Sigma 105 mm f/1.4 DG HSM ART - test obiektywu

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
9
Cena / Jakość:
7.5
Optyka:
9
Budowa:
8
Marka:
Sigma
Nasza ocena:

89%

Czy Sigma modelem 105 mm f/1.4 DG HSM ART przekroczyła kolejne granice w segmencie portretowych szkieł? Dziś poznacie odpowiedź!

5
Michał Chrzanowski
21 Czerwiec 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

Ustawianie ostrości

Producent położył duży nacisk na szybkość i precyzję autofokusa. Nie powinno to dziwić ponieważ w przypadku portretowych szkieł AF powinien być wyjątkowo precyzyjny i szybki. Za ostrzenie w tym modelu odpowiada udoskonalony silnik ultradźwiękowy HSM. Poza tym zastosowany napęd nie ma klasycznych połączeń mechanicznych, co oznacza, że możemy manualnie doostrzyć plan fotograficzny bez konieczności przełączania się w tryb MF. Do tego otrzymujemy także systemu wewnętrznego ogniskowania, który także ma przełożyć się na poprawę wydajności.

Sigma 105 mm f/1.4 DG HSM ART może pochwalić się szybkim (jak na tę klasę sprzętu) autofokusem. Przeostrzanie z planu dalekiego na bliski zajęło dokładnie 0.55 sekundy. Natomiast stałka na ustawianie ostrości na obiekty znajdujące się w podobnej płaszczyźnie potrzebowała 0.26 sekundy, co jest dobrym wynikiem. Poza szybkością Sigma odznacza się także dobrą precyzją i celnością AF, co jest niezmierne ważne w przypadku obiektywu portretowego. Dla porównania Nikon AF-S Nikkor 105 mm f/1.4E ED to ostrzenie z czasami odpowiednio 0.7 i 0.3 sekundy.

Oczywiście nieco słabiej wypada ustawianie ostrości w trudnych warunkach. Podczas fotografowania słabo doświetlonych scen Sigma potrzebowała około 1 sekundy. Jednak obiektywy przy tym mocno trudził się z poprawnym wyostrzeniem. Martwić może za to sposób działania AF w pracy pod słońce. Wielokrotnie obserwowaliśmy wzmożone poszukiwanie ostrości, ale często w takich sytuacjach portretówka po prostu dawała za wygraną i trzeba było przekomponować ujęcie i ponownie ustawiać punk AF.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy numer DCP
Digital Camera Polska
Spis treści

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Olympus M.Zuiko Digital ED 12-200 mm f/3.5-6.3 - zdjęcia przykładowe
Olympus M.Zuiko Digital ED 12-200 mm f/3.5-6.3 - zdjęcia przykładowe
Niespotykany zakres ogniskowych o ekwiwalencie 24-400 mm, zaawansowana optyka, szybki AF, a także kompaktowa i w pełni uszczelniona konstrukcja - tak nowy uniwersalny...
12
2
Canon RF 85 mm f/1.2L USM - test obiektywu
Canon RF 85 mm f/1.2L USM - test obiektywu
Canon RF 85 mm f/1.2L USM ma wyznaczać nowe standardy w segmencie jasnych, portretowych szkieł. Sprawdźmy zatem, czy producent dokonał rewolucji i faktycznie...
9
6
Sony FE 35 mm f/1.8 - zdjęcia przykładowe
Sony FE 35 mm f/1.8 - zdjęcia przykładowe
W nasze ręce trafił najnowszy FE 35 mm f/1.8 - systemowy obiektyw, którego długo brakowało w ofercie Sony. Zobaczcie na co go stać.
40
4
Powiązane artykuły