Krótka historia czeskiej fotografii surrealistycznej, fotomontażu i fotoperformance'u (1934-1954) - wykład Davida Vody

Autor: Marcin Grabowiecki

30 Maj 2012
Artykuł na: 2-3 minuty
31 maja o godz. 18:00 w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie odbędzie się wykład Davida Vody poświęcony czeskiej fotografii surrealistycznej, fotomontażowi i fotoperformance. Spotkanie towarzyszy wystawie "Wierność obrazów. Rene Magritte i fotografia".

Gościem wykładu "Wrzeciona tamtych dni", odbywającego się w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie Magritte'a, będzie czeski historyk sztuki David Voda. Opowie on o awangardzie czeskiej lat międzywojennych, która była zafascynowana francuskim surrealizmem. W tym okresie Praga - którą odwiedzał sam André Breton - urosła do roli drugiej europejskiej stolicy tego kierunku po Paryżu. Fotografia oraz powiązane z nią fotomontaż i fotoperformance znalazły się w polu zainteresowań takich artystów jak Jaromír Funke czy Jindrich Štyrský. Ten ostatni stworzył m.in. cykl nie manipulowanych fotografii przedstawiających wystawy i szyldy sklepowe, jarmarczne atrakcje, a także porysowane, pokryte napisami ściany, a w 1933 r. Štyrský opublikował książkę "Emilie přichází ke mně ve snu" (Emilia przychodzi do mnie we śnie), zawierającą śmiałe, erotyczne kolaże, w których wykorzystał fragmenty starych bardzo śmiałych fotografii.

Tytuł wykładu został zaczerpnięty z książki Jindřicha Štyrský'ego i Jindřicha Heislera "Na jehlách těchto dní" ("On the needles of these days").

David Voda - historyk sztuki, specjalizujący się w zakresie nowoczesnej kultury czeskiej, sztuki Niemców i Żydów czeskich w I połowie XX wieku oraz sztuki teo- i antropozoficznej w Europie Środkowej. Autor i kurator wystaw, m.in. retrospektyw malarza Rudolfa Michalika i Vítézslavazvala, "spirritus movens" czeskich surrealistów. Obecnie przygotowuje wystawę "Antropozofia i awangarda w Europie Środkowej 1913-1938", która pokazana zostanie w Pradze.

Wystawa "Wierność obrazów. René Magritte i fotografia" prezentowana jest do 10 czerwca. Pierwszy raz w Polsce pokazany jest unikatowy zbiór fotografii przedstawiający aranżowane z dowcipem sceny z prywatnego życia znakomitego surrealisty Rene Magritte'a i jego przyjaciół. Kilkadziesiąt zdjęć, powstałych w latach 1925-1955, a także filmy z lat 50. upubliczniono po raz pierwszy dopiero po śmierci malarza.

Wrzeciona tamtych dni - krótka historia czeskiej fotografii surrealzitycznej, fotomontażu i fotoperformance'u (1934-1954) - wykład Davida Vody
Wykład w języku czeskim, symultaniczne tłumaczenie na język polski
wstęp wolny
Termin: 31.05.2012, godz. 18:00

Międzynarodowe Centrum Kultury
Rynek Główny 25
Kraków

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Fotograficzne podróże Krystiana Bielatowicza. Jaki sprzęt wybrać, aby było funkcjonalnie i komfortowo?
Fotograficzne podróże Krystiana Bielatowicza. Jaki sprzęt wybrać, aby było funkcjonalnie i...
Fotograf i filmowiec Krystian Bielatowicz dzieli się z nami swoimi ulubionymi akcesoriami, które ułatwiają mu pracę w licznych podróżach. Od wyboru pasków na konkretne okazje po...
15
Czym są filtry NiSi Black Mist i dlaczego też powinieneś mieć je w swojej torbie
Czym są filtry NiSi Black Mist i dlaczego też powinieneś mieć je w swojej torbie
Filmowa estetyka nadal rządzi w świecie filmu i fotografii i nigdzie się na razie nie wybiera. A filtry typu Black Mist to prawdopodobnie najprostszy i najskuteczniejszy sposób, by uzyskać ten...
24
7 sposobów na lepsze zdjęcia krajobrazowe
7 sposobów na lepsze zdjęcia krajobrazowe
Podejdź do pejzażu jak zawodowiec. Wykorzystaj nasze wskazówki i rób jeszcze lepsze zdjęcia!
6
Powiązane artykuły