11 z 21

Wyniki World Press Photo 2019 - zwycięża zdjęcie, które poruszyło miliony

fot. Angel Fitor, "Glass Butterfly", 3. miejsce w kategorii Nature.

Leucothea multicornis, tak jak inne żebropławy, to żarłoczny drapieżnik, który łapie swoje ofiary za pomocą kleistych ramion. Na temat ich biologii na razie wiadomo niewiele. Z racji tego, że zwierzęta te są bardzo delikatnie i chowają swoja ramiona przy wyczuciu nawet delikatnej wibracji, są bardzo trudne zarówno do studiowania, jak i sfotografowania.
fot. Angel Fitor, "Glass Butterfly", 3. miejsce w kategorii Nature. Leucothea multicornis, tak jak inne żebropławy, to żarłoczny drapieżnik, który łapie swoje ofiary za pomocą kleistych ramion. Na temat ich biologii na razie wiadomo niewiele. Z racji tego, że zwierzęta te są bardzo delikatnie i chowają swoja ramiona przy wyczuciu nawet delikatnej wibracji, są bardzo trudne zarówno do studiowania, jak i sfotografowania.
Facebook
Tweet
Google
fot. Diana Markosia, Magnum Photos, "The Cubanitas", 1. miejsce w kategorii Contemporary Issues.

15 urodziny w kulturze latynoskiej oznaczają wejście kobiety w dorosłość. Rodziny urządzają z tej okazji kosztowne przyjęcia, a solenizantki ubierane i traktowane są jak księżniczki. Na Kubie tradycja ta wyewoluowała w przedstawienie w skład którego wchodzą sesje zdjęciowe i wideo. Na zdjęciu 15-letnia Pura podróżująca przez swoją dzielnicę w kabriolecie z lat 50., otoczona przez mieszkańców, którzy zebrali się, by świętować jej urodziny.
fot. Mary F Calvert, "Male Rape", 2. miejsce w kategorii Contemporary Issues.


W trakcie obozu dla rekrutów, Ethan i pozostali uczestnicy zostali zmuszeni do przejścia nago przez wspólny prysznic, będąc ze sobą mocno ściśniętym. Ethan zgłosił incydent władzom obozu, ale został za to prześladowany. Koszmary i ataki paniki zmusiły go do rezygnacji z przygody w armii. Na zdjęciu Ethan biorący kąpiel w wannie w swoim domu w Minnesocie, po tym jak trauma pozostawiła w nim trwałą blokadę przed prysznicami.
fot. Enayat Asadu, "Afghan Refugees Waiting to Cross the Iranian Border", 3. miejsce w kategorii Contemporary Issues.

27 lipca 2018. Afgański emigrant dodaje otuchy swojemu towarzyszowi podczas oczekiwania na transport przez wchodnią granicę Iranu. W Iranie przebywa około 1,5 mln emigrantów, z których większość pochodzi z Afganistanu. Szacuje się, że drugie tyle emigrantów pozostaje niezarejestrowanych. Ich celem jest przedostanie się przez Iran, Turcję, lub Grecję w stronę Europy Zachodniej, ale emigranci często padają ofiarami handlarzy ludźmi.
fot. Mario Cruz, "Living Among What's Left Behind", 3. miejsce w kategorii Environment.

Dziecko na materacu zbiera produkty nadające się do przetworzenia ze śmieci unoszących się na rzece Pasig na Filipinach. Rzeka ta została ogłoszona biologicznie martwą już w latach 90. XX wieku, w skutek zanieczyszczenia przemysłowego i wypuszczania nieoczyszczonych ścieków przez zamieszkujące jej wybrzeża społeczności. Zaliczana jest do 20 najbardziej zanieczyszczonych rzek na świecie. Co roku z jej nurtem do oceanu wpada 64 tys. ton plastiku. Podejmowane są działania mające za zadanie jej oczyszczenie, ale nadal na niektórych odcinkach zanieczyszczenie jest tak ogromne, że możliwe jest chodzenie po unoszących się na niej odpadach.
fot. Wally Skalij, Los ANgeles Times, "Evacuated", 2. miejsce w kategorii Environment.

Zeszłoroczne pożary lasów w Kaliforni były jednymi z najgorszych w historii, pochłaniając ponad 676 000 hektarów terenu. Na zdjęciu konie uratowane przed ogniem na plaż Zuma w Malibu. 10 listopada 2018.
fot. Brent Stirton, Getty Images, "Akashinga - the Brave Ones", 1. miejsce w kategorii Environment.

