Minolta DiMAGE 7i - "DiMAGE 7 bez wad" ?

0
Tomasz Gutkowski
15 Marzec 2002
Artykuł na: 4-5 minut
Poprawiona wersja topowego aparatu cyfrowego oferuje 2x szybszy AF i migawkę, lepszą kontrolę obrazu, filtry oraz udoskonalony tryb filmowy i seryjny. Nie polecamy do lektury osobom, które niedawno kupiły DiMAGE 7.
Minolta zapowiedziała wprowadzenie na rynek aparatu DiMAGE 7i czyli ulepszonej wersji topowego modelu DiMAGE 7. Zmiany dotyczą przede wszsytkim szybkości i wygody pracy. Zdaje się, że panowie z Minolty wysłuchali dokładnie uwag i zarzutów użytkowników - szczególnie dotyczyły one wolnej pracy AF, małej szybkostrzelności i zbyt niskiej jakości podglądu. Poprawiono także efekty w obrazie, rozbudowano tryb filmowy, przyspieszono 2-krotnie migawkę. Pełniejszą kontrolę obrazu ma gwarantować ciągły dostęp do podglądu histogramu i siatka ułatwiająca kadrowanie.
Minolta DiMAGE 7i

Poniżej opisujemy zmiany, ale wpierw mała uwaga - Minolta doskonale zareagowała na potrzeby rynku. Już pojawiają sie głosy, że teraz jest to "aparat bez wad", optymalna propozycja dla wymagających i to za całkiem rozsądne pieniądze. Pytanie tylko jakie będą posunięcia firmy wobec tych, którzy na DiMAGE 7 długo oszczędzali i wkrótce po zakupie dowiadują się, że dokładając jedynie $100 mogli mieć dużo bardziej interesujący sprzęt. Wystarczy odwiedzić którąkolwiek listę dyskusyjną by wysłuchać głosu rozczarowanych. Trudno się spodziewać, że Minolta będzie np. wymieniała D7 na D7i za dopłatą; "starych" wersji też nie da się podkręcić (cóż... -koszta postępu). Ale "klient nasz Pan..." dlatego spodziwamy się następnych dobrych poprawek.

Główne poprawki
  • Szybkość - czas otwarcia migawki DiMAGE 7i zmniejszono do max. 1/4000 sek. czyli 2-krotnie mniej niż najlepszy czas poprzednika. Bez porównania jest szybkostrzelność - skrót UHS (Ultra High Speed) oznacza, że przy zdjęciach seryjnych wykonamy 7 ujęć/sekundę, zmniejszono tym samym czas przygotowania do kolejnego zdjęcia. No i autofokus, który zgodnie z zapewnieniami producenta jest 2x szybszy niż w DiMAGE 7.
  • Ostrość - 3-punktowy szeroki AF lub zmienny punktowy oraz manual sterowany pierścieniem na obiektywie.
  • Podgląd - ulepszony ekran LCD 1.8" TFT 118 000 p (o 6000 więcej niż D7 ) i wizjer EVF 0.19" 220 tyś. punktów LCD - oba o 100% kryciu. Ponadto naniesiona siatka ułatwiająca kadrowanie i poziomowanie oraz stały dostęp do podglądu histogramu nawet w trybie rejestracji.
  • Efekty - bracketing ekspozycji, kontrastu i nasycenia, ocieplanie i ochładzanie kolorów, tonowanie przy zdjęciach czarno - białych. Oddzielne filtry nasycenia i solaryzacji.
  • Współpraca z urządzeniami zewnętrznymi - bezprzewodowa kontrola nad lampami Minolta Program Flash 5600HS(D), Program Flash 3600HS(D), Macro Twin Flash 2400, Macro Flash Ring 1200 (z kontrolerem Makro), stopka lampy zewnętrznej i współpraca z lampami studyjnymi, gwintowany obiektyw 49mm.
  • Tryb filmowy - mocno rozbudowany program ciągłej rejestracji: Standard i Night Movie (320 x 240, 15 kl/s, max 60 sek. z/bez audio), w trybie nocnym obraz monochromatyczny, UHS: 640 x 480, 7 kl/s, z audio,Time-lapse movie: 640 x 480, 4 kl/s bez audio. Wbudowany mikrofon 16-bit audio, obraz QVGA.
  • Obsługa - lekko zmieniony design, sprawniejsza praca przycisków kontrolnych, lepiej wyprofilowany uchwyt.


Premiera przewidziana na koniec wiosny, cena sugerowana $1099.

Resztę danych w pełnej tabeli specyfikacyjnej dołączymy po powrocie z Międzyzdrojów :)

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Olympus PEN E-PL10 - niewielki korpus Mikro Cztery Trzecie dla początkujących fotografów i vlogerów
Olympus PEN E-PL10 - niewielki korpus Mikro Cztery Trzecie dla początkujących fotografów i vlogerów
Miesiąc po premierze na rynkach azjatyckich model E-PL debiutuje także w europie. Jest to jednak niewielka aktualizacja względem poprzednika.
5
0
Ricoh Theta SC2 - kamera sferyczna 4K za tysiąc złotych
Ricoh Theta SC2 - kamera sferyczna 4K za tysiąc złotych
Na rynku debiutuje druga generacja przystępnej cenowo kamerki sferycznej Theta SC. Prosta w obsłudze konstrukcja zyskała m.in. możliwość...
6
0
Kandao QooCam - tak dobrej kamery sferycznej w tym segmencie jeszcze nie było
Kandao QooCam - tak dobrej kamery sferycznej w tym segmencie jeszcze nie było
Jeśli już wykładaliście pieniądze na kamerkę sferyczną GoPro Max, wstrzymajcie się jeszcze chwilę. Kandao QooCam wydaje się zjadać ją na śniadanie.
10
0