wygląda praktyka przekonamy się podczas testów D70.

D70 wyposażony jest w sensor obrazowy CCD w formacie DX o rozdzielczości efektywnej 6.1 Megapikseli. Udoskonalona konstrukcja (w stosunku do D100) ma lepszą dynamikę i zgodnie z informacją producenta lepiej oddaje szczegóły. maksymalne rozmiaru obrazu to 3008 x 2000, a dostępne formaty zapisu to NEF (nikonowski RAW) oraz JPEG. Wśród podstawowych właściwości trzeba wymienić czasy migawki od 30 do 1/8000 sek., czułość w zakresie ISO 200 - ISO 1600 oraz znakomity czas synchronizacji z błyskiem wynoszący 1/500 sek.

Zwracają uwagę takie cechy jak szeroka korekta ekspozycji (do +/-5EV) oraz korekta mocy błysku (od -3 do +1EV). Pomiar światła realizowany jest przez niezależny sensor RGB (1005 pikseli), który zastosowano w profesjonalnych aparatach Nikon F5 i najnowszym Nikon D2H. Pomiar ostrości to znany 5-punktowy system Multi-CAM900 umożliwiający ręczny punktu pomiarowego lub ustawienie automatyczne. Ta jak wspominaliśmy wyżej dochodzi do tego ciągły lub pojedynczy AF z opcją "dynamiczną" (śledzenia obiektu) oraz dioda wspomagająca pomiar ostrości.

Oczywiście do dyspozycji są też funkcje korekty parametrów obrazu, a ciekawostką jest to, że cyfrowe programy tematyczne poza optymalizacją parametrów ekspozycji wprowadzają też programowe ustawienia nasycenia, ostrości i kontrastu (dla każdego programu inne). Aparat zasilany jest przez stosowany w poprzednich rozwiązaniach akumulator dedykowany EN-EL3 o dużej pojemności.

Dodajmy jeszcze, że obsługa zachowuje niezwykle intuicyjny układ znany z poprzednich lustrzanek. Nikon promuje obecnie dwa układy - pierwszy oparty jest na body analogowego F80, drugi nawiązuje do F65. Główna różnica między nimi to główne pokrętło trybu pracy, na którym są (jak w drugim przypadku) lub nie ma programów tematycznych. Nikon D70 jest więc pozornie reprezentantem linii amatorskiej jednak nie dajmy się zwieść - tylko cena zastała ustalona "pod" amatorów.Informacja prasowa producenta

Przedstawiamy nowy model lustrzanki cyfrowej. D70 charakteryzuje się wyjątkową wygodą obsługi, daje ekscytującą przyjemność fotografowania. To nieporównywalna jakość w zasięgu ręki!

TOKIO, 28 stycznia 2004 - Nikon Corporation ma zaszczyt przedstawić nową lustrzankę cyfrową z wymienną optyką, charakteryzującą się doskonałymi właściwościami fotografowania, wysoką rozdzielczością matrycy CCD, perfekcyjnym oddaniem szczegółów na fotografiach oraz zaawansowanymi funkcjami, które sprawiają, że fotografowanie to nie ciężka praca, ale ogromna przyjemność.

Bazując sukcesie Formatu DX oraz na standardach ustawionych przez model Nikon D1 wprowadzonych w 1999 roku, D70 jest w pełni gotowy, aby poszerzyć ofertę lustrzanek cyfrowych dostępnych na rynku. Podejmuje jednocześnie wyzwanie, jakim jest usatysfakcjonowanie swoimi cechami szerokiego grona konsumentów.

To właśnie D70 zaprojektowany został jako aparat idealny dla rozległej grupy odbiorców, od nowicjuszy, do zaawansowanych i doświadczonych entuzjastów fotografii. Pozwala on bowiem fotografom przyswoić w niezwykle łatwy sposób technologię cyfrową, a w przyszłości zbudować bez problemów cały system akcesoriów kompatybilnych z aparatem.

D70 został wyposażony w czujnik Formatu Nikon DX oraz popularne mocowanie obiektywu typu F. Pozwala to na zachowanie kompatybilności ze wszystkimi dostępnymi obecnie obiektywami AF Nikkor, ale również na skorzystanie z zalet obiektywów DX Nikkor stworzonych specjalnie do lustrzanek cyfrowych Nikon
serii D. Doskonałym przykładem powinien być tutaj model AF-S DX Zoom-Nikkor 18-70mm f/3.5-4.5G IF-ED, który jest zaprojektowany z myślą o współpracy z lustrzanką D70, ale jest również kompatybilny z innymi lustrzankami cyfrowymi Nikon serii D.

