HP Photosmart 945 - najwyższy w ofercie

Autor: Tomasz Gutkowski

11 Sierpień 2003
Artykuł na: 6-9 minut
Trzecia z dzisiejszych nowości zaprezentowanych przez HP to topowy Photosmart 945. Czarna obudowa przypominająca model Photosmart 850 kryje 8-krotny, znakomity obiektyw (Fuji) oraz 5-megapikselowy przetwornik CCD. Ciekawa właściwość to Flash cyfrowy.

Trzecia z dzisiejszych nowości zaprezentowanych przez HP to topowy Photosmart 945. Czarna obudowa przypominająca model Photosmart 850 kryje 8-krotny, znakomity obiektyw (Fuji) oraz 5-megapikselowy przetwornik CCD. Ciekawa właściwość to Flash cyfrowy wykorzystująca technologię HP Adaptive Light. Zbliża on zdjęcie wykonane w słabszych warunkach oświetleniowych do oryginału, ale nie "spłaszcza" obrazu błyskiem.

Konstruktorzy z laboratoriów HP wzięli sobie chyba do serca uwagi specjalistów i użytkowników sprzętu cyfrowego, szczególnie posiadaczy poprzedniego HP Photosmart 850, i wprowadzili do nowego modelu kilka bardzo ważnych zmian. Oczywiście zaczęto od rozdzielczości i PS 945 posiada przetwornik CCD 5 Megapikseli (przy tych samym wymiarach fizycznych 1/1.8" co PS 850) oraz technologii przetwarzania obrazu (przedstawiona ogólnie jako HP Imaging Technology).

Photosmart 945 fotografuje w trybach automatyki ekspozycji, programów tematycznych lub półmanualnie (priorytet czasu i przysłony). Niestety nie ma w pełni ręcznego doboru parametrów ekspozycji. Na osłodę, i jest to duża zmiana na plus, tryb ekspozycji wybieramy na pokrętle nastawczym pod palcem wskazującym. W Photosmart 850 dostęp był znacznie trudniejszy (i wolniejszy) bo tryby ekspozycji schowane były w menu.

Aparat oferuje szerszy zakres czułości dobieranej ręcznie (ISO 100, 200, 400), a wartość naświetlenia możemy korygować w zakresie +/-3EV (3-krotne prześwietlenie lub niedoświetlenie) w skoku 1/3EV. Ważną poprawką jest wprowadzenie korekty parametrów obrazu, tzn. kontrastu, nasycenia i ostrości. Ponadto Photosmart 945 wzbogacono o tryb filmowy z rejestracją w rozdzielczości 288 x 208 w tempie 15 kl/sek. Jedno ujęcie może trwać do 60 sek. (z dźwiękiem).

Nowość HP wykorzystuje ten sam elektroniczny wizjer, który bardzo ułatwiał pracę z PS 850. Duży monitor oraz słynny 8-krotny obiektyw Fuji Photo Optical o ogniskowej 7.6 - 61mm (odpowiednik 37 - 300mm dla małego obrazka!) i jasności F2.8-F3.1, pozostały bez zmian.

Inna, zastosowana po raz pierwszy technologia, którą podkreślono w informacji prasowej to HP Adaptive Light z funkcją cyfrowej lampy błyskowej (Digital Flash). Chodzi o "błysk bez błysku" czyli takie odwzorowanie partii obrazu o różnych poziomach jasności, by obraz był wyrównany i możliwie zbliżony do widoku rejestrowanego przez oko ludzkie. Poprzednik także miał tendencje do podnoszenia jasności w partiach ciemnych, co ogólnie dawało dobry efekt, choć wiązało się ze spadkiem jakości w tych miejscach. Zastosowana w Photosmart 945 technologia działa na podobnej zasadzie, ale zapewne została dopracowana.

Przekonamy się wkrótce. HP Photosmart 945 wejdzie do sprzedaży we wrześniu 2003 roku w cenie segerowanej 2999 PLN (solo) lub 3199 PLN w pakiecie ze stacją dokującą Photosmart 8881.