Akashinga (tłum. Odważni) to oddział strażników walczących w kłusownictwem, który powstał jako alternatywna forma ochrony przyrody. Jego celem jest współpraca z lokalnymi społecznościami w celu wypracowania długoterminowych korzyści dla mieszkańców i środowiska. W skład grupy wchodzą kobiety ze środowisk w niekorzystnej sytuacji społecznej. Dzięki pracy mogą czerpać realne korzyści z ochrony przyrody. Inne taktyki, takie jak przeznaczanie pieniędzy z kar nakładanych na kłusowników krytykowane były za pomijanie potrzeb lokalnych społeczności. Na zdjęciu Petronella Chigumbura, biorąca udział w szkoleni w rezerwacie Phundundu w Zimbabwe.
fot. Chris McGrath, Getty Images, "The Disappearance of Jamal Kashoggi",

1. miejsce w kategorii General News. Niezidentyfikowana osoba próbuje powstrzymać prasę przed wejściem na teren saudyjskiego konsulatu w Stambule, po zniknięciu dziennikarza i krytyka saudyjskiego reżimu Jamala Khasshoggiego. Po tygodniach fałszywych informacji Riyahd ogłosił, że Khashoggi został zabity przez przypadek podczas sprzeczki. Według tureckich urzędników i CIA było to jednak morderstwo zaplanowane przez saudyjski wywiad.
fot. Brendan Smialowski, Agence France-Presse,  3. miejsce w kategorii General News.

24 kwietnia 2018. Donald Trump prowadzi Emmanuela Macrona za rękę podczas spaceru do Gabinetu Owalnego w Białym Domu. Wizyta prezydenta Francji była pierwszą oficjalną wizyta podczas administracji donalda Trumpa. Nieoczekiwanie zachowanie obydwu polityków zeszło na bardziej intymny tor.
fot. Daniele Volpe, "Still Life Volcano", 2. miejsce w kategorii General News.

Wulkan Fuego, leżący około 40 km na południowy zachód of stolicy Gwatemali jest jednym z najbardziej aktywnych wulkanów w Ameryce Łacińskiej. Erupcje pojawiają się cyklicznie od 2002 roku, jednak ta z zeszłego roku wzięła mieszkańców pobliskich wiosek z zaskoczenia i pociągnęła za sobą największą liczbę ofiar od ponad 100 lat. Na zdjęciu wnętrze opuszczonego domu w San Miguel Los Lotes.
fot. Jasper Doest, "Flamingo Socks", 2. miejsce w kategorii Nature. 

Karaibski flaming ogląda zaimprowizowane skarpety służące ochronie przed zainfekowaniem ran na odnóżach. Rany i otarcia są częstą przypadłością u flamingów trafiających do niewoli, gdyż te nie są przyzwyczajone do chodzenia po twardym gruncie. Osobnik na zdjęciu powraca właśnie na wolność z kilkutygodniowego pobytu w ośrodku rehabilitacyjnym.
fot. Angel Fitor, "Glass Butterfly", 3. miejsce w kategorii Nature.

Leucothea multicornis, tak jak inne żebropławy, to żarłoczny drapieżnik, który łapie swoje ofiary za pomocą kleistych ramion. Na temat ich biologii na razie wiadomo niewiele. Z racji tego, że zwierzęta te są bardzo delikatnie i chowają swoja ramiona przy wyczuciu nawet delikatnej wibracji, są bardzo trudne zarówno do studiowania, jak i sfotografowania.
fot. Bence Mate, "Survival Instinct", 1. miejsce w kategorii Nature.

Żabie udka pozyskiwane są głównie wiosną, gdy samce i samice zbierają się razem w celu rozmnażania. Odnóża niejednokrotnie odrywane są, gdy zwierzęta cały czas żyją. Każdego roku sprzedaj się żabie udka o wartości 40 milionów dolarów. Na zdjęciu żywe jeszcze osobniki, próbujące wydostać się na powierzchnię po wrzuceniu do wody. Rumunia, Kwiecień 2018.
fot. Heba Khamis, "Black Birds", 2. miejsce w kategorii Portraits.

Prostytucja wśród dorosłych w Niemczech legalna. Niemieckiej fundacje zanotowały szczególny wzrost zainteresowania tym zawodem wśród imigrantów, którzy w oczekiwaniu na niezbędne dokumenty nie mogą podjąć się zwykłej pracy bądź nauki. Park Tiergarten w centrum Berlina jest popularnym miejscem spotkań prostytutek i ich klientów. Na zdjęciu Jochen (lat 71) i Mohammed (lat 21). Jochen zakochał się w Mohammedzie, gdy ten świadczył usługi seksualne. Spotykają się ze sobą od 19 miesięcy.
fot. Alyona Kochetkova, "When I Was Ill", 3. miejsce w kategorii Portraits.

