Canon PowerShot A80 z uchylnym monitorem

0
Tomasz Gutkowski
20 Sierpień 2003
Artykuł na: 6-9 minut
Canon prezentuje kolejny aparat cyfrowy z amatorskiej serii PowerShot A. Tym razem jest to 4-megapikselowy PowerShot A80 z takim samym jak u poprzedników 3-krotnym obiektywem oraz bogata listą trybów pracy i 9-polowym pomiarem AiAF.
Canon prezentuje kolejny aparat cyfrowy z amatorskiej serii PowerShot A. Tym razem jest to 4-megapikselowy PowerShot A80 z takim samym jak u poprzedników 3-krotnym obiektywem oraz bogata listą trybów pracy i 9-polowym pomiarem AiAF.

Już dawno minęły czasy gdy linia amatorska była nierozerwalnie związana z całkowitą automatyką pracy aparatu. Canon dokonał małej rewolty w swojej ofercie w lutym tego roku kiedy to pokazano modele PowerShot A60 i A70 wyposażone w komplet funkcji manualnych (priorytet czasu / przysłony, ustawienia ręczne). Przypomnijmy, że poprzednie A30 i A40 nie były pod tym względem tak atrakcyjne.

Canon PowerShot A80

Prezentowany dziś PowerShot A80 idzie o krok dalej. Tak samo jak poprzednicy oferuje aż 13 trybów pracy od pełnej automatyki poprzez liczne programy tematyczne (Krajobraz, Zdjęcia nocne, Panorama itd.), a na priorytetach migawki / przysłony i nastawach ręcznych w dwóch odrębnych konfiguracjach kończąc. Postęp nastąpił w rozdzielczości - oczywista różnica to ilość rejestrowanych punktów (4 Megapiksele), a druga, bardziej ukryta właściwość to większy rozmiar (fizyczny) sensora. CCD o średnicy 1/1.8" stosowano już z powodzeniem w takich aparatach jak PowerShot S45 czy Ixus 400 (w A60/A70 było to 1/2.7"). Oznacza to, że każdy piksel jest większy, a zatem bardziej wrażliwy na światło.

Niezmienna pozostała optyka, ale nieznacznie zmienił się zakres ogniskowych 38 - 114mm (odpowiednik dla filmu małoobrazkowego). Optyka trzyma przy tym niezłą jasność F2.8 dla szerokiego kąta oraz F4.9 dla długiej ogniskowej. Kolejna nowinka to 9-polowy system inteligentnego pomiaru ostrości AiAF (5-polowy w A70), którego uzupełnieniem jest pomiar centralny 1-punktowy oraz ustawienie ręczne na skali odległości.

Najważniejszą zmianą konstrukcyjną jest wbudowany uchylny monitor LCD, taki sam jak w serii G. Możemy go odchylić o 180 stopni oraz obrócić o dowolny kąt. Jest to niezastąpione rozwiązanie kiedy nie możemy podglądać obrazu prostopadle (np. przy fotografowaniu z góry). Obudowa jest zrestylizowana i ma nieco większe wymiary niż poprzednicy.

PowerShot A80 z otwartym monitorem

Posługując się terminologią zaczerpniętą z informacji prasowej można powiedzieć, że PowerShot A80 jest "nafaszerowany" różnymi technologiami. Przede wszystkim jest to dobrze znany procesor DIGIC, o którego znakomitych cechach mogliśmy się niejednokrotnie przekonać. Zapewnia on szybką rejestrację, obróbkę i transfer obrazu. Inna znajoma nazwa to iSAPS czyli system doboru optymalnych parametrów dla danej sytuacji zdjęciowej.

Funkcja 'My Camera' pozwala na dobranie atrakcyjnych obrazków startowych oraz dźwięków towarzyszących pracy aparatu. Natomiast nowością jest zgodność A80 z branżowym standardem wydruków bezpośrednich PictBridge, dzięki któremu możemy drukować zdjęcia po podłączeniu aparatu do jakiejkolwiek drukarki zgodnej z tym systemem (także nie-Canon).

Inne znakomite możliwości aparatu to miedzy innymi 3 rodzaje pomiaru światła, korekta wartości naświetlenia oraz mocy błysku, tryby kolorów (nasycony, neutralny, sepia, czarno-białe), dobierana ręcznie czułość w zakresie ISO 50 - 400, a także tryb makro z pomiarem ostrości od 5cm oraz tryb filmowy (rozdzielczość do 320 x 240, z dźwiękiem). Do tego aparat sprzedawany będzie w zestawie 32 MB karta Compact Flash, a zasilany jest 4 "paluszkami" (akumulatory opcjonalnie).

