Rozdzielczość

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
7
Cena / Jakość:
6
Optyka:
6
Budowa:
7.5
Marka:
Voigtlander
Nasza ocena:

68%

Nowy Voigtländer 10 mm f/5.6 Hyper-Wide-Heliar Aspherical E to „najszerszy rektilinearny obiektyw jaki kiedykolwiek wyprodukowano do pełnoklatkowego aparatu“ - zapewnia producent. Zobaczcie, jak ta wyjątkowa konstrukcja wypadła w praktyce.

Autor: Michał Chrzanowski

7 Październik 2016
Artykuł na: 23-28 minut
Spis treści

Rozdzielczość

Na osi poziomej wykresu umieściliśmy przysłony, a na osi pionowej pary linii na milimetr. Za przyzwoite wyniki uznajemy te powyżej 20 lp/mm.

Od ultraszerokokątnych obiektywów nie możemy wymagać wysokiej rozdzielczości obrazu na całej powierzchni planu fotograficznego. Z reguły w takich konstrukcjach centrum kadru prezentuje się bardzo dobrze i wyraźnie, zaś brzegi są już zauważalnie rozmyte. Tak też jest w przypadku nowego Voigtländera. Niemniej jednak byliśmy zaskoczeni zasięgiem akceptowalnej rozdzielczości obrazu, która wyniosła około 70% całego planu fotograficznego.

Wykres funkcji MTF50 wygenerowany dla centrum kadru pliku RAW jest naprawdę imponujący. Na każdej z przysłon rozdzielczość wyraźnie przekroczyła granicę akceptowalności. Ponadto jakość obrazu była bardzo wyrównana, co oznacza, że wyrazistość zdjęć - niezależnie od przysłony - prezentowała się podobnie. Najwyższą wartość zanotowaliśmy dla f/8. Jednak wraz z przymykaniem przysłony rozdzielczość stopniowo i równomiernie spadała. Mimo to nawet na f/22 nie zbliżyła się do akceptowalnej granicy. 

Niestety brzegi i rogi kadru to już zupełnie inna bajka. Jednak mogliśmy się tego spodziewać po stałce o ogniskowej 10 mm. Wprawdzie jakość obrazu jest bardzo wyrównana, ale rozdzielczość na żadnej z przysłon nie przekroczyła 20 lp/mm. W efekcie zdjęcia na brzegach planu fotograficznego są rozmyte, co przekłada się na ich wyrazistość. Ponadto obiektyw prezentuje spore dysproporcje rozdzielczości pomiędzy brzegami a centrum. Te wyniosą około 35 lp/mm, co jest już dużą różnicą, którą zauważymy na zdjęciach.

Wykresu MTF50 dla plików JPEG jest podobny do tego, który otrzymaliśmy w przypadku surowych plików RAW. Centrum kadru charakteryzuje się wysoką jakością obrazu - w całym zakresie przysłon. Tak więc możemy być pewni, że zdjęcia będą prezentować bardzo dobrą wyrazistość. Również na brzegach zauważyliśmy poprawę, choć nie możemy mówić sporych zmianach. Akceptowalna granica została przekroczona jedynie na f/11 i f/16. Niestety fotografie wykonane z wykorzystaniem innych przysłon będą prezentować zauważalne rozmycia brzegów i rogów kadru.

Wykres dotyczy funkcji MTF50 dla zielonego kanału kolorystycznego. Wartości zostały uśrednione do rozmiaru pełnej klatki, tak aby były porównywalne z innymi zestawami.

Rozdzielczość obrazu w praktyce - przysłona f/8

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Tamron 17-50 mm f/4 DI III VXD – test praktyczny (+RAW)
Tamron 17-50 mm f/4 DI III VXD – test praktyczny (+RAW)
Tamron testuje kolejny ciekawy zakres ogniskowych, tym razem przesuwając punkt ciężkości w stronę szerokiego kąta. Czy to idealny zoom dla podróżnika z krajobrazowym zacięciem? Mieliśmy okazję to...
27
OM System M.Zuiko Digital 150-600 mm f/5-6.3 IS ED - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
OM System M.Zuiko Digital 150-600 mm f/5-6.3 IS ED - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Najnowszy teleobiektyw OM System pozwala na fotografowanie i filmowanie na odpowiedniku ogniskowej wynoszącym aż 1200 mm. Oto, jak M.Zuiko Digital 150-600 mm f/5-6.3 IS ED spisuje się w...
30
Tamron 70-180 mm f/2.8 Di III VC VXD G2 – zdjęcia przykładowe [RAW]
Tamron 70-180 mm f/2.8 Di III VC VXD G2 – zdjęcia przykładowe [RAW]
Druga generacja tego popularnego zooma do bezlusterkowców Sony to lepsze parametry i przeprojektowany układ optyczny. Sprawdziliśmy jak zachowuje się w połączeniu z korpusem Sony A7 III
25
Więcej z tagiem: Voigtlander 10 mm f/5.6 Hyper-Wide-Heliar Aspherical E
Powiązane artykuły