Jakość zdjęć

Panasonic Lumix G2 to następca pierwszego reprezentanta systemu mikro 4/3 - Lumiksa G1. Nowością jest możliwość rejestracji filmów HD 720p kompresowanych w AVCHD Lite. Poprawiono również ergonomię aparatu - wyświetlacz LCD jest teraz czuły na dotyk, a pokrętło sterujące powędrowało pod kciuk. Oczywiście to nie wszystkie zmiany - zapraszamy do lektury pełnego testu.

Autor: Damian Bednarzak

25 Czerwiec 2010
Artykuł na: 38-48 minut
Spis treści

7. Jakość zdjęć

Szum

Przed analizą zdjęć warto przypomnieć z jaką matrycą mamy do czynienia. Jest to 12,1 megapikselowy sensor Live MOS (crop 2x), który prawdopodobnie jest identyczną konstrukcją jak w przypadku poprzednika, Panasonika G1. Mimo wszystko możemy spodziewać się drobnych różnic w jakości obrazu ze względu na nowy procesor i na pewno ulepszone algorytmy odpowiadające za powstanie plików graficznych. I faktycznie, szczegółowa analiza zdjęć potwierdza nieco mniejszy poziom szumu na zdjęciach z nowego modelu. Nie są to jednak różnice duże, które zauważalny byłby na każdym zdjęciu.

Charakterystyczną cechą obrazu generowanego przez G2 jest bardzo dobra jakość na niskich czułościach (ISO 100-400), w pełni akceptowalna na ISO 800-1600 oraz przeciętna na dwóch najwyższych czułościach. Tak naprawdę dodana czułość ISO 6400 wygląda nawet gorzej niż przeciętnie i raczej musimy się jej wystrzegać.

ISO 100
ISO 200
ISO 400
ISO 800
ISO 1600
ISO 3200
ISO 6400

Jeśli chodzi o system redukcji szumu, to można go ustawić w zakresie od -2 do +2. Różnice między tymi poziomami są zauważalne, szczególnie na wyższych czułościach, gdzie G2 niestety ma problemy z szumem. Poniżej przedstawiamy zestawienie dla czułości ISO 1600 oraz ISO 3200:

ISO 1600, od góry -2,0,+2
ISO 3200, od góry -2,0,+2

Reprodukcja szczegółów

W przypadku reprodukcji szczegółów nie zauważamy znaczącej zmiany w porównaniu do poprzednika. Reprodukcja szczegółów jest na dobrym poziomie, jednak nieco ustępuje np. Sony NEX-om lub Olympusowi E-PL1. Jest jednak lepsza niż w konkurencyjnym Samsungu NX10. Tradycyjnie, dla niskich ISO zauważamy o wiele więcej szczegółów niż w przypadku wyższych ISO. Kryzys następuje wraz z przekroczeniem ISO 400, kiedy to obraz zaczyna pokrywać się widocznym szumem. Warto wspomnieć, że ISO 3200 wygląda nieco lepiej niż w przypadku G1, ale dodatkową czułość ISO 6400 trudno nazwać użyteczną.

ISO 100
ISO 200
ISO 400
ISO 800
ISO 1600
ISO 3200
ISO 6400

G2 oferuje 5 poziomów wyostrzenia w zakresie od -2 do +2. Poniżej prezentujemy zestawienie porównujące skrajne poziomy wyostrzania oraz wartości 0.

od lewej wyostrzanie -2,0,+2

Reprodukcja kolorów

Reprodukcja kolorów jest mocną stroną Panasonika G2. Nasycenie barw podstawowych jest bardzo wyrównane Odwzorowanie barw jest naturalne, może delikatnie podbite, ale co ważne bardzo ładnie prezentuje na zdjęciach. Zarówno trudne czerwienie, rozległe zielenie jak i niebieskości nieba pięknie prezentują się na zdjęciach, warto zwrócić też uwagę na zrównoważone nasycenie barw podstawowych.

fragment tablicy Gretaga z brawami podstawowymi RGB oraz kolorami odpowiadającymi barwom skóry
zarówno zielenie jak i niebieskości ładnie komponują się na zdjęciu
naturalne odwzorowanie trudnej barwy jaką jest czerwień

Podsumowanie działu

Panasonic G2 może nie jest mistrzem w kategorii poziomu szumu na wysokich czułościach, ale należy przyznać, że w zakresie ISO 100-400 obraz charakteryzuje się wysoką jakością. Największą zaletą zdjęć pochodzących z tego korpusu jest naturalne i bardzo przyjemne dla oka odwzorowanie barw.

+ bardzo dobra jakość obrazu w zakresie ISO 100-400

+ bardzo dobra reprodukcja kolorów, również na wysokich ISO

- przeciętna reprodukcja szczegółów

Spis treści
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Ta sama niemiecka precyzja, ale teraz z 60 Mp na pokładzie, szybszym autofokusem i odchylanym wyświetlaczem. Sprawdziliśmy, jak Leica SL3 spisuje się w praktyce.
21
Canon EOS R8 - test aparatu
Canon EOS R8 - test aparatu
Najnowsza kompaktowa pełna klatka Canona przełamuje schemat tego, co może oferować aparat dla amatorów. Specyfikacja zapożyczona z wyższego modelu R6 Mark II i przystępna cena...
41
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Szósta generacja jednego z najbardziej oryginalnych aparatów na rynku wprowadza do serii stabilizowaną matrycę o wysokiej rozdzielczości 40 Mp. To nowe możliwości kadrowania i pracy ze...
41
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)