Fujifilm Fujinon XF 16 mm f/2.8 R WR - test obiektywu

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
8
Cena / Jakość:
9
Optyka:
8
Budowa:
9
Nasza ocena:

89%

Dziś przyglądamy się bliżej Fujifilm Fujinon XF 16 mm f/2.8 R WR - szkłu, na które długo czekali miłośnicy szerokiego kąta. Kompaktowa i uszczelniona budowa, zaawansowana optyka i szybki AF mają być sporymi zaletami tego modelu.

6
Michał Chrzanowski
31 Maj 2019
Artykuł na: 23-28 minut
Spis treści

Rozdzielczość

Na osi poziomej wykresu MTF50 umieściliśmy przysłony, a na osi pionowej pary linii na milimetr. Za przyzwoite wyniki uznajemy te powyżej 20 lp/mm. Zdjęcia wykonywaliśmy w formacie RAW z uwzględnieniem wszystkich przysłon.

Do tej pory testowane przez nas stałki z kompaktowej i uszczelnionej linii Fujifonów WR charakteryzowały się wyrównaną i stosunkowo dobrą rozdzielczością. Czy ostatni reprezentant tej serii szkieł podąży śladami starszych braci?

W dniu premiery modelu XF 16 mm f/2.8 R WR producent nie ukrywał, że pomimo wymagającej konstrukcji układu optycznego, szerokokątny obiektyw ma dostarczyć wyrazistego obrazu - i to na wszystkich dostępnych przysłonach. Po przeanalizowaniu wyników musimy zaznaczyć, że nie były to tylko słowa rzucone na wiatr, choć trochę brakuje do idealnie poprowadzonego wykresu funkcji MTF50 wygenerowanej dla pliku RAW.

W przypadku tego modelu zanotowaliśmy nieco wyższe - niż u innych szkieł z tej serii - rozbieżności pomiędzy centrum a brzegami, które w uśrednieniu wyniosły około 15 lp/mm. Na szeroko otwartej przysłonie f/2.8 otrzymaliśmy odpowiednią wyrazistość w centrum kadru (36 lp/mm), jednak już jego obrzeża zbliżyły się granicy przyzwoitości 20 lp/mm. W efekcie zdjęcia wykonane na nominalnym otworze mogą już jawić się jako mało wyraziste - zwłaszcza, gdy będziemy spoglądać w stronę rogów.

Niemniej jednak jeśli zależy nam nam wysokiej rozdzielczości (kosztem jasności obiektywu) to przysłonę powinniśmy domknąć do f/5.6, gdzie Fujinon zanotował najlepsze wyniki - 51 lp/mm w centrum i 35 lp/mm na brzegach. Większe przymykanie będzie skutkować już stopniowym spadkiem jakości obrazu - na f/22 otrzymaliśmy 29 lp/mm pośrodku kadru i 21 lp/mm na jego brzegach.

Rozdzielczość obrazu w praktyce

1/222s, f/2.8, ISO 160, ogniskowa: 16 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki 24 mm)
Spis treści

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Canon RF 15-35 mm f/2.8L IS USM - zdjęcia przykładowe
Canon RF 15-35 mm f/2.8L IS USM - zdjęcia przykładowe
Pierwszy obiektyw z reporterskiej "świętej trójcy" systemu R trafił już na rynek. Zobaczcie, jak radzi sobie w praktyce.
13
2
Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD - test obiektywu
Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD - test obiektywu
Nowa stałka Tamrona ma być ukoronowaniem linii Superior Performance i pretendentem do miana najlepszego obiektywu 35 mm na rynku. Sprawdzamy jak naprawdę radzi sobie klejnot w koronie japońskiego...
18
4
Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD - zdjęcia przykładowe
Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD - zdjęcia przykładowe
Optyka z najnowszymi rozwiązaniami, najwyższa jakość i plastyka obrazu, ultraszybki autofokus i odporna budowa - taki ma być najnowszy Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD. Czy rzeczywiście to jedna z...
13
0
Powiązane artykuły