D70 gotowy jest do pracy zaraz po jego włączeniu. Niezwykle szybki, ale i precyzyjny, jest jego 5-polowy system Autofokusa, a zastosowanie reflektora wspomagającego AF pomaga uzyskać maksymalne efekty nawet przy słabych warunkach oświetleniowych. Kolejną zaletą jest możliwość fotografowania z szybkością 3 klatek na sekundę i wykonanie w ten sposób 144 zdjęć seryjnych (przy ustawieniu kompresji JPEG NORMAL, i karcie CompactFlash SanDisk SDCHF256MB). Możliwe jest to dzięki udoskonalonemu buforowi pamięci oraz szybszemu procesowi przetwarzania obrazu i zapisu zdjęć na karcie.

Wszystkie przyciski zostały umieszczone na korpusie tak, by były łatwo dostępne i zapewniały intuicyjną obsługę. Również menu, widoczne na dużym wyświetlaczu LCD, przedstawione jest w sposób bardzo przejrzysty. Wszelkie systemy zostały zoptymalizowane tak, aby reagować niezwykle szybko na podaną komendę. Innowacyjne funkcje fotografowania zwiększają łatwość procesu wykonywania zdjęć, niezależnie czy są one kontrolowane manualnie czy przez zaawansowaną automatykę aparatu. Na szczególną uwagę zasługuje tu również zastosowanie 7 Programów Tematycznych, których wybór usprawnia nowe pokrętło trybu pracy. Programy te, poprzez automatyczne ustawienie parametrów fotografowania, zapewniają doskonałe rezultaty nawet przy niezwykle trudnych warunkach oświetleniowych.

Pełnej kreatywność działania dostarcza zakres czasów otwarcia migawki od 30 do 1/8,000 sekundy. Wbudowana, samopodnosząca się lampa błyskowa może zsynchronizować swoją pracę z czasem do 1/500 sek. zapewniając odpowiednie dopełnienie światłem błyskowym. Ustawiając czułość możemy wybrać zakres od ISO 200 do 1600 lub zdać się na wybór automatyczny w zakresie podanych powyżej wartości.

Nowa matryca CCD Formatu DX wyposażona w 6.1 efektywnych megapikseli pomaga uzyskać doskonałe zdjęcia o rozdzielczości 3,008 x 2,000 pikseli charakteryzujące się wysokim oddaniem detali. Dzięki temu możliwe jest wykonywanie wielkoformatowych wydruków lub ich przekadrowywanie i zmniejszanie tym samym ich rozmiaru.

Zaawansowany System LSI stworzony został by oddać na zdjęciach żywe barwy fotografowanych scen oraz dostarczyć doskonałej czystości obrazu. Zwiększa tym samym szybkość kompresji plików, pojemność bufora pamięci oraz zapis plików w formatach JPEG i NEF (Nikon Electronic Format) oraz natychmiastowe pokazywanie zdjęć na wyświetlaczu LCD zaraz po ich wykonaniu.

Pomiar światła poprzez kolorową matrycę 3D wraz z 1 005-pikselowym czujnikiem zapewnia odpowiedni balans bieli TTL. Dostępnych jest również sześć trybów manualnego ustawienia balansu bieli, funkcja jego pomiaru oraz bracketing balansu bieli. W wykonaniu doskonałej fotografii przychodzi także z pomocą korekcja naświetlenia i błysku wraz z bracketingiem ekspozycji.

Energooszczędny akumulator litowo-jonowy EN-EL3, który zyskał już swoje uznanie w modelu D100, pozwala na wykonanie 2 000 zdjęć(1) w czasie jednego cyklu pracy. D70 kompatybilny jest także z pojemnikiem na dodatkowe baterie.

Takie zalety jak: zróżnicowane opcje odtwarzania zdjęć, wszechstronne ustawienia użytkownika, interfejs USB umożliwiający podłączenie aparatu do komputera czy drukarki kompatybilnej z systemem PictBridge, wraz z ogromną liczbą innych funkcji ukrytych w kompaktowym i lekkim korpusie sprawiają, że D70 jest to najlepszy aparat w swojej klasie.