Canon PowerShot A80 - specyfikacje:

NazwaCanon PowerShot A80
TypKompaktowy aparat cyfrowy
Sensor1/1.8 cala CCD, 4.0 Megapikseli (efektywnych), wstępny filtr RGB
Rozdzielczość(L) 2272 x 1704, (M1) 1600 x 1200, (M2) 1024 x 768, (S) 640 x 480
Formaty zapisu obrazuJPEG (Exif 2.2, zgodny z DPOF, DCF), AVI (film)
Jakość kompresjiSuper Fine, Fine, Normal
ObiektywWbudowany: 7.8 - 23.4mm (38 - 114mm dla małego obrazka), F2.8 - F4.9, 6 soczewek w 5 grupach (w tym 2 elementy asferyczne)
Zoom cyfrowyDo 3.6x (2x - 10x przy odtwarzaniu)
Migawka15 - 1/2000 sek. (czasu pow. 1.3 sek. wybierane w trybach manualnych)
Tryby ekspozycji
 • Auto
 • Automatyka programowa
 • Priorytet migawki
 • Priorytet przysłony
 • Manual (2 odrębnie programowane tryby)
 • Tryby tematyczne: Portret, Krajobraz, Zdjęcia nocne, szybka migawka, Wolna migawka, Asystent zdjęć panoramicznych, Sekwencje filmowe
Pomiar światłaMatrycowy (szacowany) / Uśredniony centralnie-ważony / Punktowy
Kompensacja ekspozycji+/-2 EV w skoku 1/3 EV
Metody pomiaru ostrości
 • 9-polowy AiAF
 • 1-polowy AF (centralny)
 • Dioda wspomagająca pomiar AF
 • Dobór manualny (progowy)
Tryby pracy autofocusaNormalny: 46 cm - niesk., Makro: 5cm / 26cm (W/T) -
Manual focusTak (progowy)
Blokada ostrościPółpozycja spustu migawki
CzułośćAuto, ISO 50 / 100 / 200 / 400
Balans bieli
 • Auto
 • Dzienne
 • Chmury
 • Żarowe
 • Jarzeniowe
 • Jarzeniowe (białe)
 • Manualny (dobierany ręcznie)
Efekty
 • Wysokie nasycenie
 • Neutralne kolory
 • Małe wyostrzenie
 • Sepia
 • Czarno-białe
Zdjęcia seryjne2.4 kl/sek do 5 ujęć w serii lub 1.6 kl/sek. do 8 ujęć w serii
Rejestracja filmu320 x 240 / 160 x 120, 15 kl/sek z dźwiękiem, do 3 min. w jednym ujęciu
Monitor LCD1.5 cala TFT LCD z regulacją kąta
Lampa błyskowa
 • Wbudowana: Auto / włączona / wyłączona / redukcja / długa synchronizacja
 • Korekta mocy błysku (3-poziomowa)
 • Zakres: 45 cm - 4.4m / 2.5m (szeroki kąt / tele)
WizjerOptyczny
Notka dźwiękowaDo 60 sek.
Samowyzwalacz2 lub 10 sek.
ZłączaUSB (PTP), wy. A/V (PAL/NTSC), DC-IN
Zasilanie4 x AA (baterie alkaliczne w zestawie)
Wymiary103 x 64.5 x 34.7mm
Waga250g
OprogramowanieZoomBrowser EX (PhotoRecord) / ImageBrowser, PhotoStitch, ArcSoft PhotoImpression, ArcSoft VideoImpression


Patrz także:
Canon EOS 300D czytaj...
Canon EF-S 18-55 f/3.5-5.6 czytaj...
Canon EF 55-200mm F4/5-5.6 II USM czytaj...
Canon EOS 3000V czytaj...

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Canon EOS 90D i EOS M6 Mark II na horyzoncie. Zapowiada się na najciekawsze aparaty producenta od lat
Canon EOS 90D i EOS M6 Mark II na horyzoncie. Zapowiada się na najciekawsze aparaty producenta od...
Dzięki pomyłce producenta otrzymaliśmy wgląd w nadchodzące modele, które udowadniają, że segment APS-C ma ciągle duży potencjał. Wygląda też na to, że Canon nareszcie...
11
11
Blackmagic Pocket Cinema Camera 6K to kamera, która może namieszać na rynku
Blackmagic Pocket Cinema Camera 6K to kamera, która może namieszać na rynku
Nowa matryca Super 35 z dynamiką sięgającą 13 EV, możliwość nagrywania w rozdzielczości 6K i to w formacie RAW, mocowanie Canon EF i pełna komunikacja z obiektywami, a...
15
0
Fotografia natychmiastowa jest zbyt droga? Aparatem Alulu zdjęcia wydrukujesz na paragonach
Fotografia natychmiastowa jest zbyt droga? Aparatem Alulu zdjęcia wydrukujesz na paragonach
Zdjęcia natychmiastowe nie muszą być ani piękne, ani dobre. Ich siłą jest to, że gotowy wydruk otrzymujemy tu i teraz. Trudno o produkt lepiej wpisujący się w tę...
16
1