Yongnuo YN 85 mm f/1.8 wreszcie dostępne z mocowaniem Nikon

Autor: Michał Chrzanowski

13 Maj 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

Po ponad dwóch latach od premiery YN 85 mm f/1.8 do aparatów Canon, Yongnuo nareszcie zaprezentowało ten model w wersji do Nikona. Budżetowa portretówka właśnie trafiła do sprzedaży.

Na początku 2017 roku Yongnuo zaprezentowało budżetową portretówkę YN 85 mm f/1.8 do pełnoklatkowych lustrzanek Canona, którą testowaliśmy w naszej redakcji. Wtedy też producent zapowiedział, że nie dalej niż za sześć miesięcy ten model będzie miał także premierę w wersji z mocowaniem Nikon. Jednak czas płynął, a stałka nie pojawiała się na rynku. Lecz firma wyszła z założenia, że „lepiej późno niż wcale“ i właśnie oficjalnie pokazała Yongnuo YN 85 mm f/1.8 do Nikona.

Ta sama budowa i optyka

Osoby, które liczyły, że producent zdecyduje się na zmianę układu optycznego muszą obejść się smakiem. Mimo dwóch lat od premiery YN 85 mm f/1.8 w wersji do Canona, Yongnuo w modelu z mocowaniem Nikon zastosowało ten sam układ o maksymalnym powiększeniu 0,13x. We wnętrzu znajdziemy 9 soczewek rozmieszczonych w 6 grupach. Do tego elementy zostały pokryte specjalnymi powłokami antyrefleksyjnymi, których głównym zadaniem jest redukowanie powstawania blików i flar oraz poprawa pracy w warunkach kontrastowego oświetlenia. Natomiast dzięki połączeniu 8-listkowej przysłony o nominalnym otworze f/1.8 powinniśmy móc cieszyć się dobrą plastyką obrazu, miękkimi nieostrościami oraz relatywnie okrągłym efektem bokeh. Z kolei na przednią soczewkę jesteśmy w stanie zamocować różnego rodzaju filtry o średnicy 58 mm. Nic nie zmieniło się także w kwestii wymiarów. Obiektyw mierzy 81 x 79,5 mm i waży 460 g. Na obudowie znajdziemy przełącznik AF/MF, okienko ukazujące skalę odległości hiperfokalnej, a także gumowy pierścień ustawiania ostrości.

Cena i dostępność

Yongnuo YN 85 mm f/1.8 jest już dostępne w sprzedaży. Za portretową stałkę z mocowaniem Nikon zapłacimy 219 dolarów, co po przeliczeniu daje około 850 zł. Na razie nie wiadomo, kiedy obiektyw trafi na polski rynek.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Nowe obiektywy Voigtlander - Nokton 75 mm f/1.5 do Sony E i Color Skopar 50 mm f/2.2 do Leica M
Nowe obiektywy Voigtlander - Nokton 75 mm f/1.5 do Sony E i Color Skopar 50 mm f/2.2 do Leica M
Ofertę Voigtlandera rozbudowują nowe manualne obiektywy do aparatów Leica i Sony. Otrzymujemy kolejny wariant Noktona 75 mm, a po raz pierwszy w ofercie pojawia się model Skopar 50 m...
5
Ulanzi prezentuje swój pierwszy obiektyw. Od razu z autofokusem
Ulanzi prezentuje swój pierwszy obiektyw. Od razu z autofokusem
Producent akcesoriów Ulanzi dołączył do grona chińskich firm, które mają w swojej ofercie obiektywy. Pierwszym szkłem w katalogu jest wyposażony w system AF, niedrogi model 27 mm f/2.8...
5
Laowa Argus T1 Cine - rekordowo jasne filmowe stałki w przystępnych cenach
Laowa Argus T1 Cine - rekordowo jasne filmowe stałki w przystępnych cenach
Laowa kolejny raz udowadnia, że nieprzypadkowo cieszy się tytułem jednego z innowatorów rynku optyki. Nowe filmowe obiektywy Argus Cine oferują rekordową jasność, niewielkie wymiary i...
7