Fujifilm Fujinon XF 16 mm f/2.8 R WR - test obiektywu

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
8
Cena / Jakość:
9
Optyka:
8
Budowa:
9
Nasza ocena:

89%

Dziś przyglądamy się bliżej Fujifilm Fujinon XF 16 mm f/2.8 R WR - szkłu, na które długo czekali miłośnicy szerokiego kąta. Kompaktowa i uszczelniona budowa, zaawansowana optyka i szybki AF mają być sporymi zaletami tego modelu.

6
Michał Chrzanowski
31 Maj 2019
Artykuł na: 23-28 minut
Spis treści

Podsumowanie

Jeśli swoją szklarnię chcecie powiększyć o szeroki kąt, to Fujinon XF 16 mm f/2.8 R WR będzie wręcz idealnym modelem. Ten obiektyw nie tylko gwarantuje kompaktowe wymiary, lecz także jest przy tym wyjątkowo wytrzymały, a dzięki licznym uszczelnieniom nie będziecie się obawiać o pracę w nawet bardzo trudnych warunkach. Mocną stroną jest także szybki i precyzyjny układ autofokusa, który ostrzy pewnie nawet po zmroku.

Niemniej to optyka jest prawdziwą "wisienką na torcie". Przy ogniskowej 16 mm (ekw. 24 mm) mamy do czynienia z prawie niezauważalną dystorsją. Podobnie jak w winietą czy aberracją chromatyczną. Również rozdzielczość nie stanowi problemu. W centrum kadru jest dobrze, a nieco słabsze wyniki notują brzegi, ale jest to normalne w tej klasie sprzętu. Na plus wypadają również kontrastowość oraz żywa kolorystyka.

Tak naprawdę jedyne do czego możemy się przyczepić to mniejsza wyrazistość na nominalnym otworze przysłony i słabsza praca w mocnym oświetleniu, przez co na zdjęciach nie trudno o widoczne bliki i flary. Są to jednak pomniejsze wady i tak świetnej optyki.

Plusy

 • bardzo dobra jakość wykonania
 • stylowy i elegancki design
 • kompaktowy i uszczelniony tubus
 • wygodne pierścienie przysłony i ustawiania ostrości
 • szybki, cichy i precyzyjny autofokus
 • dobra rozdzielczość obrazu (zwłaszcza w przedziale f/4-f/11)
 • dobrze skorygowane: aberracja chromatyczna, dystorsja i winietowanie
 • stosunek jakości do ceny

Minusy

 • brak skali odległości hiperfokalnej
 • słabsza rozdzielczość na maksymalnie otwartej przysłonie f/2.8 (głównie na brzegach kadru)
 • widoczne bliki i flary w momencie pracy w warunkach kontrastowego oświetlenia
Spis treści

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Canon RF 15-35 mm f/2.8L IS USM - zdjęcia przykładowe
Canon RF 15-35 mm f/2.8L IS USM - zdjęcia przykładowe
Pierwszy obiektyw z reporterskiej "świętej trójcy" systemu R trafił już na rynek. Zobaczcie, jak radzi sobie w praktyce.
13
2
Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD - test obiektywu
Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD - test obiektywu
Nowa stałka Tamrona ma być ukoronowaniem linii Superior Performance i pretendentem do miana najlepszego obiektywu 35 mm na rynku. Sprawdzamy jak naprawdę radzi sobie klejnot w koronie japońskiego...
18
4
Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD - zdjęcia przykładowe
Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD - zdjęcia przykładowe
Optyka z najnowszymi rozwiązaniami, najwyższa jakość i plastyka obrazu, ultraszybki autofokus i odporna budowa - taki ma być najnowszy Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD. Czy rzeczywiście to jedna z...
13
0
Powiązane artykuły