Samsung Galaxy Camera - test

Samsung Galaxy Camera został zaprezentowany podczas targów IFA w sierpniu 2012 roku. Urządzenie z systemem Android wyposażono w 16,3-megapikselową matrycę i 4,8-calowy, dotykowy wyświetlacz LCD. Przekonajcie się, jak wypadł w naszym teście.


]

3. Budowa i ergonomia

Samsung Galaxy Camera jest ciekawie i niebanalnie zaprojektowany. Metalowa obudowa wykończona jest plastikowym gripem. Całą tylną ściankę aparatu zajmuje 4,8-calowy, dotykowy wyświetlacz LCD. Obiektyw jest dobrze zintegrowany z korpusem, dzięki czemu wyłączony aparat zmieści się do większej kieszeni. Wszystko to sprawia, że urządzenie prezentuje się stylowo i elegancko.Aparat ma znacznie większe gabaryty z wysuniętym obiektywem. Tym samym traci odrobinę ze swojej pierwotnej zgrabności.Aparat uruchamia się przyciskiem ON/OFF umieszczonym na górnej ściance. Obok niego znajduje się spust migawki otoczony dźwigienką zoomu. Działa ona płynnie, a korzystanie z niej wygląda tak samo, jak w przypadku innych aparatów kompaktowych.Po lewej stronie umieszczona jest wysuwana lampa błyskowa, która otwiera się za pomocą przycisku umiejscowionego na bocznej ściance aparatu (klawisz został oznaczony symbolem błyskawicy). Nieduża lampa wysuwa się do góry sprawnie i szybko. Jej zakres to 0,5-3,8 m przy najszerszym kącie i 0,5-1,8 m (przy najdłuższym tele). Czas ładowania wynosi ok. 4 sekund. Błysk jest wyzwalany w trybach: Auto, Auto +, Redukcja czerwonych oczu, Błysk wypełniający, Synchronizacja z długim czasem.Samsung Galaxy Camera ma niewielki, ale w miarę wygodny uchwyt, który pokryty jest antypoślizgowym tworzywem różniącym się fakturą od reszty urządzenia. Obsługa aparatu jedną ręką wymaga jednak pewnej wprawy. Wypuszczeniu aparatu z ręki zapobiega pasek, który można sobie przepleść przez przegub dłoni.Na prawej ściance aparatu znajdują się dwa złącza: słuchawkowe (tzw. mini jack) oraz USB 2.0 (schowane pod małą klapką), umożliwiające podłączenie urządzenia do komputera.Na dolnej ściance aparatu pod klapką umieszczone jest gniazdo pamięci zewnętrznej microSD (microSDXC do 64 GB) oraz micro SIM.

Najwięcej miejsca pod klapką zajmuje jednak bateria (o pojemności 1 650 mAh). Na jednym ładowaniu baterii udało nam się wykonać ok. 200 zdjęć, co nie jest imponującym wynikiem. Żywotność baterii można przedłużyć włączając opcję "Oszczędzanie energii".

Menu jest w pełni dotykowe i znajduje się na dużym wyświetlaczu LCD z tyłu aparatu. Korzystanie z niego jest jest w miarę intuicyjne, chociaż daleko mu do prostoty obsługi urządzeń z systemem iOS. Osoby, które miały wcześniej kontakt z urządzeniami z systemem Android poradzą sobie bez problemu z obsługą.

Po przejściu w tryb fotografowania tylna ścianka przypomina ekran smartfona. Z lewej strony znajdują się ikonki wyzwalające spust migawki oraz przejścia w tryb filmowania. Między nimi umieszczona jest ikonka trybów.

Po jej dotknięciu uzyskujemy dostęp do jednego z trzech trybów fotografowania:
 • Automatyczny
 • Inteligentny
 • Ekspert
Działania trybu automatycznego nie będziemy tłumaczyć, ponieważ w nim cała odpowiedzialność za efekt końcowy, w postaci zdjęcia, spada na aparat. Więcej uwagi poświęcimy pozostałym dwóm trybom.

