Nikon Coolpix S1000pj - pierwsze wrażenia i zdjęcia testowe

Od pierwszych pogłosek o aparacie kompaktowym z wbudowanym projektorem z dużą uwagą śledzimy losy tego projektu. Dzisiaj dzielimy się pierwszymi wrażeniami z użytkowania tego aparatu - Nikona Coolpix S1000pj.

Autor: Marcin Falana

13 Październik 2009
Artykuł na: 6-9 minut

Producenci aparatów kompaktowych prześcigają się w pomysłach co jeszcze można zaoferować użytkownikom. Jedne są bardziej trafione, inne mniej jednak wszystkie rozwijają produkty i dają nam do dyspozycji nowe funkcje. Dzisiaj przyjrzymy się Nikonowi Coolpix S1000pj, który został wyposażony w projektor. Umożliwia on wyświetlanie zdjęć i filmów prosto z aparatu na dowolne tło.

Nikon Coolpix S1000pj

Pierwsze wrażenie

Gdy rozpakowaliśmy pudełko z Coolpiksem S1000pj naszą uwagę zwrócił zestaw handlowy, w którego skład wchodzą pilot i plastikowa podstawka do aparatu. Za ich pomocą możemy wygodnie ustawić S1000pj na blacie stołu, a następnie obsługiwać go pilotem.

Nikon Coolpix S1000pj, pilot, podstawka

Nikon Coolpix S1000pj to nieduży kompakt, który spokojnie zmieści się do kieszeni. W zestawie z aparatem dostajemy smycz, która zapewni bezpieczeństwo podczas codziennego użytkowania. S1000pj jest solidnie wykonany, boki i część górnej ścianki zostały wykonane z chromowanego metalu. Jedynie klapka gniazda baterii trochę psuje pierwsze wrażenie - jest bardzo delikatna i prawdopodobnie łatwo będzie ją uszkodzić.

Nikon Coolpix S1000pj

Na przedniej ściance znajdziemy obiektyw, lampę błyskową i okienko projektora.

Nikon Coolpix S1000pj

Elementy sterujące znajdujące się na górnej ściance: włącznik projektora, wyostrzanie wyświetlanego obrazu, włącznik ON/OFF, spust migawki i tarcza zooma.

Na tylnej ściance umieszczono 2,7-calowy ekran LCD o rozdzielczości 230 tys. punktów. Z jego prawej strony znajdziemy przycisk wyboru trybu fotografowania / filmowania - SCENE i przycisk odtwarzania.

Nikon Coolpix S1000pj

Pod nimi znalazł się nawigator z dedykowanymi przyciskami obsługującymi lampę błyskową, korektę ekspozycji, tryb makro i samowyzwalacz. Środkowy przycisk OK służy do zatwierdzania funkcji.

Pod nawigatorem znalazły się ostatnie dwa przyciski: MENU, i kosz.

menu

W tym miejscu warto jeszcze wspomnieć o wrażeniu jakie aparat, a raczej wbudowany w niego projektor robi na wszystkich, którzy mieli z nim kontakt. Podczas weekendu zabrałem S1000pj na dwie imprezy i aparat stał się ich hitem. Jeszcze nie miałem aparatu, który budziłby tak żywe reakcje. Wystarczy zrobić komuś zdjęcie i od razu wyświetlić je na ścianie.

Coolpix S1000pj może też być świetnym sposobem prezentacji swoich prac fotograficznych i filmowych.

Projektor

Coolpix S1000pj został wyposażony w projektor o jasności 10 lumenów. Za jego pomocą możemy wyświetlać zdjęcia o rozmiarze od 5 do 40 cali z odległości od 26 cm do 2 m. Projektor pozwala na uzyskanie rozdzielczości wyjściowej VGA.

Nikon Coolpix S1000pj podczas wyświetlania zdjęć

Nie znaczy to jednak, że projektor nie wyświetli nam większego obrazu z dalszej odległości - ograniczeniem jest jakość i jasność wyświetlanego obrazu. Nawet z kilku metrów w ciemnym oświetleniu możemy uzyskać zadowalające efekty.

Aparat

Nikon S1000pj to, pod względem fotograficznym, dość prosty kompakt. Wyposażono go w 12,1-megapikselową matrycę CCD i szerokokątny obiektyw z 5-krotnym zoomem (28-140 mm). Na uwagę zasługuje zakres ogniskowej, który zaczyna się od szerokiego kąta 28 mm. Jak widać moda na szeroki kąt trwa i bardzo to nas cieszy.

