Mamiya 645AFD krok w stronę fotografii cyfrowej

Mamiya wprowadziła do sprzedaży nowy model swojego sztandarowego aparatu. Litera "D" w nazwie oznacza digital. Czy mamy doczynienia z cyfrowym aparatem średniego formatu? Nie do końca.
Mamiya 645AFD to średnioformatowa lustrzanka wyposażona w autofocus. Model ten może korzystać ze wielu dostępnych wymiennych magazynków: dla filmów w rolce 120 i 220, na filmy Polaroid oraz, co najważniejsze, z magazynków do zdjęć cyfrowych. Ta ostatnia cecha jest najbardziej podkreślana przez producenta.
W nowym modelu zastosowano system MSC (Mamiya Serial Communication), który umożliwia bezproblemową komunikację tylnej ścianki z korpusem aparatu. Komunikacja ta może obejmować informacje o czułości ISO błony, automatycznej ekspozycji oraz informacji o pomiarze światła dla błysku (w systemie TTL). Jeżeli zastosujemy magazynek cyfrowy system MSC pozwoli dodatkowo na przesyłanie do wyświetlacza aparatu informacji o statusie zdjęcia (informacja o zapisie zdjęcia/gotowości do zapisu). Umożliwia to rezygnację z dodatkowych połączeń kablami, które do tej pory były zmorą użytkowników cyfrowych tylnych ścianek do aparatów 6 cm.

Mamiya 645AFD


"Posłuchaliśmy profesjonalistów i Mamiya 645AFD to wynik ewolucji i bezpośredni rezultat ich sugestii." mówi Jan Lederman, prezes amerykańskiego oddziału Mamiya. "To będzie najlepszy wybór dla wielu profesjonalnych fotografów, którzy dzisiaj pracują na filmie i muszą korzystać z cyfry, a w przyszłości przesiądą się całkowicie na nośnik cyfrowy". Rzeczywiscie, wprowadzenie nowego modelu oznacza, że wielu fotografów może przejść na format cyfrowy, a jednocześnie nie rezygnować z wysokiej klasy optyki.
Nowa Mamiya ma też zachęcić więcej fotografów do przejścia na średni obrazek. Projektanci zadbali, aby użytkownik profesjonalnej lustrzanki 35mm nie miał problemów z nowym dla niego aparatem. Mają temu służyć takie funkcje jak autobracketing, automatyka ekspozycji w trybie Program (tak, jak zwykłej lustrzance) oraz samowyzwalacz. Wielu wyjadaczy średniego formatu, pewnie teraz łapie się za głowę, ale taka jest cena walki o rynek. Jeżeli producenci aparatów średnioformatowych chcą zdobyć klientów wśród posiadaczy Nikonów i Canonów, muszą ułatwić im "przesiadkę".
Mamiya zmierza w tą stronę konsekwentnie. Nowym modelem śmiało może posługiwać się reporter. Przkładem jest tu nowy, elektroniczny pomiar błysku TTL (z kompensacją światła zastanego). Gotowość lampy błyskowej sygnalizowana jest w wizjerze aparatu, a czas synchronizacji lampy to od 1/60 do 1/125. Wyświetlacze na korpusie aparatu i na magazynku wyposażone zostały w podświetlenie.

645AFD


Pomiar światła obejmuje pięciosegmentowy ewaluacyjny oraz punktowy (Spot). Przy użyciu wspomnianego już automatycznego bracketingu odpowiednia informacja zapisywana jest na krawędzi kliszy wraz z innymi danymi.
Aparat posiada standardowe tryby pracy: priorytet przysłony (Av), priorytet migawki (Tv), Program (P, Ph i Pl - w zależności o wyboru pomiaru ekspozycji), ręczny (M), flash (X) oraz samowyzwalacz (T).
Poprawiono też konstrukcję i oznaczenia korpusu aparatu. Wszystkie przełaczniki posiadają blokady oraz zmieniono nieco kolorystykę oznaczeń, tak aby były bardziej widoczne. (Więcej danych w tabelce na koniec tekstu.)
Mamiya nie produkuje własnych magazynków cyfrowych. Natomiast do nowego modelu polecany jest Leaf C-Most. Pełną listę zgodnych cyfrowych tylnych ścianek można znaleźć tutaj.
Podsumowując, nowy model aparatu Mamiya, to mały krok w kierunku fotografii cyfrowej, ale duży w kierunku użytkowników formatu 35mm. Śrenioformatowa Mamiya ma już teraz wszystko, aby przyciągnąć rozleniwionych automatyką użytkowników małego formatu. W zamian daje wspaniałą jakość zdjęć i obietnicę łatwej konwersji do fotografii cyfrnowej bez przejściowego okresu "cyfrowych kompaktów".

podstawowe specyfikacje
 • format aparatu: 6x4,5 cm
 • typ filmów: w rolce 120/220, Polaroid Land Pack (seria 100 i 600)
 • mocowanie obiektywu: Mamiya 645 AF
 • pole widzenia: 94%
 • system AF: TTL z wykorzystaniem sensora CCD
 • pomiar ekspozycji: 5 segmentowy ewaluacyjny, punktowy (Spot)
 • kompensacja pomiaru: +/-3 EV (1/3 działki)
 • czułość filmu: ISO 25-6400
 • czas migawki: 30-1/4000 sekundy, X, B, T
 • wielokrotne naświetlanie: od 2 do 6 razy
 • zasilanie: 6 baterii AA, zewnętrzny zasilacz

 
Komentarze
Polecane artykuły
Fujifilm X-T3 - test aparatu
14 Lis 2018
Najnowszy bezlusterkowiec Fujifilm pretenduje do miana króla segmentu APS-C i jednego z najbardziej uniwersalnych aparatów w ogóle. Sprawdzamy, na co go stać.
12
Nikon Z7 - test aparatu
6 Lis 2018
Nikon Z7 to pierwszy pełnoklatkowy bezlusterkowiec japońskiego producenta. Czy nowy aparat z 45-megapikselową, stabilizowaną matrycą dorówna jakością cenionym lustrzankom Nikona? Czy jest godną konkurencją dla aparatów z serii Sony A7? Sprawdźmy.
18
Samyang AF 14 mm f/2.8 EF - test obiektywu
26 Paź 2018
Czy Samyang AF 14 mm f/2.8 EF okaże się „idealnym partnerem do podróży“ i sprosta oczekiwaniom wymagających fotografów? Producent nie ma co do tego wątpliwości. Postanowiliśmy więc sprawdzić w praktyce możliwości nowej ultraszerokokątnej stałki z mocowaniem Canon EF.
5
Samyang AF 14 mm f/2.8 EF - zdjęcia przykładowe
22 Paź 2018
Ciekawi, jak w praktyce sprawdza się najnowsza konstrukcja Samyanga z mocowaniem Canon EF? Zobaczcie zdjęcia przykładowe wykonane najnowszym modelem AF 14 mm f/2.8 EF. Czy okaże się on "czarnym koniem" w segmencie ultraszerokokątnych szkieł?
0