Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD - test obiektywu

Nowa stałka Tamrona ma być ukoronowaniem linii Superior Performance i pretendentem do miana najlepszego obiektywu 35 mm na rynku. Sprawdzamy jak naprawdę radzi sobie klejnot w koronie japońskiego producenta.

4
Maciej Luśtyk
2 Październik 2019
Artykuł na: 23-28 minut
Spis treści

Podsumowanie

Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD to obiektyw, w którym można się zakochać. Ostry jak żyleta właściwie na całej powierzchni kadru, solidnie wykonany, z szybkim, skutecznym i użytecznym systemem AF, bardzo przyjemnym i plastycznym, a zarazem niepozbawionym charakteru rozmyciem nieostrości i przede wszystkim w świetnej cenie.

Prawdę mówiąc trudno tu znaleźć jakieś istotne wady. Na pewno zaliczyć należy do nich dość widoczną w niektórych sytuacjach aberrację chromatyczną, dużą winietę przy f/1.4, bliki ujawniające się niekiedy podczas pracy pod światło oraz spadek ostrości powyżej przysłony f/5.6, co może nie spodobać się osobom, które chciałyby wykorzystać obiektyw także w zdjęciach architektury czy krajobrazu. Do tego dość nierówna płaszczyzna ostrości.

Generalnie jednak Tamron kolejny raz udowadnia, że stworzenie bardzo dobrego obiektywu w przystępnej cenie nie jest problemem i że ceny obiektywów czołowych producentów w dużej mierze ustalane są na wyrost. Tym bardziej, że model SP 35 mm f/1.4 Di USD oferuje nieco lepsze wyniki nawet od analogicznej systemowej stałki Canona, nie mówiąc już o konstrukcjach Sigmy czy Samyanga, które przewyższa o kilka klas.

Obiektyw zdecydowanie warty polecenia i każdej wydanej na niego złotówki. Spokojnie może zastąpić w torbie fotografa natywne szkła producentów.

Spis treści

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Canon RF 15-35 mm f/2.8L IS USM - zdjęcia przykładowe
Canon RF 15-35 mm f/2.8L IS USM - zdjęcia przykładowe
Pierwszy obiektyw z reporterskiej "świętej trójcy" systemu R trafił już na rynek. Zobaczcie, jak radzi sobie w praktyce.
11
2
Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD - zdjęcia przykładowe
Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD - zdjęcia przykładowe
Optyka z najnowszymi rozwiązaniami, najwyższa jakość i plastyka obrazu, ultraszybki autofokus i odporna budowa - taki ma być najnowszy Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD. Czy rzeczywiście to jedna z...
13
0
Canon RF 24-240 mm f/4-6.3 IS USM - zdjęcia przykładowe
Canon RF 24-240 mm f/4-6.3 IS USM - zdjęcia przykładowe
RF 24-240 mm to pierwszy uniwersalny, "budżetowy" zoom w bezlusterkowym systemie EOS R, który może okazać się ciekawym wyborem dla osób wkraczających w pełnoklatkowy system producenta. Jak duży...
9
0
Powiązane artykuły