Minolta Dynax 40 dla amatorów i 60 dla pasjonatów

0
Łukasz Kacperczyk
9 Styczeń 2004
Artykuł na: 6-9 minut
Firma Konica Minolta prezentuje dwie nowości w linii lustrzanek małoobrazkowych z serii "Dynax". Model Dynax 40 jest przeznaczony dla osób, ceniących sobie łatwość obsługi i wysoki stopień automatyzacji. Natomiast Dynax 60 powstał z myślą o bardziej wymagających pasjonatach fotografii.
Firma Konica Minolta prezentuje dwie nowości w linii lustrzanek małoobrazkowych z serii "Dynax". Model Dynax 40 jest przeznaczony dla osób, ceniących sobie łatwość obsługi i wysoki stopień automatyzacji. Natomiast Dynax 60 powstał z myślą o bardziej wymagających pasjonatach fotografii.

Minolta Dynax 40


Minolta Dynax 40 to produkt amatorski, który łączy niewielkie wymiary (135 x 92 x 66,5mm) i ciężar (335g) z łatwością użycia i możliwością kontroli najważniejszych parametrów. Fotografujący ma do wyboru preselekcję przysłony, preselekcję czasu, tryb manualny, pełny program, pięć programów tematycznych (portret, krajobraz, zbliżenie, sport i nocny portret), kompensację ekspozycji w zakresie +/- 3 EV ze skokiem 0,5 EV - 1 EV i autobracketing (3 klatki co 0,5 EV i 1 EV). Za odpowiednie ustawienie ostrości odpowiada trzypunktowy system AF z centralnym czujnikiem krzyżowym.

Aparat został wyposażony w funkcję "Multi-dimensional Predictive Focus Control", która pozwala systemowi AF na szybkie i dokładne śledzenie poruszającego się obiektu. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że po podpięciu obiektywu z serii D i przy użyciu odpowiedniego flasha Dynax 40 oferuje użytkownikowi zaawansowany pomiar błysku ADI.

Minolta Dynax 40


Nieco mniejsze wrażenie robi fakt, że parametry ekspozycji są ustalane na podstawie zaledwie dwupolowego pomiaru pomiaru, który do tego ma zakres 4 EV - 20 EV. Podobnie jest z maksymalną szybkością przesuwu filmu - wynosi ona zaledwie 1,7 klatki na sekundę. Ale zanim zaczniemy się krzywić - należy pamiętać, że Dynax 40 to lustrzanka stricte amatorska i należy się cieszyć, że w ogóle wyposażono ją w tryb manualny. Za to czasy migawki są już w zupełności wystarczające do większości zastosowań (30 sek. - 1/2000 sek.), a aparat został wyposażony w, obowiązkową w tego typu modelach, wbudowaną lampę błyskową.

Minolta Dynax 60


Minolta Dynax 60 to z kolei aparat dla zaawansowanego pasjonata, który ma wobec sprzętu nieco większe wymagania. Aparat ma takie same wymiary, jak Dynax 40, ale jest nieco cięższy - waży 375g. Pod względem kontroli warunków naświetlenia Dynax 60 jest podobny do modelu opisywanego wyżej - posiada te same tryby ekspozycji i migawkę o takim samym zakresie czasów (30 sek. - 1/2000 sek.). Aparat ma ten sam system śledzącego autofokusa i pomiar błysku ADI. Są jednak poważne różnice.

Minolta Dynax 60


Dynaxa 60 wyposażono w 9-punktowy system AF (centralny czujnik krzyżowy) o czułości 1 - 18 EV i 14-segmentową matrycę pomiaru światła (zakres pomiaru 1- 20 EV). Fotografujący może ustawiać czasy i przysłonę z dokładnością do 0,5 EV; ma też do wyboru zarówno korektę ekspozycji (+/- 3 EV ze skokiem co 0,5 EV), jak i bracketing (3 klatki co 0,3 / 0,5 / 0,7 / 1 EV).

Ponadto aparat obsługuje technologię DMF (Direct Manual Focus). Kiedy naciśniemy spust migawki do połowy i system AF ustawi ostrość, zwalniana jest blokada pierścienia ostrości, dzięki czemu możemy wprowadzić manualną korektę, bez potrzeby zmiany trybu pracy aparatu. Jest to szczególnie przydatne przy zbliżeniach i portretach. Pomyślano też o fotografujących z wadą wzroku - wizjer Dynaxa 60 korektę dioptrii w zakresie -2/+1.

Minolta Dynax 60


Oczywiście, jak przystało na lustrzankę dla zaawansowanego amatora, Dynax 60 został wyposażony w funkcję podglądu głębi ostrości i możliwość wielokrotnej ekspozycji. W porównaniu z modelem Dynax 40 ma też znacznie większą "szybkostrzelność" - może robić zdjęcia z prędkością 3 klatek na sekundę.

