Nikon D3000 - test

O następcy Nikona D60 pisaliśmy dokładnie miesiąc temu. Dzisiaj przedstawiamy pełen test tego aparatu - Nikona D3000. Głównymi modyfikacjami są: zastosowanie 11-polowego układu AF oraz 3-calowego wyświetlacza LCD. Początkujący użytkownicy z pewnością docenią obecność nowej pozycji na tarczy trybów pracy - mowa o trybie podręcznika, czyli "Guide Mode".
0
Damian Bednarzak
11 Wrzesień 2009
Artykuł na: 38-48 minut
Spis treści


7. Jakość zdjęć
Jak wiadomo, matryca (10MP CCD) zapożyczona jest z modeli D40x oraz D60, więc nie spodziewajmy się dużych różnic w jakości generowanych zdjęć. Poziom szumu jest akceptowalny do ISO 800, także z powodzeniem zaspokoi potrzeby początkujących oraz średniozaawansowanych użytkowników. ISO 1600 wygląda już zdecydowanie gorzej, szczególnie w ciemnych obszarach zdjęcia zauważalne są kolorowe plamki. ISO 3200 jest uzyskiwane sztucznie, stąd oznaczenie Hi1.
ISO 100

ISO 200

ISO 400

ISO 800

ISO 1600

ISO Hi1Przyjrzyjmy się teraz jak wyglądają zdjęcia wykonane z redukcją szumów, niestety do dyspozycji mamy tylko jeden poziom odszumiania. Oczywiście efekt redukcji szumów jest najlepiej zauważalny na zdjęciach wykonywanych z dużą czułością, poniżej możemy zauważyć, że dla ISO 400 efekt działania jest niemal nie dostrzegalny, ale dla ISO 1600 przeciwnie.
ISO 400 odszumianie wyłączone (lewa strona) oraz włączone (prawa strona)

ISO 1600 odszumianie wyłączone (lewa strona) oraz włączone (prawa strona)


Reprodukcja szczegółów
Przyjrzyjmy się jak Nikon D3000 radzi sobie z oddaniem szczegółów, zdjęcia wykonane bez redukcji szumów:
ISO 100

ISO 200

ISO 400

ISO 800

ISO 1600


10 MP matryca nie jest może najlepszym wyborem do uzyskiwania bogatych w szczegóły obrazów, ale należy przyznać, że nie D3000 nie jest w tej kategorii przegranym. Przede wszystkim aby zaspokoić wymagania choćby 10 MP matrycy potrzebujemy naprawdę ponadprzeciętnej klasy obiektywu. Na pochwałę należy się mało zauważalna utrata szczegółowości wraz ze zwiększaniem czułości ISO.

Przedstawiamy poniżej fragmenty zdjęć porównujące ostrość przy różnych ustawieniach wyostrzenia:
poziom wyostrzania od lewej 0,+2,+4,+7


Standardowa wartość wyostrzania to +2, jak widać na zestawieniu wyostrzanie jest wtedy bardzo delikatne. Użytkownicy korzystający z kompaktów będą zapewne przyzwyczajeni do mocniejszego działania algorytmów wyostrzających, toteż sugerujemy im nieznaczne podniesienie wartości, np. na +4.

Reprodukcja kolorów
Barwy rejestrowane przez 10-megapikselowy sensor robią przyjemne wrażenie. Nie przekraczają poziomu przesadnego nasycenia. Zastrzeżenie może budzić sposób reprodukcji czerwieni. Na zdjęciach tablicy Gretaga odnosi się wrażenie, że czerwony kwadracik świeci mocniej od innych kolorów. Natomiast zieleń jakby była lekko ochłodzona.
faragment tablicy Gretaga z kolorami skóry oraz RGB


Podsumowanie działu
Nikon D3000 pod względem jakości zdjęć nie wyróżnia się zanadto od poprzedników. Tak jak w przypadku Sony A330 aparat ganimy za stosunkowo przestarzałą matrycę. Co nie znaczy, że 10MP matryca CCD daje obraz niskiej jakości, wręcz przeciwnie. Doceniamy przede wszystkim niezłe odwzorowanie kolorów oraz niski jak na matrycę CCD poziom szumu.

+ wierne odwzorowanie kolorów

- nieco przestarzała matryca generuje wysoki szum powyżej ISO 800

Spis treści
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Fujifilm X-Pro3 - zdjęcia przykładowe
Fujifilm X-Pro3 - zdjęcia przykładowe
Fujifilm X-Pro3 to odważna kontynuacja "dalmierzowej" serii aparatów systemu X. Oprócz specyficznej konstrukcji odchylanego ekranu aparat otrzymał jednak także zupełnie nowe wnętrze. Zobaczcie...
16
12
Fujifilm X-A7 - pierwsze wrażenia
Fujifilm X-A7 - pierwsze wrażenia
Najnowszy przedstawiciel podstawowej linii bezlusterkowców systemu Fuji X stara się zaakcentować swoje filmowe aspiracje, które dotąd nie były mocną stroną tej serii aparatów japońskiego...
7
0
Sony A9 II - pierwsze wrażenia
Sony A9 II - pierwsze wrażenia
Czy druga generacja A9 to na pewno niewielka aktualizacja, czy może jednak znaczący krok do świata zawodowych fotoreporterów? Po sesji w ośrodku sportowym, mamy już...
11
4
Powiązane artykuły