Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie postrzelenia fotoreportera Tomasza Gutrego

Autor: Maciej Luśtyk

23 Sierpień 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Podczas zeszłorocznego Marszu Niepodległości doszło do postrzelenia fotoreportera Tygodnika Solidarność przez policję. Tomasz Gutry miał domagać się milionowego odszkodowania, tymczasem prokuratura umorzyła postępowanie w sprawie.

Jednym ze zdjęć, które podczas zeszłorocznych obchodów Narodowego Święta Niepodległości obiegło wszystkie media, była fotografia przedstawiająca fotoreportera Tygodnika Solidarność Tomasza Gutrego, postrzelonego przez policję w twarz z broni gładkolufowej. Kula raniła fotografa w policzek i utkwiła w ranie, przez co musiał on zostać poddany hospitalizacji i przejść operację.

Według komunikatu policji, całe zdarzenie było niefortunnym wypadkiem, a niektóre relacje wskazywały, że fotograf zignorował zasady bezpieczeństwa, stając bezpośrednio pomiędzy oddziałami prewencji a agresywnymi uczestnikami protestów. Jednak nie był to jedyny przypadek użycia siły wobec dziennikarzy tamtego dnia - poszkodowani zostali także m.in. reporterzy Newseeka, Krytyki Politycznej czy agencji East News.

Prokuratura umarza postępowanie w sprawie. Według argumentacji fotograf sam jest sobie winien

Po całym zajściu, w rozmowie z Press.pl fotograf zapewniał, że wystąpi o duże odszkodowanie, które miałoby opiewać nawet na kwotę miliona złotych. Jako, że sprawa mocno przypominała przypadek fotoreportera Naszego Dziennika Roberta Sobkowicza, który w 1999 roku w podobny sposób stracił oko podczas demonstracji pracowników radomskiego „Łucznika”, wygrana reportera wydawała się przesądzona.

Tymczasem, w środę 18 sierpnia 2021 roku Prokuratura Okręgowa w Warszawie umorzyła postępowania w sprawie przekroczenia uprawnień funkcjonariuszy policji podczas Marszu Niepodległości. Według relacji Tomasza Gutrego, uzasadnieniem było to, że czasie zdarzenia nie powinien znajdować się w tamtym miejscu. Nie ustalono też, kto dokładnie oddał strzał do fotografa.

To jeszcze nie koniec sprawy. Fotograf złożył zażalenie

- Z pisma wynika, że nie powinno mnie być w tamtym miejscu. Tłumaczą się też, że to był rykoszet, co nie jest prawdą, bo strzelano do mnie z bliska - komentuje fotograf w rozmowie ze "Stołeczną".

Tomasz Gutry złożył w sprawie zażalenie, które zostanie rozpatrzone przez niezależny sąd. Sprawą zainteresowała się także Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

O ewentualnych postępach w sprawie będziemy Was informować na bieżąco.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Adobe gasi pożar i obiecuje nowe, jaśniejsze warunki usługi. Ale to tylko kropla w morzu potrzeb
Adobe gasi pożar i obiecuje nowe, jaśniejsze warunki usługi. Ale to tylko kropla w morzu potrzeb
Niedawne zmiany regulaminu usług Adobe spotkały się z ostrą krytyką użytkowników. Pod naporem złego PR-u, producent wycofuje się z nich rakiem i obiecuje wiekszą przejrzystość. To...
7
Next77 na Festiwalu Fotoforma
Next77 na Festiwalu Fotoforma
Dystrybutor marek Irix, Quadralite, Godox, Hoya oraz Tokina zaprasza na drugą edycję Festiwalu Fotoforma. Na odwiedzających czekają atrakcyjne rabaty, możliwość przetestowania sprzętu...
1
Grand Press Photo 2024: Wojciech Grzędziński fotografem roku i XX-lecia
Grand Press Photo 2024: Wojciech Grzędziński fotografem roku i XX-lecia
Wojciech Grzędziński trzeci raz z rzędu wygrywa główną nagrodę Grand Press Photo - największego polskiego konkursu fotografii reportażowej i dokumentalnej. Fotoreporter otrzymał...
16
Powiązane artykuły