Krótko

Cinematographers - monumentalny projekt Piotra Jaxy w Virturamie

Autor: Redakcja Fotopolis

28 Styczeń 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Wirtualna galeria fotografii Virturama zaprasza na kolejną ciekawą ekspozycję. Tym razem możemy oglądać zdjęcia z realizowanego od 25 lat projektu „Cinematographers”, w którym Piotr Jaxa portretuje wybitne postacie świata filmu.

Unikatowa kolekcja portretów „Cinematographers” jest hołdem dla wybitnych artystów kina. Autorów zdjęć i głównych, obok reżysera, realizatorów filmu. To oni tworzą kompozycję obrazu, oświetlanie i decydują o prowadzeniu kamery. Bez nich nie byłoby kina.

Wybitni twórcy skryci w cieniu kamery

fot. Piotr Jaxa. Na zdjęciu Oswald Morris, wybitny operator, autor zdjęć do filmów takich jak:  Moulin Rouge (1952), Moby Dick (1956), Oliver! (1968), Skrzypek na dachu(1971),The Wiz (1978),Dracula (1973) i wielu innych.Zdjęcie powstało w 1995 roku w Wielkiej Brytanii.

„Skąd się wziął ten projekt? Z mojej fascynacji filmem, z mojego doświadczenia jako zawodowego operatora filmowego i fotografa oraz z chęci przedstawienia tych, których nazwisk bardzo często nie znamy i nie zapamiętujemy przez coraz szybciej przesuwające się nazwiska na końcu filmu. Celem jest wypełnienie tej luki i stworzenie galerii wizerunków artystów, których twarze nie są, na ogół, publicznie znane, a bez udziału których nie powstałby żaden film.” - mówi o swoim projekcie artysta.

"Wielki projekt artystyczny rozpocząłem w 1995 roku.To setki podróży, tysiące przebytych kilometrów, kilogramy sprzętu, a przede wszystkim godziny spotkań i rozmów. Do dnia dzisiejszego odbyłem spotkania z ponad 140 operatorami z 30 krajów na 4 kontynentach, artystami o światowej renomie, ludzi, którzy odcisnęli na filmie swoje piętno, wprowadzili nowe słownictwo i technikę zdjęciową do fabuły czy dokumentu. Ludzi wybitnie zdolnych.”

Przeczytaj także:
Piotr Jaxa od ponad 23 lat portretuje znanych filmowców z całego świata w cyklu “Cinematographers”

128 spotkań, 23 lata fotografowania. Piotr Jaxa, operator filmowy i fotograf, postanowił uwiecznić nazwiska, które wprowadziły do filmu powiew wizualnej świeżości. Od 1995 roku pracuje nad serią portretową „Cinematographers", spotykając się z mniej i bardziej znanymi twórcami. [Czytaj więcej]

Kiedy i gdzie?

Zdjęcia z projektu „Cinematographers” wraz z opisami i komentarzami autora można oglądać w przestrzeniach wirtualnej galerii Virturama.

Więcej informacji znajdziecie na stronie virturama.pl.

(fot. okładkowa: Piotr Jaxa. Na zdjęciu Henry Alekan, wybitny francuski operator filmowy, autor zdjęć do filmów:  Niebo nad Berlinem (1987) Rzymskie wakacje(1953)Pstrąg (1982)Anna Karenina(1948) Piękna i Bestia(1946) i wielu innych.)

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Zbliża się druga edycja Festiwalu Fotoforma. Oto lista atrakcji!
Zbliża się druga edycja Festiwalu Fotoforma. Oto lista atrakcji!
Z ogromną radością informujemy, że Festiwal Fotoforma 2024 zbliża się wielkimi krokami! Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 13-14 czerwca na PGE Narodowym. Organizatorzy przygotowali dla Was...
2
„Tu jest wojna” - wystawa zdjęć Wojtka Grzędzińskiego z tekstami Pawła Reszki
„Tu jest wojna” - wystawa zdjęć Wojtka Grzędzińskiego z tekstami Pawła Reszki
Leica Store & Gallery Warszawa zaprasza na wystawę fotografii wybitnego polskiego fotoreportera Wojtka Grzędzińskiego. Fotografiom towarzyszą teksty Pawła Reszki, znanego dziennikarza,...
2
Bryan Schutmaat po raz pierwszy w Polsce. Kowalsky Gallery zaprasza na wystawę County Road
Bryan Schutmaat po raz pierwszy w Polsce. Kowalsky Gallery zaprasza na wystawę County Road
Na zdjęciach pokazuje ludzi oraz krajobrazy zachodniej części USA w sposób daleki od tego co można zobaczyć w mediach. Z wystawą County Road Bryan Schutmaat zawita do Bochni.
2
Powiązane artykuły