Nikon D70 w doskonały sposób łączy w sobie najnowszą cyfrową technologię z wygodną i szybką intuicyjną obsługą. Jeśli dodamy do tego jeszcze wysokiej jakości obiektywy Nikkor AF-S i DX oraz zaawansowane lampy błyskowe, otrzymujemy pewność, że praca z lustrzanką cyfrową Nikon to czysta przyjemność, a jej efektem są doskonałe zdjęcia z najwyższym oddaniem detali, przesycone żywymi barwami.

Przewidywany termin pojawienia się modelu D70 na rynku: marzec 2004.


Nikon D70 - zalety (ciąg dalszy informacji prasowej)

Wiernie i żywe odwzorowane barw
 • 6.1 efektywnych megapikseli
 • Nowa matryca CCD Formatu DX pozwala uzyskać zdjęcia w rozmiarze 3,008 x 2,000 pikseli o doskonałej rozdzielczości z wysokim stopniem oddania szczegółów.
 • Nowy sposób przetwarzania obrazu cyfrowego wykorzystuje nowoczesne algorytmy optymalizujące jakość obrazu i kontroluje jednocześnie automatyczny balans bieli oraz oddanie kolorów i wartości tonalnych. Dodatkową zaletą jest przetwarzanie obrazu przy długich czasach ekspozycji w czasie rzeczywistym, co powoduje zlikwidowanie powstającego wówczas szumu.
 • Doskonały balans bieli osiągnięty poprzez sprawdzony już pomiar światła za pomocą kolorowej matrycy 3D złożonej z 1 005 pikseli. Pozwala ona uzyskać precyzyjne ustawienie balansu bieli niezależnie od rodzaju światła zastanego. Do wyboru mamy: automatyczny balans bieli TTL, 6 trybów manualnych oraz pomiar balansu bieli. Dostępny jest również bracketing balansu bieli.

Doskonała jakość i niezwykle szybka reakcja
 • Szybkość 3 kl/sek. przy zdjęciach seryjnych. Możliwość wykonania do 144 zdjęć (w formacie JPEG NORMAL i przy karcie CompactFlash? SanDisk SDCHF256MB) dzięki zwiększonej pojemności bufora pamięci, szybszemu procesowi przetwarzania obrazu i zapisu zdjęć na karcie.
 • Liczba zdjęć seryjnych będzie różna w zależności od pojemności karty pamięci.Wyjątkowo niewielkie opóźnienie od momentu naciśnięcia spustu migawki Najkrótsze wśród aparatów tej klasy i wyraźnie daje się to odczuć!
 • Natychmiastowe uruchamianie się aparatu sprawia, że D70 jest gotowy do pracy zanim zdołasz przesunąć swój palec z włącznika w kierunku spustu migawki.
 • System LSI wyraźnie zwiększa szybkość przetwarzania obrazu i zapisu zdjęć. Dotyczy to zapisu plików w skompresowanym formacie NEF (Nikon Electronic Format), równoczesnego zapisu zdjęć jako pliki NEF i JPEG oraz przetwarzania zdjęć wykonywanych przy długich czasach ekspozycji w czasie rzeczywistym.
 • Szybki i precyzyjny system 5-polowego AF wraz z funkcją śledzenia obiektu oraz blokadą ostrości (Lock-on) zapewnia szybką pracę i doskonale ustawioną ostrość. Reflektor wspomagający AF pomaga z kolei osiągnąć doskonałe rezultaty nawet w trudnych warunkach oświetleniowych.
 • Krótkie czasy otwarcia migawki. Zakres 30 do 1/8,000 sek. pozwala na pełne wykorzystanie kreatywności fotografa.
 • Synchronizacja pracy lampy z krótkimi czasami otwarcia migawki - do 1/500 sek. pozwala osiągnąć doskonały efekt błysku wypełniającego przy jasnym świetle zastanym.
 • Szybki zapis plików na karcie CF współpracujący z formatem FAT 16 i FAT 32, wraz z technologią Lexar WA (Write Acceleration) zapewnia większą szybkość i zwiększa możliwości przechowywania plików.

