Canon EOS 7D - Budowa i obsługa

Zapraszamy do lektury testu Canona EOS 7D - najbardziej zaawansowanej lustrzanki tego producenta z matrycą o rozmiarze APS-C. Dotychczas w ofercie Canona brakowało niepełnoklatkowej, szybkiej lustrzanki reporterskiej, która mogłaby być pomostem między korpusami amatorskimi, a serią 1D. EOS 7D ma uzupełnić ofertę Canona w tym segmencie.

Autor: Michal Grzegorczyk

6 Listopad 2009
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

Budowa i obsługa

Optyka i sensor
W modelu EOS 7D zastosowano standardowe mocowanie obiektywów - bagnet typu EF/EF-S. Przelicznik ogniskowej dla małego obrazka wynosi 1,6x. Zakładanie obiektywów na korpus nie stanowi żadnego problemu. Obiektyw i korpus są dobrze oznaczone czerwoną kropką, która ułatwia mocowanie.
Canon EOS 7D

EOS 7D korzysta z 18-megapikselowej matrycy CMOS dostosowanej do podglądu na żywo i nagrywania filmów. Została ona wyprodukowana bezpośrednio przez Canona. Jej wymiary to 22,3 x 14,9 mm, a całkowita liczba pikseli - około 19 milionów. Efektywnie jest wykorzystywane 18 Mp. Należy w tym miejscu jeszcze wspomnieć o zintegrowanym systemie czyszczenia EOS, który zadba o czystość matrycy. Podczas testu wielokrotnie zdejmowałem i zakładałem obiektyw i nie zauważyłem żadnych zanieczyszczeń, które byłyby widoczne na zdjęciach. Matryca 7D pozwala na zastosowanie czułości od ISO 100 do ISO 6400 i rozszerzone ISO H odpowiadające ISO 12800.
Canon EOS 7D matryca

Producent twierdzi, że nowy proces produkcji matrycy i przeprojektowane fotodiody i mikrosoczewki zwiększają możliwości sensora. Podobnie jak w modelu 50D mikrosoczewki charakteryzują się brakiem przerw między nimi co ma podnieść efektywność każdego piksela. Dzięki temu rozwiązaniu 7D ma dawać dobrą jakość na wysokich czułościach mimo dużego upakowania pikseli na matrycy.

Sensor pozwala na 14-bitowe przetwarzanie analogowo-cyfrowe. Za dalszą obróbkę odpowiedzialny jest podwójny procesor obrazu DUAL DIGIC IV.

Wizjer
EOS 7D wraz z takimi lustrzankami niepełnoklatkowymi jak Nikon D300 i D300s należy do grupy, która oferuje 100% krycia pola widzenia aparatu. Znaczy to, że matryca zarejestruje dokładnie taki kadr jaki widzimy przez wizjer. Korekty dioptrażu możemy dokonać w zakresie od -3 do +1 dioptrii. W wizjerze zastosowano szklany pryzmat pentagonalny. Producent nie przewidział możliwości wymiany matówki.
Canon EOS 7D pryzmat

Wizjer 7D jest trochę większy od wizjera 50D i oczywiście mniejszy od profesjonalnych "jedynek". W porównaniu z najbliższym konkurentem - Nikonem D300s - wizjer 7D jest prawie identyczny.
rozmieszczenie punktów AF i informacji w wizjerze

  • poziom naładowania baterii
  • blokada ekspozycji
  • informacje związane z lampą błyskową
  • parametry ekspozycji i informacje o karcie pamięci
  • wskaźnik poziomu ekspozycji
  • priorytet jasnych partii obrazu
  • czułość ISO
  • korekta balansu bieli
  • zdjęcia czarno białe
  • maksymalna liczba zdjęć seryjnych
  • kontrolka ostrości

W wizjerze na stałe wyświetlana jest wartość czułości ISO i oznaczenie +D - priorytetu jasnych partii obrazu. EOS 7D daje też możliwość wyświetlenia siatki w wizjerze.

