10 rzeczy, które warto sprawdzić przy zakupie używanego obiektywu

Autor: Maciej Luśtyk

9 Luty 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Optyka z rynku wtórnego to doskonały sposób, by zaoszczędzić tysiące złotych na rozbudowie naszego fotograficznego arsenału. Przy zakupie obiektywu z drugiej ręki trzeba jednak sprawdzić kilka rzeczy, by nowy zakup nie okazał się przysłowiowym kotem w worku.

Używanych obiektywów nie trzeba się bać. W końcu to precyzyjne narzędzia, które użytkowane właściwie, zachowują swoje możliwości przez długie lata. Podczas kupowania szkieł w serwisach aukcyjnych czy komisach warto jednak upewnić się, że rzeczywiście tak były używane. Jeśli wszystko jest w porządku, tego typu transakcja pozwoli nam zaoszczędzić niekiedy tysiące złotych na danym obiektywie.

Na co zwracać uwagę podczas kupowania obiektywu z drugiej ręki?

Jeśli decydujemy się na zakup używanej optyki, bezwzględnie powinniśmy dążyć do sytuacji, w której będziemy mogli dokładnie obejrzeć obiektyw przed uiszczeniem zapłaty. Najlepiej więc umawiać się na odbiór osobisty lub ewentualnie poprosić o przesyłkę za pobraniem z dodatkowo płatną możliwością przejrzenia paczki przed zapłatą. W przypadku niektórych serwisów aukcyjnych mamy też systemy dbające o bezpieczeństwo zakupu, które pozwalają realizować zwroty. Co jednak gdy obiektyw już trafi w nasze ręce?

Najważniejsze kwestie dotyczące sprawdzania używanego obiektywu punkt po punkcie przedstawia nowy filmik poradnikowy serwisu Lensrentals. Mamy tu w zasadzie wszystko, od oględzin tubusu po sprawdzenie działania przysłony i mechanizmu zoomy.

Od siebie dodam jeszcze jeden punkt - jeśli mamy taką możliwość, warto sprawdzić czy obiektyw jest dobrze scentrowany i czy nie posiada ukrytych wad optycznych. W tym celu warto zabrać ze sobą komputer oraz aparat i przestrzelić obiektyw na wszystkich przysłonach, ostrząc na płaską powierzchnię. Jeśli nie obserwujemy widocznego niesymetrycznego spadku ostrości w żadnej z części kadru, możemy spać spokojnie - najprawdopodobniej trafiliśmy na dobry egzemplarz.

Jeśli istnieje taka możliwość, dobrze też sprawdzić obiektyw pod światło. Mocno widoczny spadek kontrastu w takich sytuacjach może być niekiedy pierwszą oznaką tego, że szkło miało jakieś „przygody”. Nieco więcej na temat kupowania używanych szkieł pisaliśmy swojego czasu w osobnym artykule.

Przeczytaj także:
Chcesz kupić używany obiektyw? Podpowiadamy, na co musisz zwrócić uwagę

Nowy i zaawansowany sprzęt fotograficzny może kosztować krocie. Dlatego też dobrą alternatywą (zarówno dla nas jak i dla naszego portfela) jest zakup używanego obiektywu. Jednak na co powinniśmy zwrócić uwagę, by nie stracić swoich pieniędzy? Sprawdźmy to! [Czytaj więcej]

Zajmuje to trochę czasu, a w warunkach "polowych" i tak wszystkiego nie wyłapiemy, ale pozwoli to przynajmniej w pewnym stopniu wyeliminować ryzyko towarzyszące zakupowi obiektywu używanego czy pochodzącego z nie do końca pewnego źródła. Z doświadczenia wiem jednak, że sprzedający, jeśli nie mają nic do ukrycia, raczej nie robią problemu z tym żeby wszystko dokładnie sprawdzić na miejscu.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Czym są filtry NiSi Black Mist i dlaczego też powinieneś mieć je w swojej torbie
Czym są filtry NiSi Black Mist i dlaczego też powinieneś mieć je w swojej torbie
Filmowa estetyka nadal rządzi w świecie filmu i fotografii i nigdzie się na razie nie wybiera. A filtry typu Black Mist to prawdopodobnie najprostszy i najskuteczniejszy sposób, by uzyskać ten...
24
7 sposobów na lepsze zdjęcia krajobrazowe
7 sposobów na lepsze zdjęcia krajobrazowe
Podejdź do pejzażu jak zawodowiec. Wykorzystaj nasze wskazówki i rób jeszcze lepsze zdjęcia!
6
Ostre światło w fotografii - pomysły na kreatywną sesję portretową z użyciem strumienicy
Ostre światło w fotografii - pomysły na kreatywną sesję portretową z użyciem strumienicy
Jacek Woźniak zabiera nas za kulisy sesji zdjęciowych, w których wykorzystał strumienicę optyczną GlareOne Spotlight, umożliwiającą uzyskanie ciekawych efektów świetlnych przy...
16
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)