Nikon Coolpix S1000pj oferuje kilka trybów nagrywania:

  • Automatyczny
  • Tryby tematyczne
  • Portret inteligentny
  • Śledzenie obiektów w ruchu
  • Filmowanie.
tryby ekspozycji
tryby tematyczne

Podczas kilku dni użytkowania, głównie korzystałem z trybu automatycznego, czasami wprowadzając korektę ekspozycji. Nieźle radzi sobie także tryb inteligentnego portretu i śledzenie obiektów w ruchu. Aparat sprawnie śledzi obiekt, a trochę gorzej wygląda sprawa z szybkim ostrzeniem.

Autofokus

Autofokus S1000pj prezentuje dość przyzwoitą prędkość działania, jak na kompakt tej klasy przystało. Aparat zazwyczaj ostrzy w czasie od 0,3 do 1,5 s. Gorzej wygląda sprawa z opóźnieniem wyzwalania migawki. Coolpix S1000pj każe nam czekać dłuższą chwilę od naciśnięcia spustu do wyzwolenia migawki.

tryby autofokusa

Do dyspozycji mamy kilka trybów działania autofokusa, możemy wybrać priorytet twarzy, wybór pól automatyczny, ręczny lub na środku kadru.

Menu

Menu S1000pj zostało podzielone na dwie zasadnicze zakładki: menu fotografowania i ustawienia. Do dyspozycji mamy także menu odtwarzania, które jest dostępne w trybie odtwarzania po wciśnięciu przycisku MENU. Menu możemy wyświetlać na dwa sposoby: jako listę lub zestaw ikonek. S1000pj jest na tyle nieskomplikowanym aparatem, że menu jest krótkie i nie było sensu dołączania szybkiego menu ekranowego.

menu fotografowania
ustawienia
odtwarzanie

Odtwarzanie

W trybie odtwarzania aparat wyświetla nam najpierw zdjęcie z informacją, by po chwili ona zniknęła. Za pomocą pokrętła zoom możemy wyświetlić miniaturki i powiększenie zdjęcia, do dyspozycji mamy także kalendarz.

Podsumowanie

Nikon Coolpix S1000pj to wyjątkowy aparat przede wszystkim ze względu na wbudowany projektor. Za jego pomocą możemy wyświetlać nasze zdjęcia i filmy w dużym formacie właściwie wszędzie. Aparat świetnie sprawdzi się na imprezie czy wyjeździe ze znajomymi, gdy będziemy chcieli zrobić pokaz slajdów dla wszystkich na raz, a nie dla tych, którzy akurat trzymają aparat.

W wygodnym użytkowaniu Coolpixa S1000pj pomaga plastikowa stopka do ustawiania aparatu i pilot, za pomocą którego sterujemy naszym projektorem z odległości.

Jeżeli chodzi o sam aparat to dostajemy przyzwoitą, kieszonkową "małpkę", która radzi sobie całkiem nieźle. Zdjęcia imprezowe, czyli z bliskiej odległości lampą błyskową wychodzą dobrze. Nie można też narzekać na zdjęcia plenerowe, S1000 sj dobrze mierzy światło, a tryb portret inteligentny pozwoli na wykonanie poprawnych ujęć ludzi.

Na uwagę zasługuje także szerokokątny obiektyw zaczynający się od 28 mm. Dzięki takiemu kątowi widzenia można wykonać dynamiczne ujęcia i uchwycić szerszą scenę.

Poprzednia

1

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Ta sama niemiecka precyzja, ale teraz z 60 Mp na pokładzie, szybszym autofokusem i odchylanym wyświetlaczem. Sprawdziliśmy, jak Leica SL3 spisuje się w praktyce.
21
Canon EOS R8 - test aparatu
Canon EOS R8 - test aparatu
Najnowsza kompaktowa pełna klatka Canona przełamuje schemat tego, co może oferować aparat dla amatorów. Specyfikacja zapożyczona z wyższego modelu R6 Mark II i przystępna cena...
41
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Szósta generacja jednego z najbardziej oryginalnych aparatów na rynku wprowadza do serii stabilizowaną matrycę o wysokiej rozdzielczości 40 Mp. To nowe możliwości kadrowania i pracy ze...
41
Powiązane artykuły