Podgląd na żywo
EOS 7D oferuje oddzielnie tryb live view i tryb nagrywania klipów wideo. Dostajemy się do nich za pomocą przełącznika umieszczonego z prawej strony wizjera - tarczą zmieniamy tryb, a przełącznikiem uruchamiany live view lub nagrywanie filmu.
przełącznik trybu live view / filmowania


Tryb podglądu na żywo oferuje kilka sposobów wyświetlania informacji i kilka metod pomiaru ostrości.

Zacznijmy od pomiaru ostrości, zmianę trybu dokonujemy z menu aparaty albo bezpośrednio przyciskiem AF/DRIVE. Do dyspozycji mamy trzy sposoby pomiaru ostrości:
  • Tryb Live - korzysta z detekcji kontrastu, efekty ostrzenia widzimy na ekranie
  • Tryb Live z detekcją twarzy
  • Tryb szybki - korzysta z detekcji fazowej, na moment tracimy obraz z ekranu

Szybkość pomiaru opartego o detekcję kontrastu w trybie live view nie powala na kolana i przypomina raczej osiągi przeciętnego kompaktu niż takich modeli jak Panasomic GF1 czy GH1.

Jeżeli chodzi o wyświetlanie informacji w trybie live view to zmieniamy ją przyciskiem INFO - zakładka poniżej.
tryb live view zmiana wyświetlanej informacji - przycisk INFO

Do dyspozycji mamy także dwie siatki.
siatki

Przycisk Q pozwala na zmianę Automatycznego optymalizatora jasności i rozmiaru / jakości zdjęcia.
przycisk Q


Podobnie jak w trybie odtwarzania możemy powiększać obraz w trybie live view - służy do tego ten sam przycisk.
powiększanie w trybie live view


Reszta funkcji fotograficznych może być obsługiwana przez dedykowane przyciski. Po ich wciśnięciu na ekranie pojawiają się odpowiednie symbole, które obsługujemy tarczami nastaw.


Monitor i panel LCD
Canon 7D został wyposażony w 3-calowy wyświetlacz LCD Clear View TFT o rozdzielczości 920 tys. punktów, znany z EOS-a 5D Mark II. Obraz jest jasny, klarowny, i pozwala trafnie określić ekspozycję i ostrość naszego zdjęcia.
zakładka jasności monitora

Jasność monitora możemy dostosować na dwa sposoby: ręcznie lub automatycznie. Ustawienia ręczne pozwalają na wybór jednego z siedmiu poziomów jasności. Automatyczne ustawianie jasności przyciemnia lub rozjaśnia obraz zależnie od otaczających warunków oświetleniowych, korzystając z czujnika, który znajduje się obok ekranu. Jest to bardzo poręczne rozwiązanie ułatwiające pracę w zmiennych warunkach oświetleniowych.
Canon EOS 7D ekran LCD

Jak przystało na zaawansowaną lustrzankę Canon EOS 7D wyposażono w monochromatyczny wyświetlacz służący do wyświetlania informacji o parametrach ekspozycji i ustawieniach aparatu. Czytelność wyświetlanych informacji jest na wysokim poziomie, no może poza pomiarem światła. Tradycyjnie dla Canona wyświetlacz jest podświetlany na kolor bursztynowy.
górny wyświetlacz


Lampa błyskowa
EOS-a 7D wyposażono we wbudowaną lampę błyskową o liczbie przewodniej 12 i polu krycia 15 mm (dla małego obrazka 24 mm). Tradycyjnie lampę wbudowano w górną część obudowy wizjera. W trybie E-TTL lampa działa bez zarzutu odpowiednio doświetlając fotografowaną scenę.
Canon EOS 7D

Model 7D jest pierwszą lustrzanką Canona, która pozwala na sterowanie dedykowanymi, zewnętrznymi lampami Speedlite EX przez wbudowaną lampę. Dotychczas żeby korzystać z tej funkcji musieliśmy mieć dwie lampy Speedlite.

