Sony NEX-5 - Budowa i obsługa

Sony NEX-5 to flagowy korpus dosyć młodego systemu NEX. Aparat wyróżnia się niezwykle małymi rozmiarami, magnezową obudową oraz nowoczesną 14,2-megapikselową matrycą w rozmiarze APS-C. Uniwersalność aparatu zwiększa możliwość wymiany obiektywów oraz nagrywanie filmów HD 1080i. Rzadko spotykaną, ale ciekawą funkcją jest rejestracja panoram 3D.

Autor: Damian Bednarzak

16 Lipiec 2010
Artykuł na: 38-48 minut
Spis treści

System Alfa NEX jest najmłodszym systemem "bezlusterkowym". W tej chwili do dyspozycji mamy dwa modele korpusów: testowany NEX-5 oraz nieco słabiej wyposażony NEX-3. Póki co możemy wybierać jedynie spośród dwóch obiektywów: niewielkiego, stałogoniskowego Sony E 16 mm f/2.8 oraz tradycyjnego kita 18-55 mm f/3,5-5,6. Pierwszy z nich idealnie komponuje się z miniaturowymi korpusami NEX-ów, tworząc duet bez problemu mieszczący się w małej torebce czy kieszeni. Z niecierpliwością czekamy także na zapowiedziany uniwersalny zoom: 18-200 mm f/3,5-5,6.

NEX-5 wraz z dostępnymi obiektywami

Matryca

W modelu NEX-5 jak i w NEX-3 znajdziemy identyczną matrycę: APS HD CMOS o rozdzielczości 14,2 MP. Najciekawszym parametrem sensora jest jego rozmiar fizyczny, odpowiadający popularnym sensorom APS-C (crop 1,5x). Dzięki temu upakowanie komórek światłoczułych nie musi być przesadnie gęste oraz możemy w większym stopniu kontrolować głębię ostrości niż w aparatach systemu mikro 4/3. Niestety matryca została pozbawiona systemu stabilizacji, co jest uzasadnione niewielkimi gabarytami korpusu. W systemie Alfa NEX dostępne są natomiast obiektywy ze stabilizacją optyczną (w tym kit 18-55 mm).

Monitor i system podglądu

NEX-5 umożliwia dwa sposoby na kadrowanie zdjęć. Najpopularniejszym i zapewne najczęściej używanym będzie kadrowanie przy pomocy systemu Live View na monitorze LCD. Drugą metodą, która aktualnie znajdzie zastosowanie jedynie w przypadku obiektywu 16 mm f/2,8 jest podłączenie opcjonalnego wizjera optycznego (oczywiście obarczonego błędem paralaksy).

Sam monitor prezentuje się rewelacyjnie. Duży, 3-calowy (921 tys. pkt) LCD z technologią TruBlack zapewnia bardzo dobrą jakość obrazu. Do tego wyświetlacz jest bardzo cienki i posiada ruchome mocowanie, co sprawia, że kadrowanie jest o wiele przyjemniejsze niż w przypadku konkurencji z nieruchomym LCD.

ruchomy wyświetlacz NEX-5

Lampa błyskowa

NEX-5 nie posiada wbudowanej lampy błyskowej, ale w zestawie znajduje się malutka przykręcana lampa. Jej moc (LP 7 dla ISO 200) wystarcza by doświetlić nieduże pomieszczenie. Lampę włącza się podnosząc ją do góry, w pozycji leżącej nie ma prawa błysnąć. Spośród trybów możemy wybrać AUTO, wymusić błysk lub zsynchronizować z długimi czasami migawki (również na drugą kurtynę). Osoby fotografujące jedynie przy świetle zastanym z pewnością będą demontować lampę, by jeszcze bardziej zmniejszyć wagę i gabaryty zestawu.

będąca w zestawie malutka lampa blyskowa

Zasilanie i pamięć

W Sony NEX-5 znajdziemy baterię NP-FW50 o pojemności 1080 mAh. Wystarcza ona na wykonanie około 350 zdjęć. Pod klapką baterii znajduje się również złącze kart pamięci. Możemy korzystać z tradycyjnych dla Sony kart MemoryStick Duo/Pro Duo oraz bardziej popularnych SD/SDHC/SDXC, jednakże slot mieści tylko jedną kartę, więc nie ma mowy o zastosowaniu dwóch typów jednocześnie.

gniazdo baterii
slot na karty pamięci SD bądź MemoryStick Duo

Złącza

Złącza znajdują się na prawej bocznej ściance aparatu. Widzimy znane od dawna złącze mini USB, służące do wymiany danych z komputerem oraz HDMI, przesyłające dźwięk oraz obraz do urządzeń zgodnych z standardem HD. NEX umożliwia także sterowanie aparatem przez złącze HDMI.

złącza: mini USB i HDMI

Podsumowanie działu

W systemie NEX póki co nie znajdziemy szerokiego wyboru obiektywów, jednak z można mieć nadzieje, że w niedługim czasie się to zmieni. Ciekawymi elementami NEX-5 jest duża matryca (crop 1,5x) oraz ruchomy wyświetlacz LCD. W tej kategorii zarówno NEX-5 jak i NEX-3 zbierają identyczną liczbę punktów, gdyż posiadają identyczne podzespoły bazowe. Pewną wadą NEX-ów jest brak możliwości podłączenia zewnętrznego wizjera elektronicznego, tak jak ma to miejsce w najnowszych PEN-ach.

+ duża matryca

+ świetnej jakości LCD

+ lampa błyskowa w zestawie

- brak wizjera elektronicznego w systemie (przynajmniej na razie)

Spis treści
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Ta sama niemiecka precyzja, ale teraz z 60 Mp na pokładzie, szybszym autofokusem i odchylanym wyświetlaczem. Sprawdziliśmy, jak Leica SL3 spisuje się w praktyce.
21
Canon EOS R8 - test aparatu
Canon EOS R8 - test aparatu
Najnowsza kompaktowa pełna klatka Canona przełamuje schemat tego, co może oferować aparat dla amatorów. Specyfikacja zapożyczona z wyższego modelu R6 Mark II i przystępna cena...
41
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Szósta generacja jednego z najbardziej oryginalnych aparatów na rynku wprowadza do serii stabilizowaną matrycę o wysokiej rozdzielczości 40 Mp. To nowe możliwości kadrowania i pracy ze...
41
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)