Tamron SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 - test obiektywu

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
8
Cena / Jakość:
7.5
Optyka:
8
Budowa:
8.5
Marka:
Tamron
Nasza ocena:

84%

Dziś sprawdzamy czy druga odsłona Tamrona SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 to krok w dobrą stronę i faktyczny konkurent systemowych odpowiedników. Producent zapewnia, ze zmiany są zauważalne, a my przyglądamy się im bliżej.

1
Michał Chrzanowski
31 Grudzień 2018
Artykuł na: 2-3 minuty

Odblaski

Wraz z nowym modelem szerokokątnego zooma otrzymujemy też nową powłokę antyrefleksyjną AX (Anti-reflection eXpand). Jak zaznacza producent, oparta jest ona na nowatorskiej technologii umożliwiającej nakładanie równomiernej powłoki również na mocno wypukłe soczewki, a przy zastosowaniu dotychczasowych metod było to bardzo trudne. W obiektywie SP 15-30 mm f/2.8 G2 zastosowano powłokę antyrefleksyjną AX w kombinacji z innymi sprawdzonymi rozwiązaniami (z powłokami eBAND Nano i BBAR). Ma to umożliwić redukcję odbić w stopniu dotychczas nieosiągalnym, dzięki czemu obrazy mają być wolne od wszelkich odblasków i refleksów świetlnych.

Jedną z największych wad i bolączek poprzedniej generacji Tamrona było mocno zauważalne bliki i flary, które bardzo łatwo objawiały się w kadrze - zarówno podczas fotografowania na ogniskowej 15 mm jak i 30 mm. Konstruktorom jednak udało się poprawić ten mankament. Wszystko dzięki nowo opracowanym powłokom antyrefleksyjnym AX wspomaganym technologiami eBAND Nano i BBAR. W efekcie zdjęcia są niemal całkowicie pozbawione wszelkich świetlnych artefaktów. Trzeba dołożyć nie lada starań, by w kadrze ukazały się wszelkie refleksy. To imponujące osiągnięcie - zwłaszcza, gdy weźmiemy pod uwagę mocno wypukły frontowy element optyki. Oczywiście niewielkie okrągłe przebarwienia mogą się objawić, jednak będą na tyle małe, że bez większego trudu pozbędziemy się ich podczas procesu postprodukcji.

1/320s, f/11, ISO 4000, ogniskowa: 15 mm

1/11s, f/11, ISO 100, ogniskowa: 15 mm

1/5s, f/2.8, ISO 400, ogniskowa: 15 mm
Dodaj ocenę i odbierz darmowy numer DCP
Digital Camera Polska
Spis treści

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Olympus M.Zuiko Digital ED 12-200 mm f/3.5-6.3 - zdjęcia przykładowe
Olympus M.Zuiko Digital ED 12-200 mm f/3.5-6.3 - zdjęcia przykładowe
Niespotykany zakres ogniskowych o ekwiwalencie 24-400 mm, zaawansowana optyka, szybki AF, a także kompaktowa i w pełni uszczelniona konstrukcja - tak nowy uniwersalny...
12
2
Canon RF 85 mm f/1.2L USM - test obiektywu
Canon RF 85 mm f/1.2L USM - test obiektywu
Canon RF 85 mm f/1.2L USM ma wyznaczać nowe standardy w segmencie jasnych, portretowych szkieł. Sprawdźmy zatem, czy producent dokonał rewolucji i faktycznie...
9
5
Sony FE 35 mm f/1.8 - zdjęcia przykładowe
Sony FE 35 mm f/1.8 - zdjęcia przykładowe
W nasze ręce trafił najnowszy FE 35 mm f/1.8 - systemowy obiektyw, którego długo brakowało w ofercie Sony. Zobaczcie na co go stać.
40
4
Powiązane artykuły