2 x Olympus - Camedia C-120 i C-220 ZOOM

0
Tomasz Gutkowski
18 Marzec 2002
Artykuł na: 9-16 minut
Olympus był jednym z nielicznych producentów, kórzy na targach PMA nie zaprezentowali żadnych nowości. Te zostawiono na następny tydzień by podczas CeBIT'u w Hanowerze pokazać 2 amatorskie kompakty cyfrowe Camedia C-120 i C-220Zoom.

Olympus był jednym z nielicznych producentów, kórzy na targach PMA nie zaprezentowali żadnych nowości. Te zostawiono na następny tydzień by podczas CeBIT'u w Hanowerze pokazać 2 amatorskie kompakty cyfrowe Camedia C-120 i C-220Zoom.

Olympus Camedia C-220 ZOOM

Oba modele dysponują 2-megowa matrycą CCD, różnią się natomiast obiektywami: C-120 ma stałe szkło (ekwiwalent dla małego obrazka 35mm), C-220 - 3-krotny zoom optyczny. Automatyka pracy została urozmaicona korektą ekspozycji, efektami w obrazie, wieloma trybami balansu bieli. Ponadto warto wymienić migawkę do 1/1000 sek., wbudowana lampę błyskową, tryb filmowy oraz tradycyjne w wypadku Olympusa łatwość obsługi i niewielkie wymiary.

Warto zwrócić uwagę, że przy większym obiektywie C-220 jest mniejszy i lżejszy. Różnic jest jeszcze kilka i to bardzo zaskakujących. Zdaje sie, że w zamyśle konstruktorów brak zmiennej ogniskowej w C-120 trzeba było zrekompensować lepszymi osiągami - chodzi tu o migawkę, której najmniejszy czas otwarcia wynosi 1/2000 sekundy oraz ekwiwalent czułości ISO 100-400 (w C-220 odpowiednio 1/1000 sek. i ISO 80-160)

Informacja prasowa producenta. Camedia C-220 Zoom

Hamburg, luty 2002 - Wyposażony w 3-krotny optyczny zoom i matrycę o 2-megapikselowej rozdzielczości gustownie zaprojektowany model CAMEDIA C-220ZOOM sprawia naprawdę wiele radości przy odkrywaniu świata fotografii cyfrowej. Wyjątkowo kompaktowy i prosty w obsłudze aparat dostępny jest w bardzo atrakcyjnej cenie, dzięki czemu z pewnością zyska uznanie zarówno początkujących, jak i bardziej ambitnych fotografów. Firma Olympus jest dobrze znana z wysokiego poziomu swoich optyczno-cyfrowych produktów i zdobyte dotychczas doświadczenie zostało potwierdzone po raz kolejny, co odzwierciedlają wyjątkowo realistyczne zdjęcia wykonywane przy użyciu nowego modelu. Olympus CAMEDIA była jedną z pierwszych marek na rynku amatorskich aparatów cyfrowych i stale zachowuje czołową pozycję.

Oferując rozdzielczość wynoszącą 1.95 megapikseli (rozdzielczość efektywna), wysokiej jakości 3-krotny obiektyw zoom *1, jak również wyjątkowo korzystną cenę, aparat C-220ZOOM z pewnością jest godny uwagi. Nowo wprowadzany model idzie w ślady swoich poprzedników - nagradzanego aparatu CAMEDIA C-200ZOOM - dzięki czemu stanowi idealne rozwiązanie dla początkujących miłośników fotografii wkraczających w ciekawy świat cyfrowego rejestrowania obrazu. Oczywiście, model ten może również zainteresować tych fotoamatorów, którzy cenią sobie łatwe w obsłudze i ergonomicznie zaprojektowane aparaty. Rezultaty, jakie można uzyskać fotografując nowym kompaktowym aparatem z obiektywem zoom robią wrażenie nie tylko, gdy oglądamy je na monitorze lub ekranie LCD. Zapisane w postaci cyfrowej ujęcia równie wspaniale wyglądają po wydrukowaniu na papierze. Wykonane zdjęcia można śmiało porównywać z tymi, jakie uzyskujemy kompaktowymi aparatami małoobrazkowymi i bynajmniej cyfrowe kadry nie ustępują pod względem ostrości bądź przejrzystości i wyrazistościi obrazu.

*1 Długość ogniskowej: 5.0 - 15.0 mm; f2.8/4.9 (odpowiednik ogniskowej 35 - 114 mm w konwencjonalnym aparacie małoobrazkowym /35 mm/).