NazwaHP Photosmart 945
Sensor1/1.8 cala CCD, 5.3 Megapikseli (5.1 Mp efektywnych)
Rozdzielczość2608 x 1952, 1296 x 976
Formaty zapisu obrazuJPEG (Exif 2.2), MPEG
Jakość kompresjiNajlepsza, Lepsza, Dobra
ObiektywFuji 8x, 37 - 300mm (ekwiwalent), F2.8 - F3.1
PrzysłonaF2.8 - F11
Tryby ekspozycji
 • Auto
 • Akcja
 • Krajobraz
 • Portret
 • Priorytet przysłony
 • Priorytet migawki
 • Film
Pomiar światłaUśredniony / Centralnie-ważony / Punktowy
Metody pomiaru ostrościAutofokus / Makro / Manual
Tryby pracy autofocusaSzeroki kąt: od 0.5m, Tele: od 0.9m, Makro: 0.1 - 1m
CzułośćAuto / ISO 100 / 200 / 400
Balans bieli
 • Auto
 • Słońce
 • Cień
 • Żarowe
 • Jarzeniowe
 • Dobierane (ręczne)
EfektyCzarno-białe, Sepia
Korekta obrazuKontrast / Nasycenie / Ostrość
Rejestracja filmu288 x 208, do 60 sek. w jednym ujęciu, z dźwiekiem
Monitor LCD2-calowy, 180,000 punktów
Lampa błyskowaWbudowana (pop-up): Auto, Auto z redukcją czerwonych oczu, Wymuszona, Wymuszona z redukcją, Nocna, Nocna z redukcją
WizjerWyświetlacz elektroniczny z korektą dioptrii
ZłączaUSB 2.0, DC-IN, Video (wy.) złącze stacji HP Photosmart 8881
Zasilanie4 x AA lub opcjonalny zasilacz sieciowy
Wymiary123 x 85 x 85mm
Waga400 / 500 g (bez/z bateriami)

Informacja prasowa HP Polska

WARSZAWA, 11 sierpnia 2003 r. - HP zaprezentował nowy aparat cyfrowy HP Photosmart 945, który zapewnia wyjątkową jakość zdjęć i oferuje szeroki zakres zbliżeń, bardzo dobry, prawdziwy obiektyw, zaawansowane funkcje oraz duży wybór ustawień ręcznych.

Imponujący zestaw funkcji sprawia, że model ten jest idealnym aparatem cyfrowym dla twórczego fotoamatora i ambitnego nowicjusza, który poszukuje łatwego w użyciu, dobrego aparatu sprawdzonej marki. Aparat HP Photosmart 945 gwarantuje szerokie możliwości kreatywnej fotografii cyfrowej, w tym rozdzielczość całkowitą 5,3 megapiksela, zoom optyczny 8 x (zoom całkowity - 56 x), kartę pamięci masowej Secure Digital (SD) 32 MB, celownik z miniaturowym wyświetlaczem typu SLR oraz duży (5 cm), kolorowy ekran LCD.

W tym najlepszym w swojej klasie aparacie cyfrowym wprowadzono wiele innowacji technicznych dzięki zastosowaniu rozwiązania HP Imaging Technology. Łącznie gwarantują one użytkownikowi najwyższą jakość obrazu. HP Photosmart 945 to pierwszy na świecie aparat, w którym wykorzystano znakomitą technologię HP Adaptive Lighting. Zastosowano ją w funkcji "cyfrowej lampy błyskowej" aparatu. Umożliwia ona dokładniejsze wykonywanie zdjęć - w sposób zbliżony do zapamiętywania scen przez człowieka. W metodzie tej wyrównywane są różnice jasności między jasnymi i ciemnymi obszarami zdjęcia. Delikatne kontrasty zostają zachowane, a duże są poddawane kompresji. Na podstawie prostych, łatwych w użyciu ustawień - low (poziom niski), high (poziom wysoki) i off (wyłączenie) - aparat automatycznie wyrównuje obraz, zwiększając oświetlenie określonych obszarów zdjęcia.

