Nikon AF-S Nikkor 35mm f/1,8G ED - test

Nikon AF-S Nikkor 35mm f/1,8G ED to nowa, pełnoklatkowa stałka tego producenta. Zaprezentowany wcześnie model o dokładnie tych samych parametrach krył tylko matrycę APS-C, a pełnoklatkowy protoplasta miał światło f/2. Jak najnowsza propozycja Nikona sprawdziła się w naszym teście?

6. Rozdzielczość RAW

Na osi poziomej wykresu umieściliśmy przysłony, a na osi pionowej pary linii na milimetr. Jak widać na poniższym wykresie obraz już na maksymalnym otworze względnym zasługuje na pochwałę jeśli mówimy o centrum kadru. Od maksymalnego otworu względnego przysłony obraz jest ostry. Przypomnijmy, że za granicę przyzwoitości uznajemy 20 lp/mm. Na maksymalnym otworze względnym przysłony - f/1,8 - obiektyw w centrum nieznacznie te granice przekracza osiągając 21 lp/mm, brzegi zaś notujemy niższy rezultat - 18lp/mm. Delikatne przymknięcie przysłony do f/2,0 nie wnosi praktycznie żadnych zmian. Na f/2,8 jest już zdecydowanie lepiej i zarówno w brzegach jak i w centrum kadru rejestrujemy 24 lp/mm. Najlepsze wyniki notujemy dla przysłony f/8. W centrum jest to 38 lp/mm, a w brzegach 30 lp/mm. Jak widać na poniższym wykresie obiektyw nie pozwala na siebie narzekać od f/2,8


Wykres dotyczy funkcji MTF50 dla zielonego kanału kolorystycznego. Wartości zostały uśrednione do rozmiaru pełnej klatki, tak aby były porównywalne z innymi zestawami.

Komentarze
Polecane artykuły
Łukasz Bożycki: pierwsza zima z Olympusem OM-D E-M1X
6 Kwi 2019
Fotografia przyrodnicza to pasmo niepowodzeń, które od czasu do czasu przerywane jest drobnym sukcesem. W dużym stopniu zależy on od możliwości i znajomości naszego sprzętu.
2
Okiem zawodowca: Lumix S1 i S1R
28 Mar 2019
Fotografka National Geographic, kreatywny portrecista, utytułowany fotoreporter publikujący w prasie... Zobaczcie, co o nowych pełnoklatkowych korpusach Panasonic mówią profesjonalni fotografowie.
0
Obiektyw do zadań specjalnych, czyli Venus Optics Laowa 25 mm f/2.8 2.5-5X Ultra Macro i powiększenie 5:1 w praktyce
20 Mar 2019
Venus Optics Laowa 25 mm f/2.8 2.5-5X Ultra Macro to jedno z niewielu specjalistycznych szkieł kierowanych do miłośników ekstremalnych powiększeń na rynku. Jest przy tym konstrukcją znacznie nowszą i tańszą od swojego konkurenta. Zobaczcie, na co je stać.
6
Galeria zdjęć w twoim salonie? Oto przyjazne dla portfela wydruki, dzięki którym stworzysz prywatną wystawę
6 Mar 2019
Dostępność usług drukowania takich jak MojObraz.pl pozwala nam stworzyć z salony własną salę wystawową. Przyjazne portfelowi, szybkie i łatwe z punktu widzenia klienta - nie ma powodu, dla którego nie warto by było spróbować.
0