Baw się kolorami, pobudź kreatywność i odkryj nowe możliwości dzięki technice „split toning“

Autor: Michał Chrzanowski

14 Grudzień 2018
Artykuł na: 2-3 minuty

Czym dokładnie jest „split toning“? Gdzie można znaleźć to narzędzie oraz w jaki sposób z niego korzystać? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w niespełna 12-minutowym wideoporadniku autorstwa Marka Denney’a, który na czynniki pierwsze rozłożył jedną z funkcji Lightrooma.

Lightoom oferuje ogrom narzędzi, które odpowiednio użyte mogą przekształcić dobrą fotografię w prawdziwe arcydzieło. Jedną z takich funkcji jest zakładka Split Toning, której nazwę możemy dosłownie przetłumaczyć jako „podział tonowania“. Jest to bardzo silne narzędzie panelu Develop, dzięki któremu zmienimy ogólną kolorystykę zdjęć oraz nadamy im ciekawej tonacji. Jednak jak tego dokonać i w jaki sposób korzystać z możliwości Split Toning? Odpowiedzi podsuwa Mark Denney, fotograf krajobrazu, który mieszka i pracuje w Północnej Karolinie (USA). W jednym ze swoich ostatnich wideoporadników szczegółowo przybliżył to narzędzie Lightrooma.

- Omówię jedno z najbardziej niedocenianych narzędzi w programie Lightroom - zakładkę Split Toning. Używam tej techniki coraz częściej w mojej fotografii krajobrazowej, a w tym tutorialu przeanalizuję konkretne przykłady wykorzystania tej techniki do rozwiązania problemu, a jednocześnie dodania odrobiny osobistej kreatywności - powiedział Mark Denney.

 

- Jeśli nie jesteś zaznajomiony ze Split Toning, to jest to dość prosta koncepcja, w której możesz zastosować specyficzny ton do cieni, a inny do jasnych obszarów, aby utworzyć separację kolorów w wartościach luminancji obrazu. W powyższym 11-minutowym wideo omawiam różne sposoby, które można użyć, aby zastosować efekt Split Toning do swoich zdjęć - zaznacza Denney.

W praktyce wygląda to tak, że dzięki zakładce Split Toning dowolne odcienie wybrane z palety barw zostają naniesione na najjaśniejsze i na najciemniejsze partie kadru. Ponadto, zakładka umożliwia wybranie nasycenia oraz ustawienie balansu pomiędzy dwoma ustawionymi kolorami. Na początku korzystanie z tej zakładki może wydawać się dosyć skomplikowane, jednakże jej umiejętne użycie może owocować ciekawymi kolorystycznymi efektami, których kombinacji jest bez liku.

Po więcej inspiracji, ciekawych poradników i tutoriali, a nawet recenzji sprzętowych odsyłamy na kanał Marka Denney’a.

zdjęcie główne: unsplash.com

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Fotograficzne podróże Krystiana Bielatowicza. Jaki sprzęt wybrać, aby było funkcjonalnie i komfortowo?
Fotograficzne podróże Krystiana Bielatowicza. Jaki sprzęt wybrać, aby było funkcjonalnie i...
Fotograf i filmowiec Krystian Bielatowicz dzieli się z nami swoimi ulubionymi akcesoriami, które ułatwiają mu pracę w licznych podróżach. Od wyboru pasków na konkretne okazje po...
14
Czym są filtry NiSi Black Mist i dlaczego też powinieneś mieć je w swojej torbie
Czym są filtry NiSi Black Mist i dlaczego też powinieneś mieć je w swojej torbie
Filmowa estetyka nadal rządzi w świecie filmu i fotografii i nigdzie się na razie nie wybiera. A filtry typu Black Mist to prawdopodobnie najprostszy i najskuteczniejszy sposób, by uzyskać ten...
24
7 sposobów na lepsze zdjęcia krajobrazowe
7 sposobów na lepsze zdjęcia krajobrazowe
Podejdź do pejzażu jak zawodowiec. Wykorzystaj nasze wskazówki i rób jeszcze lepsze zdjęcia!
6
Powiązane artykuły