Nikon AF-S Nikkor 35mm f/1,8G ED - test

Nikon AF-S Nikkor 35mm f/1,8G ED to nowa, pełnoklatkowa stałka tego producenta. Zaprezentowany wcześnie model o dokładnie tych samych parametrach krył tylko matrycę APS-C, a pełnoklatkowy protoplasta miał światło f/2. Jak najnowsza propozycja Nikona sprawdziła się w naszym teście?

6. Rozdzielczość RAW

Na osi poziomej wykresu umieściliśmy przysłony, a na osi pionowej pary linii na milimetr. Jak widać na poniższym wykresie obraz już na maksymalnym otworze względnym zasługuje na pochwałę jeśli mówimy o centrum kadru. Od maksymalnego otworu względnego przysłony obraz jest ostry. Przypomnijmy, że za granicę przyzwoitości uznajemy 20 lp/mm. Na maksymalnym otworze względnym przysłony - f/1,8 - obiektyw w centrum nieznacznie te granice przekracza osiągając 21 lp/mm, brzegi zaś notujemy niższy rezultat - 18lp/mm. Delikatne przymknięcie przysłony do f/2,0 nie wnosi praktycznie żadnych zmian. Na f/2,8 jest już zdecydowanie lepiej i zarówno w brzegach jak i w centrum kadru rejestrujemy 24 lp/mm. Najlepsze wyniki notujemy dla przysłony f/8. W centrum jest to 38 lp/mm, a w brzegach 30 lp/mm. Jak widać na poniższym wykresie obiektyw nie pozwala na siebie narzekać od f/2,8


Wykres dotyczy funkcji MTF50 dla zielonego kanału kolorystycznego. Wartości zostały uśrednione do rozmiaru pełnej klatki, tak aby były porównywalne z innymi zestawami.

 
 
Komentarze
Polecane artykuły
Nadchodzi Black Friday 2018 - przegląd najciekawszych promocji na sprzęt fotograficzny
20 Lis 2018
Specjalne oferty przygotowywane z okazji “czarnego piątku” na dobre już zagościły na naszym rynku. W wielu wypadkach to najlepszy moment na zakupienie wymarzonego sprzętu. Zobaczcie, jakie produkty będzie można w tym roku dorwać w atrakcyjnych cenach.
0
Przetestuj aparat Fujifilm XF10 - opinia Jakuba Barańskiego
9 Lis 2018
Fujifilm XF10 - mały kompakt z dużą matrycą i jasnym obiektywem. Czy ten aparat jest w stanie zastąpić lustrzankę podczas górskich wędrówek? Zobaczcie, co na ten temat ma do powiedzenia drugi testujący, Jakub Barański.
1
Mikro Cztery Trzecie okiem zawodowców. Ambasadorzy Olympus opowiadają o swoich ulubionych szkłach
8 Lis 2018
Mikro Cztery Trzecie to nie tylko aparaty, ale przede wszystkim świetne, wyjątkowe obiektywy, które wielu fotografów skłoniły do przesiadki na mniejszy system. O zaletach swoich ulubionych szkieł, bez których nie potrafiliby już się obejść, opowiadają nam Krzysztof Śliwak, Ireneusz Walędzik i Łukasz Bożycki.
0
Zanim kupisz: kluczowe cechy monitora dla fotografa
1 Lis 2018
Na co warto zwrócić uwagę wybierając monitor do edycji zdjęć? Które parametry i funkcje są najbardziej istotne? Na przykładzie serii BenQ SW pokazujemy kluczowe cechy monitora dla fotografa.
2