Canon EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM - test obiektywu

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
8.5
Cena / Jakość:
7.5
Optyka:
8.5
Budowa:
8
Marka:
Canon
Nasza ocena:

86%

Wysoka wydajność, wytrzymałość i niezawodność - mają to być trzy przymioty trzeciej odsłony reporterskiego zooma Canona. Czy w takim razie mamy do czynienia z poważnymi usprawnieniami, czy raczej lekką kosmetyką obiektywu kierowanego do profesjonalistów? Sprawdźmy to!

4
Michał Chrzanowski
30 Listopad 2018
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

Podsumowanie

Canon EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM to konstrukcja skrojona na miarę zawodowców. Zarówno budowa jak i jakość obrazu to aspekty silnie przemawiające za najnowszym reporterskim zoomem producenta. Jednak w przypadku tego modelu nie możemy mówić o ewolucji, a bardziej o kroku na przód - choć niewielkim. Ale trudno jest usprawnić obiektyw, który już i tak notował ponadprzeciętne osiągi.

Niemniej jednak piętą achillesową poprzednika była praca w wymagającym oświetleniu. W nowym modelu producent zastosował autorskie powłoki antyrefleksyjne, które sprawiają, że nawet umieszczenie źródła światła w kadrze dostarczy wyraźnych i kontrastowych ujęć. Do tego otrzymujemy odpowiednio korygowane wadu optyki oraz wyjątkowo wyrównaną rozdzielczość - i to nie tylko w centrum i na brzegach kadru, lecz także pomiędzy poszczególnymi przysłonami, a także ogniskowymi obiektywu. W efekcie jakość obrazu jest niemal identyczna na całym planie fotograficznym - niezależnie od wybranych parametrów. Świetnie spisał się także autofokus, który pewnie i szybko przeostrza obraz. Do tego otrzymujemy skuteczny system stabilizacji oraz wręcz pancerną i oczywiście dokładnie uszczelnioną konstrukcję.

Podsumowując, czy warto zainwestować prawie 10 tyś. w nowego Canona? I tak i nie! Jeśli jesteśmy posiadaczami poprzedniej odsłony zooma, to raczej nie widzimy sensu przesiadki na nowszy model - chyba, że fotografowanie w ostrym słońcu to dla nas codzienność. Jednak jeśli jesteśmy użytkownikami systemu Canona i poszukujemy zaawansowanego systemowego modelu 70-200 f/2.8 to jest to lepsza opcja niż kupno poprzedniej generacji, która jest jedynie o około 1000-1500 zł tańsza.

Plusy

 • solidne i precyzyjne wykonanie uszczelnionego tubusu
 • wydajny i cichy autofokus
 • wyrównana rozdzielczość obrazu w centrum i na brzegach w całym zakresie przysłon i ogniskowych
 • dobrze korygowana aberracja chromatyczna
 • akceptowalna dystorsja na środkowych ogniskowych
 • stosunkowo niewielka winieta (na 70 mm i 135 mm)
 • odpowiednia wyrazistość zdjęć w kontrastowym oświetleniu

Minusy

 • stopka statywowa nie jest kompatybilna z systemem Arca-Swiss
 • lekkie zniekształcenia obrazu na skrajnych ogniskowych
 • zauważalna winieta na 200 mm i f/2.8
 • zauważalne bliki i flary podczas fotografowania pod światło
Dodaj ocenę i odbierz darmowy numer DCP
Digital Camera Polska
Spis treści

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD - zdjęcia przykładowe
Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD - zdjęcia przykładowe
Optyka z najnowszymi rozwiązaniami, najwyższa jakość i plastyka obrazu, ultraszybki autofokus i odporna budowa - taki ma być najnowszy Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD. Czy rzeczywiście to jedna z...
13
0
Canon RF 24-240 mm f/4-6.3 IS USM - zdjęcia przykładowe
Canon RF 24-240 mm f/4-6.3 IS USM - zdjęcia przykładowe
RF 24-240 mm to pierwszy uniwersalny, "budżetowy" zoom w bezlusterkowym systemie EOS R, który może okazać się ciekawym wyborem dla osób wkraczających w pełnoklatkowy system producenta. Jak duży...
9
0
Nikon Nikkor Z 85 mm f/1.8 S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Nikon Nikkor Z 85 mm f/1.8 S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
To pierwsza typowa portretówka w nowym systemie Nikon Z. Oczekiwania są duże - czy obiektyw je spełnia? Miałam okazję sprawdzić go podczas wieczoru panieńskiego oraz...
6
3