Pudełko, szkło powiększające i skaner, czyli jak zrobić cyfrowy aparat otworkowy

Autor: Krzysztof Mularczyk

11 Czerwiec 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Chyba każdy wie, jak działa camera obscura, ale Sean Anderson podpowiada, jak w prosty sposób ją rozbudować i wykorzystać do tworzenia intrygujących cyfrowych zdjęć rodem z wielkiego formatu.

“Camera Obscura to ciekawe i łatwe do zbudowania podstawowe narzędzie fotograficzne, ale co by było, gdybyś użył przenośnego skanera dokumentów do digitalizacji obrazów stworzonych za jej pomocą? - pyta w swoim filmie Sean Anderson z Fotodiox i omawia, jak przy pomocy kartonu, szkła powiększającego i plastikowego ekranu zbudować wielkoformatowy aparat.

Wykorzystując przy tym cyfrowy aparat albo skaner (Anderson poleca wygodny iScan do dokumentów) można “analogowy” obraz, nawet ruchomy, łatwo zapisać w formie cyfrowej. W efekcie otrzymujemy zdjęcia lub filmy jak z aparatu wielkoformatowego.

Camera Obscura jest najstarszym istniejącym typem aparatu fotograficznego, a jej początki - jak się przypuszcza - sięgają nawet paleolitycznych malowideł jaskiniowych. Udokumentowane obserwacje z użyciem tego prostego instrumentu optycznego były już prowadzone przez starożytnych Chińczyków, Greków i Arabów.

Przykład zdjęć zarejestrowanych aparatem wykonanym z pudełka, fot. Sean Anderson
Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Rollei 35AF - wszystko, co musisz wiedzieć o nowym analogowym kompakcie
Rollei 35AF - wszystko, co musisz wiedzieć o nowym analogowym kompakcie
MiNT zdradza kolejne szczegóły na temat pierwszego współczesnego analogowego aparatu kompaktowego, który już niebawem trafi na rynek. Oto czym nowy model, różni się od wcześniejszych...
16
Fujifilm GFX100S II - najnowsza 102-megapikselowa matryca w kompaktowym body
Fujifilm GFX100S II - najnowsza 102-megapikselowa matryca w kompaktowym body
Fujifilm powraca z kompaktowym średnim formatem GFX100S II. Niewielkie body skrywa uaktualniony sensor, najnowszy układ AF i jeszcze szybszy tryb seryjny, ale względem pełnowymiarowej...
16
Fujifilm X-T50 - najmniejsze i najtańsze 40 megapikseli na rynku
Fujifilm X-T50 - najmniejsze i najtańsze 40 megapikseli na rynku
Fujifilm prezentuje najnowszy aparat z kierowanego do hobbystów dwucyfrowej serii X-T. Niewielkie body zamyka 40-megapikselową matrycę i usprawnioną ergonomię, stając się kompaktową...
21
Powiązane artykuły