Nikon AF-S Nikkor 35mm f/1,8G ED - test

Nikon AF-S Nikkor 35mm f/1,8G ED to nowa, pełnoklatkowa stałka tego producenta. Zaprezentowany wcześnie model o dokładnie tych samych parametrach krył tylko matrycę APS-C, a pełnoklatkowy protoplasta miał światło f/2. Jak najnowsza propozycja Nikona sprawdziła się w naszym teście?

6. Rozdzielczość RAW

Na osi poziomej wykresu umieściliśmy przysłony, a na osi pionowej pary linii na milimetr. Jak widać na poniższym wykresie obraz już na maksymalnym otworze względnym zasługuje na pochwałę jeśli mówimy o centrum kadru. Od maksymalnego otworu względnego przysłony obraz jest ostry. Przypomnijmy, że za granicę przyzwoitości uznajemy 20 lp/mm. Na maksymalnym otworze względnym przysłony - f/1,8 - obiektyw w centrum nieznacznie te granice przekracza osiągając 21 lp/mm, brzegi zaś notujemy niższy rezultat - 18lp/mm. Delikatne przymknięcie przysłony do f/2,0 nie wnosi praktycznie żadnych zmian. Na f/2,8 jest już zdecydowanie lepiej i zarówno w brzegach jak i w centrum kadru rejestrujemy 24 lp/mm. Najlepsze wyniki notujemy dla przysłony f/8. W centrum jest to 38 lp/mm, a w brzegach 30 lp/mm. Jak widać na poniższym wykresie obiektyw nie pozwala na siebie narzekać od f/2,8


Wykres dotyczy funkcji MTF50 dla zielonego kanału kolorystycznego. Wartości zostały uśrednione do rozmiaru pełnej klatki, tak aby były porównywalne z innymi zestawami.

Komentarze
Polecane artykuły
Panasonic LX100 II - mały gigant
27 Gru 2018
Duży sensor 4/3, jasny zoom i tryb filmowy 4K. A wszystko zamknięte w wyjątkowo zgrabnym i stylowym body. Nowy Lumix to aparat, który w swojej klasie nie ma dzisiaj konkurencji!
1
Przetestuj monitor BenQ - opinia Michała Ostrowskiego o BenQ SW240
19 Gru 2018
W listopadzie, wspólnie z BenQ wystartowaliśmy z konkursem, w ramach którego wybrani czytelnicy mieli szansę testować monitory z oferty BenQ. Zobaczcie jak model SW240 przypadł do gustu Michałowi Ostrowskiemu.
0
Przetestuj monitor BenQ - opinia Mateusza Brzeźniaka o modelu SW271
16 Gru 2018
W listopadzie, wspólnie z BenQ wystartowaliśmy z konkursem, w ramach którego wybrani czytelnicy mieli szansę testować monitory z oferty BenQ. Zobaczcie jak model SW271 przypadł do gustu Mateuszowi Brzeźniakowi.
1
Przetestuj monitor BenQ - opinia Bartosza Dmowskiego o modelu SW320
15 Gru 2018
W listopadzie, wspólnie z BenQ wystartowaliśmy z konkursem, w ramach którego wybrani czytelnicy mieli szansę testować monitory z oferty BenQ. Zobaczcie jak model SW320 przypadł do gustu pierwszemu testującemu, Bartoszowi Dmowskiemu.
5