Połączenie precyzyjnej automatyki ustawień, wysokiej jakości obiektywu zoom oraz wszechstronnych trybów pracy lampy błyskowej sprawia, że wykonanie niepowtarzalnych zdjęć staje się dziecinnie proste. Bezpośrednio po zainstalowaniu baterii oraz karty SmartMedia, użytkownik może wybrać motyw i wykonać zdjęcie. Procedura wykonywania zdjęć jest zasadniczo taka sama jak w tradycyjnym aparacie małoobrazkowym z jedną jednakże, istotną różnicą. Zamiast czekać na wywołanie filmu, by sprawdzić uzyskane rezultaty, można to zrobić niemal natychmiast, oglądając wykonane przed chwilą zdjęcie na wbudowanym monitorze LCD.

Dodatkowo, monitor LCD o przekątnej 3.8 cm może pełnić rolę celownika, co pozwala również na sprawdzenie aktualnych ustawień aparatu, dostępnej pojemności pamięci, stanu zużycia baterii jak również daty i godziny.

Kompaktowy aparat Olympusa wyposażono w liczne funkcje. Dla przykładu, aby przystosować się do różnorodnych warunków oświetleniowych, można regulować ustawienie balansu bieli, wykonywać korekcję ekspozycji lub wykorzystać jeden z dostępnych trybów pracy lampy błyskowej. Co więcej, fotografujący ma do dyspozycji dwa systemy pomiaru światła: cyfrowy ESP oraz pomiar punktowy. Klawisze strzałek sterujących pozwalają w prosty sposób poruszać się po systemie menu aparatu - które wyświetlane jest na monitorze LCD - i bez problemu wybrać interesujące fotografującego parametry i ustawienia.

Radość tworzenia cyfrowych obrazów

Poza kolorowymi zdjęciami, aparat C-220ZOOM pozwala również na rejestrowanie obrazów czarno-białych oraz w tonacji sepii, jak również na zapisywanie krótkich sekwencji wideo. Szczególnie interesująca jest funkcja panoramy umożliwiająca uchwycenie na zdjęciu w niecodziennej perspektywie takich scen jak na przykład krajobraz bezkresnej pustyni.

W celu szybkiego przesyłania danych do komputera, model Olympus C-220ZOOM został wyposażony w interfejs USB kompatybilny z opcją AutoConnect *2 tak więc aparat, natychmiast po podłączeniu do komputera jest automatycznie rozpoznawany przez system, jako zewnętrzny dysk.

Nowe oprogramowanie CAMEDIA Master 4.0, które jest dostarczane łącznie z aparatem, daje możliwość archiwizowania, sortowania, edytowania i przetwarzania plików obrazu (zdjęć jak i sekwencji wideo). Oprogramowanie zawiera również rozmaite wzorce pozwalające na tworzenie albumów zdjęć, kalendarzy i pocztówek zgodnie z indywidualnymi upodobaniami użytkownika.

*2 Komputer musi obsługiwać złącze USB AutoConnect.

Dzięki ergonomicznej konstrukcji, kompaktowym wymiarom (62

border=2;sizex=2;sizey=33;headersx=0;headersy=0|Rozdzielczość;1.95 mln pikseli (efektywne);
Pamięć;Karta SmartMedia 3 V (3.3 V) (SSFDC) ( pojemność 4, 8, 16, 32, 64 oraz 128 MB),
w zestawie 8 MB (panorama);
Pojemność (SM 8MB);5 lub więcej: SHQ 1,600 x 1,200 pikseli;
;16 lub więcej: HQ 1,600 x 1,200 pikseli;
;29 lub więcej: SQ1 1,024 x 768 pikseli;
;49 lub więcej: SQ2 640 x 480 pikseli.;
System zapisu;
Zdjęcia: JPEG, obsługa standardu DPOF,
Sekwencje wideo: QuickTime Motion JPEG;
Sensor;
Stała matryca CCD o przekątnej 1/3.15 cala zawierająca 2.11 miliona pikseli;
Balans bieli;
W pełni automatyczny TTL, stałe wartości (światło dzienne, zachmurzone niebo, światło żarówek, światło jarzeniówek);
Obiektyw;
Olympus 5.0 - 15.0 mm, f2.8 /f4.9, 8 soczewek w 7 grupach
(ekw. 38 mm - 114 mm w aparacie małoobrazkowym);
Cyfrowy zoom;
2.5-krotny, (5-krotny w trybie SQ2.);
Pomiar światła;
Cyfrowy pomiar ESP. Pomiar punktowy;
Kontrola ekspozycji;
Zaprogramowana automatyka ekspozycji;
Korekcja ekspozycji; W zakresie +/-2 EV w skokach co +/-1/2 EV;
Zakres ekspozycji;f2.8 - f7.5, 1/2 - 1/1000 sek. (z mechaniczną migawką);
;2 - 1/1000 sek. w trybie synchronizacji z długimi czasami naświetlania;
Ostrość;
AF TTL iESP (system detekcji kontrastu);
Zakres ostrości;
Normal: 0.5 m - nieskończoności, Makro: 0.2 m - 0.5 m.;
Czułość ISO;Automatyczne ustawianie czułości ISO 80 - 160;
Celownik;Optyczny rzeczywistego obrazu, monitor LCD;
Monitor LCD;Kolorowy monitor TFT LCD, polisilikonów, przekątna 3.8 cm, ok. 114,000 pikseli;
Lampa błyskowa;Wbudowana;
Tryby lampy;Auto (automatyczna aktywacja w przypadku słabego lub tylnego oświetlenia) redukcja efektu czerwonych oczu, lampa wyłączona (brak błysku),
Błysk dopełniający (wymuszona aktywacja błysku). Synchronizacja z długimi czasami naświetlania (efekt synchronizacji na pierwszą kurtynę migawki), synchronizacja z długimi czasami naświetlania z redukcją efektu czerwonych oczu.;
Zdjęcia seryjne;Do 1.2 kl/s trybie HQ;
Sekwencje video;Z kartą SM > 8 MB, QuickTime Motion JPEG,
HQ: Rozdzielczość 320 x 240 pikseli. 15 kadrów/sek.
SQ: Rozdzielczość 160 x 120 pikseli. 15 kadrów/sek.;
Edycja zdjęć;
Zmiana rozmiaru, tryb sepii, tryb zdjęć czarno-białych;