Autoportret wykonany przez Kochetkovą w czasie trwania chemioterapii, gdy nie mogła zmusić się do jedzenia. Zdjęcia miały nie tylko wesprzeć innych chorych na raka, ale także pomóc jej w uporaniu się z własną męką poprzez robienie tego, co kocha.
fot. Finbarr O'Reilly, "Dakar Fashion", 1. miejsce w kategorii Portraits.

Dakar powoli staje się stolica afrykańskiej mody. To tutaj mieście się siedziba Fashion Africa TV - pierwszej stacji na kontynencie w całości poświęconej modzie. Coroczny Tydzień Mody w Dakarze prezentuje ekstrawaganckie uliczne pokazy mody i przyciąga tysiące widzów z całej stolicy. Na zdjęcia trójka modeli w strojach Adamy Paris, projektantki będącej motorem napędowym tygodnia mody.
fot. David Gray, Reuters, "Sunlight Serve", 2. miejsce w kategorii Sports.

Naomi Osaka serwuje w meczu przeciwko Simonie Halep podczas Australian Open, 22 stycznia 2018 roku. Osaka w ciągu roku awansowała w światowych rankingach z miejsca 71. na 1.
fot. Terrel Groggins, "Sunlight Serve", 3. miejsce w kategorii Sports.

Claressa Shields podczas walki bokserskiej z Hanną Gabriels w Masonic Temple w Detroit, 22 czerwca 2018 roku. Shields jest pierwszą amerykanką, która zdobyła złoty medal na Olimpiadzie w boksie.
fot. John T Pedersen, "Boxing in Katanga", 1. miejsce w kategorii Sports.

Bokserka Morin Ajambo podczas treningu w klubie bokserskich w Katandze. Kampala, Uganda, 24 marca 2018. Katanga to slumsy zamieszkałe przez ponad 20 tys. osób. Klub ten nie otrzymuje żadnego zewnętrznego wsparcia, mimo to Ajambo, będącej matką siedmiorga dzieci udało się dzięki niemu przedostać do drużyny narodowej.
fot. Ezra Acayan, "The Death of Michael Nadayo", 2. miejsce w kategorii Spot News.

Ciało Michaela Nadayo leży na ulicy obok trumny, wokół której zebrali się  żałobnicy. Quezon City, Filipiny, 31 sierpnia 2018. Po objęciu władzy w 2016 roku prezydent Rodrigo Duterte uruchomił antynarkotykową ofensywę i rzekomo rozkazał zaostrzenie środków stosowanych wobec podejrzanych. Według Amnesty International doprowadziło to do łamania praw człowieka i samosądów, zarówno ze strony policji, jak i cywilów. Według rządowych agencji śmierć poniosło ponad 5 tys. osób, natomiast nieoficjalne źródła mówią nawet o 12 tys. W czerwcu 38 państw członkowskich ONZ wezwało prezydenta Duterte do zaprzestania czystek i skupienia się na przyczynach wojny narkotykowej.
fot. John Moore, Getty Images, "Crying Girl on the Border", 1. miejsce w kategorii Spot News.

6 kwietnia USA wprowadziło politykę zerowej tolerancji wobec nielegalnej imigracji, w związku z czym osobom przyłapanym na próbie nielegalnego przekroczenia granicy zaczęto stawiać zarzuty karne . Niedługo potem zaczęły napływać informacje o rozdzielaniu złapanych rodziców od dzieci. Na zdjęciu dwuletnia Yana i jej matka Sandra Sanchez podczas przeszukania przez patrol graniczny w Teksasie. Choć później przebywający w Hondurasie ojciec Yany wyjaśnił, że nie została ona oddzielona od swojej matki, zdjęcie wywołało ogólne oburzenie i przyczyniło się do wstrzymania polityki rozdzielania rodzin 20 czerwca 2018 roku.
fot. Pedro Pardo, Agence France-Presse, "Climbing the Border Fence", 3. miejsce w kategorii Spot News.

Migranci w państw Ameryki Centralnej przedostają się przez ogrodzenie oddzielające Meksyk od USA. Tijuana, Meksyk, 25 listopada 2018. Emigranci będący uczestnikami karawany, która ruszyła w Hondurasu w październiku, dotarli do granicy w listopadzie, gdzie natrafili na około 3 tysiące osób wciąż oczekujących na przyjęcie ich wniosku o azyl. Wizja miesięcy oczekiwań wywołała napięcia wśród ludzi, z których wielu oddzieliło się od karawany i próbowało przekroczyć granicę na własną rękę.*