Zoptymalizowane i przewidywalne efekty
 • 7 Programów Tematycznych, łatwo dostępnych z poziomu nowego pokrętła trybu pracy, zapewnia automatyczne ustawienie takich parametrów jak balans bieli, ostrość, ton, kolor oraz nasycenie, dostarczając efekt zdjęcia w pełni profesjonalnego. Dostępne są następujące programy: Auto, Portret, Krajobraz, Makro, Zdjęcia sportowe, Zdjęcia nocne - Portret, Zdjęcia nocne - Krajobraz.
 • Funkcje zwiększające zamierzone efekty. Wybór trybu: Program [P
, Preselekcja czasu [S], Preselekcja przysłony [A], lub trybu manualnego [M] optymalizuje ustawienie ostrości, kontrast, ton, kolor oraz nasycenie. ;
Elastyczne ustawienia czułości od ISO 200 do 1600, by dopasować się do praktycznie każdych warunków oświetleniowych; czułość może być ustawiana manualnie lub automatycznie.;
Optymalne naświetlenie dzięki jednemu z trzech trybów ekspozycji TTL, takich jak znany już pomiar Matrycowy (Matryca Kolorowa RGB 3D, 1,005 pikseli), pomiar Skoncentrowany oraz Punktowy.;
Automatyczny bracketing ekspozycji pomoże zawsze osiągnąć pożądane efekty.;
Automatyczny balans błysku wypełniającego iTTL oraz synchronizacja pracy lampy nawet przy czasie otwarcia migawki równym 1/500 sek. Idealna przy bardzo jasnym świetle zastanym.;
Kompensacja ekspozycji błysku.;
Nowy system odwzorowania kolorów oferuje wybór trzech trybów, które zapewniają odpowiednie odwzorowanie kolorów przy manualnym ustawieniu parametrów.
 • Tryb Ia: Odwzorowuje naturalny wygląd skóry. (sRGB)
 • Tryb II: Odwzorowuje szeroką gamę kolorów. (Adobe RGB)
 • Tryb IIIa: Odwzorowuje kolory natury (np. przy zdjęciach krajobrazów). (sRGB)
;
Nowy system zapisu plików JPEG i NEF pozwala na równoczesny zapis zdjęcia w formatach NEF (RAW) i JPEG.]
Intuicyjna obsługa
 • Lekkość i kompaktowy kształt korpusu: Wymiary (szer. x wys. x gł.): 140 x 111 x 78 mm/5.5 x 4.4 x 3.1 in).Waga: ok. 595 g (1.3 lbs) bez baterii.
 • Intuicyjna obsługa dzięki ergonomicznie rozmieszczonym przyciskom oraz nowemu pokrętłu trybu pracy i poręcznemu wybierakowi wielofunkcyjnemu.
 • Główne i pomocnicze pokrętło sterujące dla wygodnej kontroli nad ustawieniami aparatu.
 • Wizjer optyczny posiada dużą możliwość powiększenia, korekcję dioptrażu, funkcję wyświetlenia pełnych informacji o ustawieniach i linii siatki na matówce, pomagających w stworzeniu poprawnej kompozycji.
 • Przycisk podglądu głębi ostrości
 • Duży wyświetlacz LCD oraz przyjazne użytkownikowi menu. Zwiększone wymiary wyświetlacza, umiejscowionego bezpośrednio pod wizjerem, pozwalają na zastosowanie w menu dużych oznaczeń i wyraźnej czcionki. Do D70 dołączana jest również osłona na wyświetlacz LCD.
 • Uniwersalne opcje odtwarzania to możliwość odtwarzania pełnoekranowego, odtwarzania miniatur (4 lub 9), zoom (do 4.7x), pokaz slajdów, histogram, zaznaczenie najjaśniejszego punktu oraz automatyczne odwracanie zdjęć pionowych.
 • Panel LCD umieszczony na górnej części korpusu pozwalający na sprawdzanie ustawień czy stanu baterii.
 • Sprawdzony akumulator litowo-jonowy pozwala na wykonanie do 2,000 zdjęć* podczas jednego cyklu pracy. Akumulator EN-EL3 to kombinacja fizycznej lekkości z dużą wytrzymałością. Pozbawiony jest tzw. "efektu pamięci", co umożliwia jego doładowanie w każdym momencie.