Ustawienia DPOF;
Rezerwacja do wydruku, rezerwacja wszystkich zdjęć, data/ godzina;
Samowyzwalacz; Ok. 12 sek. opóźnienia;
Złącza;Złącze zasilacza DC, interfejs USB (AutoConnect), wyjście wideo (PAL);
Środowisko działania;Temperatura: 0 - 40°C (obsługa), -20 - 60°C (przechowywanie).
Wilgotność: 30 - 90% (obsługa), 10 - 90% (przechowywanie);
Zasilanie;Podstawowe zasilanie: 1 x bateria litowa LB-01 (CR-V3) / 2 x baterie alkaliczne AA,
2 x akumulatorki Ni-MH AA / 2 x baterie litowe AA /2 x akumulatorki Ni-Cd AA.
(Nie można stosować baterii cynkowo węglowych (manganowych).) Opcjonalnie dostępny jest zasilacz (3V).;
Wymiary;
112 (sz) x 62 (w) x 35 (dł) mm (bez elementów wystających);
Waga;174 g (bez baterii oraz karty SmartMedia)

Dane techniczne oraz projekt mogą ulec zmianie bez uprzedzenia
*QuickTime Motion JPEG jest zarejestrowanym znakiem handlowym Apple Computer.
Uwaga: w aparacie nie działają karty Smart Media z wzorcami i tytułami.

Olympus Camedia C-120

Różnice między C-120 a C-220.

  • Stały obiektyw: ekw. 35mm, f/4.5, 5 elementów w 5 grupach
  • Fixed focus zamiast AF (ostrość nieselektywna - stała)
  • Migawka do 1/2000 sek. (długie czasy bez zmian)
  • Ekwiwalent czułości ISO 100 - 400
  • Brak zdjęć seryjnych
  • Monitor LCD 1.6" TFT, 61 tyś punktów
  • Brak wyjścia Video
  • Wymagane 2-krotnie większe zasilanie niż C-220 (2 x CR-V3, 4 x "AA" itd.)
  • Wymiary: 123 x 65 x 45mm
  • Waga: 190g
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Fujifilm X-T200 - mocny i uniwersalny aparat dla amatora
Fujifilm X-T200 - mocny i uniwersalny aparat dla amatora
Następca modelu X-T100 bierze wszystko co najlepsze z poprzednika i obudowuje to znacznie lepszą, konkurencyjną specyfikacją. Zapowiada się na najciekawszy aparat dla...
12
4
Fragment 8 - cyfrowe wcielenie kamery 8 mm. Oprócz filmów nakręci także GIF-y
Fragment 8 - cyfrowe wcielenie kamery 8 mm. Oprócz filmów nakręci także GIF-y
Czy w dzisiejszych czasach kogokolwiek może zainteresować kamera, która z założenia oferuje niską jakość filmów? Nadzieję na to mają twórcy modelu Fragment 8, który ma...
9
4
Leica M10 Monochrom - nowy wymiar czerni i bieli
Leica M10 Monochrom - nowy wymiar czerni i bieli
Wszystko co najlepsze z podstawowej wersji modelu M10 i monochromatyczna matryca, która zachwyci fanów czerni i bieli. W dodatku matryca nie byle jaka, bo o...
48
18