Leica DIGILUX 1 - nowa klasyka

Leica na zawsze pozostanie klasykiem małego obrazka. Ale jak widać nawet klasyk może ewoluować i tworzyć rozwiązania konkurujące z produktami gigantów technologii cyfrowej.
Leica na zawsze pozostanie klasykiem małego obrazka. Ale jak widać nawet klasyk może ewoluować i tworzyć rozwiązania konkurujące z produktami gigantów technologii cyfrowej. Oto DIGILUX 1.
Leica DIGILUX 1

Tak wygląda aparat, który jest wynikiem współpracy firm Leica i Panasonic. Pierwsza firma zadbała o optykę i konstrukcje, druga o najwyższej klasy cyfrowe wnętrze z 4-megapikselowym sensorem CCD na czele (1/1.76", 3.9mln pikseli efektywnych). Jak widać design nawiązuje do starych rozwiązań konstruktorskich i daje nam chyba do zrozumienia, że nie o wygląd chodzi. Kanciasta obudowa kryje narzędzie do dyskretnej, ale bardzo dokładnej pracy reporterskiej.

Tajemnica Digiluxa 1 to najwyższej klasy 3-krotny obiektyw Leica DC VARIO-SUMMICRON f/2-2.5/7-21mm ASPH. Odpowiada to ogniskowej 33-100mm dla aparatu małoobrazkowego. Druga sprawa to duży, 2.5-calowy ekran o rozdzielczości 205,000 pikseli, pozwalający na dość precyzyjny podgląd obrazu przed i po rejestracji. Wygodną pracę gwarantuje 64MB karta SD oraz akumulator wystarczający na 3h użytkowania (2h przy włączonym LCD). Imponuje, jak na tak małe rozmiary aparatu, tempo pracy - 4 klatki na sekundę przy zdjęciach seryjnych. Niestety popstrykamy w tedy jedną sekundę (JPEG o wysokiej rozdzielczości, dostępny jest tez bezkompresyjny TIFF), ale już przy większym poziomie kompresji będą to 2 sekundy i 8 klatek.
Leica DIGILUX 1

Wspomniany obiektyw VARIO-SUMMICRON składa się z 8 elementów w 7 grupach, w tym soczewki asferyczne, i posiada wbudowany pierścień manualnego nastawu ostrości. Jak informuje producent był on zaprojektowany specjalnie do 4-megowego elementu CCD, choć niestety nie podano na czym owo dopasowanie polega. Tak czy inaczej super-precyzyjna optyka Leici gwarantuje maksymalną ostrość i jakość odwzorowań.

Możliwości aparatu są spore. Dysponujemy pięcioma trybami rejestracji stałych obrazów: pełna automatyka, automatyka programowa, priorytet migawki, priorytet przysłony i manual oraz trzema trybami pomiaru ekspozycji. Wbudowana lampa błyskowa (l/p. 10 - ISO100, m.) może być zastąpiona przez lampę zewnętrzną. Możliwa jest rejestracja sekwencji wideo wraz z dźwiękiem ograniczona wyłącznie pojemnością pamięci - przykładowo dołączona 64MB karta SD wystarczy na 6 minut ciągłego nagrania.

Inne ważniejsze dane to: korekta ekspozycji +/-2 EV co 1/4 EV, program makro 6 - 20cm, 5 profili balansu bieli (światło dzienne, silna operacja słoneczna, światło żarowe, jarzeniowe i lampa błyskowa), automatyczna i "ręczna" czułość ISO 100/200/400, blokada ekspozycji, maksymalna rozdzielczość 2240 x 1680, do życzenia pozostawia migawka pracująca w zakresie 8 - 1/1000 sek. - przydałyby się krótsze czasy.
Leica DIGILUX 1

Wymiary to 127 x 83.3 x 67.4 mm, waga 365g (bez baterii).

W zestawie : Zasilacz / ładowarka, akumulator litowo - jonowy 1400 mAh, 7,2 V, SD Memory Card (64 MB), kabel A/V, kabel USB, pasek i osłona, Adobe Photoshop Elements 1.0 (Windows/MAC) ACDSee 3.1/3.11 (Windows) / ACDSee 1.6 (MAC) Apple Quick Time 5 (Windows/MAC) USB driver.

W sprzedaży od maja 2002.
Komentarze
Polecane artykuły
Leica Q2 - pierwsze wrażenia [WIDEO]
22 Mar 2019
Matryca o rozdzielczości 47,4 Mp, dobrze znany szerokokątny obiektyw Summilux 28 mm f/1.7 ASPH, uszczelniony korpus i odświeżona ergonomia. O pracy z najnowszym pełnoklatkowym kompaktem opowiada Michał Massa Mąsior.
0
Leica Q2 - zdjęcia przykładowe
20 Mar 2019
Nowa pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 47,4 Mp, dobrze znany szerokokątny obiektyw Summilux 28 mm f/1.7 ASPH, uszczelniony korpus i odświeżona ergonomia - zobaczcie na co stać drugą generację kompaktu Leiki.
0
Venus Optics Laowa 9 mm f/2.8 Zero-D teraz także w wersji z mocowaniem Mikro Cztery Trzecie
15 Mar 2019
Pokazana w zeszłym roku ultraszerokokątna stałka bez dystorsji doczekała się wariantu z mocowaniem M43. Na sklepowe póki trafi jeszcze w marcu.
0
Panasonic Lumix S1R - zdjęcia przykładowe
11 Mar 2019
O modelu Lumix S1R powiedziano już wiele, jednak jakość obrazu wciąż pozostawała pewną tajemnicą. Do teraz. W nasze ręce wpadł flagowiec nowego pełnoklatkowego systemu Panasonica!
4