Pentaxiarze całej Polski łączcie się!

0
Łukasz Kacperczyk
19 Maj 2003
Artykuł na: 6-9 minut
Przedstawiamy chyba najlepiej zorganizowaną polską grupę użytkowników sprzętu fotograficznego jednej marki. Wielbiciele Pentaxów mają własną stronę klubową, internetowe forum wymiany poglądów i mailingową listę dyskusyjną.
Przedstawiamy chyba najlepiej zorganizowaną polską grupę użytkowników sprzętu fotograficznego jednej marki. Wielbiciele Pentaxów mają własną stronę klubową, internetowe forum wymiany poglądów i mailingową listę dyskusyjną.

Tak wygląda strona główna Klubu Użytkowników Pentaxów.


Stopień organizacji polskich miłośników sprzętu Pentaxa jest godny podziwu. Zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę niesławną niemoc działu reklamy tej firmy, który m.in. nie uważa za stosowne chwalenie się pewnymi rozwiązaniami technicznymi, o których konkurencja skwapliwie informuje swoich zwolenników przedstawiając je jako przełomowe (vide np. przekazywanie korpusowi przez obiektyw informacji o odległości do fotografowanego obiektu), czy praktyczne wycofanie się Pentaxa z małoobrazkowego rynku profesjonalnego, przez co firma straciła wiele prestiżu (choć wciąż jest dość mocno obecna na rynku zawodowym dzięki swoim znakomitym aparatom średnioformatowym). Ale najlepiej o tym zjawisku opowie jeden z założycieli klubu i aktualny administrator strony, Piotr Tomczak vel "Sector". Oddajemy więc głos Sectorowi.

"Pierwsza wersja strony została stworzona przez Wolfa (Macieja Romańskiego) i zawierała tylko zeskanowane, polskie instrukcje do lustrzanek Pentaxa. Powstała ona chyba na początku 2001 roku. Dopiero pół roku później przenieśliśmy ją na serwer w firmie, w której pracuję, żeby zapewnić szybką pracę, nieosiągalną na darmowych serwerach. Wtedy też powstały nowa szata graficzna i menu. Na początku z paroma osobami (m.in. Maciejem Marchlewskim, Marcinem Kawalerowiczem, Markiem Wyszomirskim, Rafałem Ławrynowiczem i Sylwestrem Pietrzykiem) pracowaliśmy nad tłumaczeniami opisów korpusów z "Biblii Pentaxów z bagnetem K" czyli strony Bojidara Dimitrova. Za jego zgodą wykorzystaliśmy zamieszczone tam zdjęcia oraz przetłumaczyliśmy jego opisy. W tym samym czasie tłumaczone były też opisy bagnetu K oraz mocowania lamp błyskowych poza aparatem. Na drugi ogień poszły opisy poszczególnych modeli lamp błyskowych. Część o obiektywach niestety nadal nie jest przeniesiona, choć prace zostały już rozpoczęte. Jednak kiedyś na pewno powstanie ;o)

Jedna z tabel porównawczych korpusów.


Oczywiście nie można zapomnieć o elementach dynamicznych, a więc części właściwej, czyli liście klubowiczów, na której znajduje się obecnie około 450 osób z całej Polski (i nie tylko!). Dzięki niej łatwo nawiązać kontakty z ludźmi posiadającymi taki sam sprzęt, spotkać się z klubowiczami mieszkającymi zupełnie niedaleko, a o których nic nie wiedzieliśmy, pożyczyć lampę błyskową lub wyskoczyć razem na plenerek ;o) Bardzo przydatny okazał się dział, w którym każdy może zamieścić ogłoszenie o chęci sprzedaży lub kupna sprzętu foto (jak można się domyślić, dział ten nosi nazwę "Ogłoszenia"). O dziwo w przeciwieństwie do różnych ogłoszeń fotograficznych jakie widziałem na innych stronach internetowych, u nas jest stosunkowo dużo anonsów dotyczących kupna sprzętu. Ciekawe dlaczego?

