Budowa

Ricoh GR Digital III to jeden z bardziej interesujących aparatów kompaktowych na rynku. Oferuje jasny, szerokokątny obiektyw stałoogniskowy - 28 mm f/1.9, rewelacyjny ekran LCD o rozdzielczości 920 tys. punktów i tryby manualne. Wszystko to jest spakowane w zgrabną kieszonkową obudowę. Zapraszamy do testu tego nieprzeciętnego kompaktu.

Autor: Marcin Falana

23 Lipiec 2010
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

4. Budowa i ergonomia

Optyka i sensor

Ricoha GR Digital III wyposażono w szerokokątny, stałoogniskowy obiektyw o nominalnej ogniskowej 6 mm, która po przeliczeniu na mały obrazek daje 28 mm. Do dyspozycji mamy przysłony od f/1.9 do f/9 ze skokiem o 1/3 przysłony. Obiektyw składa się z 8 elementów w 6 grupach.

Można go pochwalić za wysoką rozdzielczość i ostrość nawet na krańcach kadru szczególnie jeżeli nie będziemy go przymykać do f/8. Ważne, że bardzo dobre rezultaty uzyskujemy na największym otworze czyli f/1.9. Obiektyw charakteryzuje się także niskim poziomem aberracji chromatycznej.

f/1.9
f/2.8
f/4.0
f/5.6
f/8
f/9

Makro

Tryb makro to mocna strona Ricoha GR Digital III. W tym trybie aparat pozwala zbliżyć się do fotografowanego przedmiotu na odległość 1 cm od końca obiektywu co pozwala uzyskać bardzo przyzwoitą skalę odwzorowania.

tryb makro
tryb makro

Matryca

Ricoh GR Digital III wyposażono w 10-megapikselową matrycę CCD o rozmiarze 1/1,7-cala, czyli podobnej rozmiarem do takich konstrukcji jak Panasonic LX3, Canon G11 czy S90. Pozwala to mieć nadzieję na przyzwoite rezultaty szczególnie pod względem niskiej ilości szumu. Trochę gorzej może wyglądać sprawa reprodukcji szczegółów.

Monitor

GR Digital III wyposażono w 3-calowy ekran LCD o rozdzielczości 920 tys. punktów co w aparatach kompaktowych jest rzadkością. Obraz na nim wyświetlany robi rewelacyjne wrażenie, jest bardzo szczegółowy i klarowny, aż chce się fotografować i przeglądać na nim zdjęcia. W porównaniu ze zdjęciami wyświetlanymi na skalibrowanym monitorze Ricoh trochę podbija nasycenie kolorów.

Lampa błyskowa

GR Digital III wyposażono we wbudowaną lampę błyskową, która w elegancki sposób wyskakuje z obudowy po zwolnieniu dedykowanym przyciskiem.

W trybie automatycznym lampa zazwyczaj daje pożądane efekty chociaż kilka razy przy bliższych kadrach zdjęcia były przepalone. Poza tym lampa daje szeroki zakres dostosowania swojej pracy do naszych potrzeb jak tryb manualny czy wyzwalania na drugą kurtynę migawki.

tryby lampy błyskowej
tryb lampy błyskowej Auto

Zasilanie i pamięć

Gniazdo baterii otwiera się w wygodny sposób, a klapka odchyla się na sprężynce dając ułatwiony dostęp do akumulatora. Po zwolnieniu zapadki bateria wysuwa się ułatwiając wyjęcie. Bateria ma niestety prostokątny kształt więc możemy ją wsadzić odwrotnie i dopiero przy końcu okazuje się że coś jest nie tak.

Akumulator zastosowany w GR Digital III ma pojemność 1250 mAh i pozwala na wykonanie około 250 zdjęć co jest wynikiem dość przyzwoitym.

GR Digital III wyposażono w 88MB pamięci wewnętrznej, poza tym zdjęcia możemy zapisywać na kartach SD i SDHC.

Złącza

Gniazdo złącz znajduje się z prawej strony korpusu pod miękką gumową zaślepką. Znajdziemy tu złącze USB 2.0 pozwalające podłączyć aparat do komputera oraz złącze AV - mini jack. Jedyne czego zabrakło to złącze HDMI.

złącza

Podsumowanie

Ricoha GR Digital III możemy pochwalić za wysokiej jakości szerokokątny obiektyw. Nie tylko, że jest jasny f/1.9 - co pozwala na używanie niższych czułości ISO, charakteryzuje się także niskim poziomem aberracji i dobrą ostrością na krańcach kadru. Do tego pozwala uzyskać całkiem przyzwoitą skalę odwzorowania w trybie makro. Świetny ekran o rozdzielczości 920 tys. punktów po prostu uprzyjemnia fotografowanie i przeglądanie zdjęć. GR Digital III zbiera także plusa za obecność gorącej stopki umożliwiającej zamocowanie zewnętrznej lampy błyskowej. Czego zabrakło to złącze HDMI, które powoli staje się standardem.

+ szerokokątny obiektyw 28 mm f/1.9

+ tryb makro

+ monitor o rozdzielczości 920 tys. punktów

+ gorąca stopka do zewnętrznej lampy błyskowej

- brak złącza HDMI

Spis treści
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Ta sama niemiecka precyzja, ale teraz z 60 Mp na pokładzie, szybszym autofokusem i odchylanym wyświetlaczem. Sprawdziliśmy, jak Leica SL3 spisuje się w praktyce.
21
Canon EOS R8 - test aparatu
Canon EOS R8 - test aparatu
Najnowsza kompaktowa pełna klatka Canona przełamuje schemat tego, co może oferować aparat dla amatorów. Specyfikacja zapożyczona z wyższego modelu R6 Mark II i przystępna cena...
41
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Szósta generacja jednego z najbardziej oryginalnych aparatów na rynku wprowadza do serii stabilizowaną matrycę o wysokiej rozdzielczości 40 Mp. To nowe możliwości kadrowania i pracy ze...
41
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)