Zasilanie
W Canonie 7D zastosowano nową baterię litowo-jonową LP-E6. Pomimo, że ma ona identyczne wymiary co baterie z serii BP charakteryzuje się większą pojemnością - 1800 mAh i dokładną informacją o poziomie naładowania i stopniu zużycia, która znajduje się w trzeciej zakładce menu ustawień aparatu. Poza tym informacja o poziomie naładowanie baterii jest dostępna w wizjerze i na górnym wyświetlaczu. Pozwala ona na określenie jednego z 6 poziomów naładowania.
Canon EOS 7D

Według danych Canona jedno ładowanie wystarcza na wykonanie około 800 zdjęć. Mnie udało się średnio podczas pracy z 7D wykonać około 400-500 zdjęć na jednym ładowaniu przy umiarkowanym korzystaniu z podglądu na żywo i lampy błyskowej.

Warto jeszcze wspomnieć o ładowarce LC-E6E, która za pomocą mrugania diody o różnej częstotliwości pozwala na określenie poziomu naładowania baterii. Ładowanie baterii trwa około 2h.

Pamięć
Jak wszystkie zaawansowane lustrzanki Canon 7D korzysta z kart pamięci CompactFlash typu I lub II. Obsługuje oczywiście szybkie karty CF o dużych pojemnościach, które wykorzystują technologię UDMA. Gniazdo karty pamięci znajduje się z prawej strony korpusu i nie różni się od rozwiązania zastosowanego w poprzednich modelach. Zakrywana jest klapką, którą należy wysunąć, aby ją otworzyć.
Canon EOS 7D gniazdo karty pamięci


Złącza
Gniazdo złącz znalazło się na lewej ściance korpusu pod gumowymi zaślepkami. Otwiera się je w wygodny sposób i dają wtedy łatwy dostęp do gniazd. Znajdziemy tu złącza: USB 2.0 (Hi-Speed), HDMI mini i wideo (PAL/NTSC), gniazdo akcesoriów (pilot, GPS), port mikrofonu i gniazdo X do podłączenia kabla synchronizującego studyjne lampy błyskowe.
Canon EOS 7D złącza


Podsumowanie
W tej części 7D zbiera same pochwały. Trzeba go docenić za 18-megapikselową matrycę ze zintegrowanym systemem czyszczenia, jasny wizjer kryjący około 100% kadru i informację dostępną w wizjerze. Na plus przemawia też górny wyświetlacz z przejrzystym rozmieszczeniem informacji i ekran LCD o rozdzielczości 920 tys. punktów.

+ matryca CMOS 18 Mp
+ system czyszczenia matrycy
+ jasny wizjer
+ informacja w wizjerze
+ górny wyświetlacz LCD
+ monitor LCD o rozdzielczości 920 tys. punktów
+ złącze HDMI
+ gniazdo mikrofonu
+ sterowanie wbudowaną lampą zewnętrznymi lampami błyskowymi

Spis treści
Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Ta sama niemiecka precyzja, ale teraz z 60 Mp na pokładzie, szybszym autofokusem i odchylanym wyświetlaczem. Sprawdziliśmy, jak Leica SL3 spisuje się w praktyce.
21
Canon EOS R8 - test aparatu
Canon EOS R8 - test aparatu
Najnowsza kompaktowa pełna klatka Canona przełamuje schemat tego, co może oferować aparat dla amatorów. Specyfikacja zapożyczona z wyższego modelu R6 Mark II i przystępna cena...
41
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Szósta generacja jednego z najbardziej oryginalnych aparatów na rynku wprowadza do serii stabilizowaną matrycę o wysokiej rozdzielczości 40 Mp. To nowe możliwości kadrowania i pracy ze...
31
Powiązane artykuły