Nikon D70 - specyfikacja techniczna

NazwaNikon D70
TypLustrzanka cyfrowa z wymienną optyką
Sensor23.7 x 15.6 mm CCD Nikon Format DX RGB, 6.24 Mp (6.1 Mp efektywnych)
PamięćCompact Flash Typ I/II (zgodny z Microdrive)
Rozdzielczość3008 x 2000 [L]; 2240 x 1448 [M]; 1504 x 1000 [S]
Formaty zapisu obrazuNEF (RAW): 12-bitowa kompresja bezstratna, JPEG: Exif 2,21, zgodny z formatem DCF 2.0 i DPOF
ObiektywPowiększenie 1.5x dla formatu 35mm. Kompatybilność z obiektywami:
 • DX Nikkor: Dostępne wszystkie funkcje
 • Typ G lub D AF Nikkor: Dostępne wszystkie funkcje
 • Micro Nikkor 85 mm F2.8D: Dostępne wszystkie funkcje z wyjątkiem AF i niektórych trybów ekspozycji
 • Inne obiektywy AF Nikkor (bez IX Nikkor): Dostępne wszystkie funkcje z wyjątkiem 3D matrycowego pomiaru światła, balansu błysku wypełniającego i-TTL dla lustrzanek cyfrowych
 • AI-P Nikkor : Dostępne wszystkie funkcje z wyjątkiem 3D matrycowego pomiaru światła, balansu błysku wypełniającego i-TTL dla lustrzanek cyfrowych, AF
 • Bez CPU: Mogą być stosowane przy manualnym trybie ekspozycji ale nie działać będzie światłomierz
 • elektroniczne potwierdzenie ustawienia ostrości przy maksymalnej przysłonie f/5.6
Tryby ekspozycji
 • Programy Tematyczne
 • Auto
 • Program (P) z fleksją
 • Preselekcja czasu (S)
 • Preselekcja przysłony (A)
 • Tryb manualny (M)
Pomiar światłaTTL przy pełnej przysłonie{LST|u|Matrycowy 3D pomiar światła (czujnik: 1,005 pikseli RGB) [zakres EV: 0 - 20];Skoncentrowany, obejmujący 75% obszaru kadru (8mm okrąg) [zakreso: EV 0 - 20];Punktowy: mierzy w obszarze 2.3mm okręgu (ok. 1% powierzchni klatki) umieszczonego w centrum aktywnego pola fokusa [zakres: EV 3 - 20]}
Kompensacja ekspozycji+/-5 EV w skoku 1/3 co 1/2 EV
Blokada ekspozycjiPrzycisk blokady AE-L/AF-L
Autobracketing2 lub 3 zdjęcia do +/-2EV w skoku 1/3 lub 1/2EV
Metody pomiaru ostrości
 • TTL, Nikon Multi-CAM900
 • Zakres: EV -1 do +19 (odpowiednik ISO 100)
 • Autofokus (AF): AF pojedynczy (AF-S) / Ciągłe ustawianie ostrości (AF-C) / Śledzenie obiektu aktywowane automatycznie
 • Ręczne ustawienie ostrości(MF)
Tryby pracy autofocusa5-polowy system pomiarowy
 • AF pojedynczy
 • AF dynamiczny
 • AF dynamiczny z pierwszeństwem przedniego planu
Manual focusTak, pierścień na obiektywie
Blokada ostrościPółpozycja spustu migawki lub przycisk blokady AE-L/AF-L
Podgląd głębiPrzycisk podglądu głębi ostrości
CzułośćISO 200 - ISO 1600
Balans bieli
 • Auto (balans bieli TTL, czujnik RGB, 1,005 pikseli)
 • 6 trybów predefiniowanych ustawienia balansu
 • ustawienie ręczne
 • bracketing balansu bieli
Korekta obrazuKontrast, nasycenie, ostrość, tonacja
Zdjęcia seryjne3 kl/sek., do 12 ujęć w serii (JPEG) / do 4 ujęć w serii (RAW)
Monitor LCD1.8-calowy, 130,000 punktów, nisko-temp. polisylikonowy TFT LCD z korekcją jasności
Synchronizacja z lampąX-sync., 1/500 sek.
Lampa błyskowaWbudowana, liczba przewodnia (ISO 200/ISO 100, m): ok. 15/11 (pełna manualna 17/12){LST|u|Automatyczne wyzwolenie błysku (auto pop-up) w trybie Auto;Tryby [P], [S], [A], [M]: manualne podniesienie lampy za pomocą przycisku zwalniającego;Trybu błysku: normalna synchroniacja, redukcja czerwonych oczu, długa synchr. z redukcja czerwonych oczu, synchronizacja z długimi czasami, synchronizacja na drugą kurtynę migawki;Kompensacja błysku -3 do +1 EV w skoku 1/3 lub 1/2 EV}
Kontrola błyskuTTL, 1,005-pikselowy czujnik RGB
 • Wbudowana lampa błyskowa: balans błysku wypełniającego i-TTL lub błysk standardowy i-TTL (pomiar punktowy lub pokrętło trybu pracy ustawione na M)
 • SB-800 lub 600: balans błysku wypełniającego i-TTL lub błysk standardowy i-TTL (pomiar punktowy)
 • Automatyka przysłony: dostępna z SB-800 i 600 i obiektywem z CPU
 • Non-TTL Auto: dostępna z SB-800, 80DX, 28DX, 28, 27 i 22s
 • Manualny wybór zakresu błysku dostępny z SB-800
Stopka akcesoriówGorąca stopka
MatówkaTyp B BriteView Mark II z polami ustawienia ostrości i pomocniczymi liniami siatki
WizjerTTL, 95% krycia, korekta dioptrii -1.6 dpt do +0.5 dpt)
Punkt oczny18mm (-1 dioptria, nieskończoność)
Tryby odtwarzania
 • Miniatury (4 lub 9 zdjęć na 1 klatce)
 • Powiększenie odtwarzanego zdjęcia
 • Pokaz slajdów
 • Histogram
 • Informacja o prześwietleniu
 • Auto odwracanie zdjęć pionowych
Samowyzwalacz2, 5, 10 lub 20 sek.
ZłączaUSB (zgodny z PTP), wyjście Video (NTSC/PAL)
PilotPilot ML-L3 (opcjonalnie)
ZasilanieAkumulator litowo-jonowy Nikon EN-EL3 lub 3 baterie litowe CR2 (z dołączonym do zestawu pojemnikiem MS-D70) lub zasilacz EH-5 (opcjonalny)
Wymiary140 x 111 x 78mm
Waga595 g (bez baterii)
Akcesoria
 • W zestawie: Pasek, Pokrywka na otwór obiektywu, Pokrywka na wyświetlacz LCD, Przewód Video, Przewód USB, Akumulator litowo-jonowy EN-EL3, Ładowarka MH-18, CD z programem Nikon PictureProject, Pojemnik na baterie CR2 MS-D70 (mogą się różnić w zależności od kraju)
 • Opcjonalnie: Akumulator litowo-jonowy EN-EL3, Ładowarka MH-19, Ładowarka MH-18, AC Zasilacz EH-5, Lampa błyskowa SB-800/600, Program Nikon Capture 4, Futerał CF-D70, Pilot zdalnego sterowania ML-L3, Karta pamięci CompactFlash


