Olympus M.Zuiko DIGITAL ED 300 mm f/4 IS PRO - test obiektywu

Olympus M.Zuiko DIGITAL ED 300 mm f/4 IS PRO - test obiektywu ocena 88%

Nowy Olympus M.Zuiko DIGITAL ED 300 mm f/4 IS PRO to obiektyw, który ma być idealnym dopełnieniem systemu Mikro Cztery Trzecie. Ponadto ma zwrócić na siebie uwagę najbardziej wymagających zawodowców, którzy poszukują konstrukcji supertelefoto. Czy tak się stanie? Zobaczcie to w naszym teście!

Autofokus

Olympus M.Zuiko DIGITAL ED 300 mm f/4 IS PRO to także konstrukcja, która korzysta z wydajnego i bardzo cichego systemu autofokusa. Została wyposażona w system wewnętrznego ogniskowania, który polega na przesuwaniu mniejszych soczewek środkowych i tylnych bez przesuwania większych soczewek umieszczonych z przodu obiektywu. Poza tym inżynierowie Olympusa zastosowali w obiektywie zaawansowany system MSC (Movie & Still Compatible), który wpływa zarówno na prędkość działania AF, jak i redukcję szumów towarzyszących podczas ustawiania ostrości. Dzięki takim rozwiązaniom zyskujemy bardzo sprawnie i płynnie działający system autofokusa. Pomaga w tym także przełącznik AF, który pozwala nam na szybkie wybranie pomiędzy jednym z trzech zakresów ostrzenia - 1,4-4 m, 1,4-∞, 4 m-∞.

Jeżeli chodzi o efektywne przeostrzanie, to mamy do czynienia z prawdziwym miksem czasów. Ustawienie ostrości przez cały zakres długości zajmuje nieco ponad jedną sekundę. Ale biorąc pod uwagę imponującą minimalną odległość ostrzenia 1,4 m, taki rezultat nie jest dla nas wcale zaskoczeniem. Niemniej jednak przy wyborze któregoś z możliwych zakresów, czas ostrzenia ulega znacznemu skróceniu - nawet o połowę do 0,5 sekundy. Co więcej, wybranie w aparacie ciągłego autofokusa C-AF sprawia, że nowa konstrukcja Olympusa jest jeszcze szybsza. Tak więc zarówno w trybie pojedynczym, jak i ciągłym wyniki są więcej niż zadowalające i porównywalne z tymi, które możemy osiągnąć podczas fotografowania zaawansowanymi lustrzankami.

Odnotować także trzeba - wyjątkowe, jak na konstrukcję typu supertelefoto - wspomnianą minimalną odległość ustawienia ostrości 1,4 m i maksymalne powiększenie 0.48x. Dzięki takim parametrom obiektyw nie tylko znacznie przewyższa możliwości konkurentów projektowanych do lustrzanek, lecz także może być efektywnie wykorzystywany na przykład w fotografii makro. Kombinacja długiej ogniskowej i jasnego światła zapewnia sporą kompresję obrazu, bardzo małą głębię ostrości oraz wyjątkowo miękkie rozmycie dalszego planu, co efektywnie eksponuje fotografowany obiekt. Co więcej, skorzystanie z dodatkowego telekonwertera 1,4x zwiększy maksymalne powiększenie do 0.67x bez wpływu na minimalną odległość ostrzenia - ta dalej będzie wynosić 1,4 m.

Testowany obiektyw został również wyposażony w charakterystyczne dla konstrukcji z serii M.Zuiko Pro sprzęgło manualnego ustawiania ostrości. Dzięki niemu otrzymujemy szybkie przełączanie z AF na MF przez zmianę położenia pierścienia ostrzenia. Po jego przesunięciu w stronę bagnetu uzyskujemy dostęp do czytelnej skali odległości, która ma nam pomagać w ręcznym ustawianiu ostrości.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Polecane artykuły
Obiektyw do zadań specjalnych, czyli Venus Optics Laowa 25 mm f/2.8 2.5-5X Ultra Macro i powiększenie 5:1 w praktyce
20 Mar 2019
Venus Optics Laowa 25 mm f/2.8 2.5-5X Ultra Macro to jedno z niewielu specjalistycznych szkieł kierowanych do miłośników ekstremalnych powiększeń na rynku. Jest przy tym konstrukcją znacznie nowszą i tańszą od swojego konkurenta. Zobaczcie, na co je stać.
2
Galeria zdjęć w twoim salonie? Oto przyjazne dla portfela wydruki, dzięki którym stworzysz prywatną wystawę
6 Mar 2019
Dostępność usług drukowania takich jak MojObraz.pl pozwala nam stworzyć z salony własną salę wystawową. Przyjazne portfelowi, szybkie i łatwe z punktu widzenia klienta - nie ma powodu, dla którego nie warto by było spróbować.
0
Świat z lotu ptaka - przyglądamy się możliwościom drona Yuneec Mantis Q
5 Mar 2019
Filmowanie w 4K, fotografowanie w formacie RAW, wydajny system śledzenia, maksymalna szybkość 72 km/h i aż 33 minuty nieprzerwanego lotu. Zobaczcie czy Yuneec Mantis Q to mocny gracz w segmencie dronów.
2
Lumix S1 i S1R pod lupą!
27 Lut 2019
Pełnoklatkowe matryce, najlepszy wizjer OLED w historii, stabilizacja 6 EV i zaawansowany tryb filmowy 4K - to tylko kilka z długiej listy możliwości korpusów Lumix S. O wszystkich innych przeczytacie w poniższym tekście...
0