Minolta Dynax 60


Już samo pojawienie się dwóch nowych lustrzanek małoobrazkowych jest dużym wydarzeniem, zwłaszcza gdy jedna z nich jest przeznaczona dla zaawansowanych amatorów fotografii. Najwyraźniej Konica Minolta stwierdziła, że jeszcze się opłaca inwestować w tradycyjne technologie, co cieszy.

Dane techniczne lustrzanki Minolta Dynax 60:
NazwaMinolta Dynax 60
Typlustrzanka małoobrazkowa z wymienną optyką dla zaawansowanego amatora
Film35 mm
Mocowanie obiektywuMinolta A
Przysłonaco 0,5 EV
Migawkaelektroniczna o przebiegu pionowym
Czasy migawki30 sek. - 1/2000 sek. (co 0,5 EV), B
Tryby ekspozycji
 • preselekcja przysłony
 • preselekcja czasu
 • tryb manualny
 • program
 • programy tematyczne: portret, krajobraz, zbliżenie, sport, nocny portret
Pomiar ekspozycji14-polowa matryca, spot
Zakres pomiaru1 - 20 EV, spot: 4 - 20 EV
Kompensacja ekspozycji+/- 3 EV co 0,5 EV
Blokada ekspozycji
 • po naciśnięciu spustu migawki do połowy (z blokadą ostrości)
 • przycisk AE Lock
Autobracketing+/- 3 EV ze skokiem 0,3 EV, 0,5 EV, 0,7 EV, 1 EV
Autofocus9-punktowy, centralny sensor krzyżowy
Tryby ostrości
 • szerokie pole AF, AF punktowy
 • auto AF
 • pojedynczy AF
 • ciągły AF
 • DMF (Direct Manual Focus)
 • manualne ustawianie ostrości
Blokada ostrościtak
Podgląd głębitak
Synchronizacja z lampą
 • 1/90 sek.
 • synchronizacja z krótkimi czasami z lampami: Program Flash 5400HS, 5600HS(D) i 3600HS(D)
Lampa błyskowa
 • wbudowana
 • liczba przewodnia 16 metrów (ISO 100)
 • pole krycia obiektywu 28mm
Kontrola błysku
 • TTL
 • ADI
 • HSS (synchronizacja z krótkimi czasami) z lampami: Program Flash 5400HS, 5600HS(D) i 3600HS(D)
 • wyzwalanie bezprzewodowe z lampami Program Flash 5600HS(D), 3600HS(D)
 • auto, auto z redukcją czerwonych oczu, błysk dopełniający, błysk dopełniający z redukcją czerwonych oczu, lampa wyłączona
Stopka akcesoriówgorąca stopka
Matówkaniewymienna
Wizjersystem luster, korekta dioptrii od -2 do +1 dioptrii
Pole widzenia90% poziomo, 90% pionowo
Punkt oczny16mm (13mm od ramki wizjera)
Powiększenie0,7x
Samowyzwalacz10 sek.
Tryby transportu filmupojedynczy, ciągły (do 3 kl./sek.)
Transport filmuautomatyczny
Naświetlanie danychwersja Data
Zasilanie2 x litowa bateria 3V CR2
Funkcje indywidualne14 funkcji użytkownika
Wymiary135mm x 92mm x 66,5mm
Waga375g (bez baterii)
Akcesoriapilot IR Remote Control RC-3
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony A7R IV - 60-megapikselowy potwór wyznacza nowy rekord w świecie pełnej klatki
Sony A7R IV - 60-megapikselowy potwór wyznacza nowy rekord w świecie pełnej klatki
Sony wyprzedza konkurencję o dwie długości. Najnowszy bezlusterkowiec producenta oferuje największą jak do tej pory rozdzielczość wśród aparatów pełnoklatkowych, a do...
179
4
Sigma fp - najmniejszy pełnoklatkowy aparat systemowy na świecie
Sigma fp - najmniejszy pełnoklatkowy aparat systemowy na świecie
Sigma lubi zaskakiwać i mimo tego, że aparaty firmy są produktami dosyć niszowymi, stale je rozwija. Najnowszy aparat systemu L to zarazem jedna z najciekawszych...
56
15
V-Lux 5 to najnowszy superzoom Leiki, który… wygląda znajomo
V-Lux 5 to najnowszy superzoom Leiki, który… wygląda znajomo
Leica zaprezentowała model V-Lux 5 - brata bliźniaka Panasonika Lumix FZ1000 II. Oba modele łączy ta sama specyfikacja, jednak propozycja niemieckiego producenta...
21
2