Podsumowanie

Zeiss Touit 32 mm f/1.8 to standardowy obiektyw do systemu Sony NEX i Fujifilm X, dający ekwiwalent 48 mm dla małego obrazka. Przekonajcie się, jak wypadł w naszym teście.

Autor: Marcin Grabowiecki

27 Czerwiec 2013
Artykuł na: 17-22 minuty
Spis treści

13. Podsumowanie

Obiektyw Zeiss Touit 32 mm f/1.8 przetestowaliśmy zgodnie z procedurą DxO.

Zeiss Touit 32 mm f/1.8 to dobrze wykonany obiektyw. Pochwalić należy metalowy korpus, bagnet oraz poręczny przedni dekielek. Słabym punktem konstrukcji są gumowe pierścienie ostrości i przesłony, które mogą zużywać się w trakcie eksploatacji. W obiektywie tej klasy mogłyby być metalowe.

Autofokus działa poprawnie, chociaż wyostrzenie na f/1.8 w przypadku minimalnej odległości zdjęciowej może być wyzwaniem. Dla pewności warto przymknąć obiektyw do f/2.0-f/2.2.

Obiektyw oferuje ponadprzeciętną jakość zdjęć. W przypadku plików RAW zostaje ona osiągnięta już na maksymalnym otworze względnym. Bardzo dobra jakość obrazu utrzymuje się aż do f/11. Najlepsze wyniki zanotowaliśmy w przedziale f/4-f/8. To znacznie lepsze rezultaty, niż te osiągnięte przez obiektyw Fujinon XF 35mm f/1.4 R. Za Fujinonem przemawia tylko lepsza jakość w brzegach kadru w przedziale f/5.6-f/8.

Równie dobre wyniki otrzymaliśmy w przypadku plików JPEG. Poprawiona została jakość obrazu na jego brzegach. Do f/5.6 Touit przewyższa obiektyw Fujinon XF 35mm f/1.4 R.

Rozmycie nie powinno mieć wpływu na nasze zdjęcia. Wady optyczne są dobrze skorygowane. Średnia aberracja chromatyczna oscyluje na poziomie 0.3-0.4 piksela. Obiektyw ma minimalną dystorsję poduszkowatą, którą możemy zaobserwować wyłącznie w warunkach studyjnych. Winietowanie jest niewielkie i od. f/2.8 praktycznie niezauważalne.

Zeiss Touit 32 mm f/1.8 to obiektyw oferujący bardzo dobrą jakość obrazu. Z powodzeniem może być traktowany jako podstawowy obiektyw o uniwersalnym zastosowaniu.

Biorąc pod uwagę jego cenę (3300 zł) liczyliśmy jednak na precyzyjniejsze wykonanie. W kwestii jakości obrazu przewyższa on Fujinona XF 35mm f/1.4 R, jednak ustępuje mu w jakości wykonania. Fujinon XF 35mm f/1.4 R kosztuje dużo mniej - 2000 zł. Przed podjęciem decyzji o zakupie polecamy szczegółową lekturę naszych testów.

+ ponadprzeciętna rozdzielczość obrazu na wszystkich przesłonach w centrum kadru

+ bardzo dobra rozdzielczość obrazu na wszystkich przesłonach na brzegach kadru

+ przyzwoita jakość wykonania

+ poręczny przedni dekielek

+ nieduża winieta

+ niska aberracja

+ niska dystorsja

- gumowe pierścienie (przysłony, ostrości)

- brak stabilizacji w systemie

- plastikowa osłona przeciwsłoneczna

Zeiss Touit 32 mm f/1.8 uzyskał 73% w swojej klasie
Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sony FE 16-25 mm f/2.8 G - zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony FE 16-25 mm f/2.8 G - zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony FE 16-25 mm f/2.8 G to najnowszy szerokokątny zoom z oferty Sony E, który łączy kompaktowe wymiary z przystępną ceną. Nowy obiektyw zabraliśmy na spacer po ulicach Londynu. Zobaczcie...
15
Nikon Nikkor Z 600 mm f/6.3 VR S - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nikon Nikkor Z 600 mm f/6.3 VR S - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Kolejny teleobiektyw w systemie Nikon Z jest alternatywą z jednej strony dla drogich, profesjonalnych stałek, a z drugiej klasycznych zoomów do dzikiej przyrody i sportu. Sprawdzamy, czy ta...
40
Sony FE 24-50 mm f/2.8 G - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony FE 24-50 mm f/2.8 G - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Rozwiązywanie problemu którego nie ma, czy może przebłysk geniuszu? Sprawdzamy, co do zaoferowania ma Sony FE 24-50 mm f/2.8 G - kompaktowa i tańsza alternatywa dla systemowego zooma...
36
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)