W modelu HP Photosmart 945 wykorzystano również technologię szybkiego udostępniania zdjęć HP Instant Share. Użytkownik może wysyłać poszczególne zdjęcia pod określone adresy e-mail lub bezpośrednio do drukarki. Przy 34 programowalnych adresach docelowych można bardzo łatwo udostępniać zdjęcia cyfrowe bezpośrednio z aparatu pojedynczym osobom lub licznym adresatom z list wysyłkowych. Ponadto funkcja HP Direct Print pozwala łączyć aparat kablem USB z drukarkami HP Photosmart, niektórymi drukarkami HP Deskjet lub niektórymi urządzeniami wielofunkcyjnymi HP i drukować zdjęcia bez użycia komputera osobistego.

Kreatywna kontrola przy wykonywaniu zdjęć

Dostępna tylko w aparatach HP pomoc bieżąca zapewnia szybki dostęp do przejrzystych wskazówek korzystania z szerokiego zakresu funkcji, które zapewniają najlepsze wyniki. Ponadto duży wybór ustawień ręcznych umożliwia wykonywanie kolejnych zdjęć w trybie sekwencyjnym, bez okresu przygotowania przed każdym zdjęciem. Tak wszechstronny zakres ustawień pozwala osiągać pożądane wyniki za pomocą funkcji automatycznych lub ręcznych. Ustawienia zmieniają między innymi takie parametry, jak przysłona, czułość ISO, szybkość migawki, ekspozycja, równoważenie bieli, kolor i ostrość. Dzięki temu można kreatywnie wpływać na końcowy wygląd wykonywanych zdjęć.

Opcjonalna stacja dokowania HP Photosmart 8881 zapewnia dodatkowe, łatwe opcje udostępniania zdjęć. Można z łatwością pobierać zdjęcia z aparatu, wysyłać je pocztą elektroniczną lub drukować bezpośrednio na drukarce fotograficznej bez użycia komputera. Użytkownicy mogą też oglądać zdjęcia, materiały wideo i pokazy slajdów na ekranie telewizora. Stacja dokowania umożliwia także wygodne ładowanie akumulatora aparatu z wbudowanego w nią zasilacza lub z innych akumulatorów.

Do aparatu dołączono oprogramowanie HP Photo & Imaging, w którego skład wchodzi program HP Memories Disc Creator. Dzięki temu można tworzyć własne dyski CD z fotografiami, a następnie przeglądać je w odtwarzaczu DVD lub na komputerze osobistym.

Nowy aparat cyfrowy HP to następca modelu HP Photosmart 850, jednego z najlepiej sprzedawanych w Europie aparatów cyfrowych z szerokozakresowym zoomem. Model HP Photosmart 945 znajdzie się w sprzedaży we wrześniu 2003 r. Zalecana cena detaliczna wynosi 2999 zł brutto(1). W pakiecie ze stacją dokowania HP Photosmart 8881 zalecana cena detaliczna wynosi 3199 zł brutto(1). Stację dokowania można również kupić oddzielnie - jej zalecana cena detaliczna wynosi 349 zł brutto(1).

(1)Dostępność produktów i usług może się zmieniać w zależności od kraju.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Canon EOS R6 Mark II już w sprzedaży - raty 30 x 0% tylko w Cyfrowe.pl
Canon EOS R6 Mark II już w sprzedaży - raty 30 x 0% tylko w Cyfrowe.pl
Najnowszy pełnoklatkowy korpus Canon EOS R6 Mark II jest już dostępny w sprzedaży. Najbardziej wszechstronny aparat na rynku zamówicie z darmową wysyłką i wygodnym...
5
Czy Sony pracuje nad modelem A7000? Wyciekły pierwsze szczegóły specyfikacji
Czy Sony pracuje nad modelem A7000? Wyciekły pierwsze szczegóły specyfikacji
Solidna aktualizacja segmentu APS-C to prawdopodobnie jedna z najbardziej oczekiwanych nowości ze stajni Sony. Wygląda na to, że już niebawem się doczekamy. W sieci...
11
 Średnioformatowe aparaty i obiektywy Fujifilm GFX taniej do 3440 zł
Średnioformatowe aparaty i obiektywy Fujifilm GFX taniej do 3440 zł
Fujifilm rusza z atrakcyjną zimową promocja na średnioformatowe aparaty i obiektywy systemu GFX. Do 22 stycznia 2023 roku poszczególne modele kupicie z z rabatami...
3