Tamron SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 - test obiektywu

Tamron SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 - test obiektywu

Dziś sprawdzamy czy druga odsłona Tamrona SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 to krok w dobrą stronę i faktyczny konkurent systemowych odpowiedników. Producent zapewnia, ze zmiany są zauważalne, a my przyglądamy się im bliżej.

Odblaski

Wraz z nowym modelem szerokokątnego zooma otrzymujemy też nową powłokę antyrefleksyjną AX (Anti-reflection eXpand). Jak zaznacza producent, oparta jest ona na nowatorskiej technologii umożliwiającej nakładanie równomiernej powłoki również na mocno wypukłe soczewki, a przy zastosowaniu dotychczasowych metod było to bardzo trudne. W obiektywie SP 15-30 mm f/2.8 G2 zastosowano powłokę antyrefleksyjną AX w kombinacji z innymi sprawdzonymi rozwiązaniami (z powłokami eBAND Nano i BBAR). Ma to umożliwić redukcję odbić w stopniu dotychczas nieosiągalnym, dzięki czemu obrazy mają być wolne od wszelkich odblasków i refleksów świetlnych.

Jedną z największych wad i bolączek poprzedniej generacji Tamrona było mocno zauważalne bliki i flary, które bardzo łatwo objawiały się w kadrze - zarówno podczas fotografowania na ogniskowej 15 mm jak i 30 mm. Konstruktorom jednak udało się poprawić ten mankament. Wszystko dzięki nowo opracowanym powłokom antyrefleksyjnym AX wspomaganym technologiami eBAND Nano i BBAR. W efekcie zdjęcia są niemal całkowicie pozbawione wszelkich świetlnych artefaktów. Trzeba dołożyć nie lada starań, by w kadrze ukazały się wszelkie refleksy. To imponujące osiągnięcie - zwłaszcza, gdy weźmiemy pod uwagę mocno wypukły frontowy element optyki. Oczywiście niewielkie okrągłe przebarwienia mogą się objawić, jednak będą na tyle małe, że bez większego trudu pozbędziemy się ich podczas procesu postprodukcji.

1/320s, f/11, ISO 4000, ogniskowa: 15 mm

1/11s, f/11, ISO 100, ogniskowa: 15 mm

1/5s, f/2.8, ISO 400, ogniskowa: 15 mm

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Polecane artykuły
Michał „Massa” Mąsior: Czy kogokolwiek interesują Twoje zdjęcia?
12 Lut 2019
Świat profesjonalnej fotografii jest trudny. Mit wolnego zawodu przyciąga jednak wielu. Plan, by żyć i zarabiać na swojej pasji jest piękny, choć niełatwy do zrealizowania. Początkowo świetnie zapowiadające się „nowe życie” weryfikowane jest przez wiele czynników. Warto przeczytać, żeby nie wpaść w pułapkę.
17
S jak specjalista - Lumix S1 i S1R
30 Sty 2019
Wygląda na to, że liderom rynku bezlusterkowców wyrasta właśnie poważna konkurencja. Pełnoklatkowe modele S1 i S1R trafią do sprzedaży już w przyszłym miesiącu. Oto, co dziś o nich wiemy!
4
Panasonic LX100 II - mały gigant
27 Gru 2018
Duży sensor 4/3, jasny zoom i tryb filmowy 4K. A wszystko zamknięte w wyjątkowo zgrabnym i stylowym body. Nowy Lumix to aparat, który w swojej klasie nie ma dzisiaj konkurencji!
2
Przetestuj monitor BenQ - opinia Michała Ostrowskiego o BenQ SW240
19 Gru 2018
W listopadzie, wspólnie z BenQ wystartowaliśmy z konkursem, w ramach którego wybrani czytelnicy mieli szansę testować monitory z oferty BenQ. Zobaczcie jak model SW240 przypadł do gustu Michałowi Ostrowskiemu.
0