Największą furorę zrobiło jednak Forum Dyskusyjne, które powstało dokładnie rok temu. Od samego początku cieszyło się sporą popularnością, a dziś mamy już na nim ponad 6000 postów! Śledząc przebieg rozmów można zauważyć, że był to strzał w dziesiątkę. Można tu znaleźć szybką odpowiedź na nurtujące nas pytania dotyczące wybranych korpusów, umówić się na wspólny plener czy poradzić przed zakupem obiektywu lub lampy błyskowej.

Forum dyskusyjne na stronie www.pentax.osw.pl.


Ostatnio powstała też lista mailingowa dla osób, które uwielbiają dostawać codziennie dziesiątki e-maili o Pentaxach. W planach mamy obecnie parę usprawnień w mechanizmach Forum Dyskusyjnego. Jednym z nich będzie długo oczekiwana wyszukiwarka. Chcemy też w końcu zrobić dział o obiektywach oraz historii Pentaxa. Jednak najważniejszym wydarzeniem powinno być powstanie galerii zdjęć, w której każdy klubowicz będzie mógł zamieszczać swoje najlepsze zdjęcia (prawdopodobnie jedno na miesiąc, choć limit nie został jeszcze ustalony). Nie wykluczone też, że powstanie system ocen i komentarzy tak jak w znanych, ogólnofotograficznych galeriach internetowych. Jednak nasza galeria będzie wyjątkowa - wszystkie zdjęcia będą robione sprzętem Pentaxa ;o)

Podstrona z listą klubowiczów.


Największym wrogiem naszej strony jest brak czasu, którego ciągle mamy za mało, ponieważ prace nad witryną mogą być prowadzone jedynie w wolnych chwilach, kiedy nie jesteśmy w pracy i nie mamy żadnych innych obowiązków, co niestety, jak każdy wie, jest bardzo rzadko spotykanym zjawiskiem. Dlatego ciągle poszukujemy nowych osób do pomocy. Aby przekonać się, że oglądalność stale rośnie, wystarczy wejść w statystyki. Obecnie mamy około 350 wejść dziennie, a całkowita ilość zbliża się dużymi krokami do stu tysięcy."

To tyle Sector. Ni dodać, nic ująć. Pozostaje nam tylko życzyć wytrwałości i więcej czasu. Ciekawe kiedy i czy w ogóle miłośnicy sprzętu fotograficznego innych producentów zdobędą się na podobną inicjatywę. Wszak na pewno ich nie brakuje - "wojny systemowe" to powszechna, choć nieco już zapomniana forma rozrywki różnorakich fotograficznych grup dyskusyjnych. Jednak w przypadku pentax.osw.pl nie chodzi o udowadnianie wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Świętami Wielkiej Nocy (każdy system ma swoje zalety), a o wyraz szacunku i przywiązania do konkretnej, jakże zasłużonej dla fotografii małoobrazkowej marki.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Fujifilm X-Pro3 - bezlusterkowiec z analogową duszą
Fujifilm X-Pro3 - bezlusterkowiec z analogową duszą
Najnowszy Fujifilm X-Pro3 to jedna z najbardziej oryginalnych konstrukcji ostatnich lat. Producent stawia przede wszystkim na klasyczne doświadczenie fotografowania,...
7
0
Obiektyw wypełniony kawą w średnioformatowym body z kartonu - Lomography znów zaskakuje
Obiektyw wypełniony kawą w średnioformatowym body z kartonu - Lomography znów zaskakuje
Miłośnicy kreatywnych efektów w jakości lomo i zrównoważonego wykorzystania zasobów będą zachwyceni nowym pomysłem austriackiej firmy, który dostępny jest w dodatku w cenie mniej kuriozalnej niż...
14
0
Olympus OM-D E-M5 Mark III - sprawdzona formuła w nowym wydaniu
Olympus OM-D E-M5 Mark III - sprawdzona formuła w nowym wydaniu
Po 4 latach od premiery Olympusa OM-D E-M5 Mark II do walki na arenie systemu mikro 4/3 staje jego następca, który wprowadza tę linię aparatów o przygodowym zacięciu w świat 4K
14
0