Tryb inteligentny


Tryb inteligentny umożliwia nam wybór jednego z 15 zaprogramowanych trybów fotografowania:
 • Najlepsza twarz
 • Najlepsze zdjęcie
 • Tryb seryjny
 • Najlepsza twarz
 • Pejzaż
 • Macro
 • Zatrzymaj akcję
 • Nasycone barwy
 • Panorama
 • Wodospad
 • Sylwetka
 • Zachód słońca
 • Noc
 • Fajerwerki
 • Smuga światła
Jak widać, wśród trybów są znane już z aparatów takie jak: Tryb nocny, Panorama czy Makro oraz rzadziej spotykane, do których można zaliczyć: Najlepszy wyraz twarzy czy Pocztówka.

Nasze wątpliwości budzi tryb Najlepszy wyraz twarzy, który umożliwia "wybór najlepszego zdjęcia każdej osoby z 5 kolejnych zdjęć w celu uzyskania najlepszego zdjęcia grupowego".

Tryb Ekspert


Najbardziej zaawansowanym trybem jest Ekspert. Po jego wyborze uruchamiana jest wirtualna tarcza nastaw. Obsługuje ona przysłonę i czas w trybach M (ręczny), P (auto+), A (priorytet przesłony) i S (priorytet migawki). Udaje ona pierścienie obiektywu. Za ich pomocą możemy zmieniać czas, przysłonę, korektę ekspozycji oraz czułość.

Po ustawieniu żądanych parametrów w górnej części ekranu pojawia się pasek informujący nas o ich wartościach.

Podczas przechodzenia między poszczególnymi kółkami nastaw M, P, A i S wyświetlane są komunikaty informujące, jak zmiana danej wartości wpłynie na zdjęcie (np. "Czas otwarcia migawki: Zwiększenie lub zmniejszenie ilości wpadającego światła, wpływające na ostrość zdjęć ruchomych obiektów").

Jednocześnie w każdym momencie możemy dotknąć wybranej tarczy (jednej z czterech) i zmienić żądany parametr.

W tym miejscu można również zmienić ekspozycję w trybie filmowania.

Kolejna opcja pojawiająca się w trybie fotografowania to niepozorna strzałka w dolnej części ekranu. Jej dotknięcie umożliwia nam wybór jednego z popularnych filtrów artystycznych (Sepia, Negatyw, Szkic pastelami, Impresjonizm).W lewym, górnym rogu wyświetlacza znajduje się ikonka domu, która umożliwia nam powrót do ekranu początkowego, z poziomu którego mamy dostęp do aplikacji, których układ wygląda bardzo podobnie do tego ze smartfonów. Samsung Galaxy Camera możemy obsługiwać trzymając go w pozycji poziomej i pionowej.


Komentarze
Polecane artykuły
Capture One Pro 12 pod lupą House of Retouching
3 Maj 2019
Capture One Pro 12 pojawił się na rynku już jakiś czas temu. Czy inżynierom udało się stworzyć kolejne narzędzia, które wycisną ostatnie soki z plików RAW i czy wypracowali nowe sposoby na przyśpieszenie pracy? A może pojawiły się bardziej zaawansowane opcje retuszu?
0
Panasonic Lumix G90 - pierwszy wybór, nie tylko dla fotografa
1 Maj 2019
Najnowszy Panasonic Lumix G90 to najlepsze cechy poprzednika i jeszcze bardziej zaawansowany tryb wideo, zbliżający go do topowych filmujących modeli z serii Lumix.
0
Łukasz Bożycki: pierwsza zima z Olympusem OM-D E-M1X
6 Kwi 2019
Fotografia przyrodnicza to pasmo niepowodzeń, które od czasu do czasu przerywane jest drobnym sukcesem. W dużym stopniu zależy on od możliwości i znajomości naszego sprzętu.
2
Okiem zawodowca: Lumix S1 i S1R
28 Mar 2019
Fotografka National Geographic, kreatywny portrecista, utytułowany fotoreporter publikujący w prasie... Zobaczcie, co o nowych pełnoklatkowych korpusach Panasonic mówią profesjonalni fotografowie.
0