Czytaj także...
Pierwszy test D70 zrobiony przez LetsGoDigital (po angielsku) czytaj...
Nikon Speedlight SB-600 do cyfrówek czytaj...
AF-S DX Zoom Nikkor 18-70mm f/3,5-4,5G IF-ED czytaj...
Nikon COOLPIX 8700 - standard 8 Mp czytaj...
Cyfrowy bank zdjęć Nikon COOLWALKER czytaj...

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Canon EOS 90D i EOS M6 Mark II na horyzoncie. Zapowiada się na najciekawsze aparaty producenta od lat
Canon EOS 90D i EOS M6 Mark II na horyzoncie. Zapowiada się na najciekawsze aparaty producenta od...
Dzięki pomyłce producenta otrzymaliśmy wgląd w nadchodzące modele, które udowadniają, że segment APS-C ma ciągle duży potencjał. Wygląda też na to, że Canon nareszcie...
8
8
Blackmagic Pocket Cinema Camera 6K to kamera, która może namieszać na rynku
Blackmagic Pocket Cinema Camera 6K to kamera, która może namieszać na rynku
Nowa matryca Super 35 z dynamiką sięgającą 13 EV, możliwość nagrywania w rozdzielczości 6K i to w formacie RAW, mocowanie Canon EF i pełna komunikacja z obiektywami, a...
15
0
Fotografia natychmiastowa jest zbyt droga? Aparatem Alulu zdjęcia wydrukujesz na paragonach
Fotografia natychmiastowa jest zbyt droga? Aparatem Alulu zdjęcia wydrukujesz na paragonach
Zdjęcia natychmiastowe nie muszą być ani piękne, ani dobre. Ich siłą jest to, że gotowy wydruk otrzymujemy tu i teraz. Trudno o produkt lepiej wpisujący się w tę...
15
1
Powiązane artykuły